За семената, гъдела и още нещо :)

Всичко свързано с размножаването, сеенето и засаждането - семена, посадъчен материал, инвентар, системи, опити, вкоренители, обработка, саксии и т.н.

Модератор: Миша

Публикувай отговор
Аватар
vodo-leika
Кафе машина
Мнения: 4962
Регистриран на: Ное 25, '09, 20:29

За семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от vodo-leika »

Гледам какви хубави снимки на петунии се показват, радвам им се, после отивам на балкона и като гледам мъниците, приличащи на марули, се чудя за какво си играя с тея семена? :hmmmmmm: Обаче пък някак ми е много приятно да знам, че това цветенце аз съм си го отгледала :dovolen: .
Та ето тази дилема ме мъчи - смена (= по-голямо лично удовлетворение) или разсад ( = по-голяма и по-дълготрайна радост за окото) :dovolen: ...
Не че не си купих вече семена за догодина, ама да върви лафът! :gydigydi:
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

Водолейче, и мен все ме сърбят ръцете да сея и да пробвам. Сея и купувам готови разсади, и пак сея... :lol:
Аватар
stela75
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Дек 4, '09, 16:23
Местоположение: гр.Славяново общПлевен

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от stela75 »

Водолейче ти се радваш на това което е излязло от ръцете ти.
Аз вече трета година си сея разни семенца и почти нищо не пониква :lol: :lol: :lol: но аз пък не се отказвам :lol: :lol: :lol: приготвила съм се и за догодина
Равносметката от тази година е:
далии - поникнали на половина
циганчета - пратени от съфорумка - поникнаха на 100%
всичко друго - върбинки, мимулус,лобелия,флокс...и т.н. поникнали по 3-4 стръкчета от цял пакет
dal

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от dal »

stela75 написа:Водолейче ти се радваш на това което е излязло от ръцете ти.
Аз вече трета година си сея разни семенца и почти нищо не пониква :lol: :lol: :lol: но аз пък не се отказвам :lol: :lol: :lol: приготвила съм се и за догодина
Равносметката от тази година е:
далии - поникнали на половина
циганчета - пратени от съфорумка - поникнаха на 100%
всичко друго - върбинки, мимулус,лобелия,флокс...и т.н. поникнали по 3-4 стръкчета от цял пакет
като дойдеш август за калните моркови /божурите / ще ти наскубя с корени че да не сееш ;
и ще те науча на малко тарикатлъци за посев на семена и догодина ще си пушка, ти си ми наблизо и дано този път не ти прозвуча двусмислено :mrgreen:
Аватар
5ia
Кафевар/ка/
Мнения: 992
Регистриран на: Дек 13, '09, 09:06
Местоположение: Русе

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от 5ia »

Аз пък нещо се разочаровах от сеенето. Че поникна - поникна. Че сега отварят пъпки едни петунки - да. Ама то другите хора откога си красят балконите, а аз все едно листно-декоративни съм сложила по сандъците. А и голяма хамалогия ми се вижда. Щото, както Дал каза, мога да си купя три петунии, и да си ги развъдя от резници. А гъдела мога да го оставя за други видове - тези, дето няма да са ми по терасата. Все пак нали част от идеята е да се представим добре пред хората ;)
dal

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от dal »

5ia написа:Аз пък нещо се разочаровах от сеенето. Че поникна - поникна. Че сега отварят пъпки едни петунки - да. Ама то другите хора откога си красят балконите, а аз все едно листно-декоративни съм сложила по сандъците. А и голяма хамалогия ми се вижда. Щото, както Дал каза, мога да си купя три петунии, и да си ги развъдя от резници. А гъдела мога да го оставя за други видове - тези, дето няма да са ми по терасата. Все пак нали част от идеята е да се представим добре пред хората ;)
така е , Пете-хем сееш , хем подритваш пикирани кофички , хем купуваш готови щот цъфтят вече за декорация;
личното ми производство отиде в градината , а купеното е из сандъците
да видим кои ще са по успешни и трайни-за сега всичко цъфти :dovolen:
Аватар
stela75
Двойно кафе
Мнения: 199
Регистриран на: Дек 4, '09, 16:23
Местоположение: гр.Славяново общПлевен

