За зеленчуците :dovolen:

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

За зеленчуците :dovolen:

Мнениеот denitsavm » Вто Яну 18, 2011 8:46 pm

Ами реших :nod: Ще направя разсади и ще садя и сея на вилата - домати, моркови, праз, някакви чушки, тикви и тиквички, патладжани, боба е ясен ;) и не знам какво още, но там вирее всичко :nod: . От време на време ще ходя да ги нагледам, иначе баба ще се грижи за поливане :nod: И понеже нищо подобно не съм правила, очаквам да изпишете темата, а аз да си чета с интерес :dovolen:
Less Grass – More Flowers

Дворчето: http://www.album.bg/denitsavm/albums/140576/
Аватар
denitsavm
Наркоман

Години: 41

Re: За зеленчуците :dovolen:

Мнениеот dal » Вто Яну 18, 2011 9:01 pm

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

:lol: :lol: :lol: Направо ме смайваш , горката баба :hihihi:
dal
Наркоман

Мнениеот orkud » Вто Яну 18, 2011 9:27 pm

Всяка година садя всичко възможно, почти без изключение. Може да не е по много, но не обичам да ми потрябва нещо и да го нямам в градината. А и вкуса на домашните зеленчуци е несравним с нищо. Обикновено в почивните дни правя всичко необходимо както в цветната, така и в зеленчуковата градина. Малко е трудно, но се справям.
Не съм специалист, но каквото знам от собствен опит съм готова да го споделя.
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот roza64 » Вто Яну 18, 2011 9:43 pm

а аз вече засях в сандъчета ранните домати, че ми омръзна да купувам ранни домати и да не съм сигурна какъв сорт са
Аватар
roza64
Дълго кафе

Мнениеот orkud » Вто Яну 18, 2011 9:50 pm

Не се справям с ранните разсади и затова купувам 10 корена Рила и после чак садя моите. Случвало се е и да не улуча, де :lol: :lol:
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот roza64 » Вто Яну 18, 2011 9:56 pm

ми реших да пробвам може и да се получи :stiskam:
Аватар
roza64
Дълго кафе

Мнениеот ZAPLESKA » Вто Яну 18, 2011 10:35 pm

когато ориентираш редовете север-юг се огряват по равномерно и не изгарят много в жегите защото се сенчат едно друго през година две трябва да се въртят лехите с посевите че се изтощава почвата и дрън дрън прочие ама си иска копане
някой градински растения си помагат примерно магданоз ряпа и не помня още какво се пазеха едно друго от белокрилки и други досадни градински вредители :hihihi: невена и тагетиса гонеха някфа буба :hmmm: ама не помня коя :hmmmmmm: ще поровя и поразпитам и пак ще пиша че мозъка ми не действа напоследък :ufff:
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 38

Мнениеот roza64 » Вто Яну 18, 2011 11:16 pm

морковите и чесъна се садят едни до други,морковите пазят чесъна от чесновата муха а пък чесъна пази моркова от незнам точно какво беше :ufff:
Аватар
roza64
Дълго кафе

Мнениеот orkud » Вто Яну 18, 2011 11:29 pm

мисля че невена и тагетеса пазят от нематоди и затова ги садят в края на лехите. Това с луковите и морковите го спазвам всяка година и никога не съм имала наядени моркови и лукови :daaa:
Аватар
orkud
Кафе машина

Мнениеот ZAPLESKA » Вто Яну 18, 2011 11:36 pm

а да и всеки истински селянин е длъжен да знае "Защо сините сливи са червени?" / " Ами защото са зелени" :lol:

оркуд сигурна съм че имаше и някаква подобна зависимост между зелето и репите ама не знам къде го четох :hmmm: ,
преди години минаваше един проф по селата да чете лекции на бабите как да си садят градинките и кое какво гони и пази .. ама кой да го слуша а и те бабите си знаят :angelche: ама лешперите като мен не :hihihi:
фритиларията примерно гонела къртици, но същото са ми го обяснявали и за едно растение с червени листа, дето обича доста вода, и расте из комшииката като лудо, но не му знам името, става красив декоративен храст :D сокът от люти чушки /или чай беше :hmmm: / мореше въшки щитоносни :nod: и прочие дивотии само да му се слуша на човек :angel2:
Последна промяна ZAPLESKA на Вто Яну 18, 2011 11:49 pm, променена общо 1 път
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
ZAPLESKA
Кафеджия/Кафеджийка

