Висящите градини на Ботан

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
juliboss
Кафевар/ка/
Мнения: 891
Регистриран на: Яну 15, '15, 15:45
Местоположение: София

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от juliboss »

renimoss написа:
botan написа: Не съм сигурен дали градинарствам защото живея или живея защото градинарствам.
За едно съм сигурен обаче - градинарствам, значи съществувам! :mrgreen:
Ето това е нашия Ботан :tzvetentze:
Не може да се каже по-точно и ясно :nod:
:daaa: :daaa: :daaa: :daaa:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Благодаря на всички за топлите думи! :sbow: Като ви чета и си мисля за този комикс :mrgreen: :
- Знаеш ли, днес изглеждаш страхотно!
- ...
- Какво правиш?
- Тялото и мозъкът ми напълно спират да функционират като получа комплимент.
Изображение
elena kirilova написа: абе колко квадрата е тоя балкон,че събра толкова флора ,че и фауна ще има :hmmm: :dovolen:
Цели 3 квадрата! Ама те хората коне си гледат на балконите, пък аз ли няма едни рози да отгледам. :mrgreen:
http://www.struma.com/lyubopitno/kon-za ... kon_56422/" onclick="window.open(this.href);return false;
Роза1924 написа:Мисля си обаче, защо не направиш няколко комбинации в общи съдове? С растенията, с които разполагаш, може да се получи страхотна картина.
Не харесвам комбинираните съдове. Всяко растение има свое мнение обикновено и накрая става какафония. Не е като да не съм пробвал, с пролетните цветя пробвах, но накрая минзухарите заспаха първи, лалетата и нарцисите бяха ошмулени, а мускарите дори не искаха да чуят за сън, а да не говорим че едни от нарцисите се оказаха заразени с вирус - нещо, което нямаше как да знам докато са заспали. През цялото време бях на тръни да не вземат другите луковични да се заразярт, а накрая се наложи да приспя всички независимо дали искаха или не, защото нямаше как да намаля поливките само за минзухарите, а да продължат с пълна сила за мускарите. Щях да бъда в пъти по-спокоен ако бяха в отделни саксии, заразените щях да изгоря моментално, другите щяха да си заспят естествено и да изхранят луковиците максимално. Продължавам да имам комбинирани съдове де, с едни сукулентчета, ама хич не съм очарован. Вероятно и за в бъдеще ще има, но това ще бъде когато съвсем ми свърши мястото, а до тогава ще се старая всичко да си е в собствена саксийка. :nod:
katia написа:Я кажи ти тая почва като я мъкна на гръб за какво я ползва...за геснериеви ли?
Като изключим растенията със специфични нужди като хищни и орхидеи, субстратите по саксиите са ми комбинация между обикновен пясък, перлит, оборска тор, листовка, ливадна почва и торф. В различни съотнощения за различните растения. И на геснериевите слагам ливадна почва, но по-малко.
radoctina69 написа:Знам колко е трудно да гледаш цветя на тераса, сега правя разлика като си имам градинка.
Трудно е като са малко, когато са много си правят собствен микроклимат и тогава е осезаемо по-лесно. :nod:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
къщичка
Кафе машина
Мнения: 4924
Регистриран на: Ное 6, '13, 12:46
Местоположение: с. Николово, Русенско
Дал благодарност: 94 пъти
Получил благодарност: 48 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от къщичка »

Какво да кажа, то всеки е написал много хубави думи и ще се повторя.
Но е прекрасно, че най-накрая си направи свое албумче и да споделяш с нас тези красоти.
Ти си истински ценител!
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Крайно време е за нов пост! Още от 25-ти се каня! :idea1:

Джули, ето обещаната снимка:
Изображение
Сребристото кръстато нещо било разпределител за душ, то ще бъде вързано към батерията и то ми определя накъде да се движи водата. Към малкият изход ще бъде вързан подвижен душ. Големият изход ще ползвам за маркуча. Към него ще бъде свързана черната джаджа, което било накрайник за кран с резба 3/4", към накрайника бърза връзка за 1/2" и 5/8" (частта над накрайника). Черните половини на бързите връзки ще държат маркуча, а втората бърза връзка е за свързване с пистолета. Ако ми се наложи да прибера маркучите, което едва ли ще се случи някога ще развия черният накрайник и на негово място ще завия сребристата капа 3/4"