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от stela75 »

dal написа:
stela75 написа:Водолейче ти се радваш на това което е излязло от ръцете ти.
Аз вече трета година си сея разни семенца и почти нищо не пониква :lol: :lol: :lol: но аз пък не се отказвам :lol: :lol: :lol: приготвила съм се и за догодина
Равносметката от тази година е:
далии - поникнали на половина
циганчета - пратени от съфорумка - поникнаха на 100%
всичко друго - върбинки, мимулус,лобелия,флокс...и т.н. поникнали по 3-4 стръкчета от цял пакет
като дойдеш август за калните моркови /божурите / ще ти наскубя с корени че да не сееш ;
и ще те науча на малко тарикатлъци за посев на семена и догодина ще си пушка, ти си ми наблизо и дано този път не ти прозвуча двусмислено :mrgreen:
очаквам го с нетърпение урока по тарикатлък :hihihi: :hihihi:
dal

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от dal »

кажи къде и как сееш....
в сандъци в кофички или в земята?!пръст перлит торф или навън в пръстта?
къде ги държиш/топло студено светло тъмно / кога ги сееш /месеците кога/

всичко има значение-% кълняемост , фирмата коя е , стари или нови семена , специални семена има капризни дето се киснат охлаждат варят щърбят с ножове и какво ли не ;топлината основен фактор , влагата също , пръст перлит торф и какво там ще излезе подходящо , пясък на пропорции щото като се насече смеската и корените отидоха ; примък отмък към /далече от прозореца ,покриване под стъкло , завиване с наелон , мини парници, студени парници , запарване , загниване и какво ли още не може да попречи или да благоприятства сеенето и кълненето;
в земята мравките изяждат всичко , това е проверено
липсата на влага пречи , като забравиш поливката и айде замина
и си има серт семена , най накрая

ако сееш калдаръм -не вярвам да не поникне
ама я ела ме виж от 120 семена червена юка като имам 1 растение за 1 година мъки и всякакви способи...
еми това е , грийни ги нася поникнаха , моите нещат , хем от трпи места донесени различни партиди
просто не съм юкист ,явно :mrgreen:
Последно промяна от dal на Май 27, '10, 14:19, променено общо 1 път.
Аватар
Виола
Наркоман
Мнения: 10389
Регистриран на: Ное 27, '09, 09:13
Местоположение: Пловдив

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от Виола »

Дал, я дай един урок на всички, сигурно все има какво да се научи ;)
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: за семената, гъдела и още нещо :)

Мнение от ravik »

Аз хем си знам каква лудост е, хем цяла пролет обикалях сергиите със семена и ме сърбяха ръцете. Последно бях награбила от Практикер едни "пролетни смесени", "за пеперудена градина", "ниски цветни", "поляна с полски цветя" и не знам си още какви. :lol: Не че имам градина, ама си представях едни големи тропически пеперуди накацали по нацъфтелите ми сандъчета с цветя за пеперуди на терасата на н-тия етаж в Софията завита със смог. Тръгнах към касата, после се сетих, че нямам асансъор още и няма как да си кача толкова много почва, колкото семена съм взела и се върнах да оставя част от семената. Пак тръгнах към касата с остатъка, ама прецених, че "градина с полски цветя" може би ще ми идват твърде високи и вятъра ще ги отвее. Та така геройски удържах на семената тази година. :angelche: Сега като гледам подбраните ароматни купешки петунии, при които отивам веднага щом стана, не мисля, че има сила, способна да ме накара да сея семена за терасата и да се чудя кое ли поникна, какъв ли цвят ще се пръкне, дали ще са ароматни и т.н. Поне не тази година. Пък догодина пак ще си пробвам волята, лошото е, че догодина вече ще има асансьор. :lol: Но семена от хибискуси, адениуми и разни други екзотики отглеждам с удоволствие и много им се радвам. :liubov2:
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Публикувай отговор

Обратно към “Семена, разсади, вкореняване, засаждане”