Предизвикателството на ацерите

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Предизвикателството на ацерите

Мнение от Blue sky »

Японските кренове са известни с това, колко е трудно да се отгледат от семе, и затова, макар че така и не дойдоха семената от Джънгъл, помествам тук инструкцията, която са изпратили :angelche:

Изображение

1. Първо, накиснете семената в хладка вода за 48 часа, което леко омекотява външната обвивка.
2. След това, смесете семената с леко влажен, но не твърде мокър сфагнум, фин компост за засяване или торф и ги сложете в найлонова торбичка, от тези които плътно се затварят.
3. Оставете семената, в тази влажна атмосфера за 4-6 седмици на стайна температура.
4. След това, преместете пликчето в хладилника за 60 до 90 дни. Това стратифицира семената, като имитира естественото поведение на семената през зимния период.
5. След 90 дни, засейте семената в терини или саксии, пълни с хубава, стерилна почва. Ако разполагате с мини парник, сложете ги там, ако не – намерете топло място, което поддържа равномерна температура от 18-20 градуса.
6. Покрийте семената с почвен слой равен на собствения им размер , или около 6 мм.
7. Когато семеначетата са достатъчно големи за да се хващат добре, пикирайте ги в 5-7 см саксийки.

Не оставяте младите растения да пресъхват – те предпочитат влажна, полусенчеста среда и ги отгледайте в саксии, докато станат достатъчно големи за прехвърляне в земята, или в съдове за бонзаи. [/list]

и нещо интересно като снимки - развитие на семеначе от началото до 3 годишно растенийце

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Shagrath »

Благодаря, блу! Тепърва ми предстои да се занимавам със семена на ацер палматум, и тази инфрмация ще ми бъде много полезна. :tzvetentze:
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Shagrath »

http://www.nsl.fs.fed.us/wpsm/Acer.pdf" onclick="window.open(this.href);return false; :daaa:
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
dal

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от dal »

обикновенно имаме място за 1-2 3 броя от тези прекрасни градински растения...
говоря за хората с градини и дворове , любителски настроени
и като така , и като принадлежат към групата на бавно нарастващите и дори резитбите са нежелателни- лично мое мнение е , че ако човек има място за магнолии и ацери е добре да похарчи няколко пъти по 20-50-80 лв за брой ида си купи растения в контейнер ,за които да се грижи като си ги насади.
Семената при бавнорастящите храсти и дървета са просто упражнения за крайно скучаещи
Трудната кълняемост , липсата на цъфтеж първите 2-4-5-8 години /при лиродендрона 15 г, при дървовидните божури поне 5 / напълно обезсмислят ентусиазмът да надхитриш природата .Нищо не спестяваш , освен че продължаваш да ги нямаш тия растения на практика.
Единствения смисъл в тези начинания виждам в това да подритваш кофички без да си дал пари.
Ефект и свестно растение в обозримо бъдеще така и така реално не те застрашават.
Просто при някои растения евтиния метод и реалния ефект са несъвместими опции
С което не искам да обидя някого на донкихот , а да го подсетя да не губи време :daaa:
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Shagrath »

Така и така съм тръгнал да сея наред, ще засадя и семките от последната поръчка на семена. Ацер палматум - микс. И три - четири да отгледам, пак е нещо. За сега си стоят в пакетчето. Давайте съвети - как да ги стратифицирам, с нещо дали да ги обработвам семената? Да пробвам ли да заложа една част в сандък навън, а другите - стратификация и засаждане напролет?
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
dal

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от dal »

Shagrath написа:Така и така съм тръгнал да сея наред, ще засадя и семките от последната поръчка на семена. Ацер палматум - микс. И три - четири да отгледам, пак е нещо. За сега си стоят в пакетчето. Давайте съвети - как да ги стратифицирам, с нещо дали да ги обработвам семената? Да пробвам ли да заложа една част в сандък навън, а другите - стратификация и засаждане напролет?
три мнения по нагоре на същата страница Блу е писала и пуснала нужното ти инфо :прекопирам ти го да не се мъчиш с мишката да ходиш нагоре :lol:

1. Първо, накиснете семената в хладка вода за 48 часа, което леко омекотява външната обвивка.
2. След това, смесете семената с леко влажен, но не твърде мокър сфагнум, фин компост за засяване или торф и ги сложете в найлонова торбичка, от тези които плътно се затварят.
3. Оставете семената, в тази влажна атмосфера за 4-6 седмици на стайна температура.
4. След това, преместете пликчето в хладилника за 60 до 90 дни. Това стратифицира семената, като имитира естественото поведение на семената през зимния период.
5. След 90 дни, засейте семената в терини или саксии, пълни с хубава, стерилна почва. Ако разполагате с мини парник, сложете ги там, ако не – намерете топло място, което поддържа равномерна температура от 18-20 градуса.
6. Покрийте семената с почвен слой равен на собствения им размер , или около 6 мм.
7. Когато семеначетата са достатъчно големи за да се хващат добре, пикирайте ги в 5-7 см саксийки.

Не оставяте младите растения да пресъхват – те предпочитат влажна, полусенчеста среда и ги отгледайте в саксии, докато станат достатъчно големи за прехвърляне в земята, или в съдове за бонзаи. [/list]

и нещо интересно като снимки - развитие на семеначе от началото до 3 годишно растенийце


и сега нещо дето четох онзи ден , от семена не е задължително специално при ацерите да се повтори сорт , сортовете най вероятно ще разпаднат
това което поникне и стигне една педя вече ще си личи какво ще е -обикновено дърво , зелено червено жълто вариегатно или дантелено растение...
Аватар
Shagrath
Виенско кафе
Мнения: 382
Регистриран на: Сеп 30, '10, 21:23

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Shagrath »

А мога ли вместо сфагнум ( втора точка от указанията ) да ползвам обикновени салфетки?
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуствения интелект
denitsavm

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от denitsavm »

Не мисля, по-добре торф или кокос :dovolen:
roselover

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от roselover »

Имам ацер сигнификум, или както там се казва този с накъсаните листа, но нещоне мога да му угодя! Имам го в жълто и в червено. Някой може ли да ми каже аджеба какви условия обичат, защото когато го купувах (от изложението в Бургас) продавачката ми каза, че се развивали добре на слънце. Познайте - изгоряха им листата и се чудех как да ги засенчвам , пулверизирам и т.н Прилагам и една снимка, ако не съм обяснила правилно за какъв сорт става вид.

извинявам се за не особено хубавата снимка
Изображение

жълтият,все още зелен на снимката :D , се вижда на заден план
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Lizi »

Пред хотела има насаден под една огромно дърво албиция на сянка .Много добре се развива. Не понася силно слънце. Трябва да е на шарена сянка .
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”