Предзимно засяване на едногодишни

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

Имам да изпълнявам едно обещание,и до сега все се туткам :oops:
dal написа:
много те моля, някй ден да напишеш когато имаш време с пет думи защо и как сееш обратно на сезоните едногодишните и т.н.
скоро писа някъде , впечатлих се , позамислих се , а инфото потъна.... :tzeluvka:
Само малко ще променя въпроса на Дал,защо и КОГА се сеят едногодишните,обратно на сезоните.На много опаковки пише,че се засяват от януари нататък,това обаче е възможно само когато може да се осигурят оптимални условия-равномерна топлина и най-вече достатъчно светлина,и като интензитет и като продължителност,просто си трябва доосветяване.В противен случай растенията линеят,задържа се развитието им,стават едни цигулявки и болнави,има и още една подробност,при по-къс ден растението залага повече на вегетативния растеж,такива растения обикновено изресяват първите цветове,така че се обезсмисля ранното засяване.Сигурно сами сте забелязали,понякога по-късно засятите семена настигат и задминават по-ранните,растат здрави и силни,с късо здраво стъбло .Не,че януарският разсад няма да стане,просто изисква много повече внимание ,отколкото есенния,за това и аз предпочитам есенното засяване,тогава слънцето все още грее по-силно и продължително ,семената покълват без да се замислям на колко градуса са,после си растат сякаш при пролетни условия,и температурите, и продължителността на деня са като пролетните.Все пак всичко е ваш избор,понякога и мен ме сърбят ръчичките,и аз правя глупости :ovtza: ,като например да засея глоксинийки не само извън сезона им,но и преди празници,когато са безнадзорни и изоставени на произвола на съдбата ,резултат -прибираш се в къщи и всичко заминало :styzhen: Оплеснах се :oops:
Да се върнем на въпроса КОГА да се сеят едногодишните,така че да ни цъфнат рано и да са здрави.Само да уточня,не всички едногодишни могат да се сеят предзимно,могат само тези,които оцеляват при по-ниски температури-петунии,лобелии,вербени,карамфилчета и т.нат.Засяването става първата половина на септември,до зимата разсадът трябва да е достатъчно пораснал,за да издържи зимата,и в същото време да не е прорастнал,така че да се налага да се пикира.Това означава,че до началото на зимата трябва да са с големина 5-6 см,това е съвсем ориентировачно ,всичко зависи от вида на растението.Зимуват при сакъзите,задължително на светло и прохладно,държат се по-скоро сухи,отколкото влажни.Опитните цветари знаят,но пак ще повторя за тези,които не знаят.В периода на засушаване в цветето постъпват сигнали,че животът му е застрашен,за това при първа възможност то гледа да се размножи,т.е. залага цветове.Това е една от идеите при предзимното засяване,получаване на здрави и рано цъфтящи растения.В зимния период не трябва да се допусне проточване на разсада,следи се за болести и въшки,обикновено има опастност от сиво гниене и брашнеста мана,така че профилактично се пръска с Топсин или Суич,или Еклер,отстраняват се задължително изсъхналите листенца,по средата на зимата може да се направят 1-2 пензирания.При първа възможност края на зимата,началто на пролетта разсадът се пикира,аз използвам стиропорни табли,в тях растенията растенията растат много по-добре,отколкото в саксийки,и са много лесни за местене,обикновено една табла с размери около 40 на 60 см е с около 60 гнезда,това са си 60 петунии,напълно достатъчно за един балкон.
Дано да съм била ясна,ако има въпроси,питайте :tzvetentze:
Последно промяна от Миша на Яну 2, '11, 09:28, променено общо 1 път.
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от dal »

аз да ти кажа че те обичам и сега вече отивам да чета , моля та чети ма и ти с новата ми тема :ieeee: :ufff: :ufff:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

dal написа:аз да ти кажа че те обичам и сега вече отивам да чета , моля та чети ма и ти с новата ми тема :ieeee: :ufff: :ufff:
Вече споменах,че съм :ovtza: ,не съм я видяла,но ще наваксам пропуснатото :tzeluvka: :tzeluvka:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от rumivarna »

ЧНГ :ieeee: !Миша, всичко написано от теб е прекрасно, но явно ще го направя през новата есен.За сега съм закъсняла ;)Ще сея през февруали, че инъче найстина изкласява разсада и боледува дълго.Каквото стане :D Кажи ми само какви са тези стиропорни тави? Продават ли се и къде? :nod:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

Знам,че сега е късно,но се надявах да разубедя бързащите да сеят :stiskam: Но като гледам не съм успяла,всички сеят ли,сеят...и след двайсетина дена ще има " :ieeee: Никнаха!"след още малко време ще има писъци"Помощ,имам проблем!"поне дано си оставите малко семенца за пролетта :stiskam:

Ще снимам таблите, продават се,и не са скъпи,по 2 и нещо бройката,ползват се доста години,ако котките не ги изядат :evil:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

Ето ги,тези са с 66 легла
Изображение

Изображение

А ето и разсад в подобни,но с по-мънички гнезда,само че на пипер,нямам снимани цветя

Изображение

Таблите ги купувам от тук
http://www.opora.bg/content/view/24/39/" onclick="window.open(this.href);return false;
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
dal

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от dal »

Миша написа:Знам,че сега е късно,но се надявах да разубедя бързащите да сеят :stiskam: Но като гледам не съм успяла,всички сеят ли,сеят...и след двайсетина дена ще има " :ieeee: Никнаха!"след още малко време ще има писъци"Помощ,имам проблем!"поне дано си оставите малко семенца за пролетта :stiskam:

Ще снимам таблите, продават се,и не са скъпи,по 2 и нещо бройката,ползват се доста години,ако котките не ги изядат :evil:
от къде се купуват тия табли? :hmmm:
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

Миша написа:
Таблите ги купувам от тук
http://www.opora.bg/content/view/24/39/" onclick="window.open(this.href);return false;
Цената миналата година им беше 2.15 лв.Забравих да пиша,в тези табли задължително трябва да садите в торф,не в почва,в торфа растението диша много по-добре,рохко му е,по-лесно усвоява хранителните разтвори и най-вече,лесно се вади
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Blue sky »

да, и аз ползвам такива табли, но моите са пвц, черни, тия стиропорените мисля са по-добри, но не бях виждала да се продават :nod:
така или иначе, черните са много удобни, защото могат да се нарежат по дължина, на ленти, и тогава чудесно се събират на перваза :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17028
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 136 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Предзимно засяване на едногодишни

Мнение от Миша »

Стиропорните държат по-топло и са по-устойчиви,не се извиват,отдавна изхвърлих пластмасовите
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”