За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от orkud »

На село имам доста книги за зеленчуците, че като купихме вилата нямаше кого да попитам да ми покаже, но и тук намерих нещо

* Доматите, Пиперът и Патладжанът е най-добре да се отглеждат след Многогодишни треви, Зелен грах, Зелен фасул, Фуражен грах, Фий, Краставици, Ранно и Средноранно зеле, Ранни картофи, Царевица, Кореноплодни (напр. Моркови), Зимните житни.
* Краставиците - като Първа култура е най-добре да се отглеждат след Многогодишни треви, Зелен грах, Зелен фасул, Фуражен грах, Фий, Ранно зеле, Картофи, Домати, Пипер, Патладжан, Късно главесто и Цветно зеле, Зимни житни, Царевица.
* Краставиците - като Втора култура се развиват най-добре след Зелен грах, Зелен фасул, Фий за сено, Ечемик, Салати, Лук, Чесън за зелено, Спанак.
* Фасулът и Грахът растат най-добре след Домати, Пипер, Патладжан, Краставици, Дини, Пъпеши, Кореноплодни, Главесто и Цветно зеле, Зимни житни, Царевица.
* Зелевите - Главесто зеле, Цветно зеле, Алабаш, Брюкселско зеле, Броколи - е най-добре да се отглеждат след Домати, Пипер, Краставици, Картофи, Зелен фасул, Зелен грах, Тиквички, Моркови, Магданоз, Целина, Праз.
* Кореноплодните - Моркови, Целина, Пащърнак, Магданоз - растат най-добре след Краставици, Ранно главесто зеле, Ранни картофи, Зелен грах, Зелен гасул, Домати, Пипер, Късно зеле, Зимни житни.
* Дините, Пъпешите и Тиквите дават най-добри добиви след Многогодишни треви, Изкоренени трайни насаждения, Зелен фасул, Зелен грах, Фуражен грах, Фий, Късно главесто и Цветно зеле, Кореноплодни, Зимни житни.
* Лукът се развива най-добре след Ранни картофи, Домати, Пипер, Ранно зеле, Зелен фасул, Зелен грах, Фий, Късно главесто и Цветно зеле, Кореноплодни, Краставици, Зимни житни.
* Ранните картофи нямат особени предпочитания и се отглеждат успешно след всички зеленчукови култури, дори след себе си.



Като цяло е желателно градината да се раздели на 4 части и да се въртят, но това само съм го чела и не съм успьла да го направя. Но поне гледам по таблицата кое след кое е желателно да се сее.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11814
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 148 пъти
Получил благодарност: 189 пъти
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от johnstalker »

calico написа:....

тази година ще мулчирам вадите на доматите с трева и мисля че и поливането ще се намали, пробвах на едни китки- идеално се получи.
Ако са на открито и слънчево място - става. :) Ама в оранжерия, не си и помисляй. :D
Аватар
cherry_lady1984
Дълго кафе
Мнения: 117
Регистриран на: Дек 14, '10, 14:49

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от cherry_lady1984 »

моя съвет-поне на село така правим.не купувай разсад а семена.отиваш в сортови семена там има всичко.плюс това за доматите е рано.свекърва ми започва едва края на февруари.иди там и ще ти дадат най-правилния съвет.а боба ние го пускаме да върви по царевицата.имай предвид че е доста трудоемко(засаждането и отглеждането на царевицата).след засаждането и веднага можеш да наториш с тор на гранули но по малко.в едно гнездо(на 1 място)пускаш по 3-4 семенца и след като поникнат оставяш само най-доброто.семенцата на боба и царевицата пускаш на 1 път едновременно.известно време след това се загърля.поливаш поне 3-4 пъти и то при дъждовна година.да не забравя-търсиш в сортови семена сладка царевица,фуражната е за животни.морковите-за тях правиш по-висока лехичка.с ръце натрупваш земя и я оформяш като леха,това е така защото те не обичат вода.ако има друго питай аз поне вече 3 гд гледам и помагам и доста неща понаучих.
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от roza64 »

Във моя край, а аз съм от Видин, вече сеят доматите за ранно производство в оранжерийте и аз съм купувала от пазара доматен разсад прекрасен, но сега реших и сама да си произведа да видим какво ще стане.Е аз нямам оранжерия като хората по селата но и в домашни условия стават.Преди 2-3 год. пробвах, стана защо да не стане и сега.А иначе готов разсад е по удобно,защото купуваш и садиш.Миналата година си купих готов и не беше зле,имах си рано домати а и те си зреят цяла година, но сега реших да правя експеримент с навес отгоре да не ги вали дъжд и завивам ранните и от страни като парник, после махам страничния найлон и оставам само от горе.Мисля по някое време да махна ранните домати и да насадя под найлона късни и есента като дойдас студовете да сложа страничния и така да имам до късно домати, че моето домочадие умира за домати и така.Дано се получи. :stiskam:
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от orkud »

Ще се получи и при теб, споко :tzeluvka:
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от roza64 »

Благодаря, надявам се :tzeluvka:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от calico »

Слушам Джони! :D То и без това нямам оранжерия.
Мисля като вече не съм на работа да се заема и с някаква оранжерия, но засега няма това време и условия. Гледам в нета продават готови оранжерии с поликарбонатни плоскости, някъде около 10 кв.м. , изглеждат хубавички.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
veroniki73
Kъсо кафе
Мнения: 84
Регистриран на: Ное 23, '10, 20:11
Местоположение: около София

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от veroniki73 »

Ей колко ми харесва тази тема! :ieeee: Аз вече си имам марулки, чеснов и кромид лук и даже си похапваме! :ieeee: :ieeemyzh: :ieeemyzh:
Аватар
roza64
Дълго кафе
Мнения: 106
Регистриран на: Ное 22, '10, 18:58

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от roza64 »

calico написа:Слушам Джони! :D То и без това нямам оранжерия.
Мисля като вече не съм на работа да се заема и с някаква оранжерия, но засега няма това време и условия. Гледам в нета продават готови оранжерии с поликарбонатни плоскости, някъде около 10 кв.м. , изглеждат хубавички.
Моля те, ако го намериш това за оранжерийте дай линк.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнение от calico »

Ами аз съм мернала само на сайта на Стерадо, там са малки, и не съм търсила като за купуване та не знам подробности, но няма начин да няма.

ето тук http://www.sterado.biz/products.php?cat=5

а ето и тук една по-голяма http://www.bitak.net/324430-hobi-oranje ... bonat.html
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”