Висящите градини на Ботан

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от vasileva »

Голяма красота при теб, Ботане! :potekoha: Чудесна градина имаш, браво :daaa:
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от ljuboznatelna »

Noel написа:Я споделете за сеенето на елди,руколи и т.н.....
Разсад или директно може?

Руколата е плевел направо, никне от семе 100% кълняемост, след месец е цъфнала и не спира до замръз, през което време зрее и се сее, безкраен празник! :)
Аватар
kim
Наркоман
Мнения: 13525
Регистриран на: Авг 23, '12, 15:40
Дал благодарност: 157 пъти
Получил благодарност: 257 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от kim »

Ботан, за втори път разглеждам днес терасата ти. Разнообразие и все подбрано.
Чудно се е получило. А място за масичка със столче има ли? Да седиш и съзерцаваш
тези красоти. Браво :daaa:
Ти не си капка в океана. Ти си целият океан, в една капка.
Rumi

– Как говориш, след като нямаш мозък?- попита Дороти.
– Не знам – каза Плашилото – но тези, които нямат мозък, много обичат да говорят.
“Магьосникът от Оз”
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Noel »

ljuboznatelna написа:
Noel написа:Я споделете за сеенето на елди,руколи и т.н.....
Разсад или директно може?

Руколата е плевел направо, никне от семе 100% кълняемост, след месец е цъфнала и не спира до замръз, през което време зрее и се сее, безкраен празник! :)
Извинявай,Ботан,но ти си виновен :oops:
Люб,откъде да си взема семенца?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 367 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Благодаря на всички за хубавите думи! :sbow:
Blush написа:Очаквам и притурка към темичката ти-Висящата градина и нейните обитатели. Визирам фауната-клечки, буболечки и пр., към която изпитвам нескрит интерес .
:daaa: :tzvetentze:
Притурка обещавам да има, но тя ще бъде на по-късен етап. Все още там се вихрят страхотни ремонтни дейности и заради прахоляка не смея още да пренеса животинките. Растенията поне лесно се къпят, ама с бръмбарите и котката голям зор бих видял. :lol:
Диви и щастливи обаче не е като да лисват, все се случва да гоня някой цветен трипс из венчелистчетата, обирам въшки от розите, а пролетните като бяха будни даже и един лилиев листояд се беше присламчил. Имам и помощници, този е спец по гоненето на мушички :mrgreen:
Изображение
sofy написа:Личат си обичта към всяко растение и радостта, която изпитваш.
А нали затова градинарстваме?
Вече и аз не знам защо градинарствам. :hmmm: Не съм сигурен дали градинарствам защото живея или живея защото градинарствам.
За едно съм сигурен обаче - градинарствам, значи съществувам! :mrgreen:
Noel написа:Това специално отношение към всеки корен ме разтърси!При мен липсва!
Улисана в запълване на площи и комбинации забравих да се радвам на отделните зрънца на пъзела...
Не, Ноел, не си го изгубила. Притъпило се е, не защото си забравила, а защото типа на твоята градина го изисква, но определено си носиш тази искрица в теб. Видях как ти грейнаха очите като ми разказваше за онова буренче, макар в градината ти да имаше рози, ириси и други чудесии с цветове на талази. Много съм впечатлен тъй като твоята е първата от подобен тип, която посещавам.
Със сигурност след като се настаня на новото място започвам да ръчам и аз околоблоковите пространства по твой образ и подобие.
Чак нямам търпение! :angelche:
ljuboznatelna написа:Моят съпруг направи това в апартамента, преди да сложи теракот в коридора. Това защото тръбата минава през коридора и се наложи да го изкопае малко. После минава околовръст през хола и излиза на терасата. И там едно кранче и маркуч.Обаче са от водопроводните тръби, той си ги реже и лепи. На теб какво не ти е ясно, да питам? Може и за маркуч да даде акъл?
Вече всичко е ясно. Понеже с маркуч ще се полива не само на балконите :mrgreen: , извода трябваше да е на централно място, което се пада точно в банята. Мъдрих го дали да е на отделен извод, но предпочетох да е свързано към смесителя за да мога зимно време да поливам с топла вода. Проблемът беше като отидеш в магазина. Едно на ръка, че срещу теб рядко застава човек, който наистина си разбира от работата и второ на мен нито ми бяха съвсем ясни опциите, нито пък знаех кое как се казва за да си го поискам. Сега вече схемата е ясна, пак не знам какво точно съм си взел, но всичко пасва и си имам фактура, на която пише (след много обяснения и жестомимики) :mrgreen:
лалесъм написа:Какво ли щеше да е ако имаш парче земя :lol: Не знам дали си го мечтаеш, но ти го пожелавам от сърце :nod:
пп Що да не се хване персикарията - тя си е захваната, само не знам дали трябва да я подрежеш, за да сгъсти или сама ще го направи, както стана при мен :daaa:
Е как какво, нямаше да ми видите очите, други части щяха да стърчат на хоризонта. :mrgreen: (ТУК за справка кои точно :mrgreen: ) Голяма мечта ми е това, но пък се радвам, че въвеждането ми към градинските започва така плавно. Иначе щеше да стане страшно, СТРАШНО! :mrgreen:
Персикарията...де да я знам как ще реагира на безграничната ми любов, поливки и смяна на субстрата. :hmmm: За сега ще я оставя с връхчетата докато навърти корени в саксията. Иначе колко и да е захваната аз съм способен човек. :D И предната детелина беше захваната и с 2 педи корени, ама това не ми попречи да й видях сметката набързо. :oops:
Анемоне написа:Струва ми се че гледаш с моето око на растенията ;)Имам няколко персикарии за които е добре да си отделиш място на балкончето :)ама то това е само началото де ;)
Благодаря Анемоне! Дано са от пъстролистните, те са ми любимци. Декоративно цъфтящите доста едри стават. Тези с шарените листа също, но си мисля, че тях по-лесно бих успял да приведа в приличен компактен вид. :hmmm: За пръв път отглеждам такова чудо та с тази от Лаленцето ще падат големи експерименти. :D
renimoss написа:Колко растения обгрижваш на този балкон? И как успяваш да ги поливаш?
Ти се смееш за маркуча в апартамента, ама я почни да правиш поливна система на балкона и ще те питам как ще те гледат продавачите :D
Ехее, Рени, ама то твоето си е направо висш пилотаж! :o Аз не мога да си помисля дори за капково, тъй като на партера под нас има хора, които работят и в случай, че изпусна нещо от контрол не върви да им капе по главите. При мен има и много и малки саксии, а при тях винаги има динамика.
Никога не ми е хрумвало да ги броя, по груби сметки излизат към 100тина :hmmm: , но вероятно никога няма да разбера. :lol:
juliboss написа:Ще съм благодарна, да споделиш маркучовата установка как действа, регулира ли се налягането при поливане, ще капе ли по главите на съседите, ей такива подробности ме интересуват. Ботан, върхът си, бе момче!
Ще я снимам следващият път като ходя, тъкмо все още не е сглобена. Маркуча ще бъде свързан към душбатерия от едната страна и с пистолет от другата. Докато са в банята и двата края ще нагласвам потока така че да не ми прави високо налягане и после ще се вихря. Вероятно ще капе, макар и почти да няма да има от къде, но с лейката сега повече разливам, тъй като ми е неудобна, тежка, а и обикновено нямам нито навика нито времето да я посушавам след всяко пълнене. Единственият по-сериозен риск е да избие свръзката при пистолета, но на мен няма да ми трябва чак толкова мощна струя, че да има чак такова налягане. Е, приел съм, че някой ден може и да подсушавам хол, но аз по принцип съм изключително минималистичен откъм мебели и съвсем предвидливо подовата ми настилка е теракот с цокъл от 8 см. :mrgreen:
kim написа:А място за масичка със столче има ли? Да седиш и съзерцаваш
тези красоти. Браво :daaa:
Няма. Той тоз балкон е метър на три. :mrgreen: Но обичам да сядам на касата на врата и да си почивам. Като няма риба и ракът е риба! :mrgreen:
Noel написа:Извинявай,Ботан,но ти си виновен :oops:
Люб,откъде да си взема семенца?
Поемам вината! :mrgreen: Аз моите семенца си ги взех от строителен хипермаркет, на Лактофол за левче пакета. Има страшно много семена в него. Кълнямост на 100% и директна посявка, както казаха другите. Няма да останеш разочарована. :nod:
Може да се появи проблем с листоминиращ молец, при мен две листенца заминаха така, но като цяло е безпроблемна.
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
elena kirilova

