Градината на Миро

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Градината на Миро

Мнение от Angelina_S »

Това не мога да не го преразкажа, като увертюра към няколко теми: градината на Миро и книгата на Миро.
Мирови са наши съседи, приятелско семейство на хабилитиран ботаник и орнитолог, децата ни са съученици. Миро е запалил Васко да отглежда рододендрони. Самият той има забележителна колекция.

И така: Миро пише книга за рододендроните. Това е епична творба, обхванала усилията на произволни стълпотворения от творци, гравитиращи около Миро, за периода от последните две или три… десетилетия. Поне аз така си го представям от разказите и компютърните презентации на самия автор. Книгата наистина ще е някакво маниашко, сувенирно, ювелирно, бутиково произведение на изкуството. Според мен, малко еклектично, но не и за сметка на качеството и информационната, градинарската, изследователската и научната стойност на текстовете. Но, така или иначе, Миро пише книгата си като симфоничен композитор, който преди развръзката на своята гениална опера, непременно държи оркестърът и певците да ви представят и фрагменти от следващите му произведения. Не знам дали е, за да ви държи в напрежение или просто да ви удави в стихията на идеите си, но… така го прави. :D
Каква се явявам аз в серпентината на това творческо торнадо?
Естествено,… бях поканена като художник-ентусиаст! :hmmm: Измежду няколкото истински такива…
Една от предстоящите книги на Миро е посветена на дървовидните божури. В тази връзка той и един от неговите сътрудници по предпечатното оформление – Лупи, снощи ме посетиха, за да ми дадат флашка със снимки на божури, по които да се ориентирам и да рисувам разтвор на книгата. (Всъщност ние май се оказваме някакви перковци, побратимени в лудостта, защото пари в цялата история няма.)
Моля, позволете ми да ви разкажа как премина снощното посещение. Миро и Лупи влизат в двора, кални, с шапки и раници, с гумени ботуши, до сетен светлик останали в градината на Васко Зографов, за да снимат зимни рододендрони.
Каня ги вътре. Леглото пред камината е разбишкано, защото мъж ми е подремвал следобеда. Той седи в единия ъгъл и чертае някакви схеми на лаптопа си. Стоплям баница в една голяма чиния, донасям листове и моливи и сядаме около масата. Лупи стои прав до ъгъла на масата, в разкрачен стоеж на ширината на раменете, със скръстени ръце, без да си сваля лентата от главата и раницата от гърба.
– Няма ли да седнеш? – питам аз след кратко уточнение „ти“ или „Вие“.
– Не, аз оставам прав, защото Мирон няма техническа представа какво иска и така, както рисува китки, ще измисли още четири глави от книгата, за които никога преди не се е сещал и ще почне да ти ги обяснява и тях. Трябва да стоя прав, за се притеснява, да контролирам положението отвисоко. Иначе тука си осъмваме.
Аз почвам да хихикам и прехвърлям снимките от флашката. Лупи не трепва нито с мускул от лицето си, стои невъзмутим.
Миро, който е висок и тънък, гледа на храната с поетичен възторг и винаги е хронично гладен, взима молива, обяснява със сияйно лице, ръкомаха и скицира разтвора, яде баница:
– Ами, да, важното е да си измисляме нещата. Тия работи може никога да не станат, може всичко утре да спре, но ние трябва да ги измисляме и нас това не бива да ни отказва, нали така? Мммм, страшна баница. Лупи, искаш ли? Яж баница! – Разчупва последното парче на две по-малки и подава едното на Лупи.
Докато аз придърпвам илюстрацията на разтвора, за да питам нещо за мащаби, отстъп от ръба и пр., Лупи отговаря с равен тон:
– Слушам – и със същата каменна физиономия поема пачето баница. – К’вото каже Партията, ние го правим. Партията не знае какво иска и как го иска, но ние сме длъжни да ѝ го изпълним.

