Градинката на Нинката

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градинката на Нинката

Мнение от renimoss »

Нинка, здравей и добре дошла!
Чудесно е мястото и преспективно и те поздравявам, че не подхождаш към него с махане на дървета :dovolen:
Щом ще строите тепърва - много внимавай с градината на този етап! Казвам ти го от опит - по-добре изчакай да приключат поне с изкопните работи, изливане на основи, първа плоча и обратен насип на основите, т.е. да се приключи с копаене, складиране и движение на земни маси насам-натам (а те са много повече, отколкото човек първоначално предполага!). Щом има вече дръвчета и е равно, значи, че няма да променяте вертикалната планировка, освен това къщата ще е откъм улицата (по която ще идват машините), а дворът е в по-голямата си част назад, но гледам, че къщата не е малка, което значи, че ще се изкопае доста пръст, а тя трябва да се сложи някъде поне докато се засипят основите. Ако ще имате и мазе - това значи доста кубици останала пръст, която или ще се разстила по терена (и представи си какво ще стане със засадените растения!) или ще се извозва нанякъде (което струва пари). При всички положения ще щъкат машини, работници и т.н., които не пазят нищо, ако не си им постоянно над главата.
Та мисълта ми е - сега ти е време за Голямото Планиране, но сади пестеливо, възможно най-далече от бъдещата къща. Знам, че сърце не трае, но по-добре така, отколкото да плачеш над съсипани любимци :tzeluvka:
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ljuboznatelna »

Аз пък се загледах в проекта на къщата. Окончателен ли е? Харесва ми :dovolen: Само мястото на телевизора при меката мебел не виждам, а мъжете не могат без него :D
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Люб ,аз не бях се замисляла ,че ще трябва място да се обслужват и си представя как под тях ще напълня с хости и хойхери.И като си мисля ,че тези овошки ,които са в първата редица през последните 2,3 години май не са плододавали .За преди това ,нямам спомен .Хем през миналата година доста време им отделих с пръскане и обгрижване.Та мисълта ми е ,че не очаквам реколта някаква от тях.Но въпреки всичко се замислям над съвета за пространството около тях.Нещо такова ,ама да е в по малък диаметър около стеблото.
Изображение
Твоята градина ми е вдъхновението :) .Като съм чела блога ти съм си водила записки :lol: .Нищо чудно да ти изтипосам някой снимка от твоята градина ,като пример :lol: :lol: :lol:
Телевизора е до камината ,ама не съм го нарисувала :lol: ,макар че като има градина, кой ще ти гледа телевизора.
Рени,привет и на теб :) .Маза няма да има ,къща на един етаж.Нямам представа много ли пръст ще остане излишна ,но ще има къде да я дяна . На този етап ,искам групата иглолистни да наместя.Тази елхичка не мога повече да я мъча :snif: ,трябва да и измислям мястото и дргия месец да е в земята.
Изображение
Нямам представа колко голяма става.Искам до нея нещо високо и тясно ,и нещо кръгло и по ниско.В различни цветове.Между първите две овошки в ъгала има 8 метра .Нещо такова ще ли ми се получи?
Изображение
И ще умувам какво друго ще има ,че като почнат поръчките другата зима да знам какво да поръчвам.Този край на градината ще го минирам .А е стъпил майстор,а се е гътнал
Зеленчуци ще сеем на брат ми в двора,че той е много голям.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ljuboznatelna »

Много мили думи, благодаря! :tzvetentze: Аз имам три ябълки оградени с рози и туй онуй, ами мъкаааа :snif: Добре, че не са сливи или череши :D Около кайсиите и прасковите съм си оставила малко място да щъкаме, но пак имам недостъпни места. :dovolen: Череши, сливи и бадеми са ми навън.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинката на Нинката

Мнение от calico »

Добре дошла, Нинка :tzvetoman:
цяло предизвикателство си е да направиш цветна градина и овощна градина заедно, на едно място.
аз ще следя с интерес
много ми хареса предложението на Люб за формална градина, аз съм им фен на тези градини, но хем са трудни за изпълнение, хем не всеки ги харесва, а и излизат доста скъпо.