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от elena kirilova »

Ботан,поздравявам те!
Най искренно ти казвам ,че съм изумена от тази твоя любов,от знания,от постоянството ти и от хъса с който продължаваш напред
Дерзай,още и още :daaa:

абе колко квадрата е тоя балкон,че събра толкова флора ,че и фауна ще има :hmmm: :dovolen:
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от liubami »

Botan,балкона ти ще мотивира много хора без градини да си отгледат любимото цвете вкъщи.За тях ти ще станеш нагледен пример,а за форума ще си останеш безценен.
Поздравявам те за любовта ,знанията и труда ти.
Бъди здрав :tzvetentze: :shandshake:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Роза1924
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1833
Регистриран на: Сеп 24, '10, 17:55

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Роза1924 »

botan, поздравления! Бетона покриваш с красота - това си е повече от градина, където доста от растенията се самозасяват.
И аз така започнах - на балкона, изградена градинка от итонг :lol: Дълбоко, но площ няма ...Не ми се получи де ;) А при теб -наредено, подредено, и все "специални" растения. Голяма красота, браво! И времето, необходимо за тази градинка не е по-малко от това за градините навън.
Мисля си обаче, защо не направиш няколко комбинации в общи съдове? С растенията, с които разполагаш, може да се получи страхотна картина.
Аватар
Asarina
Кафе машина
Мнения: 3940
Регистриран на: Мар 31, '13, 16:23
Местоположение: София - Лобош
Дал благодарност: 2 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Asarina »

Ботане, много е хубаво!
Не е важно пространството, важна е любовта към растенията! :liubov2:
Аватар
rumivarna
Кафе машина
Мнения: 3564
Регистриран на: Сеп 20, '10, 14:57

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от rumivarna »

Ботан, искрено се радвам на твоята радост да имаш балкона само за своята страст! Прекрасни растения си отгледал! Много впечатляващо и красиво!!! :daaa: :daaa: :daaa:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили Титаник.
http://rumivarna60.snimka.bg/?user,albums" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”