На 25-ти открих първата си успешна пеларгониева кръстоска. Очите ми светнаха като видях плода! Минах през всичко де що имаще цъфнало пеларгониево и ги набарбоцах едни като в латино сериал. Добре че не всичко се оплоди. :mrgreen:
Изображение
Изключително красиви движения направи плода. Докато бяха още свежи венчелистчетата се обърна на долу, както е на снимката, за да не го посещават повече опрашителите, а когато те изсъхнаха и аз ги махнах, плодът се изправи отново нагоре. Сега зрее изправен и живот и здраве ще изкарам 4 семенца от него.
Майката е Occold Shield, а бащата е Mr. Wren, който ми е подарък от Ким.
Изображение
Тази кръстоска я направих съвсем на шега, но сега ще може да видим как ще се унаследвят в поколението различни черти като цвят на листата, форма на зоната, брой венчелистчета и дължина на междувъзлията. Ако имам късмет може и някоя цветна химера да се заформи, но тук става въпрос вече за много голям късмет. Те се селектират и по-трудно, освен ако в самото начало не се образува хубава периклинална химера.
Другите кръстоски, които направих са:
Mr. Wren x Vectis Allure - стеларите всъщност са подгрупа на зоналните мушката и тяхната форма на листата се определя от рецесивна мутация. Тук вече имах по-голям успех и зреят 3 плодчета. :ieeemyzh:
Mr. Wren x Kaliope Dark Red
А също така и вероятно някой цветен трипс се е вдъхновил, та сега зрее една самотна семчица на Vectis Allure. :mrgreen:
Сега да видим дали ще изскочи от някъде химера, след като във всички мои кръстоски участва Mr. Wren :stiskam: Хубавото е, че чрез семенното размножаване няма да се прехвърлят вирусите, които са се натрупали с времето. Сорта е доста стар и със сигурност е видял много. Благодаря на Ким, тя беше първата, която ми прати мушката и подпали фитила (Либра пък за геснериевите, с няколкото теменужки, които ми хариза преди години) :tzvetentze:
Опрашването на мушкатата се оказа по-особено от другите растения, с които съм си играл. Там трябва да се издебне подходящо време когато прашниците са се отворили наскоро, иначе прашниковите държки след това изсъхват и поленовите торбички много лесно падат. Паднат ли после иди и ги гони, а дори и да ги намериш то повечето от полена успешно се е изръсил вече.
Понеже на един цветонос зреят плодчета опрашени от различни бащи, за да ги различавам използвах една техника научена от Dale Martens, която се занимава със селекция на геснериеви. За да остави плода във възможно най-естествено положение и да намали шансовете да го скърши без да иска тя мацва малка капчица боя върху чашелистчетата, различен цвят за всеки поленов донор. Аз тогава разполагах само с белият латекс за тавана та кръстоската със стелара е с бяла точка, а другата без точка. :D Доста по-елегантно е от висящи конци, табелки и други щуротии. :nod:

Като сме на мушкатена тема... моят любимец папратолистното мушкато преживя най-тежко транспорта и смяната на условията, но се съвзе и започна да пуска листа. Те освен впечатляващи със своята форма имат и странен аромат, който за мен е баш на бананови бонбони, но няма единодушно мнение по въпроса. Вече свикнах и с гадното му лепкаво стъбло. :liubov2:
Pelargonium denticulatum 'Filicifolium'
Изображение

Изненадите с мушкатата продължиха и на 29-ти когато открих цветоноси на незнайно видовият пеларгониум, който си взехме с Къщичка. Тъкмо ги бях пресадил и си мислех как ще пуснат по-пищни листенца, пък те каква ми ги крояли! Останах шашнат! Само за 66 дни бяха станали полово зрели. Това може да значи само едно - в дивото се държи като едно-дву годишни растения. В домашни условия това им поведение може коренно да се промени, но задължително ще трябва да се съберат семена. За всеки случай.
Изображение
Вече имам и сериозни подозрения за точният му вид. Очаквам да цъфне с кремаво жълти цветчета, и ако това стане то вероятно е Pelargonium elongatum. Нямам търпение!
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10726
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 366 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

А аз казвал ли съм ви колко съм впечатлен и влюбен в Rosa 'Alain Blanchard'? :mrgreen:
Изображение
Чашката, хипантия и голяма част от стъблото са покрити с жлезисти клетки и като прокараш пръсти по тях миришат много хубаво.
Изображение
Това май й беше последното цветче за сезона.

Открих някаква дивачка, с която със сигурност ще се опитомяваме, тъй като има страхотен цвят:
Изображение
Когато си купувах розите си мислех, че първата роза, която селектирам ще бъде от моя кръстоска, но ето каква изненада ми поднесе съдбата и то в София! Дано й понесе опитомяването. :stiskam:

Ебб Тайд пък обагри вече първата си пъпка, в розово...ествествено... :twisted: Да видим как ще се представи на новото по-сенчесто място, на което преместих всички лилави. Очаква се и по-обилен цъфтеж на Диамантените очи. :stiskam:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от tili »

От самото начало чета тук и се възхищавам на твоята всеотдайност :angelche: Ако не бях надникнала и днес, нямаше да знам, че има и такава мушка - Фелицифолиум :o Светът е пълен с изненади :tzvetentze:
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Албена »

Страхотно ,Ботан! :daaa: Нямам търпение да видя какво поколение ще се появи от твоите мушкатени сватби. :D
Аватар
макс
Кафе машина
Мнения: 3731
Регистриран на: Ное 13, '13, 15:08
Местоположение: София
Дал благодарност: 23 пъти
Получил благодарност: 52 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от макс »

Ботанчо ,знаех че си магьосник със цветята ама толкова красота не очаквах,розичките са ти прекрасни както всичко останало да ти е честита гадинката и много да се разцъфтява и да ти носи радост
helan
Виенско кафе
Мнения: 415
Регистриран на: Дек 14, '11, 14:52
Местоположение: Пловдив

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от helan »

Ботане чета гледам и не всичко разбирам братко.Трябва да се поуспокоя и след седмица пак ще ти разгледам балкона.Аз не съм никаква цветарка пък имам самочувствие на такава пред дружките ми.Дано не попаднат на темата ти :ufff: щото отидеми фалшивото реноме :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”