Мини градинка :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Мини градинка :)

Мнение от ravik »

Такааа, както споделих, преди четири месеца се сдобих най-после с мечтаната градинка. :oops:
Както обаче пак така споделих, точно тогава се сдобих и с трети брой малък човек и макар че в деветия месец с огромното шкембе направих малко опити за облагородяване, като ме позаболя тук и там, и като усетих, че сгъването и клякането с огромното шкембе не е много добра идея и си седнах на Д-то. :lol:
Дааа, обаче жегите отминаха и ей ме пак на стартовата права... :D

Та, за градинката. Те са всъщност три мини градинки. Има някои ограничения обаче - като например, трябва да останат места за тъпкане, копаене с багерчета, товарене на самосвалчета, катерене по дървото и разни такива подобни, много важни инициативи за една градина. :)

В момента градинката изглежда точно никак. Наследихме я завита с онези черни платове и отгоре щедро наръсени дървени стърготини - сещате се - любимото на всеки, на който не му се занимава да има градина. Раздигнах и разбутах на места, колкото да сложа малко проби да видя това лято кое, как и къде вирее, но почвата отдолу е много, много зле. Каквото, такова обаче - няма как на този етап да я подменям. Имам малко идеи какво и как би могло да се случи във всяка една от малките градинки, пък вие ще кажете от кое има смисъл, как да стане и идеи как да стане по-добре, че в момента малко се губя и мисля, че не ми се получава. Започвам ги подред долу.
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Мини градинка :)

Мнение от ravik »

Градинка номер едно - пред къщата, изложение изток. Огрява само сутрин за няколко часа. Има посаден голям ацер с гъста корона и съответно освен сутрешното огряване за малко, през останалото време всичко е в дълбока сянка. Не мисля, че нещо може да вирее там добре, а и това ни е единственото дърво за катерене, така че тук няма много какво да се направи. Тази пролет обаче дървото се облисти доста късно - чак април-май (но и годината си беше такава - по-късно дойде пролетта) и затова си мисля, че има шанс да цъфнат лалета, минзухари и нарциси рано напролет преди да стане голямата сянка. Доста се чудех как да ги наредя, предвид че се тъпче там; отначало си мислех да наслагам из цялата градина луковици и каквото оцелее и се покаже, това. Но после поразгледах малко снимки из нета и в крайна сметка реших, да заградя с камъчета горния ъгъл откъм улицата и съседите и само там да наслагам всякаквите луковици и да се надяваме, че там няма да се тъпче и ще оцелеят. Какво мислите за такава идея? Също как според вас е по-добре - смесени всякакви цветове лалета или да ги подредя в някакви мини цветови групи? Ще стане ли да смеся високи и ниски лалета или по-добре да ги подредя? Могат ли да се наслагат минзухари между лалетата или по-добре да са отстрани (предвид, че ще цъфтят по-рано)? И последно, на много снимки с лалета има едно дребничко, синичко, нежно, мисля че не е луковично, което покрива ниското и стои много красиво като фон. С едни малки цветенца събрани на групи. То какво е? Кога се сади? Или сее? :)
А да, вече съвсем последно. Купих си три хойхери. Те дали ще виреят тук в дебелата сянка с малко огряване сутрин? И най-вече дали ще им е добре? Или по-добре да им намеря друго място?
IMG_5786.JPG
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Мини градинка :)

Мнение от ravik »

Градинка номер две. Изложение запад. От обяд нататък силно слънце. Горещо е, но тук е и влажно по принцип.

Има два храста спирея japonica 'Anthony Waterer' (имат си табелки :)), които малко ме дразнят честно казано - грознички ми идват, а и доминират и без това малкото пространство. Понеже не знаех какво да очаквам, а и не знаех кога се подрязват, пролетта подрязах само единия, за да видя какво ще стане. :) Като резултат, и двата цъфтяха много, подрязаният остана по-компактен, съответно повече ми хареса. Въпрос: кога се подрязват. Сега мога ли да ги подрежа или пак напролет да ги подрежа.

