Сбъдната мечта!

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Vall
Kафенце
Мнения: 19
Регистриран на: Фев 15, '17, 13:57
Местоположение: Пловдив

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Vall »

Мислих и за бръшлян, но не знам, много мрачно да не стане, а и знам, че скапва мазилки и прониква навсякъде... но само това гарантирано вирее на сянка и пълзи :)
Аватар
Стаси
Кафевар/ка/
Мнения: 803
Регистриран на: Май 18, '14, 18:45
Местоположение: София, Редута
Дал благодарност: 6 пъти

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Стаси »

Добре дошла Vall. Страхогни мозайки правиш. Хостите наискина се чустват превъзходно в саксия. Много добре се комбинират с хойхера. Има доста сортове с много атрактивни листа. Също така грудковите бегонии са прекрасен избор за сянка. Те не зимуват навън, но есен си прибираш грудките на хладно и тъмно и пролетно време ги засаждаш отново. Почвопокривни за сянка, които стоят красиво в саксийка са пълзящата лизимахия и мъртвата коприва. Астилбето също добре вирее и цъфти в саксия.
Ще следя с интерес как се развива проекта ти.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Гео, граф »

Вал, зашеметена съм :o :shock: ... Пътеката става толкова красива, че аз лично бих забранила на хората да стъпват по нея. Ако трябва, ще прелитат някак си, те да му мислят :twisted: .

По повод терзанията за растения в твоето местенце - не че съм кой знае каква цветарка, но не би ли стояла добре една магнолия? Тя ще дръпне нагоре, а не в ширина :nod: . И за розата - повече от половин час рових из албумите си да търся снимката на една роза, чието име издирвах преди време, но не успях да намеря нито розата, нито снимката, а не помня и селекционера :ufff: :ufff: . Мощен катерач, достига 5-6 метра, сравнително лека за роза - имам предвид, че не са ѝ тежки клонаците, ефирен светлорозов цвят, идея пепелен. Помня само със сигурност, че тя е приета за критерий за многократно цъфтящи катерачи, както и че е стара селекция, имаше dawn в името, ама не съм сигурна... и до там :sdull: ...

Добре дошла и от мен :tzvetentze: ! Аз все така - първо бърборя, после се сещам да поздравя :sblush:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15868
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 834 пъти
Получил благодарност: 1682 пъти

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Гео, граф »

Намерих я :swhew: ! Розата е New Dawn. Виждала съм я на живо, затова си позволявам да я представям толкова настоятелно :angel2:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
marka
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1968
Регистриран на: Окт 15, '13, 14:31
Дал благодарност: 184 пъти
Получил благодарност: 153 пъти

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от marka »

Здравей. Настилката, която правиш наистина е страхотна. :daaa:
Имам цвете, което обича сянка и цъфти много нежно,но зимата трябва да се прибира.
plectranthus mona lavender
Виж го и ако ти харесва ми прати адрес на лични.
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Tanet »

Привет Вал, роза на такава сянка едва ли ще е нещо забележително. Въпреки това може да опиташ, препоръчвам ти да е някоя с малко бодли понеже често ще се минава край нея. Аз имам Еден, който е на сенчесто място, но трябва да подчертая, че лятото все пак го пече от 6-10 и от 15-18 ч и цъфти доста добре с повтаряне. По стените може да пуснеш влачеща хортензия и изобщо хортензии в саксии ще ти освежат мястото те обичат сянка. Лизимахията както се ти писали също е подходяща и с лимонения си цвят ще огрее сянката. От хостите има много видове и с лимонени и с шарени листа, може би ще е по-добре да не правиш настилката плътно до стената, а да оставиш ивичка място където да засадиш хости-да не се налага отмък-примък за зимата, че почва да тежи в един момент. Мога да ти пратя волски език-папрат която идеално вирее на сянка. Мое да пробваш и някоя азалия или рододендрон.
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от calico »

При мен хостите зимуват навън в саксии, не мръзнат.
има доста неща за сянка, по повечето от тях не са сред най-цъфтящите, просто разни зеленини. Обаче и със тонове на зеленото и етажи нагоре можеш да освежиш стените. Не бих препоръчала рози на това място, може би само мадам Алфред Карие, но тя пък ще се вдигне нагоре към светлината и някак трябва да се прикрепя за стените. Но не в саксия, тя не може в саксия.
Хортензиите също могат да зимуват навън в саксии, глинени и големички ще свършат идеална работа.
Ако навиеш някой да ти направи една две лавици по стената една над друга, с парапетче за саксиите, можеш и влечащи неща да пуснеш, и доста още да побереш.
според мен остави настилката да е акцента, тя е просто прекрасна.
виж хойхерите колко са прекрасни и каква палитра има,и те могат да не се прибират, хостите също
Изображение

Изображение

Изображение

астилбе
Изображение

Изображение

Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от Lois »

Тук сега Калико ще ме овика, но и момини сълзи виреят на сянка :)
Много ти е амбициозен проектът, аз разгледах целия пинтрест :)
Естествено, всеки мечтае за онова, което няма. Но и в малък сенчест градски двор може да стане чудна красота.
А може и някое кленче да пробваш, от тези, на които на сянка им е по-добре? Чемшир също? Винка, тя вирее на сянка, покрива големи площи, цъфти красиво, може и да я сложиш на стената нависоко и да я пуснеш да се стеле надолу? Здравецът също расте на сянка и си пее :)
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от calico »

Ааа, момината сълза я уважавам, тя е неунищожима. При мен изби на циментираните плочи :mrgreen:

Маестра, при нея всичко трябва да е в саксии, картината на плочите не бива да се разваля с почва. Долу е тъмно и може би само ред здравец би оцелял и би стоял добре.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
маргото
Наркоман
Мнения: 10915
Регистриран на: Окт 24, '15, 22:43
Местоположение: Бяла Слатина
Дал благодарност: 170 пъти
Получил благодарност: 1322 пъти

Re: Сбъдната мечта!

Мнение от маргото »

Добре замислено и чудно за начало! :daaa: Добре дошла, Вал! :tzvetentze:
Наистина в саксии много растения могат да виреят, в по-големи, в по-малки,
по еденично или в групи...А в дъното на снимките, пред ниската сграда,
няма ли слънчева част или е обща площ? Там ли е улицата и входа?
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”