Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Зачетох се в темата за иглолистни и малко се стреснах, че били кекави - та да напомня, че не пръскам с нищо. Най-много някоя билкова отварка с домашен сапун. Та ако тия туи ще си искат химията - директно да ги отписвам :hmmm:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

По тъмно се събудих тая сутрин да кроя планове и схеми :lol:

Ето значи отляво какво е положението. Имаме главен вход на къщата, до него малък навес. След него смокиня, място около 5-6-7 метра и пак смокиня. Въпросът е в това 5-6-7 метра място. От другата страна на оградата съседът си е сложил малки лозички. Аз мисля да сложа цъфтящи храсти на около метър навътре.

Изображение

1,2 - смокини
3 - бял люляк
4- лозичка
5 - японска дюля

Непосредствено пред оградата има далии и разни луковици. Храстите ще дойдат пред тях. Луковиците ще ги преместя наесен, а далиите са от високите, та може засега да си останат.

Мисля тук да дойдат червен дрян и форзиция, понеже са атрактивни зиме и рано пролет. Обаче пък зимата няма да има много файда от тях за скриване.

Схема 2 - трета тераса

Изображение

1,3 - смокини
2 - диви вишни
4 - арония

Тук има място колкото примерно за една туя преди вишните и две след тях. Да се има предвид, че лятото малко се оросява от пръскачката на съседа. Иначе е слънчево и сухо.

Схема 3 - четвърта тераса

Изображение

1 - смокиня (3 от схема 2)
2 - вишна
3 - шпалера къпини

Къпините не ми се ще да ги махам засега, макар и да е възможно да реша друго в близките години. Зад тях има място за нещо като тесен жив плет, примерно от дървовидна ружа или лигуструм.
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15881
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 1705 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Гео, граф »

Идейка, Ноне - корнус алба елегантисима (с други думи пъстролистен дрян ;-) )

Изображение
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Уу, хубав! Ама го няма в разсадника, пък другата седмица тук го дават 20 градуса и трябва спешно, спешно да се сади, че няма време :ufff:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15881
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 853 пъти
Получил благодарност: 1705 пъти

Re: Селски работи

Мнение от Гео, граф »

Като съм казала А, да кажа и Б - оттук можеш да го поръчаш, ако много те засърби :angelche:
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Не ми помагате, мили другарчета. Аз разбирам, че не ви е интересно с форзиции и спиреи да озеленявате, ма все пак :hihihi:

От туите се отказвам. Хем не ми харесват особено, хем капризнички ми идват. За казуса от схема 1 реших, че предпочитам да е някаква група от различни растения, все пак ще го гледаме постоянно. Не мога обаче да реша доколко присъствието на кипариси в групата е удачно - много са големи. Обаче пък ако сложа само от цъфтящите, зимата пак ще сме на същото дередже.
Lois

Re: Селски работи

Мнение от Lois »

Амии сложи по една роза, и ще има цвят :)
марианна
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1861
Регистриран на: Юни 6, '13, 10:07
Местоположение: Самоков

Re: Селски работи

Мнение от марианна »

Ноне защо се отказа от туите?Не са толкова претенциозни,даже не изискват никакви грижи
Има и ниски ,компактни сортове,ако не ти харесват високите
Не знам ,аз бих почнала с акцента в средата на това свободно място,не знам точно какво искаш храст ли по висок или някоя роза по висока или иглолистно и след това бих доизграждала останалото
По тези две дървета що не пуснеш по един клематис,ще има цвят и разнообразие
За оградата виж Лигуструм бързо расте ,може да го стрижеш и е много непретенциозен,има и вариегатен вид
Лоницера също е решение.Тя цъфти,а как ухае само,бързо расте
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ами комплексно е, виждам, че са склонни към боледуване и съхнене най-вече, а при нас е много сухо и горещо. А и невзрачни са ми някак и имам чувството, че всеки новозалесен двор има по една редичка от тях покрай оградата. Моето е селска градина нали, и някакси не ми се връзват - коя баба има туи в двора :dovolen:

Сериозно си мисля за розмарин, има много предимства, ако го редувам с цветните храсти ще има хем цветничко, хем и зимата ще закрива. Само не знам колко бързо расте, тоест дали няма много да го чакам, докато почне да закрива.

По самата мрежа на оградата не искам да пускам нищо, че ще задуша на съседите лозичките - на половин метър пред нея мисля да садя.

А за роза мисля, че може да се направи една арчица между смокинята и люляка, над пътеката и да се пусне една увивна. Ама вече съм пропуснала поръчките, та не знам къде ще я търся. И без бодли трябва да е, че ще е баш пред входа :hmmm:

Клематиси по принцип би трябвало да виреят при мен, но, честно казано, малко ме е страх още да поръчвам от тях, че са скъпи и капризни, пък аз съм една градинарка :ufff:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1058
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 426 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

То за розата е рано де, като подготвим мястото тогава.

Една поръчка цъфтящи храсти и цветенца съм си подготвила, хвърлете по едно око, моля - да няма нещо неудачно :tzvetentze:

Berberis
Weigela florida
Dolichos lablab purpureus
Deutzia spp

Tradescantia andersoniana
Armeria maritima
Hemerocallis
Cerastium tomentosum
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”