формална градина пред къщата
Изображение

така или иначе, сред овошките ще ти трябват доста пътечки и структуриране на парцели, иначе ако засееш всичко, ще стане хаос. Можеш мислено да си разделиш овощната градина на примерно три части, да видиш как ще ги очертаеш с пътечки, арки, малки стенички и пр. структурни елементи, да загатнеш с малки чимширени дъги тук и там, трябват ти овали за да разчупиш правите редици на овошките. Един съвет- пътечките проектирай предимно по сенчестите зони, така или иначе ти трябва трева за фон и сливане на всичко, а тя иска слънце

на тази снимка къде се пада да е къщата
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от pepina »

Здравей, Нинка! :dovolen: Дано съм ти поне малко полезна.
Доколкото виждам, това са 3 редици овощки на разстояние по около 8 м?
Предполагам, че дворът като цяло е сенчест с малки целодневно слънчеви ивици между редиците. Ако садиш рози, там е мястото им.
Присъединявам се към съвета да не садиш нищо (или почти) до приключване на основните стоителни работи. Много по-добре би било да си проектираш градината и, особено важно, поливна система.
Започваш от чертежа с основните групи, след това си ги очертаваш на място, оформяш пътеките, опорните конструкции (арки, обелиски, ОГРАДАТА), тревата, и чак тогава растенията. Имаш страшно много работа, преди да започнеш зацветяване, може и да не ти стигне едната година.
Аз съм последният човек, който има право да дава такъв акъл, защото при мене всичко е отпред назад, но си търпя пасивите.

При мене ситуацията с овощките е сходна, с изключение на средната редица. Съветът ми е да не слагаш нищо под дърветата. Трябва си свободен кръг с размера на короната. Това не ти оставя много място за декоративни растения, но това не е непременно лошо, тъкмо ще те предпази от местната болест на претрупването. Каквито и да са, трябва да са сравнително ниски - до към 1.70 в центъра на групата, останалите - по-ниски. Може да оформиш смесени групи от рози (включителн щамбови), храсти, треви и иглолистни в най-широките места между дърветата, а също и малък алпинеум. Това ще е пак симетрично, но ако са разнообразни растенията и петната са с неправилна форма, ще придаде достатъчно разчупеност. Картината може да се допълни с овални пътеки между петната.

По оградата с изглед на юг и запад по посока на двора имаш място за рози катерачи. Необходими са около 2 м на растение, за да можеш да хоризонтираш клони и да се получи пълния блясък, а и за за са по-здрави. Наблъсканите наблизо рози боледуват повече. Каквото и да садиш пред тях, трябва да е на поне 2 м. разстояние, за да има място да направят обем, да не са задушени и да може да ги обработваш. В самите крака на розите не е хубаво да се сади нищо, колкото и да се изкушаваш.
Ъглите на двора е добре да заоблиш с дървета и храсти, доколкото не навлизат под короните на овощките. Прецени по височина, ширина и изисквания за слънце, както и по скорост на растежа, и ги нареди етажно. Няма смисъл да слагаш иглолистни, които растат с по 10 см годишно, и да чакаш да ти скрият оградата. Ако слагаш иглолистни по ъглите, е добре да избереш бързо растящи. Има и много листопадни храсти с пролетен и летен цъфтеж, които дават добри обеми за 2-3 години - спиреи, филаделфуси, дойции, форзиции, вейгели, люляци, керия, будлеи, пираканти (много бодливи, ако искаш да се пазиш от съседи). Червенолистните (самбукуси, физокарпуси, бербериси) и пъстролистните храсти пък ще ти създадат красота и извън цъфтежа. В северната част е подходящо за ацери, хости, хойхери, хортензии. Скоро видях жив плет от иглолистни с хортензии отпред - много красиво.
В "изтънените места", където короните на дърветата почти достигат до оградата, може да пуснеш пълзящи красоти според изложението - зимоустойчиви лоницери, клематиси. Имай предвид, че всичко си обръща цветовете на юг, та да не стане така, че да радваш само съседите.

Входната врата на двора е място за арка. Доколкото разбирам, на двора е обърнат на запад към улицата, така че изложението е подходящо за рози. Предполагам, че къщата няма да е залепнала за оградата и ще има някакво предно дворче. Според наличното място ще трябва да помислиш и за там нещо. Ако е свободно от дървета и има примерно 5-6 квадрата празни, може там да разположиш малко езерце с екстрите му - водопадче, камъни, растения. Може и да не е от "блатен" тип, а мъничко, водата да се пречиства и растенията да са извън самия воден резервоар. Оградата към улицата също е подходяща за рози-катерачи или клематиси.

