Селски работи

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 30 пъти
Получил благодарност: 415 пъти
Обратна връзка:

Re: Селски работи

Мнение от nadin »

Иглики няма да станат също и обикновените диви теменужки. Много е топло и сухо лятото.
Има други диви теменужки дето ще виреят там ама те са редки.
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

In none,ако имаш педя почва,според мен ще се справят равнеца,непетите,по дребните салвии,дребните пестемони,тревички разни,като фестука,лузула,теснолистните карекси.
Всички издържат засушаване.
Ама не си ли чела още темата за "Сухоустойчиви растения" и разгледала каталога на Миша с разсади 2017http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=21&t=6791
и си си решила проблема :daaa:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Ох, чета аз и гледам, ама сигурно се досещате каква каша е в главата ми в момента :angel2: Той дворът, въпреки че е малък, има доста различни по условия зони. Примерно имам и иглики, и виолетки, но те са под асма или овошка - ако ги изпружа на сухата трета тераса абсурд да оцелеят.

То не е само до сухолюбивото нали, сега като живеем тук и поливаме, няма да ги оставим съвсем без вода китките. Слънцето и сянката са също голям проблем - имам много сянка, пък няма толкова много сенколюбиви и много от нещата, които слагам на сянка почват да се килифинчат; на слънце пък е изгаряща жега.

С дизайна имам грижи на първа тераса, понеже там е по-културно - прави линии, бордюрчета - пък на мен явно не ми идва отвътре културата :lol: Много повече ми харесва тип котидж гардън, къщата да е обгърната от цветя...
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Селски работи

Мнение от libra »

Напиши cottаge garden и ще видиш доста идеи.Сухолюбивите половината са точно за такъв дизайн.
И ,най-важното-всичко е "искам-проба-грешка".
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

То сухолюбиво,не значи дракоустойчиво :lol:
Ще издържат няколко дни без поливане.
На повечето места поливам с капково,то полива в дълбочина и водата не се изпарява толкова бързо.Но в алпинеума поливам с маркуча.Целодневен пек е,садила съм сухоустойчиви,но миналото лято имам доста жертви,при положение,че в горещините поливах всяка вечер.
С маркуча се намокря горният слой почва,който вече се е спекъл до другата вечер и разни дето мислех,че са дракоустойчиви не издържаха.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Мм, затова се мулчира, за да не се спича отгоре пръстта и да се задържа по-дълго влагата, а и да не става кора :daaa:
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

В алпинеума ще ми е трудно да мулчирам :lol:
Първо е гъч от растения,наклон,ще се свлича,дребосъците ще се изгубят в мулча и не на последно място каменист,слънчев алпинеум не ми се връзва насипан с кори.Но ще му мисля някакво капково и на него.
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

Е, въпрос на терминология. Мулчира се не само с кори, може слама, сено, натрошени тухли, абе каквото имаш да посипеш. И камъчетата, дето се слагат в алпинеумите също са мулч - "рок мулч" му казват американците.
GIOIA(Джоя)

Re: Селски работи

Мнение от GIOIA(Джоя) »

Права си :daaa:
За камъчета,пробвах го преди години.Но всяка пролет да го събирам за да разрохкам почвата и вкарам тор е излишен труд .Измързеливих се напоследък :oops:
Аватар
ln_none
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1062
Регистриран на: Мар 30, '15, 10:06
Местоположение: Сахара
Получил благодарност: 440 пъти

Re: Селски работи

Мнение от ln_none »

В алпинеума ли слагаш тор, не знаех, че има нужда? Или някакви други растения си мулчирала с камъчета, не разбрах добре.

Днес най-накрая преместих едни далии, от тези най-високите и едри. Знам, че се прибират принципно, но при мен не мръзнат. Бяха под асма и хич не им харесваше, почти не съм видяла цвят. Сложих ги на слънчево до оградата към съседите. Много се чудих какво да сложа там, телена ограда е и има само едни келяви лозички по нея. А отвъд оградата е традиционната им зеленчукова градина, дето се оре, тори и т.н. Та не мога да слагам храсти и лиани, няма да им е приятно на хората, като почнат да пълзят към тях. Имам само една японска дюля там, но тя с тия темпове, дето расте скоро няма да стане казус. Предложете нещо за запълване помежду/пред далиите? Видно и важно място ще е, като преместим входната врата. Има малко сенчесто място под смокини от двете страни и малко слънчево по средата. Поливките няма да са проблем, дълбочина също има.

За това място иде реч, горе вляво има ниско зидче и над него е оградата. Оранжерията е на съседите.

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”