Помощ за геранче - алпинеум!

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от JuliS »

Здравейте!
Гледам има много вещи цветари тук :mrgreen: пък и му разбират!!!
имам един въпрос към вас.
Миналата година си направихме цветалник геранче на 3 нива. От снимката не е много видимо...но вчера не се сетих да го снимам "на голо"
Изображение
Понеже беше много инцидентно правенето му миналата година... насях разни цветя които ми дадоха комшияките на ранчото!
Тази година обаче изскубах всичко, смених проста и подготвих за ново сеене.
Но като се замислих...ми аз идея си нямам какви цветя да посея там!
Моля за съдействие :nod: като се извинявам за невежеството си.

Отделно около оградите обърнах алеи с щирочина 40см. и го накопах. От корна страна към вратата насях аконии... но отстрани по парцела също се чудя какво да е! Мястото е сенчесто преди обед и слънчево следобед. Почвата не е много богата и е на склон. Ходим си в почивните дни...това значи че няма кой да полива всеки ден!

Та това е!
събота като си отидем ще шракна геранчето празно :mrgreen:
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от JuliS »

толкова ли е безидейно, че нямате идеи :hmmmmmm: относно озеленяването му??Пардон - оЦВЕТЯването му :mrgreen:
Купих вчера няколко вида семена - тагетес, вербена и лобелия... сега ще се опитам да им направя расад - че и на трите на опаковката пише расад да се прави. Но не е достатъчно... трябват още видове...
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от Blue sky »

според мен с едногодишни няма да стане - насей сега каквото имаш и догодина пак ще вадиш всичко :nod:
щом няма кой да полива трябват ти многогодишни растения.
Аз лично бих сложила една голяма полиантова роза и един клематис между нея и герана да се увива по него, клематиси и лоницери по оградата. Около и съвсем близо до розата пак многогодишни - огледай пак съседките какво могат да ти предложат - примерно бели маргарити, ехинацея, кампанули - съчетават се чудесно с розата и клематиса, не искат особено много поливане, цъфтят цяло лято, хризантема за есента. Чак след като направиш многогодишния скелет почваш да запълваш дупките с едногодишни. И пак си е зор да правиш разсад и като няма кой да го полее - умряла работата, така че, ако решиш едногодишни - избирай такива които търпят жега и неполиване - турти, ешолции. Така че, може би е по-добре да заложиш само на многогодишни. Освен многогодишни цветя можещ да сложиш и храсти - филаделфус например - мирише хубаво на жасмин и пак цъфти през лятото. И малко луковични - лилиуми за лятото; пролетта лалета, нарциси, зюмбюли, ириси ако харесваш - цяфтят сравнително кратко, но са много красиви.
От семената които си изброила, лобелията няма да стане без вода, много лесно се спихва, насей си я в сандъчета на балкона, вербената може и да стане, но ме съмнява, туртата е ок за това място :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от dal »

м..да ти кажа по ми е лесно да дойда да ти го насадя , отколкото да изпиша варианти и предложения
ти всъщност какво ще правиш?! геран? или алпинеум?
ти за алпинеум нямаш камъни нито хълм , това че виждам една кошарка цокъл от камъни с цимент не прави алпинеум ;
от снимката не личи нито колко е голямо мястото , нито какво има наоколо-но в кръговете или поне вътре в нещото май има овощно дърво-то ще засенчва ли? или да -от къде върви слънцето?!
поразгледай малко из предложенията за градина по темите
имаме теми за какво ли не-според мястото си прецени кое е за сянка кое е за слънце от нещата , които ти харесват;
аз те разбирам , ама разбери ме и ти-
на вила е, казваш ходим в седмицата няма кой да полива
не знаем почви и местонахождение климат и слънцегреене и площ
не знаем какво харесваш и колко искаш да похарчиш

и все пак...струва ми се че в това коритце е добре да завъдиш туфи многогодишни -салвия
Изображение

лавандула
Изображение

розмарин ,
Изображение

маргарити
Изображение

рудбекии
Изображение

и др търпящи слънце и сушедържеливи ;


лично аз бих махнала тоз -как да кажа , кич-геранчето , или по скоро щех да го оплета в клематиси да му ползвам конструкцията поне -може да стане прилично...
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

наоколо можеш да разположиш иглолистни -има всякакви форми и вариетети , разгледай и харесай нещо си , или пък цветя определен тип ,че да се захванем и ние отнякъде!

