Рътене на семена

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Рътене на семена

Мнениеот Миша » Вто Фев 15, 2011 4:27 pm

На тези,на които не им се дондуркат рано рано разсади,предлагам един начин за по-бързо поникване на семената,т.нар. рътене.Ето основните неща,които трябва да се спазват при рътенето.
Семената се накисват в топла вода за 5-6 часа,слагат се в памучен плат,разстилат се на един пласт,внимателно се увиват в парцалчето и платът лекичко се навлажнява.Платът не трябва да е подгизнал,нито много сух,трябва да е влажен.Така завитите семенца слагате в найлоново парниче на топло място,веднъж на ден отваряте ,хем да видите дали няма кълнчета,хем да проветрите семенцата.По принцип при поява на 30% от кълнчетата се пристъпва към засяване.Това е на теория,на практика аз изчаквам почти 90% да покълнат.Много важно при рътените семена е да се засеят във влажна и топла почва,затова задължително точно преди сеитба поливате с топла вода,засявате семената,поливате още веднъж с топличка вода върху семената,много внимателно,желателно с лейчица,за да се получи фина струя,отгоре посипвате със сух торф и внимателно притискате с ръка.Отгоре се поставя домакинско фолио,за да запази влагата.

Ето и няколко допълнителни съвета
Започнете първо с по-едрички семена,за да добиете усет.
Ако семенцата са залепнали, внимателно потупвайте по плата,семенцата ще изпадат сами и то доста равномерно.
Плата не трябва да е подгизнал,семената може да загният
Проверявайте често семенцата,някои семена покълват точно за един ден,сутринта може едва да са пропукали кожицата,на обяд да са готови за сеитба,а вечерта вече да са прорасли и да са се уплели едно в друго

Ето малко снимчици за илюстрация
накиснатите и увити в парцалчето семенца се слагат в импровизирано парниче,което трябва да остане така надуто до края,не трябва да издиша от никъде
Изображение

готови за сеитба ,както виждате,аз съм ги поизчакала малко повечко ,но така ми никнат по-бързо
Изображение

засяти в топла почва
Изображение

опаковани
Изображение

след два дни
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Бъди здрав, Вальо!

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Години: 46

Re: Рътене на семена

Мнениеот Виола » Вто Фев 15, 2011 9:08 pm

Браво, Мише! :tzvetentze: Майсторка си! Те като мънистенца тези семена. :dovolen:
Благодаря ти много за споделения опит. :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот pachetooo » Вто Фев 15, 2011 9:13 pm

Аз така права със семената ма доматите ,краставиците,тиквите,пипера и опитите са ми 101% успешни.
Аватар
pachetooo
Кана кафе

Години: 27

Мнениеот DogWoman » Нед Фев 20, 2011 10:44 am

Моят скромен опит с рътенето на семена е малко смешен, но е почерпен от баба ми и на 100 процента успешен :) Така, както са увити във влажно парцалче и сложени в найлонова торбичка, семенцата се мушват на топло в пазвата и се носят ден, два или колкото е нужно (моите курнишончета се рътиха точно за една нощ :)
Пробвайте, забавно е.
Доброто е заразно!
Аватар
DogWoman
Kафенце

Мнениеот calico » Нед Фев 20, 2011 11:17 am

Мише, много ти благодаря за подробните указания.
ще проБвам с доматени семена.

имам грах, така ли да го направя или направо в земята?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Мнениеот Миша » Нед Фев 20, 2011 12:44 pm

Калико,при грахта няма нужда от рътене,може 3-4 часа преди засяване да я накиснеш в топла вода ,за да може да набъбне,това е абсолютно достатъчно.Внимавай с доматите ,лепят се,дръж ги по-сухички и на топло.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......

Бъди здрав, Вальо!

Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман

Мнениеот ljuboznatelna » Пет Мар 25, 2011 2:59 pm

Аз рътих семена по техниката пъхнати в сгънато на две парцалче, единия край на което е натопено във вода. Получава се, като в чиния или тавичка слагам нещо по-височко, върху което е парцалчето, така само краят му е потопен във водата. Не се налага да го следя сухо ли е, преовлажнено ли е, защото си е идеално.

