Градината на Ема.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Здравейте!
Ще приемете ли още един пишман градинар в редиците ви :dovolen: :)
От няколко месеца чета форума и сън не ме лови. За ядене, ям си. Да не се притесни някой за физическото ми здраве. Виж, за психическото, ще си носите отговорностите :lol:
Моята история. Ох, не знам откъде да започна. Преди около 20 г. по стечение на низ от обстоятелства купихме къща в едно софийско село. За съжаление селото не е от онези със старите къщи и каменни дувари, миришещо на тамян и здравец, а е село от по-нов тип, в което всички къщи са еднотипни, като близнаци, строени по времето на соца. Двуетажни, с двускатни островърхи покриви, едро пръскана мазилка в сиво, неподдържани, с една дума - грозни. Затова пък природата компенсира щедро за човешката намеса.
И къщата, и дворът бяха в окаяно състояние. Започнахме с двора. Наложи се (няма да влизам в подробности защо) да вдигнем висока ограда на мястото на прогнилата телена ограда. След това разчистихме терена от бурени и всевъзможни натурии. Мястото е с голяма денивелация, заварихме оформени с подпорни стени три нива на двора, които запазихме. След това затревихме и аз започнах да градинарствам. Направихме на мястото на селскостопанската постройка, която беше пред разпадане, една лятна кухня, сменихме покрива на голямата къща. Предстоеше саниране на основната къща и изцяло вътрешен ремонт. Но....съдбата беше решила друго. Останах сама стопанка на къщата. И.....желанието, и възможностите ми за поддръжка, камо ли за ремонти, се изпариха. И лека-полека къщата запустя, превърна се отново в онова, което беше преди да я купим, в капан за неосъществени мечти. В един момент дори я обявих за продажба, но бях сложила доста висока цена. Явно все пак не съм искала да я продавам, знам ли...И така допреди четири години, когато попаднах в едни теми на бг мама за интериор и преправяне на мебели. Въодушевих се, вдъхнових се, открих възможности с малко средства да постигам чудеса и започнах стая по стая да ремонтирам и преправям интериора на къщата, използвайки всички налични мебели и двете си ръце. Научих много, постигнах не малко. Разбира се и градината оживя. От райграса нямаше и помен, но никак не страдам за това. Честно да си призная, много по-симпатична ми е сегашната ливада, с паричките, жълтурчетата и дивата детелина. Откъм интериор имам работа за още поне 3-4 години. Фасадата на основната къща си е все така грозна, за да се вписва в общия селски пейзаж :angelche: .
А за градинастването ми каво да кажа, всичко е проба-грешка. Мерак имам, но познания никакви. Действам емоционално, хаотично, все нещо садя и пресаждам. Преди да вдигнем високата ограда имаше един дядо, съсед (вече го няма), идваше на телената мрежа и с часове ме гледаше какво правя. И току няма и се провикне "ей, тая Ема бе, днеска го сАди, утре го кОпа". Под копа, разбирайте изкоренява. Та в това отношение и до днес нищо не се е променило, само дето няма кой да го констатира.
Сега, след като ви открих, смятам с ваша помощ да се образовам и малко по-професионално да подходя към нещата :dovolen:
С времето установих, че определени цветове ми действат дразнещо, а голямата шарения ме натоварва. И постепенно прекалено пъстрите кътчета започнаха да изчезват. Харесвам рози, но досега се плашех от тях, а сега, четейки тук, се престраших и си поръчах над 20 рози, преобладаващо пастелни тонове. Искам да ги впиша в зеленото пространство. Уикенда направих снимки, сега чертая схеми. Ще кача всичко тук, когато съм готова. И ще задавам въпроси :D
Засега приключвам. Надявам се, не съм ви досадила. И за да не са само голи приказки, няколко кътчета от градината. И не се подвеждайте, показвам ви само лицеприятните кътчета, засега :lol:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Мадам_Сръчкова
Кафевар/ка/
Мнения: 817
Регистриран на: Окт 21, '14, 21:41
Местоположение: София

Re: Градината на Ема.

Мнение от Мадам_Сръчкова »

Хайде да съм първа :D
Добре дошла :liubov2: .
От това, което се вижда на снимките, градинката ти е подредена :tzeluvka: .
На последната снимка се вижда и малко от къщата, хич не ми изглежда скучна както я описваш .
https://www.facebook.com/MadamSrachkova" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Emilly1212
Кафе машина
Мнения: 4357
Регистриран на: Май 10, '15, 21:16
Местоположение: Троян
Дал благодарност: 1650 пъти
Получил благодарност: 585 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Emilly1212 »

Здравей Ема! :tzvetentze: Добре дошла!

Беше ми приятно да прочета твоята история. И тъжно...Затова, че си останала сама да градиш всичко. :tzeluvka: Но си постигнала много, поздравявам те! Ще ми е интересно да следя темата ти.

А кътчетата ти са чудесни. И къщата, която виждам, също изглежда много приятна и уютна.
Най-важните неща на този свят са онези, които нямат етикет с цена, защото колкото и много да струват, не могат да бъдат нито купени, нито продадени!

Нашето любимо място - Emilly1212
Deleted User 1445

Re: Градината на Ема.