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

ей ти тука един сайт да гледаш кое как се казва:
http://dvorec.hit.bg/plants/docs/uniperus_rocket.html


Но! на твое място щех да си чета тук и да си питам цяло лято и да си набележа какво и що , ти за няколко месеца доста неща ще знаеш вече и есента да го направя на куп и цялостно....дет се вика , и проукт ще ти сглобим току виж! :tzvetentze:

ей ти полиантова роза , дето блу ти я препоръчва:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Последно промяна от dal на Апр 7, '10, 11:27, променено общо 1 път.
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от Blue sky »

:lol: Гледам на една вълна са ни цветните предложения - салвията и лавандулата са топ 1 в комбинация с клематиси и рози, ще стане страхотна група. Клематисите освен да декорират герана са много подходящи и за оградата - пак скриват съседи и тапицират с килим от цвят :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от dal »

ириси слагай на "петна"-търпят всичко всякак :

Изображение

Изображение

ириси и лалета нарциси и т.н.+ камъни и алейки -
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
ida_ili64
Баш кафе майстор
Мнения: 2535
Регистриран на: Ное 24, '09, 16:38
Местоположение: между Eвропа и Родопите

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от ida_ili64 »

Като ще е алпинеум,трябва му и такава растителност-може да сложиш някоя и друга Ерика.Лавандулата е чудесна идея и да няма кой да я полива,пак ще е ок.Можеш да сложиш и декоративна трева-тук таме.И стои въпроса-държиш ли на геранчето да се вижда,защото ако да,не мога да рабера какво с онези два храста,но те ще порастнат и ще го скрият...Тъкмо Дал ще се радва ;) ,но ти явно искаш да остане поне като силует,който наистина ше се оформи чудесно с клематиси.Аз бих засадила два вида поне:един ,който цъфти от пролет до есен и е елементарен като цвят и форма,но създава фон и на него нещо в контрастен цвят с едри цветове,който може и да е само летен вариант.Примерно розово с пурпурно,светло лила с тъмно лила и т.н.Относно клематиси,Нептун може да ти бъде много полезен с познанията си,а и разсад даже да получиш ,ако има за даване(а той вероятно има ;) ).
От пролетните цветя смело можеш да насадиш минзухари,нарциси и ниски лалета,както и дребни ириси(аз съм зле с имената на много от растенията,извини ме),времето за тях винаги е такова,че няма да се налагат поливки,а те ще ти оформят хубав пролетен облик.При това,на есен,можеш да ги размножаваш и ти да даваш луковички на съседките...И като казвам това,се замислям,че е време тази есен и аз да го направя :dovolen: с моите...
Не му се чуди много,но и не прекалявай с бавенето,нито пък с изхвърлянето да засадиш всичко,сега и веднага,с времето нещата узряват в главата и придобиват стройна форма!Успех! :daaa:
http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от JuliS »

А такаааа... Благодаря :tzvetentze:
Прави сте , че алпинеум май не е точната дума. Всъщност като се замисля си е точно цветарник с декоративно геранче. И определено ще си остане цветарник, не виждам как би могло да се превърне от тук нататък в алпинеум.. аз явно не се изразих правилно.
Това сето прилича на овощно дърво вече умре.... неможа да оцелее зимата. Тук зимите са много студени , а то беше много малко... и така... та нищо няма да му сенчи.
За размера. Кръговете му са около 1,20м. малкият кръг в средата - около 60-70см.
Геранчето няма как да го махна :nod: мъжо ми го направи изненада - та ще си е там. Но сте прави че мога да го скрия с клементис - като разгледах снимките - наистина е чудесен.
Рози имам на входа на арка оплетени над самата врата. Катерливи. Но полиантовата роза която ми показахте е прекласна... мисля че бих се възползвала от предложението за нея. Сега ще прочета повече за нея! :mrgreen:
А ириси, зюмбюли, лилиуми, люцерите, - ги изключваме - с алегрия съм и това са едни от зветята които ме разплакват в буквалният смисъл :mrgreen:
но лавандулата в интерес на истината не ми влияе - и съответно тук също съм съгласна с вас за нея - добро предложение.
филаделфус или филче имам в горната част на парцела... но той е дсоста далеч от къщата...и не ми пречи - отдалеч го гледаме как цъфти - наистина е прекрасен.

Благодаря ви момичета за всички предложения. Ще почета повече и задължително ще се се консултирам поне още няколко пъти с вас!
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
JuliS
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1700
Регистриран на: Мар 17, '10, 15:53

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от JuliS »

Днес в магазина открих Салвия... взех си микс и пърпъл. Сега обаче се чудя...пише че трябва да се прави расад...февруари а да се засажда май :snif: и понеже сега е април...та се чудя дали ще се хванат ако ги засея директно в почвата???
Изображение
Другото което избрах е Брахикоме.
Изображение
както и един микс от ниско растящи цветя 0 тях мисля директно да ги засея без расади!!!!!
Изображение

Единствено за салвията искам мнение относно това със расад или без! :nod:
Последно промяна от JuliS на Апр 8, '10, 15:48, променено общо 1 път.
"Възрастта е без значение , когато носиш слънцето в себе си!"
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Помощ за геранче - алпинеум!

Мнение от Blue sky »

За салвията, пък и за всички те съветвам :mrgreen: - направи си разсад :nod: за да поникнат директно в градината, трябва да оросяваш мястото почти всеки ден, семеначетата са още по-чувствителни на пресушаване. И това , при положение, че мравките не ти отнесат семаната, което ще се случи почти 90 % сигурно :nod:
He who plants a garden, plants happiness
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”