Градина на 10 години в развитие

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от libra »

Tuti,ти си знаеш,но и аз да кажа -божествени магнолии! Те ,пък сега да не отлетят някъде в небесата ,да не можеш да ги виждаш !Шегичка,но на там отива работа ,има такива магнолии.
И аз кроя планове,пак ще се махат чимове,то не може да се устои.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Lois, за да вземеш правилно решение, се налага да дойдеш бързо и да ги видиш пространствено. Тогава ще си представиш точно какво искаш. И това с кафе в ръка се обмисля. ;)
Магнолиите се гледат лесно, важно е да са добре поляти през лятото, особено през август и септември, когато залагат цветовете, да имат торф и малко тор. Това е.
Calico, благодаря ти, ти и Noel ми обърнахте внимание за кедъра. Аз, да си призная, отначало не вярвах, че ще тръгне в обратна посока с клоните, ама стана както го казахте.
Марго, виж на стр.30 предпоследната снимка преди снимката на небето. Около растенията в бордюра натрупвам окосената трева и плевелите спират да досаждат. И да се появи някой пак, е хилав, бял като белите аспержи и накрая се отказва. Това го видях при една от рускините с хубави рози. Опитах миналото лято и наистина има ефект. Тази пролет вече там, където съм слагала и миналата година, е чисто, влажно, прохладно и земята е мека, рохка.
Libra, права си, както растат ще станат по-високи от къщата. И пак съседите ще имат по-изгодната гледка. Тя, съседката и без това ми казва не на шега, че тя се радва повече на градината, защото аз съм или по работа някъде, или заровена в някое растение, а тя си има личен диван и си лежи и си гледа с часове без да се грижи. :lol: И другите й съседи са се погрижили за изгледа и тя само си мести погледа и си гледа кефа. :D Дори ни прави забележка ако окастриме нещо, защото много си го харесвала такова. Тя даже ме подтикна да засадя албиция, защото обичала и сега сутрин като стане, под терасата й красота и аромат. Това е добър съсед, а не да мрънка че му засенчва някой нещо. Само не знам дали дървото е преживяло зимата. :stiskam:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от calico »

Алинка, чудна икона, Тутти направо за аватар трябва да я сложи :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 940
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от hrissi2009 »

Тутти пусни снимки на невероятната си градина, МОЛЯ..... :snif: :snif: :snif:
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Направо се засрамих. И веднага пускам снимки, няма как да отлагам повече. Заплеснах се по хубавите градини във форума и не съм показвала отдавна новостите тук.
Започвам от оградата.Там първи посреща прост храст - тамарикс, храст от градското озеленяване, навсякъде го има, но при мен стана дърво. Тамарикса е бил магическото растение на прабългарите. Много си го харесвам, както и спиреята, форзицията - все обикновени храсти, но ги свързвам с детството ми и парковете и градинките, от които не излизахме по цели дни големи тайфи деца. Играехме и се криехме из шубраците. Филаделфуса и бербериса също са спомен от онова време. Затова всички ги насадихме, сантименти.
Ето го тамарикса:

Изображение
Цъфтя и спиреята, май не съм я показвала тази пролет. Лятото след цъфтежа малко повече я подкъсих, но тази година няма да я стрижа, да си направи фонтана обилен.

Изображение
Жълтата магнолия, отдавна прецъфтя, но и нея не я показах навреме. А обещах и на wenche да я снимам.

Изображение
Какво друго? Много ме радват клематисите. Все по-пищни стават. Klematis Kaiser на две години:


Изображение
И клеатис Dr Ruppel на пет или шест години. Вече се разбрахме да се катери и нагоре, не само да се трупа на кълбо.

Изображение
След малко продължавам.
Аватар
Тутти
Чист кофеин
Мнения: 5505
Регистриран на: Ное 21, '15, 06:47
Местоположение: София
Дал благодарност: 1477 пъти
Получил благодарност: 1438 пъти

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от Тутти »

Да покажа нещо интересно. Това е един рододендрон, даден в разсадника на мои познати, защото не вървял добре и да не го мъчат. Като го насадихме, беше доста изтормозен, но решихме пробно да го сложиме под цугата и фотинията. Тази година след торене, мулчиране с борови иглички и добра поливка,(Margaritenia ме смъмри за всички рододендрони) цъфна. Малко е несъвазмерен, но си е типичен Странджански рододендрон - Rhododendron Ponticum, или зеленика. Вида е запазен само в Странджа и Кавказ. Голям късмет, а аз и не подозирах, че е толкова рядко срещан.

Изображение
Азалиите от саксии, добре се разположиха.

Изображение

Изображение
Класически рододендрони, два на брой, другите три още правят корени, сигурно догодина ще са готови да цъфнат. Пак ще им бая с торф, тор и достатъчно вода. И хелатно желязо ги почерпих, а дано.

Изображение

Изображение
Да не забравя нещо... Декоративните дървета също са красиви, но в следващ пост ще ги покажа, може би утре, сега :zzz:
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 940
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от hrissi2009 »

Красота. И аз ще :zzz:
Аватар
liubami
Кафевар/ка/
Мнения: 789
Регистриран на: Яну 11, '13, 13:08
Местоположение: софия

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от liubami »

Как се радвам,че видях тази красота на живо!Тути,целувки :liubov: :tzeluvka:
https://flickr.com/photos/147607694@N05 ... 9499790383" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градина на 10 години в развитие

Мнение от tili »

Реликтовото роди си е намерило майстора :lol: И аз така почти изхвърлих един дребосък, но той пък взе, че цъфна! Чудни снимки, Тутти :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”