Илюстрация /по Курдюмов/:

Изображение
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Кафе машина

Мнениеот Виола » Пет Фев 22, 2013 10:04 am

Снощи се сетих за рътенето на семена и заложих веднага 2 вида за проба стари семена. Тази сутрин ги проверих - имам покарали лупини. :shock: :ieeee:
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот Fiut » Нед Мар 24, 2013 5:20 pm

Тази година много рътих - и каквото трябва, и каквото не. Например декоративен грах. Но пък бързо поникна и вече е в кофички зелен. Знам, че е смешно, но и моркови пробвах - бързаци са. Салатките за един ден са готови. Тиквичките и тиквите също за ден- два са с кълнове. Най-зле са пипера и доматите, аз ли нещо не направих, но повече от седмица и само две-три кълнчета. Пък семките са ми малко и си чакам. Някакво дълго 30 см чили и жълти домати.
Теменужки каскадни са на пушка вече и със листенца. А от неопитност семената на годецията още в чашката с вода бяха покълнали за един ден. Ама откъде да знам колко е бърза?
Та благодаря - забавляваме се чудесно :D
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47

Мнениеот Виола » Пон Мар 25, 2013 10:42 pm

И аз тази година се забавлявам по този начин, много по-бързо поникват семената и така имам по-малко празни формички. Само с най-дребните семенца не рискувам, тях направо си ги сея в саксийки. :dovolen:
Аватар
Виола
Чист кофеин

Мнениеот Вискяр » Чет Апр 04, 2013 3:29 pm

Fiut написа:Най-зле са пипера и доматите, аз ли нещо не направих, но повече от седмица и само две-три кълнчета. Пък семките са ми малко и си чакам. Някакво дълго 30 см чили и жълти домати.

Най-вероятно семето от домати не е в ред. За толкова време и засято би трябвало да се покаже.
Пипера, за разлика от домата, е бавен.
Аз не рътя семена, освен в особени случаи и по особени поводи. Сея директно в табли за разсад или в лехата.
Аватар
Вискяр
Кафевар/ка/

Мнениеот Fiut » Чет Апр 04, 2013 3:49 pm

Благодаря! Доматите вече са поникнали към днешна дата. Навън са вече в чашки в парниче-стелаж.
Пипера обаче още се бави. Но каквото- такова. Ако се наложи отново ще купувам разсад.
Аватар
Fiut
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 47

Мнениеот yana29 » Пет Апр 05, 2013 4:16 pm

Някой има ли опит със семенца от Магнолия ? Днес чичкото от разсадника до нас ми подари Гранде флора от семка на четири лисчета.... но не си издава тайната :) Голям дерт мие ;) Аз си имам почти 3 метрова такава и семенца бол. Само ако занаех тайната.... ще подарявам от сърце . Много се нядявам да ми помогнете :)
yana29
Kафенце

Мнениеот Мириам » Пет Фев 14, 2014 12:43 pm

Аз преди време не ги рътех и почти нямах успех.Освен това при рътенето може да се види точно колко семенца поникват и как го правят.Ще добиеш представа и за процент на кълняемост.Някакси по се палиш да ги гледаш като видиш,че те дали признаци на живот вече,а иначе все се взираш в тарелката и нищо.
Иначе Мишето е дала много подробно информация.Рътенето е много лесно и забавно и винаги дава резултат-освен при лоши семена.И да ги сложиш върху една мокра марля-без наелон,без други ексти пак стават!
Мириам
Кана кафе

Години: 39

Мнениеот tonimimi » Вто Фев 25, 2014 3:36 pm

Наближават празници и като чета за рътенето се сещам какво правя за Великден.В купата в която слагам боядисаните яйца 10 дена по рано слагам мокър памук и в/у него леща от пакета направо.отгоре покривам пак със мокър памук.поникват за 2-3 дена. после махам горният памук и до датата на боядисването имам оригинална подложка за яйцата.
tonimimi
Кафе с мляко

Години: 48

Следваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане