Градината на Ема.

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Margaritenia
Баш кафе майстор
Мнения: 2774
Регистриран на: Апр 7, '15, 18:24
Дал благодарност: 6 пъти
Получил благодарност: 29 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Margaritenia »

Затаих дъх пред тази красота!:)
elmaz написа:Въздъх :angelche: :angelche: :angelche:

И нямат нищо общо с розите, сами се гледат.
Сами, сами...не трябваше ли нещо да им се вади от земята преди зимата :hmmm:
All gardeners know better than other gardeners.
Chinese proverb
Изображение
Аватар
greeneyed
Наркоман
Мнения: 10026
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 583 пъти
Получил благодарност: 1068 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от greeneyed »

Вадят се, съхраняват се зимата на сухо и хладно, после през април се садят.Любимо ястие за сляпото куче! :svekurva:

Чудна леха, Еми )))))))))))))) , поздравления! :liubov2:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5590
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1660 пъти
Получил благодарност: 1826 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Тутти »

Като видях въздишки в твоята тема си знаех, че ще ми спре дъха от възторг и знаех от какво. Топ далиите на целия форум, следва сертификат да имаш. Пътувам в едно такси и така въздъхнах, че шофьора изтърва колата. Какво ли си помисли човека. Сега сама се смея на ситуацията.
Благодаря за тази красота, а на живо цвета е поразителен. Аз освободих цяла нова леха пред трапезарията за тези момичета в редичка. Не може да не копирам, не може...
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1432
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 290 пъти
Получил благодарност: 427 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Неделя, Бел, Венче, Елмаз, Elatior, Маргаритения, Грийни, Тутти, благодаря ви от сърце :tzvetentze:
Elatior, сорта е незнаен, или по-точно казано- неубиваем :dovolen:
Туути, радвам се, че и при теб вървят добре. От година на година ще стават все повече :daaa:
Венче, аз направих грешката на мястото на част от далиите да насадя рози (нищо, че тук ме съветвахте да не го правя). Е, познай :lol: сега ще ги местя (розите) и догодина възстановявам цялата леха далии, както си беше предишните години.
Истината е, че искат пролетта 15 минути за садене, и есентта още толкова за скубане. А през останалото време- наслада за очите.

Обаче пък никога не можеш да си направиш от тях такъв букет :angelche:

Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от libra »

Много си талантлива ,възхищавам ти се !. :tzvetentze:
Deleted User 1445

Re: Градината на Ема.

Мнение от Deleted User 1445 »

Разгледах албумите :potekoha: Либра е права - талант, стил, усет :tzvetentze:
Аватар
vanina_g
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1463
Регистриран на: Апр 5, '16, 09:03
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 9 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от vanina_g »

Тутти написа:...Топ далиите на целия форум, следва сертификат да имаш.
Благодаря за тази красота, ... Не може да не копирам, не може...
+1 :daaa:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31649
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 977 пъти
Получил благодарност: 2225 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Мария Николова »

Толкова отдавна не съм излиза сред тези простори и чак ме е яд :ufff: колко много съм пропуснала. :o :ieeee: :ieeee:
Всичко прочетох и разгледах - от игла до конец. Всички суперлативи са казани и аз смирено :slips: се подписвам под тях.
И за целта на проучването си разбрах - само пастелни цветове! :swait: Специално прегледах албумите си и заплюх де що видях пастелни сортове.
Ако някое новозагорче не ти се впише в концепцията в продължение на 12 месеца, колко му е - вадиш го и го връщаш обратно. :daaa: :mrgreen: :sgiggle:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1432
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 290 пъти
Получил благодарност: 427 пъти

Re: Градината на Ема.

Мнение от Ема »

Мери, много искам да имам нещо от теб в градината си! И то не защото там нещо липсва, напротив, даже вече е яко препълнено, а защото толкова много ти се възхищавам, че искам всеки път, кагато погледна някое от твоите новозагорчета, да се зареждам със силата и ентусиазма, които ти притежаваш в изобилие :tzeluvka:
Но моля те, каквото и да решиш да ми изпратиш, освен договорения вече божур, не се увличай прекалено, че съм чувала легенди за твоите кашони :mrgreen:

Бях обещала да обобщя какви ги върших този сезон....така и така не спя, да взема да свърша нещо полезно :dovolen:
Колко и какво ще напиша още не знам, но докъдето стигна.
Върнах малко назад, да видя какво съм споделяла последно, че вече не помня и попаднах на това ми излияние от края на октомври миналата година.
Ема написа:...... да си кажа, че не се разсейвам, а работя усилено в градината.
Разделих се (с мъка) с един 10 метров смърч и глицинията, която застрашаваше целостта на къщата. Без мъка :mrgreen: се разделих с 5 броя рози флорибунди, мисля, че бяха Румба и с една жълта потентила. Преместих (днеска го сАдим, утре го кОпам :lol: ) Рустифината, Еден розата, Вестерланда, керията, хибискуса, ацера (за трети път), една спирея, един чимшир и един Viburnum (и него за трети път).
Посадих (засега) 9 нови рози, монарди, вероники, непета, перовскиа, салвия, кнауция, стахис, лихнис, ириси плюс още около 200 лукувици, една хидрангея паникулата, Sambucus nigra BLACK LACE, една смрадлика, от Незабравчето една корейска ела :liubov:. Този уикенд отивам да садя още три бодливковци от полската поръчка, плюс три нови рози. Остава да чакам останалите 13 рози, с което мисля да закрия сезона :angelche:
А, и перголата за два от катерачите е сглобена и омаслена.....
Рапорт даден :ieeee:
Като гледам, все същата съм си, хаотична и вечно търсеща и местеща :lol:
Освен гореспоменатото, посадих още толкова много растения, че трева почти не остана....и все си викам "това за последно", ама всички знаете продължението.
Но все пак да кажа, че съм изключително доволна от изминалия сезон, в частност от розарския.
Дали е късмета на начинаещия, дали защото розите са яко надрусани от производителя, но имах страхотни рози цяло лято. Като за първа година цъфтяха толкова много, че не знам това добре или зле е. И бяха здрави...като изключим набезите на гъсениците в началото на сезона.
Някъде из темите за нашите рози и градини лятото пусках по някоя и друга снимка, та може и да се повторя, но със сигурност не съм показвала "новата градинка" :mrgreen:
Това е един участък от двора, изцяло новозасаден, т.е. чимове срещу цветя. Но....не съм доволна от резултата :lol: , така че ще продължа догодина да го усъвършенствам. Идеята тръгна от това, че реших две рози да обградя с бял облак от цветя.
Ето ги двете рози - Chippendale и Peter-Paul Rubens, самотно стърчащи сред тревата.
Изображение
Това е снимка от 02.04.2017 г. в 9 часа сутринта.

А това е от същия ден, в 6 вечерта :lol:

Изображение

Това са някъде около 4 на 3 метра. Докато кОпах и изхвърлях с умиление чимовете, се чудех как ли ще завърши поредната ми лудост. Дали още на другия ден нямаше да засея отново тревата :lol:
Е, устисках. Оставих разкопаното и започнах да го пълня...с цъфтящи в бяло, освен вече споменатите две рози, които са главните действащи в случая. Имах някъде записано какво съм садила, ама къде ли е...
Най-напред, вижда се на горната снимка, засадих каквото имах налично - бял божур, бял мак от холандската поръчка, който се гътна след няколко седдмици и стахис.

Това вече е месец по-късно, на 07.05.2017 г.
Изображение

Добавила съм дребосъци от Миша, Незабравка и Хоум гардън, както и няколко камънака, и една делва за разкош. А, и малко мулч, че хич не харесвам да гледам голата земя.

Тук вече месец по-късно, на 03.06.2017 г. растенията са дръпнали, а мулча се е изпарил незнайно къде.
Изображение

Това е от 01.07.2017 г.
Изображение

От 15.07.2017 г. Тук даже и Chippendale се е престрашил да цъфне.
Изображение

22.07.2017 г. тук съм хванала и ехинацеята, която ми стана любимка това лято :liubov:
Изображение

Изображение

А това е последна снимка на "новата градинка" от 01.10. 2017 г.
Не че след това е спряла да съществува, просто вече не съм снимала.
Изображение

Сега виждам, че не съм хванала нито един цвят на Peter Paul Rubens, но цъфтя милият, макар и не особено обилно.
Затова пък стахисът и салвията добиха чудоищни размери :shock:
Отделно да покажа бялата аквилегия от Незабравка :liubov:
Дано не се опраши от другите цветове.
Изображение

От какво не съм доволна, какво не ми харесва - най-вече формата. Прекалено праволинейна ми е, догодина смятам да разчупя и разширя :mrgreen: границите.
Изображение

Ще има, разбира се, и местене, и садене на нови растения. Някои вече си заминаха, като някакви луковици, забърсани набързо от Лидъл, недочела, че зимата трябва да се вадят. Е, извадих ги, ама завинаги :lol:
Иначе са/бяха нежни, ама нито бяха за това място - извисиха се над метър, нито пък ще им робувам есен/пролет (това правя само за далиите).
Изображение

Сигурно ще се наложи и да освободя място около розите, че отсега усетих, че им става тясно.
Я да спирам засега, докато не ми е изтекла сесията :dovolen:
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градината на Ема.

Мнение от dar »

Ема, с удоволствие си изпих кафето в градината ти :gush:
Освен, че си талантлива си и много трудолюбива!
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”