Години: 38

Мнениеот evita » Вто Яну 18, 2011 11:47 pm

Дени,имам градинка от 8 години вече,садя и зеленчуци.Вкусни са,чисти от към разни нитрати и други неща и са на една ръка растояние.Копането е доста,но доставя удоволствие.Професионално мнение може да даде Миша,аз съм повече експериментатор-зеленчуковъд :lol: .
Първо-разсада
За зеленчуците от голяма важност са сроковете за сеитба на семената,това дали ще станат прекалено рано или пък късно.Все пак подходящите месеци за отглеждане не са много.
Ето и пример-
ранни домати- 20 .1-10 .2(период за сеене на семената).разсадът е готов за разсаждане след 80 дни.
домати късни-25 .5-5.6(период за засяване на семената).разсадът не се пикира и е готов след 40 дни и тнт.
Друго много важно е топлината.Иначе нищо няма да поникне,семената ще изгният.И доста често различните култури имат различни изисквание за топлина.
Пак пример-
домати-за поникване- 20-25,за растеж-20 -24 и (това тука е важно) под 12 градуса семената не поникват,под 10 растежът на вече поникналите растения спира,при -0,5 растенията загиват.Както има и поражения при високи темперетури.Това го забелязах и аз в моята градина,когато е много жега-над 35 градуса(особенно в парника) цветовете на доматите опадват,което е кофти.
Много важно е също разсада да бъде закален преди да го засадиш на постоянно място.Ако си правиш разсада в къши е добре преди да го разсадиш да го изкарваш на вън да свиква с времето.Но разбира се в началото не на слънце,пряко,щото ще изгори.Нещата са много,но в движение ще ги научиш.
Още нещо се сещам,което е важно-сеитбооборота,тоест всяко година да сменяваш местата на зеленчуците.Така почвата се изтощава по-малко и борбата с вредителите е по -лесна.Например-картофите,доматите,пипера и патладжаните са от едно семейство-желателно е да се садят далече едно от друго,защото ако по картофите има някаква зараза ,тя бързо ще полази и другите от същото семейство.
Аз преди да засадя доматите например ,сея марули там.Те стават бързо-от март ,до май и са готови за бране.На тяхно място домати ,до чушките -лук,до картофите -зеле и така.
Изображение
ето картофи-лук-боб,а впо преден план се виждат и малки домати.
Изображение и това е резултата
Аватар
evita
Кафе машина

Мнениеот dal » Вто Яну 18, 2011 11:50 pm

Ево , срамота ма , кво слънчево място за розари- ум имаш :mrgreen: :hihihi: :ieeee:
dal
Наркоман

Мнениеот evita » Вто Яну 18, 2011 11:52 pm

Набола съм ги вече.И рози и туи.
Ще видиш ти лятото
Аватар
evita
Кафе машина

Мнениеот dal » Вто Яну 18, 2011 11:55 pm

evita написа:Набола съм ги вече.И рози и туи.
Ще видиш ти лятото

много ще се кефяяяяяяяяяяя :D
ама не съм против доматито
но като са подпре човек на мотиката и трябва да има на какво да си спре погледа :hihihi:
dal
Наркоман

Мнениеот calico » Сря Яну 19, 2011 12:00 am

гледай ти ква хубава тема имало. :ieeemyzh:

чакай да са запиша да я следя.

у нас има разделение - мъжа ми гледа зеленчуците, аз-китките. но се налага и да поработвам при него понякога. иначе теоретично съм по-добре подготвена по въпросите, той все пита бабите от село и квото кажат това прави.
всяка година обаче гледаме домати, и се хубави стават, но не помня някога да сме ги копали. ама никога, за всичките десет и повече години.
пипера ако аз не го окопам 1-2 пъти той също не похваща, ама пък и пипер досега едър и хубав не сме имали, за разлика от доматите.
виж, лютите чушлета раждат като за световно, а и те не се копаят.

краставиците никога не ги вдигаме нагоре, стелят се по земята и също не се копаят, изобщо не им пречи, раждат по много. Тях обаче аз винаги ги пензирам (щото тъй пише по книгите) поне три пъти.

миналата година пробвах да не копая и картофите, ама не стана. поради това и не гледаме картофи, беше само проба, на пазара има хубави, тях още не са ги развалили и не са пластмасови.

изобщо при нес не се копае. и трева не се скуби откакто си купих плоскореза на Фокин, миналото лято за пръв път го ползвахме, лесна работа е. само се минава отгоре и тревата си остава да съхне на място.

тази година ще мулчирам вадите на доматите с трева и мисля че и поливането ще се намали, пробвах на едни китки- идеално се получи.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
calico
Наркоман

Следваща

Назад към Семена, разсади, вкореняване, засаждане