Висящите градини на Ботан

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Отварям тази тема само защото ми омръзна да ме гледате като извънземно като кажа, че някой трволяк е за балкона ми! Да имам си вече балкон и това е най-великото нещо, защото си го чаках над 5 години, а накрая даже се сдърпахме и с родата само и само да ми бъде освободен. Просто винаги съм имал нужда от глътка въздух, част от геснериевите също, а освен това има куп растения, които много харесвам, но винаги съм имал трагичен опит с тях тъй като те също като мен бавно, но славно полудяват ако са хептен ограничени между 6 стени. Тази несполука винаги ми е тежала и вероятно си личи, защото веднага щом получих зелена светлина почнах да тъпча тези дупки в душата си искайки "всичко от целият каталог".
Какво като розите са ми в саксия? Какво като няма да достигнат максимална големина и пищност? Успях ли да скалъпя букет на мама? Успях! И този малък жест осмисля цялата тази гимнастика. Може и един цвят да ми хвърли, но тази възможност да покажеш на някого колко го обичаш е безценна. Не е като да няма рязан цвят в магазина, но определено не може да се сравни чувството когато ти си го отгледал. Това е сякаш да откъснеш частичка от сърцето си.
Като чуя "Ама това растение не е за саксия, а за градина", направо ми се обръща мозъка в гроба си (да той отдавна е умрял :mrgreen: ) Това че моите растения са в саксии не правят моята градина по-малко градина от другите. В нея също има дълбочина, комбинации от форми и багри, криви тесни пътечки и изкъпани от дъжда цветя, макар и от мен в ролята на буреносен начумерен облак.

Това са плахите ми опити за отглеждане на луковични пролетта:
Изображение
За пръв път успя да ми цъфне лале отгледано от мен! Много специален момент тъй като обожавам лалета. Направих глупостта да ги сложа в обща съдинка, но определено си взех поука за догодина. Де да знам, че няма да заспят едновременно. :mrgreen:

Срамежливото клематисче Нойбе.
Изображение
Преполях го, загни, тръгна на ново, пак го преполях, пак една клонка клюмна. Дано този път не се занули. Или то трябва да стане дуракоустойчиво или аз трябва да почна да го поливам едиствено като му клюмнат вече листенцата от суша. Ще видим кой-кого ще обучи. :mrgreen:

Pulmonaria 'Silver Bouquet'
Изображение
Невероятно красиво растение! Все като я погледна се питам ЗАЩО? Защо взехме само един сорт? Догодина трябва да поправим този така голям пропуск :!:

Скъпи подаръци от Ноел - Trifolium repens 'Dragon's Blood' и Festuca gautieri. Благодаря ти мила, детелината е още жива, ама да знаеш как й треперя само! :lol: Реших да я снимам в случай че се случи някой фал, че аз детелините много успешно ги моря. :oops:
Изображение
А ако се чудите къде по дяволите е фестуката, нея съм я скрил под пеларгониума 'Occold Shield' на сянка, тъй като получих с туфата и ясни инструкции, че това е трева за сянка. :D Милият Спас, пак си остана без трева, а уж беше за него. Просто бях толкова развълнуван, че Котко не прояви и грам интерес към нея, че направо цялата туфа замина в саксия. Не знам дали защото аз бях край него но дори не понечи да си играе с нея. :shock: Това е първата трева, която мога да гледам свободно. :liubov2:
До детелината се вижда работната ми група пъстролистни Arabis ferdinandi-coburgii от които се опитвам да селектирам клон с повече от два различни цвята черти по листата. :)

Като всяка градина и в моята има зарзават. Има марули, картофи и рукола. Всеки път й се възхищавам на руколата! Хем съм й ошмулил листата хем се пъне да цъфти и то с доста декоративни и ароматни цветове. :potekoha: Ако имах градини като вашите щях да си я ръся с шепи като декоративно цвете, вероятно пак щеше да бъде обезлистена, но какво да направя, че е толкова вкусна. :mrgreen:
Изображение
Днес едно листо се прекърши от марулите та и тях ги сефтосах, но те са ми за семе и не бива да прекалявам...но са толкова крехки! :potekoha:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Димана »

Ботане, благодаря ти за среднощната разходка в твоята градина. То, майсторлъка не е да се вихриш в N декарови пространства. Да направиш от балкона градина с рози и подправки...Признах те, приятелю, за сетен път! :tzvetentze:
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Изящният червен дантелен чорапогащник на лейди Hosta 'Raspberry Sundae'
Изображение

Рози:
Rosa 'Alain Blanchard', така и не мога да хвана колко пленяващ е цвета й на живо. Ярко розово, с лилави нюанси, на светлорозови петна.
Изображение
Няма силен аромат, но ми е любимка. Току-що цъфналите цветчета могат да ти изпепелят очите, а след това си променят цвета до по-смирени тонове. Тук приших 2 паднали венчелистчета от стария на новия цвят за да се види разликата
Изображение

