Градината на Миро

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на Миро

Мнение от renimoss »

О, Ангелина, благодтря ти за чуднесното представяне на твоите приятели и новото начинание с книгата!
Ех, вие, под полите на Витоша с този специфичен микро-климат (сходен със суб-атлантическия рай за рододендрони), такава красота сте събрали/създали!
Би било прекрасно, ако видим още снимки от това магнетично място ...
Още една градина, която, както Зиграфовата, ни омагьосва и очарова, но рядко виждаме.
Май ще трябва да се опита форумът да промикне и в нея, както бавно и полека стана с тази на Зографов :angelche:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31680
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1023 пъти
Получил благодарност: 2353 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Мария Николова »

Хайде, момиче, дойде времето на божурите и перуниките. :mrgreen: Чакаме продължението с пресни снимки. :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Angelina_S »

Следя ви! Миро и фамилия утре ще са у нас, така че изрично ще се уговоря кога да ида да снимам. :tzeluvka:
И... ще покажа. И разкажа!!! :lol:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Миро

Мнение от nadin »

Питай го как си размножава дървовидните божури, че ми стана интересно.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Angelina_S »

Ето ме! :tzvetentze:
Първо с отговора за божурите... Единият метод бил чрез делене на корена. Октомври месец се изважда цялото растение, мият се корените с маркуча и се режат с нож на... няколко растения (колкото е възможно).
Друг метод е чрез летни резници, полувдървесинени. Процентът на успешно вкоренените растения е голям, за разлика от този на успешно презимувалите. Миро каза, че се е отказал вече от такъв вид размножаване.
Трети вариант е чрез присаждане върху грудка от тревист божур. За две-три години присадката развива собствени корени и тревистото растение загива.

Миро спомена за горчив опит преди години, когато много хора поръчвали дървовидни божури от Китай "на кило" и божурите били голям фурор. Тогава китайските търговци продали големи количества присадки върху 2 см подложка от див сорт Paeonia ostii - много растежен, мощен, с прости бели цветове, който лесно може да се размножи и от семена и... задължително надделява над културното растение.
Изображение


Той купил 100 растения, които, по думите на търговеца, трябвало след две години доотглеждане да стават за продан. При по-голямата част от растенията младите леторасти на подложката били изрязани, но 5-6 от растенията му били доставени с клони от подложката, дълги към 40-50 сантиметра, а дължината на присадката била към 15 см. Писал гневно на китаеца дали да изхвърли етикетите със сортовите имена и да продава всичко като Paeonia ostii. Китаецът измънкал в самопризнание, че подложките са от този сорт и с това комуникацията им приключила.
Миро е успял да ги спаси, като насадил всички растения на по-голяма дълбочина, така че присадките да успеят да пуснат собствени корени. Междувременно кастрил клони на дивия божур, доколкото можел да се ориентира. След два сезона ги извадил. Присадките били със слаби собствени коренчета от по няколко сантиметра, но за да успее да достигне до тях, обясни, че с ножче е рязал корени и леторасти... клонка по клонка. Изхвърлил е една каруца корени, сплетени на кълбо и зелена маса. След което гледал присадките още две години, докато станат за продан.
Такива ми ти работи...
Дано съм била полезна, Наде. :daaa:
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Миро

Мнение от nadin »

аха този белия дивия и ние си го имаме . Явно от същия китаец сме пазрували :D
Аз моя няма да го махам, защото ми харесва а и си падам по дивите видове и простоцветните форми, но други е хубаво да знаят че си гледат див божур по градините.
Въобще още веднъж се убеждавам че пазаруването от Китай си е жив риск с вероятност за успех около 50 %.
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от libra »

http://www.missouribotanicalgarden.org/ ... sprofile=0&" onclick="window.open(this.href);return false; Aз имам този божур и за него откровено си пише ostii.Купен е от Стрелиция и имаше доста видове тогава,ама аз за него точно се лепнах
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7219
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 29 пъти
Получил благодарност: 413 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Миро

Мнение от nadin »

Да ама аз моят съм го взимала за съвсем друг, така че явно си е избил от присадката.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Angelina_S »

Да, аз също харесвам този бял божур. При мен от сортовете, които Миро ми е подарил, е избил някакъв див, простоцветен, но цикламен. Цъфнал е за първи път тази година с едно цветче и той си го позна. :D
А ето и снимките от градината вчера. За милимунди преди бурята нащраках каквото можах, ама то вече си валеше... А в събота съм се разбрала да ида пак, за да снимам чудовището Souvenir de Maxim Cornu, което трябва да е цъфнало (по план). ;)

1. Изображение 2. Изображение
3. Изображение 4. Изображение
5. Изображение 6. Изображение 7. Изображение
8. Изображение 9.Изображение 10. Изображение 11. Изображение 12. Изображение 13. Изображение
14. Изображение 15. Изображение
16. Изображение 17. Изображение 18. Изображение
19. Изображение 20. Изображение
21. Изображение 22. Изображение 23.Изображение
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината на Миро

Мнение от renimoss »

Ангелина - нашият цветарски шпионин :dovolen:
Благодаря ти за снимките от тази прекрасна градина :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”