При това изречение ръката ми увисва във въздуха, моливът замира по средата на движението и аз прихвам. Лупи дояжда баницата, като уред, курдисан да дъвче по секунди.
След опразването на чинията правим последни технически уточнения (всъщност прави ги Лупи, защото аз и Миро не можем) и те си тръгват.
- Телефона взе ли си? Флашката? – изстрелва Лупи няколко контроли преди излизане, докато Миро обикаля хаотично кухнята и коридора, където е разпилял шапки, шалове и друг багаж.
- Да.
Е, шапката му остана у нас. Явно пак ще идва тия дни. :mrgreen:
Всъщност между снимките на флашката беше метнал и снимки от божурите в собствената си градина. Това било „грешка“, както самият той обясни.
Да, де, ама ще ги пусна във форумите, предупредих го аз. Кой е правил снимките? – питам.
– Миро, естествено. От сърце! – беше присмехулният отговор на Лупи.

Ами, това е. Пускам ви "сгрешените снимки" и се изнасям и аз в градината:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Снимки: Мирослав Енев
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от libra »

Знам ,че можеш да пееш,да рисуваш ,а сега вече се уверявам ,че имаш талант и да пишеш!
С Миро не мож' ма шашна -преди 20 години от него си купих първата магнолия и по негова покана се натресохме с ММ в двора му.Божкее,то беше нещо невиждано с тия магнолии и дървовидни божури !Мисля,че тогава каза,че ги има от 15 години,представям си сега какво е ! Предай му поздрави!
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Миро

Мнение от calico »

Трябва да стоя прав, за се притеснява, да контролирам положението отвисоко.
:lol: :lol: :lol: това е много много готино
и твоето описание на срещата е като разказ на майстор-разказвач.
Абе как се извъди ти толкова талантлива? :liubov:

и хоп! - още една невероятно прекрасна градина извади от ръкава си
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31531
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 817 пъти
Получил благодарност: 1732 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Мария Николова »

Ох, с такова удоволствие се запознах приятелите ти, Анджи! Фантастични са! Благодаря ти и бди над тях с баници и мекичета! :gush: :lol:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от lenuza73 »

То толкова сгрешени снимки,че чак незнам какво да напиша :mrgreen: Леле каква красота :liubov2:
Започвам да си мисля,че най добрите градинари мъже са софийските :tzvetentze:

А други снимки ще има ли? :idea1:
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4878
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 8 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от dancheto »

Уникални са! А имената им?! :daaa: :nod: :dovolen: Браво! :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
Стаси
Кафевар/ка/
Мнения: 803
Регистриран на: Май 18, '14, 18:45
Местоположение: София, Редута
Дал благодарност: 5 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Стаси »

Страхотни снимки. Как да не се влюбиш в такава прелест.
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Градината на Миро

Мнение от dolli »

Мирослав Енев беше човекът, от който разбрах че съществуват такива вълшебни растения като магнолии, рододендрони и дървовидни божури. Бях още ученичка, когато в едно градинско списание се появи богато илюстрирана статия за него, помня снимката му с малката сладка дъщеричка, сега сигурно вече е голяма госпожица :dovolen: После се появи "Първият частен разсадник за рододендрони и магнолии". Само че защо сега не намирам сайт на разсадника, дали все още функционира :hmmm:
Иска ми се до видя повече снимки от вълшебната му градина.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от ljuboznatelna »

С прекрасни хора си заобиколена, и с толкова красота! Благодаря, че го споделяш :tzvetentze:
Срам не срам, ще питам - разтвор на книга корици ли са?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1442 пъти

Re: Градината на Миро

Мнение от Тутти »

Толкова добре разказваш,че ако започнеш и книги да пишеш,ще се получи нещо добро.
Представи си да имаш книга,написана от теб,толкова увлекателна,илюстрирана от теб и с диск с твои изпълнения на фона на изгледи от красивата ти градина или нещо,което ти избереш. :dovolen:
Напълно сериозна съм,помисли.Имаш талант,сигурно го знаеш. :daaa:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”