Слънчевата градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Албена
Кафе машина
Мнения: 4526
Регистриран на: Фев 2, '10, 09:57
Местоположение: Габрово

Re: Слънчевата градина

Мнение от Албена »

Мише,благодаря ,че споделяш с нас Слънчевата си градина ,мечти и душа! :tzvetentze: Всичко, за което пишеш е интересно и вдъхновяващо. А алпийската фацелия е много красива и ,нали от две години съм пишман пчеларка,ме привлече и с това ,че е медоносно растение.
Тази година съм решила да наблегна на медоносните растения в градината.За сега от многогодишните имам само ехинацеи и лавандула . Планира ла съм да засадя будлеи и съм сигурна ,че в тази тема ще открия още много идеи.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Слънчевата градина

Мнение от Миша »

Албенка,тъкмо пиша за още едно медоносно растение,друг вид лупина,не този,който всички позноваме ,имам още няколко медоносни ,защото от догодина и аз ще съм пишман пчелар ,баща ми реши,че е време да поемам по неговия път и като начало щял да ми докара 3 кошера :hmmmmmm: ,до сега бях все наготово ,най.много да помогна при ваденето на меда

Ето я новата лупина,още едно копринено растение ,то вече се оформи , мина бебешкия етап , LUPINUS sericeus/ копринена лупина / родом също от западната част на Северна Америка,растение от семейство бобови с дълбока коренова система ,с твърди стъбла и листенца,покрити с копринен мъх .Това растение има многобройни и разнообразни местообитания ,от гори ,пасища ,скални цепнатини край потоци до сухи каменисти склонове,често може да се види след горски пожари .И макар да понася сянка,най-добре се развива на открити слънчеви места .Високо е едва 25 см ,прави хубави туфи ,цъфти юни-юли ,някъде пишат че повтаря,ако се отрежат на време прецъфтелите цветове .Освен че ме привлече с компактния си вид и пухкави листенца,тази лупина мисля да я използвам и като подобрител на почвата,именно заради дълбоките корени,които аерират почвата или нещо такова ,не помня точния механизъм,важното е,че помагали ,освен това лупината е една от бобовите култури,които влизат в много голяма степен в симбиоза с азотфиксиращи бактерии и по този начин обогатяват почвата с азот
Изображение
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
hrissi2009
Кафевар/ка/
Мнения: 941
Регистриран на: Мар 14, '15, 14:23
Местоположение: София

Re: Слънчевата градина

Мнение от hrissi2009 »

Момиче продължавай да мечтаеш. Прекрасно. Ще чакам с нетърпение и другите нови мечталки. БЛАГОДАРЯ. :sheart: :ssun: :sflower:
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Слънчевата градина

Мнение от Мария Николова »

Като стана дума за пчеларство и мед, да кажа, че днес отнесох в мазето над 10 буркана с винтови капачки по 680 гр. и 2 "омния". Досвидя ми да ги изхвърля, нали може да са полезен амбалаж за пчелари.
Само кажете и ги пращам! :daaa: :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Слънчевата градина

Мнение от nadin »

Албена написа:Мише,благодаря ,че споделяш с нас Слънчевата си градина ,мечти и душа! :tzvetentze: Всичко, за което пишеш е интересно и вдъхновяващо. А алпийската фацелия е много красива и ,нали от две години съм пишман пчеларка,ме привлече и с това ,че е медоносно растение.
Тази година съм решила да наблегна на медоносните растения в градината.За сега от многогодишните имам само ехинацеи и лавандула . Планира ла съм да засадя будлеи и съм сигурна ,че в тази тема ще открия още много идеи.
Ако искате медоносни растения, а и да са красиви и устойчиви и цъфтежни търсете вероники - от онези правите височките от витрофлората.
Тези цветя са като магнит за пчелите и ако се подрязват от време на време цъфтят цяло лято та до измръзване.

А Мише, мен ме брой за един два броя от фацелията, нали ме знаеш. Радвам се че е покарала безпроблемно.
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Слънчевата градина

Мнение от Миша »

А Мише, мен ме брой за един два броя от фацелията, нали ме знаеш. Радвам се че е покарала безпроблемно.
Чакай да видиш верониките :angelche: ,те също никнаха всичките ,изобщо като за начало почти всичко се развива повече от добре,имам и няколко провала,но се уча.Съсипах ти ациноса :ufff: ,да знаеш,не понася дори минимално торене,остана едно растение,дано го опазя :stiskam:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Слънчевата градина

Мнение от Tanet »

Мише, ти ще си извора за нови, редки, полезни и интересни растения в България. Пък табелата , ми от нея се почва, тя ще ти е двигателя да развиваш идеята, да има пълнеж зад нея и като я видиш ще си казваш "чакай да видя тук докъде стигнах, да не изоставам", тъй че - слагай я :tzeluvka: .
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Миша
Наркоман
Мнения: 17029
Регистриран на: Ное 27, '09, 14:11
Местоположение: София
Дал благодарност: 137 пъти
Получил благодарност: 468 пъти
Обратна връзка:

Re: Слънчевата градина

Мнение от Миша »

Да се "похваля " с още един провал :snif: ,ей тази калцеолария от Патагония,толкова я исках,никна толкова трудно ,порасна 2 мм,което си е направо вече за предучилищната и просто спря да расте,не мърда и така си изсъхна :snif: ,толкова ги исках тия зверчета :snif: ,вижте им муцунките,приличат ми на гарджета ,отворили човки,ще се пробвам и догодина :stiskam:

Изображение

тука са като селските клюкарки :lol:
Изображение

и издържат навън ,само дето ги съсипах :ufff:
Свирете, музиканти! Дълга нощ ще е тази - чак до изгрева на надеждата......


Разсадник
Изображение
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Слънчевата градина

Мнение от nadin »

чакай да видим как ще презимува при мен онази простата жълтата калцеолария дето я взехме от Полша.
Ако издържи тогава и аз ще се хвърля на тези оранжевите извънземни, ако не просто не си заслужава, защото иначе са от едно място и имат сходни изисквания. Пък ако хване и семе ще може да се пробваме на жълтата докато му хванем цаката.

А за торенето да ти кажа аз избягвам да торя всякакви цветя, които има и намек за нещо алпийско в тях. Много са чувствителни на торене и си е голям риск, дори и като порастнат. Просто в естествената им среда ползват много малко хранителни вещества и нямат нужда от торене. Може би само някви аминокиселини. Едиственото което правя е от време на време да ги пръскам с разтвора от водораслите, онова келпак ли беше.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10105
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Слънчевата градина

Мнение от МГХ »

Мише,продължавай. Размечтах се и за фацелия ,и за вероники и...цяла вечер рових и четох за разни алпийски растения. :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”