Мнение от Deleted User 1445 »

Ема, здравей и добре дошла :tzvetentze: Аз вече съм запленена от градината ти, достатъчни са чемширите и мушкатото, за да я харесам :liubov2:
Като те чета, Пашмината е твоята роза за парадната врата :daaa: да не отговарям в другата тема :tzvetentze:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31527
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 810 пъти
Получил благодарност: 1727 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Мария Николова »

Добре дошла, Еми! :tzvetoman: Тук ще ти хареса. :daaa:
Началото е добро! :mrgreen:
6!
Достатъчно добро, за да си има продължение. :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Тутти »

Ема,добре дошла при нас. :tzvetentze:
Искам да ти кажа какво си помислих докато четях.Представих си един деликатен и много интелигентен човек,обичащ красотата и реда.Може и селото да е с грозни къщи,твоята обаче е симпатична.И градината ми харесва,и това,че можеш да направиш с ръцете си нещо,което да ти носи радост.Ще очаквам още снимки и още разкази за твоята градина и дом.В този форум си сред себеподобни и ще се чувстваш много добре,знам си го от личен опит.Радвам се,че си тук. :dovolen:
Аватар
gabi123
Кафе машина
Мнения: 3943
Регистриран на: Юни 26, '11, 11:30
Дал благодарност: 40 пъти
Получил благодарност: 56 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от gabi123 »

Привет Ема и добре дошла !На точното място си! :tzvetentze:
Прекрасно представяне и градина - тук винаги ще намериш помощ и отговор на въпросите си! :dovolen:
Давай още снимки! :daaa: :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
Звездичка
Кана кафе
Мнения: 626
Регистриран на: Май 5, '14, 08:56
Местоположение: Лом

Re: Градината на Ема.

Мнение от Звездичка »

Приветствам те с добре дошла, Ема :tzvetentze: Толкова ми стана мило да прочета написаното от теб! Настанявай се удобно и не се притеснявай да питаш за всичко, което те интересува, а знаещи ще се намерят :nod: и не се ограничавай само с пастелни тонове. Погледни снимките, които си побликувала. Дори едничък ярък цвят като акцент ще внесе светлина, радост и живот в градината ти. Очевидно е, че го можеш. Успех!
"Само живеене не стига, човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя."
Ханс Кристиан Андерсен
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1410
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 186 пъти
Получил благодарност: 284 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Благодаря ви за милите думи и сърдечното посрещане :tzvetentze:

Мадам Сръчкова, това е лятната кухня, нея си я харесвам. Знам, че не прилича много на лятна кухня, но такава ѝ е функцията.
Нини, точно този отговор се молех да чуя.

Да, обичам реда, прекалено дори. Затова сигурно многото цветове ме напрягат.
В никакъв случай обаче цветните петна няма да липсват в градината. Обожавам мушкато и сакъзи, а те са мнооого цветни.
Просто ми се иска да се науча да правя красиви и балансирани композиции. Като Любознателна, като Ангелина, чийто градини познавам отдавна и за мен са еталон за естетика и майсторлък. И тук намерих невероятно красиви градини. Досега съм разгледала градините на Лоис, Бел, Либра, Тутти, МГХ, Грийни, розите на Дал, подхванала съм градината на Калико......много, много красота видях тук, и както вече писах, сън не ме лови. Дори когато спя, градини и рози сънувам.
Много имам да чета и да се уча. Например нищо не знаех за рязането на розите. Прочетох цялата тема как трябва да ги режем и пак не съм сигурна какво трябва да правя. Само знам, че досега съм вършила пълни глупости. И препаратите тепърва трябва да изучавам, досега само БИ58 ми беше познато. За първи път тук научих за ЧП, досега си мислех, че розите се обезлистват от жегите. И за първо петорно листо тука прочетох, доста се чудих какво ли значи, ама май вече знам :lol:

Аз продължавам да чертая схеми и разпределям рози. А уж се регистирах във форума за малко :angelche: , с идеята да потърся с какво да подменя ето тези рози, от които имам цели 5 броя :ufff: (кой нормален човек си купува пет еднакви рози), защото първо много боледуват, и второ цветът им ми е дразнителите.
Изображение

Докато разчертая двора, мога да ви поканя в къщата, ако ви е интересно да видите какви съм ги свършила. Имам албум, в който обаче са само снимките "след". "Преди" и обяснения кое-как, са пръснати из темите в бг мама, където пишех преди.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от lenuza73 »

:D Още една дама която е недоволна от това което е сътворила . Привет Ема,казах това защото и аз като теб все не харесвам това което съм свършила в градината до сега и поради тази причина не спирам да размествам :lol: Много добро встъпление и представяне :daaa: вероятно си и от силните хора преживели трагедия ,но въпреки това не са се отказали от мечтите си. Добре си дошла сред нас.Надявам се тук да намериш и отговорите на твоите въпроси
Схемите дето чертаеш всеки ден ще се сменят в главата ти,сигурна съм...ако ти покажа аз колко схеми имам нарисувани и една не съм използвала до сега :lol:
:tzvetentze: :angelche: Хайде чакаме новата порция " Преди" и "Сега ".
Успех ! :tzeluvka:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”