Предизвикателството на ацерите

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

denitsavm

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от denitsavm »

roselover написа:Имам ацер сигнификум, или както там се казва този с накъсаните листа, но нещоне мога да му угодя! Имам го в жълто и в червено. Някой може ли да ми каже аджеба какви условия обичат, защото когато го купувах (от изложението в Бургас) продавачката ми каза, че се развивали добре на слънце. Познайте - изгоряха им листата и се чудех как да ги засенчвам , пулверизирам и т.н Прилагам и една снимка, ако не съм обяснила правилно за какъв сорт става вид.

извинявам се за не особено хубавата снимка
Изображение

жълтият,все още зелен на снимката :D , се вижда на заден план

Имаше и друга тема за Ацерите /някъде при градинските растения/ и там го бяхме обсъждали пак - стигнахме до извода, че шарена сянка е най-удачно :nod: , както казва и Лизи. А на моят гаменчетата са му пречупили цялото стебло :cry:
roselover

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от roselover »

Лизи, Деница, благодаря за отговора. Имам Албиция, но е още малка :hmmm: Друго дърво с рехава корона май нямам. Ще измисля нещо тази година.
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Penkov »

[quote="roselover"]Имам ацер сигнификум, или както там се казва този с накъсаните листа, но нещоне мога да му угодя! Имам го в жълто и в червено. Някой може ли да ми каже аджеба какви условия обичат, защото когато го купувах (от изложението в Бургас) продавачката ми каза, че се развивали добре на слънце. Познайте - изгоряха им листата и се чудех как да ги засенчвам , пулверизирам и т.н Прилагам и една снимка, ако не съм обяснила правилно за какъв сорт става вид.

О, мила! Какъв сигнификум те гони?! Това е Acer palmatum, а с насечените листа се наричат Disectum-и. Имаш с зелени листа, имаш с червени. От снимката не мога да кажа точно кой е сорта. Най-вероятно Dissectum Garnet. Той беше най-популярния преди години. Но сега има и други. В Южна България този явор се гледа трудно, защото му липсва въздушната влага, а трудно понася жегите. По-добре е наистина да се гледа на шарена сянка, но ако сянката е прекалена, червените листа могат да станат зелени. Това са уникални дървета. Луд съм по тях!

Не се напъвайте особено със сфагновия мъх... :tzeluvka: Един добре премит пясък върши същата работа. А ако пък посеете семената навън, няма да има нужда и от стратификация... Слагам семената в найлоново пликче в хладилника, почти веднага, след като съм ги набрал и януари вече се цепят и тръгват. Много са любопитни, защото се разпадат на всякакви. А различните произходи се разпадат по различен начин. Нооо... :ieeee: това са подробности!
dal

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от dal »

зелено и червено -две в едно
поздрави за Пинкоф :ieeee:
Изображение
Изображение
Penkov
Виенско кафе
Мнения: 430
Регистриран на: Мар 8, '10, 09:48

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Penkov »

Ой, как ме зарадваааа! :tzeluvka: :ieeee: :tzeluvka: :ieeee: :tzeluvka: :ieeee: :tzeluvka: :liubov2:
незабравка

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от незабравка »

На мене при ацерите ми се получава с одводки.Имам един Emerald Lace-Расте бързо и пусна едни дълги,извити клони и аз взех ,че ги нараних леко при листните възелчета,сложих вкоренител и ги забучих със скоби в земята.На следващата пролет всички бяха вкоренени.
roselover

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от roselover »

Penkov написа:
roselover написа:Имам ацер сигнификум, или както там се казва този с накъсаните листа, но нещоне мога да му угодя! Имам го в жълто и в червено. Някой може ли да ми каже аджеба какви условия обичат, защото когато го купувах (от изложението в Бургас) продавачката ми каза, че се развивали добре на слънце. Познайте - изгоряха им листата и се чудех как да ги засенчвам , пулверизирам и т.н Прилагам и една снимка, ако не съм обяснила правилно за какъв сорт става вид.

О, мила! Какъв сигнификум те гони?! Това е Acer palmatum, а с насечените листа се наричат Disectum-и. Имаш с зелени листа, имаш с червени. От снимката не мога да кажа точно кой е сорта. Най-вероятно Dissectum Garnet. Той беше най-популярния преди години. Но сега има и други. В Южна България този явор се гледа трудно, защото му липсва въздушната влага, а трудно понася жегите. По-добре е наистина да се гледа на шарена сянка, но ако сянката е прекалена, червените листа могат да станат зелени. Това са уникални дървета. Луд съм по тях!

Не се напъвайте особено със сфагновия мъх... :tzeluvka: Един добре премит пясък върши същата работа. А ако пък посеете семената навън, няма да има нужда и от стратификация... Слагам семената в найлоново пликче в хладилника, почти веднага, след като съм ги набрал и януари вече се цепят и тръгват. Много са любопитни, защото се разпадат на всякакви. А различните произходи се разпадат по различен начин. Нооо... :ieeee: това са подробности!
Извинявам се за глупостта с името :oops: :lol: , явно съм мислела за нещо друго през това време. Както и да е - имам въпрос - при условие, че в южна Бг не виреят добре, какво мога да направя - в момента е в северната част на двора между нашата къща и на съседите, през по-голямата час от деня е на сянка , полусянка. Да добавя, че червеният умря, жълтия за сега е добре. Ако направя малко езерце или нещо такова, ще помогне ли?
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Предизвикателството на ацерите

Мнение от Diyana »

Комши, я направи няколко фотки...че и аз едно такова място съм предвидила-северно в пловдивско село, само че за червенолистен...и искам този път да не го уморя...предното беше пльоснато на яко слънце и издържа две години, обаче на третата измръзна явно-диагноза ала Пенкоффф. Всичко си му беше наред до есента,когато опадаха листата и на пролет изобщо не се появиха...
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”