Rosa 'Diamond Eyes' - харесва ми как винаги има по едно-две цветчета. Този път ме зарадва с две едновременно.
Изображение
И окъпан в бисери цвят
Изображение
или неокъпан, на който повече му харесва така
Изображение

Благодаря Диманче! :sbow: Има и още, но гледам да разпределям снимките в различни постове за хората с по-слаб интернет и бъгави компютри като моят. :D
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Детайли, форми, багри и дълбочина:

Цветчетата на xHeucherella 'Tapestry' - неспирна, вече няколко месеца цъфти и нови цветоноси вади
Изображение
Долу в краката й комбинация между тъмно зелени те листа на леукоюмите с колеус, който би трябвало да е Long Island Ice Tea от серията Copinto и хеухерите 'Green Spice' и 'Silver Scrolls'
Изображение
Някакъв смахнат гълъб беше решил че леукоюмите са трева и намерих едно листо с отпечатък на човка. Явно бързо се е отказал като е осъзнал грешката си. :lol: :lol: :lol:

Хеухери 'Lime Marmalade' и пак 'Silver Scrolls'
Изображение

Pelargonium 'Vectis Allure' в пиков момент, а е в саксийка 6,5 см. Уж да го изчакам да прецъфти че да го пресадя, пък той нов цветонос ми вади. Май няма да го дочакам. :hmmm:
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Капчици и бисерчета:
Hosta 'Blue Mouse Ears', Heuchera 'Little Cutie Coco' и Heuchera 'Paprica'
Изображение
Любимите ми детелини. Аз казвал ли съм ви колко ги обичам? :liubov2:
Изображение
Hosta 'Raspberry Sundae'
Изображение
xHeucherella 'Sweet Tea'
Изображение
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от ljuboznatelna »

Ах, ах, ах! Първо Ах, че ги гледа мъж. Второ Ах, че са пленителни, чак ми се прищя като скубя нон стоп детелина, да е такава :potekoha: И трето Ах, че снимките са толкова добри!
Deleted User 2919

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от Deleted User 2919 »

Преди да купим къщата на село, аз имах моето балконче, даже молих да увеличим с висяща подставка за саксии.И да се призная, тогава от моята японска по размери градинка получавах повече удоволствие, отколкото от огромното пространство на село, което непрекъсното косим, обесплевеляваме и метем пътечките от джанките и листа... В градинката си на балкона, ботан, имаш възможност излезеш да покопаеш без да се изморяваш. Честита ти японската градинка Изображение
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Едно много важно растение за мен, което свързва високите рози с по-ниските растения. Persicaria microcephala 'Purple Fantasy' от Лаленцето. :tzvetentze: Има много интересна форма на листата, ако се излъже да се хване ще откъсна едно да я видите по-добре. Много се изненадах от косъмчетата, защото всички пиперичета дето съм виждал са били все голи. :shock:
Изображение

Изображение
И ослепителният му цъфтеж! :lol: :lol: :lol:
Изображение

Общи снимки:
Изображение

Изображение
Мизерийка, ама още не е ремонтиран, само съм подредил няколко (палета) растенийца за цвят.

Това беше за сега от сектор "Външни и патио", в сектор "Тропични", т.е. другият балкон, който за жалост (или не :hmmm: ) е затворен днес успях да подредя на постоянното им място синингиите, които започват да се събуждат
Изображение
Снимката е специално за тези, които решиха, че ми е угаснал пламъка по геснериевите. Не е! Гори си с пълна сила, ама рядко ми остава време да снимам или пък някои растения са много трудни за снимане като тази Columnea purpureovittata
Изображение
Замина'а ми амортсьорите на тази снимка и пак некадърно я направих. :angelche:
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
botan
Наркоман
Мнения: 10728
Регистриран на: Ное 23, '09, 22:06
Местоположение: София, умерен източнобалконски климат с високи годишни амплитуди
Дал благодарност: 203 пъти
Получил благодарност: 370 пъти
Обратна връзка:

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от botan »

Благодаря Люб, Алина! :D
Люб, Ноел нещо не беше очарована от представянето й в нейната градината, губела се и охлювите много я жънели. :nod:
Алина, може и да не копая, ама цялата тази пръст по саксиите на гръб си я мъкна от полето, чак презрамките на чантата почнаха да ми се прокъсват. Най-омразната ми част обаче е миенето на саксии, а те пустите му винаги се трупат на камари. :D
Специализирани Фейсбук групи:
Скъпоценни орхидеи България
Мъховете в България
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Висящите градини на Ботан

Мнение от ljuboznatelna »

Леле :shock: Колекцията е впечатляваща и като бройка, и като вид! За пиперичето, преди да те прочета, си помислих - какво ли прави този плевел там, като блато няма :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”