Малко за хидропониката

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Голем Бел Нико
Дълго кафе
Мнения: 149
Регистриран на: Дек 29, '09, 16:00

Малко за хидропониката

Мнение от Голем Бел Нико »

Около 2-рата страница на тая тема почнахме да говорим за хидропоника. На стр. 3 има дори две видеота колко е страхотна тая работа:
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.ph ... 4&start=30" onclick="window.open(this.href);return false;

Пиша тая тема за хората дето ама изобщо хабер си нямат от хидропоника. Да получат някаква представа и може би да опитат.

Хидропонното отглеждане на растения изобщо не изисква някаква особено сложна и скъпа екипировка. Разбира се ако се прави индустриално е нужен контрол на един куп параметри и затова можем да намерим снимки и информация показващи някакви страхотни системи:

Изображение

Но в къщи нещата могат да бъдат ужасно прости. Ето този простак как го прави. Това е един от няколкото начина за хидропоника:

Изображение

Тая примитивна система на последната снимка е ужасно проста но се смята за особено ефективна в сравнение с другите. Саксииките висят в дупките изрязани с теслата в капака на пластмасовата кутия. Пълнежа (камъчетата) в саксиите са порести (да, може и да е пемза). Целта на тия камъчета всъщност е само да поддрържат растението изправено. Спокойно можем да боднем растенията в парче стиропор - листа нагоре, корени надолу.

Отпред на кутията се вижда някакво прозрачно маркуче и някакви други джаджи. Това е от просто по просто. То е евтин аквариумен разпределител за маркучета. Като този:
http://s7d5.scene7.com/is/image/PetsUni ... x003_49577" onclick="window.open(this.href);return false;

Тоест от 1 маркуче правиме да излизат 3-4. Това е.

Вътре в кутията 3-те или 4-ри маркучета имат по едно камъче за разпръскване на въздух. Под всяка саксиика има по 1 камъче демек:
Изображение

И ето каква е идеята. Мехурчетата въздух като изплуват на повърхността се пукат и лекично и нежно пръскат корените на растенията. Това е вода обогатена яко с кислород. Точно това което обичат корените - влага и кислород.

Цялата тая работа се нарича "аеропоника". Както казах то е вариант на хидропониката.

Целта ми в тоя пост е да покажа колко струва всичко. Сами си сметнете в левчета - пластмасова кутия, аквариумна помпа, маркучета, камъчета за въздух за аквариум. Нищо работа.

А има и още по-прости системи. Ето тук вместо саксиики са спестили пари и са пронизали стиропора с растенията:
Изображение

Тоя пък вместо да пръска корените с мехурчета въздух просто ги пръска с водна помпичка - демек финна мъгла от вода:
Изображение

А тук ето и анимация на най-простата система. Водата идва от една кофа. В нея има помпа която църка водата във всяка саксиика. Водата обмива корените на растението и се оттича отдолу от всяка саксиика. Попада в общата вана и се връща обратно в кофата:
http://www.bghydro.com/bgh/static/artic ... 6/drip.gif" onclick="window.open(this.href);return false;

Хидропониката е почнала от Вавилон преди няколко хиляди години - "висящите градини на Семирамис, първата ХобиКафеистка". Тоест може да се направи и без електричество дори:
http://www.google.com/images?hl=en&q=ha ... a=N&tab=wi" onclick="window.open(this.href);return false;

Най-най-най простия начин на хидропоника е да се закрепят растенията в една кофа с порести камъни. Демек да ги закрепим изправени. Кофата има дупки по дъното. Един-два пъти на ден вдигаме кофата и я потапяме в по-голям съд с вода така че порестите камъни и корените да се напоят. Веднага вадим и оставяме на земята водата да си изтече. Ето, така японеца е "изобретил" Уаби-Кусата и той - топчица кал с боднато растение в нея която дневно заливаме с вода, хаха.

--Николай
lila
Чист кофеин
Мнения: 8112
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:28
Получил благодарност: 1 път

Re: Малко за хидропониката

Мнение от lila »

Благодаря, наистина и много :tzvetentze:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Малко за хидропониката

Мнение от ravik »

Аз освен част от орхидеите и хибискус гледах на полухидропоника - ето тук малко снимки от развитието му:

Резника при засаждането (не е само във вода, имаше и тор с водата):
Изображение Изображение

Развитието на корените след известно време:
Изображение Изображение

Самото растение също е екстра и нараства:
Изображение

Накрая цъфна:
Изображение Изображение

... а аз обявих експеримента за успешен и изгубих интерес. ;) Растението в момента не знам как е, защото отиде при една съфорумка. :) Всичко това се случваше през зимата, така че дори условията може да се каже, че не бяха оптимални и въпреки това се получи. :daaa: Но като цяло, не го препоръчвам за хибискуси - виреят, но мисля, че в почва ще си бъде много по-добре. :nod: И за орхидеи не го препоръчвам, ама за там друг път. ;)
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Малко за хидропониката

Мнение от ljuboznatelna »

Повдигам темата за да питам някой друг правил ли е този експеримент?
На мен ми е много любопитен, и сега, след като поръчах грудки на бегония за майка ми, а тя каза, че не ѝ трябват, съм решила да ги уморя в хранителен разтвор, вместо в саксия 🤣 Само трябва да се реша.
Аватар
johnstalker
Наркоман
Мнения: 11805
Регистриран на: Дек 19, '09, 23:08
Местоположение: Троян, България, Европа, Земя
Дал благодарност: 145 пъти
Получил благодарност: 185 пъти
Обратна връзка:

Re: Малко за хидропониката

Мнение от johnstalker »

ljuboznatelna написа: Фев 5, '22, 16:07 Повдигам темата за да питам някой друг правил ли е този експеримент?
На мен ми е много любопитен, и сега, след като поръчах грудки на бегония за майка ми, а тя каза, че не ѝ трябват, съм решила да ги уморя в хранителен разтвор, вместо в саксия 🤣 Само трябва да се реша.
Трябва да се пробваш! Ако осигуриш необходимата светлина и топлина, няма да успееш да ги Омориш! ;)
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1738 пъти

Re: Малко за хидропониката

Мнение от Мария Николова »

Шъ мъ звинявъти, :swink: ама простата саксия с почва не ще толкова дундуркане, като хидропониката.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”