Тук искам да си сложа един мъничък ацер. Купих си го, остава си мъничък и красив - като мини, зелено храстче. В средата ли ще е най-добре да го сложа според вас или да го изтегля повече към оградата? Около него искам да наслагам ниски растения. Накупих ги, наснимах ги, но нещо не мога да измисля как да ги подредя. Гледах в магазина аранжировки - много красиво им се бяха получили и нещо такова ми се ще да постигна, но не ми се получава. Единият ми вариант е да ги наредя по ръба и вътре пак да сложа лалета. Друг вариант е да ги концентрирам някак в някой край, но май пак не ми допада. Трети вариант е да ги разпръсна из цялото. Колебая се между едно и три, като клоня към три. Какво мислите?
Цикламите ще оцелеят ли според вас или ще са ми само един вид есенна аранжировка?

Изображение

Изображение

Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Мини градинка :)

Мнение от ravik »

Снимките са ужасни, но с телефона толкова ги докарвам. Малко пауза от мен и после ще кача другите за третата, но така или иначе третата ще е може би повече за игра. Тази втората ми е малко мъгла как да я подредя.

Това са растенията - тук се надявам да се виждам по-добре:

Изображение
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Deleted User 2919

Re: Мини градинка :)

Мнение от Deleted User 2919 »

Разгледах фото №1. До дървото сложи клематис, който ще пълзи по дървото вдясно по наклонен клон. До оградата, и към пътя и към съседите, сложи рози.Има сортове , на които не им трябва огряването цял ден. Под дървото насади лалета, ириси и бели и розови минзухари.мензухари, които ще цъфнат най-рано, а после ще дойде вълната на лалета , след това ирисите. Покрай пътеката сложи хостите, такива , които ще избереш, те понасят и даже изискват сянка. До камък,отляво леко назад) сложи ниско хвойно, сине-зелено..в ъгълчето до камъка сложи своето любимо растение..но да е ниско..съвсем ниско, за да не крие камъка.
Отляво се вижда нещо, като малка постройчица, до нея пак сложи клематис..(Основно правило при клематисите – краката на сянка, главата на слънце.) Той сам го намери горе..
Надявам се, че бях полезна...
Градинка номер 2 , усещам, че ще подредиш сама... :dovolen:
Аватар
ravik
Кафе машина
Мнения: 4636
Регистриран на: Ное 23, '09, 16:09
Получил благодарност: 2 пъти

Re: Мини градинка :)

Мнение от ravik »

В тази градинка няма слънце през лятото. Нито рози, нито клематис ще виреят. Дълбока, дебела сянка е. А и децата се катерят по дървото и се разхождат из градината. Предпочитам да имат място за тъпчене, за да не се тъпче всичко наред. Постройката отзад е на съседката. Моето свършва с бялата ограда. Т.е. идеята ми е само лалета в ъгъла на бялата ограда и оградата със съседката...
Недей спа! Отивай на SPA!
Цветята ми: http://community.webshots.com/user/ravique
Deleted User 2919

Re: Мини градинка :)

Мнение от Deleted User 2919 »