Мястото къщата към двора вероятно ще има тераса, може би барбекю, масички. Независимо дали терасата е покрита с покрив или конструкция, всички се изкушават да пуснат по коловете някаква китка. Аз не бих ти препоръчала рози, честно казано, освен ако не са без бодли, или не са на места, където никой не минава. Клематисите са по-добър избор. В лехичките около терасата може да си садиш разни преходни красоти: пролетно време луковични, между които след това да набождаш едногодишни - тагетеси, петунии и т. н. Пространството пред къщата е най-важното, защото то ти е постоянно пред очите. Обикновено точно там се слага някъв основен градински акцент - голяма цветна група, езерце или група с красиви дървета и храсти. Градинка във формален стил е подходяща за твоя случай.

Хубаво е да съобразиш сезонността. Зимните и пролетните красоти е добре да са ти по-близко до очите, защото в студеното време човек обикновено си седи на топло и съзерцава близките 3-4 метра. Аз съжалявам, че не си оставих място пред къщата,на което да засадя някаква група от красиви иглолистни и вечно зелени растения, ами гледам предимно голи тръни. Пролетно време пък сме зажадняли за цвят и е прекрасно, като излезеш, да попаднеш веднага сред цъфнали минзухарчета, лалета, нарциси, зюмбюли. Те са много важни и покрай всички входни пътечки, по които се минава ежедневно. Освен това, като се заместят в последствие с едногодишни, са винаги подръка за поливане. Ако са заврени в другия край на двора, не си вършат работата.

Дано не съм ти досадила много :liubov: Успех и споделяй, какво си намислила.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31528
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 815 пъти
Получил благодарност: 1730 пъти

Re: Градинката на Нинката

Мнение от Мария Николова »

Добре дошла, Нинка!
Прехвърлянето от хартия на терен - само когато изпратиш последния камион със строителни отпадъци. И тогава най-напред напоителната система под повърхността и после вече старт.
Въоръжи се с много търпение, момиче! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Пепина,Калико здравейте :dovolen: ! Ех ,че немога да ви заведа да го видите на живо .Явно от снимките не става много ясно.Правилно Пепина три редици с овошки,но не са през 8 метра .Между първите две редици растоянието е по малко ,а между втората и третата (посока юг),е по голямо.Но това не е от такова значение ,защото средната редица няма да я има.От нея ще остане първото и последното дръвче.Градината не е никак сенчеста, напротив слънчева в по голямата си част .Даже сянката от овошките не е нито толкова плътна нито толкова широка.
Калико ,ето къде ще е къщата.
Изображение
Ей тоз левия ъгъл дето остава ,в него мисля иглолистната група.Ето и поглед от срещуположната срана.Отбелязаните овошки няма да ги има.И така овошките остават само в краищата ,очертават един правоъгълник.Северната стена на къщата ще минава на 1,5 м най много от първата редица овошки(ако се наложи ще стрижим клони)
Изображение
т.е. на север градина няма да има ,поне за сега.
За формална градина не съм мислила .Честно да ви кажа си представям нещо което е горе долу следното:
На нивото на стеблата на овошките и между тях храсти,пред храстите многогодишни.Няма форми ,геометрия и други закономерности.Просто градината да е по краищата на парцела, а в средата морава.
pepina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1958
Регистриран на: Юни 3, '12, 13:57
Дал благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от pepina »

Значи къщата гледа на изток, тъй ли? И това свободното място пред нея ще е с източно изложение? В такъв случай насреща оградата е точно на запад към двора и е подходяща за всякакви цъфтящи варианти - рози, клематиси, храсти. Под дърветата не сади нищо, от опит ти казвам, идеята не е добра. Ако са само декоративни, става, но ако се берат и обработват, всякаква растителност отдолу пречи ;)
ninkatatata
Виенско кафе
Мнения: 367
Регистриран на: Окт 24, '12, 20:03
Местоположение: Варна
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинката на Нинката

Мнение от ninkatatata »

Ето,че мина времето :dovolen: .Прави,много прави се оказаха всички от вас,които казаха ,че бързам.Толкова много неща се промениха по време на строежа ,че наистина човек трябва да очаква неочакваното. Сега вече и оградата е готова ,поливната е поръчана избирам тревната смеска
Изображение
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”