Градина на 10 години в развитие

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Попълвам малко снимки в темата, защото всичко изчезна, вече обясних защо. Розите станаха страст за мен, особено ароматните. Щом се прибера вкъщи, отивам и заравям нос в най-ароматните. Според моята лична класация, това са ми най-ароматните рози в градината. Гертруд Джекил - Остинка. Gertrude Jekyll. Силен аромат, силен растеж, послушна на оформяне, само има много бодли. Всичко й прощавам за върховния аромат. Това са няколко рози, на различни места, първите две са хоризонтирани, последната е на етажи по колоната, винаги стои добре.

Изображение
Изображение
Изображение

Друга силно ароматна, е Орфео. Orfeo. Големи, кадифени, трайни цветове, също катерлива. Хоризонтирана.
Изображение
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Още малко ароматни рози, моята слабост.
Прекрасния Дарби, Abraham Darby, засега щамбата е за показване, другите две са бебета, но добре се развиват. Calico е права за тази роза, има уникален аромат, красота и царственост. Аз като си заровя носа, я целувам, само след като проверя дали в цвета няма пчеличка, разбира се. :lol: Обожавам тази роза.
Изображение
Една друга находка, случайно купена от магазин. Мадам Исак Перир. Mme Isaac Pereire. Интензивен аромат.Също я хоризонтирам, за повече цвят.
Изображение
Изображение
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Много добре се получава, когато розата е върху обелиск. Подреждам я както искам, не я поврежда вятъра, не я чупи снега, и като се хоризонтира, цъфти повече.
Пак Мадам Исак Перир, След нея Graham Thomas, третата е Golden Celebration.
Изображение
Изображение
Изображение
Пак на обелиск, без аромат, което не им пречи да са разкошни, са следващите две рози. Florentina и Amadeus.
Изображение
Изображение
dar
Баш кафе майстор
Мнения: 2898
Регистриран на: Окт 24, '14, 16:30

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от dar »

Тутти, благодаря ти за снимките и информацията за всяка една роза. Всички са прекрасни.Коя от коя по- хубава.Да се чуди човек коя по напред да има. Сега си давам сметка защо броя на розите в градините ни се увеличава.Определено катерачите ме пленяват повече от по ниските рози. Тутти, обичат си те розите и не само те :tzeluvka:
Аватар
Ема
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1434
Регистриран на: Май 31, '16, 19:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 299 пъти
Получил благодарност: 433 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Ема »

Тутти, и аз благодаря за снимките :tzvetentze:
Завиждам ти, че имаш толкова много място, където розите да разгърнат целия си потенциал.
Усеща се, че при теб се чувстват прекрасно :liubov:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от renimoss »

И аз да се включа към благодарностите за насладата за очите и душата. Винаги съм съжалявала, че няма как виртуално да се предаде аромата, но от твоите описания почти го усетих :tzvetentze:
Не бях обърнала внимание, че имаш толкова рози на обелиски. И аз си мисля, че това е един много добър начин за подпора, даже по-добър от арки и дувари, що се отнася до обслужване и здраве на розата. Можеш ли да ни покажеш редичката с рози на обелиск в този сезон гледана фронтално. Тъй като и при мен се очертава една редица катерачи край оградата, която не е достатъчно стабилна за да издържи тежестта им, та се замислям за този вариант. Но може би розите ще трябва да се режат малко повече, т.е. да се поддържат с по-малко скелетни клони и да се подреждат редовно, особено ако са силно растящи?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Благодаря ви. :liubov:
Или не съм снимала редичката, или не мога да я намеря снимката, затова направих снимка в дъжда.Тази редичка я преписах от libra, за да скрия зеленчуковата градина с рози.Хайд Хол е без опора, той няма нужда. И не всички рози са добре развити. Готови са само Флорентина и Амадеус. Другите са новички, ще чакам догодина. Лесно е за обслужване, но аз имам достъп и зад структурите. По оградите ако розите се разстилат докато са им крехки стъблата, ще покрият всичко, без да стават големи топки. Много е трудно, но и рязане на цели клони се налага, иначе става неконтролируемо. Аз на едно място се отплеснах и чак преди седмица успях да премахна стари клони, за да останат нови. Беше калабалък, да не ти се започва. Добре, че е стара розата, та имаше добре развити нови клони, иначе щях да й прецакам цъфтежа догодина.
Вътре в структурата не се оставят клони, всичко се вади извън обелиска, за да диша розата. Ако се появят клони, докато е време, се премахват или се изваждат отвън, за да остане кухо вътре.
Изображение това е редичката, Renimoss.
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от renimoss »

Много добре изглежда, а като се вдигнат розите ще е съвсем добре :nod:
Мисля, че това е начинът да отглеждаме повече умерено растящи катерачи на по-малка площ (относително по-малка), сигурно не става за най-мощните, но средно-статистическите :lol:
Каво е разстоянието между обелиските при теб?
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5595
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1670 пъти
Получил благодарност: 1836 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

1,50 м са всички с изключение на Хайд Хол, той има два и половина метра място.
bell

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от bell »

Вълшебни рози :tzvetoman:
Ах, тази Madame Isaac Pereire :potekoha: За мен съвършената бурбонска роза и такова хубаво, голямо място си й дала. Интересно ми е дали при теб повтаря с единичини цветове?
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”