ravik написа:В тази градинка няма слънце през лятото. Нито рози, нито клематис ще виреят. Дълбока, дебела сянка е. А и децата се катерят по дървото и се разхождат из градината. Предпочитам да имат място за тъпчене, за да не се тъпче всичко наред. Постройката отзад е на съседката. Моето свършва с бялата ограда. Т.е. идеята ми е само лалета в ъгъла на бялата ограда и оградата със съседката...
Лалето повече от клематиси обичат слънце, единстенно те цъфтят по.-рано от разлистване на листата. Има клематиси два сорта «Лееге» и «Вилль де Лион» – които виреят и от северната страна на къщата. Постройка на съседката се вижда от теб, и я скрий от погледа си..Покрай оградата можеш да засадиш лалета , но с хостите....Какво основно дава сянката, къщата?
Ето още клематиси , които понасят сянка:
Нижеприведенные клематисы могут расти в полутени: :girl_dance:
1. Клематис Piilu. Низкорослый компактный двухцветный сорт (высота 1,5-1,8 м). Раннее цветение (май-июнь) на сохранённых побегах махровыми цветками, с середины июля красочное обильное цветение простыми цветками на побегах нового года. Предпочитает полутень. Зимостойкий, устойчивый к болезням сорт.
2. Клематис Olgae. Яркое растение эффектно выглядит как на балконе городской квартиры, так и в саду или на дачном участке. Быстро и безболезненно адаптируется к любым условиям, будь то бедная минералами почва или холодный климат, избыток освещения или его недостаток.
3. Клематис Mrs. N. Thompson. Средне- или быстрорастущая лиана, без обрезки основная масса всех листьев и цветков находится в верхней трети растения. Высота 2-3 м. цветки крупные, 10-15 см в диаметре, темно-фиолетовые с малиново-красными полосками. Цветет с мая по июнь, повторное цветение в августе. Предпочитает солнце или полутень. Чувствителен к поздним заморозкам. Обрезать не рекомендуется, только прореживание.
4. Клематис Tartu. Небольшая лиана на протяжении всего лета сплошь усыпана довольно крупными цветками. Плюс этого сорта в том, что цветки цветут повторно, но для этого совсем не нужно обрезать их. Важно и то, что сорт абсолютно неприхотлив, то есть, прекрасно растет и развивается в нашем климате, редко болеет, привыкает к любой почве, не боится сильных заморозков. Цветет дважды: май-июнь, август-сентябрь. Подходит для патио и контейнеров. Предпочитает солнце или полутень.
5. Клематис Blue Light. Голландский двухметровый махровый. При диаметре цветков 11-15 см покажет всю свою красоту в первые же годы жизни. Лавандово-голубая окраска густо-махровых цветков, необыкновенно обильное цветение. Цветет махровыми цветками как на старых, так и на новых побегах. Период цветения: май-сентябрь. Предпочитает солнце или полутень.
6. Клематис Temptation. Высота – от 2,5 до 3 м. Цветение: на побегах прошлого года с мая по июль, на побегах текущего года с июля до заморозков. Диаметр цветка: 10 - 12 см. Цветы пурпурно-малиновые. На побегах текущего года цветы имеют пушистую середину. На побегах прошлого года - махровые. Предпочитает полутень.

клематис Hania
Клематис Black Prince
Клематис Caroline
Клематис Dr. Ruppel
Клематис Olgae
доктор рупер
росамунда
хегли хурбит
романтка
рюлли
ангела
хонора
тарту

Но иначе, заедно с ацер, японски клен, дворчето ти прилича на японска градинка заедно с камъка.Камъкът е супер..Можеш да направиш японска градинка. Само оградата към съседка и нейната постройка скрий с пълзящите растения..
Последно промяна от Deleted User 2919 на Сеп 30, '16, 13:28, променено общо 4 пъти.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31652
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 986 пъти
Получил благодарност: 2244 пъти

Re: Мини градинка :)

Мнение от Мария Николова »

Изображение

Това ли е синичкото, за което мислиш в първия пост?
Това е мускАри.
Връщам се да чета.
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
d_vitanova
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1315
Регистриран на: Сеп 26, '10, 22:57
Местоположение: София

Re: Мини градинка :)

Мнение от d_vitanova »

Сега Мерка ще ми си скара, обаче аз съм против лалетата - пролетта ще се чудесни, но като прецъфтят твърде дълго остават едни грозни , полу спаружени шуми...Че и като буреняса между тях :snif:

Аз бих направила в ъгъла хости и бордюр от цветни хойхери. Останалото - трева и в нея хаотично посадени минзухари /само!/. Цъфтят рано, след прецъфтяване се сливат с тревата, косенето на тревата не им пречи /Нора има снимка на тревата си така , втора година си е ОК/.
Аз лично бих боднала и по някое кокиченце съвсем накрая , по ръба на бордюра откъм пътечката - много ме радват ранна пролет, виждат се от близо без да влизаш в калта. И те ще имат дълго време грозни листаци след прецъфтяване, но съвсем по ръба няма да дразни толкова /такаси мисля, де/
Deleted User 1445

Re: Мини градинка :)

Мнение от Deleted User 1445 »

Равик, радвам ти се много :ieeee: :tzeluvka:
Разбира се, че на първата градинка ще оставиш място децата да вилнеят :daaa: до бялата оградка можеш да засадиш редичка хортензии, понасят сянка, но искат и влага.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”