Технологията "сеене на семена в салфетка"

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от ravik »

Пиша този материал с няколко уговорки. ;) На първо място, пиша го по молба на съфорумка. На второ място, не го препоръчвам и не го харесвам. На трето, не отговарям за последствията. :)

Та накратко - в какво се състои технологията "сеене на семена в салфетка"? Запалих се по тази технология през първата си година на цветарка - реших, че ми изглежда лесно. :)

Самата технолигия се състои в следното:
Стъпка 1: Набавете си няколко пластмасови чинийки или друга подходяща плоскост (във всяка чинийка може да сложите няколко салфетки една върху друга). Броят салфетки е правопропорционален на броя семена, които ще сеете.
Стъпка 2: Разгърнете първата салфетка и наръсете семената вътре в салфетката но така че да са разпределени равномерно - да не са се събрали в сгъвката примерно и да са само от вътрешната страна на едната четвъртина на салфетката. Реално под семената и над семената остава салфетка. Внимателно затваряте салфетката, семената остават "вътре".
Стъпка 3: Сложете внимателно салфетката в чинията.
Стъпка 4: Добавете вода в чинията. Салфетката ще се намокри, но не я оставяйте да плува във вода. Изсипете остатъка от водата ако е твърде много. Салфетката трябва да остане мокра, но да не плува във вода.
Стъпка 5: Отгоре може да наредите още 3-4 салфетки с наредени в тях семена по гореописания начин. Всички салфетки трябва да са мокри.
Като резултат имате: чиния, върху нея 4-5 мокри салфетки, във всяка салфетка семена.
Стъпка 6: Сложете чинията в плик и го завържете.
Стъпка 7: Сложете чинията на топло - доста топло. Семената започват да покълват след 2-3-4 дни, в зависимост от самите семена разбира се.
Стъпка 8: Проверявайте на всеки 2-3 дни какво е положението. Изберете най-силните и ги преместете в малки чашки с почва.

Няколко съвета:
- не слагайте всичките си семена по този метод. Даже моят съвет е пробвайте с мноооого малко или просто ми повярвайте и не го пробвайте. :)
- Внимавайте при преместването - кълновете са много нежни.
- не залагайте голямо количество семена едновременно - голяма играчка е и трудно ще ги преместите едновременно, а повярвайте ми - тръгват едновременно. :D
- Ако не сте силно търпелив човек, моля никога не се заемайте с тази технология. ;)
- Изберете плътна, качествена и дебела салфетка - тънките се късат много лесно и няма да можете да отделите семената.

Тази технология има няколко предимства:
- чиста е - първоначално и за кратко няма почва и саксии
- не заема много място; много семена покълват на силно ограничено място, на няколко реда - все пак това е само първоначално и илюзорно. ;) После пак ви трябва точно толкова място, колкото и при нормално сеене.
- контролирате кое покълва и кое не и местите в почва само "силните" семена.
- бързо и лесно се вижда каква е кълняемостта.
- не разсаждате.
- занимавка е, ако се чудите какво да правите по цял ден. :)

Недостатъци:
- лесно наранявате нежните кълнове при преместването в почва - оттук и много жертви.
- ако сложите много семена за покълване, те тръгват бързо и изведнъж и ви трябват много саксии.
- ще загубите голяма част от семената.

Моят опит е с едни семена смес. Доста голям плик, като го отворих, вътре имаше над 10 вида семена с най-различни размери. Тази смес според мен просто се ръси някъде на някоя поляна, ама кой да ми каже. ;) Семената започнаха да покълват масово на втория ден. :) На третия ден вече бях в паника. На четвъртия бях преместила под 1% от семената в две сандъчета.
Резултатът беше интересна смес от полски цветя :) - имах и метличини на терасата:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

П.С. Не са върха на сладоледа сандъчетата ми, ама са ми първите. :)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
dal

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от dal »

ТЕХНОЛОГИЯТА ми се види подходяща за малко на брой и по скъпи семена, примерно пет свещени семки на стойност 4.50 лири от лимоненожълто кокиче :mrgreen:
иначе сандъчетата са си екстра , има високо ниско , ама за опит и лично производство много са си хубави
друг е въпросът че просто семената са си за полянка , а не за сандъци , ама нали и аз ти писах какво изкарах по твоите методики от едно пликче -гора! една плевня фураж :lol:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от libra »

Хм,въпреки ранния час ,веднага ми се прииска да накисна семена за покълване.
Мисля,че за големички или драгоценни или малко на брой семки е перфектно.Аз го направих в началото на лятото с няколко семена от глициния,щото исках да не ровя в саксията всеки ден да гледам какво става.Те са горе-долу сантиметър в диаметър .След 2-3 дни като покълнаха ,съвсем успокоена ,ги прехвърлих в саксия .
Аватар
Feeriq
Кана кафе
Мнения: 527
Регистриран на: Дек 13, '09, 17:58
Местоположение: Sofia

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Feeriq »

ravik обра ми точките с таз тема :lol: :tzeluvka: :tzvetentze: на мен ми харесва технологията и както каза dal за по скъпи семенца си заслужава :nod: снимките са разкошни :nod: Аз ще се пробвам и моля който реши да пробва технологията ravik :lol: да пуска снимки с резултата тука :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от calico »

libra написа:Хм,въпреки ранния час ,веднага ми се прииска да накисна семена за покълване.
.

хи хи :D И на мен.
сигурно и на Равик като го е научила за пръв път. Сега ненапразно категорично го отхвърля, сигурно има защо, има уловка някаквав това така привлекателно сеене.
ама човек просто трябва да си падне в капаните, тъй че и аз ще сея... имам хубави дебели шарени салфетки :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
orkud
Кафе машина
Мнения: 3351
Регистриран на: Дек 2, '09, 12:34
Получил благодарност: 1 път
Обратна връзка:

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от orkud »

Така е, никой не вярва на патило, все търчи сам да се ботуряса :lol: Та и аз с групата :oops:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от ravik »

Пфууу, мислех, че достатъчно ясно съм изразила основното послание на горното - "не правете така у дома", но явно не съм. :lol: Да добавя малко - според мен е подходящо за по-едри семена - те лесно се виждаха, лесно се местеха. Но имаше едни, почти прахообразни - тях просто ги изхвърлих - нямам и представа какво трябваше да излезе от тях, но преместването им беше напълно невъзможно. :nod: Така че, ако много държите да пробвате, имайте предвид едрината на семената. Не знам дали бих пробвала скъпи семена. Например хибискуси със сигурност не бих пробвала - те са ми най-ценни емоционално май. :) И си оставете част от семената и за другите техники и технологии. :nod:
П.С. И да, вярно е. Нямах търпение да накисна салфетките :mrgreen: - мисля, че още декемви ги бях покълнала всичките. :lol:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
Снежи
Кана кафе
Мнения: 659
Регистриран на: Дек 3, '09, 10:20
Местоположение: Wuppertal, Germany

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от Снежи »

Изображение
Прави така, че всеки, който дойде при теб, когато си тръгва да се чувства по-добре и да е по-щастлив. Ако твърде много съдиш хората, няма да ти остане време да ги обичаш.http://picasaweb.google.com/home" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от libra »

Ето,колко е лесно-тези италианци са киснали семена в салфетки и резултаът е "balcini in fiore".
dal

Re: Технологията "сеене на семена в салфетка"

Мнение от dal »

libra написа:Ето,колко е лесно-тези италианци са киснали семена в салфетки и резултаът е "balcini in fiore".
абе като гледам са киснали панелите в салфетки и те са поникнали , ама нейсе :mrgreen:
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”