Варненки, помооощ!

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Мария Николова »

Иванинка, бъди добричка, :gush: каквато си винаги, не засрамвай новото ни другарче. :hihihi:
Най-важният резултат от "искането на акъл" идва от това, че човек излага питането си и внезапно за него много неща му се изясняват. Защото нуждата от помощ го кара да подреди в ума си ситуацията и даденостите така че да бъде разбран. Преди да получи препоръки, на човека му се избистрят идеи. И според вече избистрените идеи, ще възприеме някои от препоръките. Със сигурност няма да копира в двора си нито една препоръка 100%, както е била написана тук.
Най-голям потенциал, приятел, се крие в зеленчуковата ти градина. Като ям купешки зеленчуци от 15 години насам, да ти изглеждам малко умряла, м? ;)
Можеш ли от пазара да си купиш кило и половина красота с аромат на рози и лавандула? Така е, не се продава. Хората на пазара трябва хляб да ядат, а ти имаш нужда от красота - изводът е ясен. :daaa:
Просто ще ви трябва време с маман да свикнете с тази "абсурдна" мисъл. Докато свиквате, дай еконтско (т.е. - име на най-близкия офис на Еконт + № на твоя джиесем + двете ти имена) адресче на ЛС. ;) :mrgreen:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Lizi »

prijatel62 написа: Розите не изглеждат ли ниски до клематисите, Lizi ?
Какви рози има , ако знаеш - гиганти :D
Може би първо трябва да се орентираш какви видове рози има. Какво би харесал ти от тях? Имаме толкова теми - английски рози , катерачи ....
Разгледай и снимки на нашите рози - там също ще се орентираш .
Виж и тази тема :
http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=25&t=4187" onclick="window.open(this.href);return false;
Лошото е че в момента текат поръчките за рози , дори някой приключиха вече . От пролетните поръчки пък не ти препоръчвам да садиш.
Но аз бих поръчала една-две рози колкото да започна нещо , отколкото да поръчаш много да ги насадиш и после да се окаже че трябва да ги местиш.
Всички сме минали по този път, но розите се рестартират и минава време докато започнат да цъфтят добре .
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от ivanina »

Noel написа: Със скица само мъжете могат ;) жените сме по усещанията и трудно на хартия редим :daaa:
.....Ноелче , напълно си права!...скици , чертежи ...точни математики - пълни сухари са....без грам сантимент,без страст...без любов....така градина не се прави!!!! :x :idea1: ....Трябва емоция! :mrgreen:
Мария Николова написа:Иванинка, бъди добричка, :gush: каквато си винаги, не засрамвай новото ни другарче. :hihihi:
Мерка !....ти къде видя у мен до сега лошотия!?...върни лентата назад и ще видиш ясна картинката - сърдех се само на бг.- розопроизводителя ни и се изказвах по- рязко защото заради него засадих по четири еднакви рози - не пишеха едно и също име , а на всеки както му дойде....и сега нямам място за марковите такива и сега пак ще вадя нашенки ...и ще ги пращам накъдето ми видят очите! :x
Аз искам новият ни приятел62 да не се учи да става преписвач - като наднича постоянно в чуждата тетрадка...искам да седне на пейката там където обича да съзерцава ...да се загледа в дадеността си и да даде свобода на фантазията си - какво иска да виждат очите му - жълта или червена роза, до нея строен кипарис или брезичка....сам да подреди мечтите си - за да се чувства щастлив , и да може гордо да каже някой ден : това е моята идея , моята градина ....моята сътворена любов!....а не на тая или оная съфорумка.
Приятел , разгледах скицата ти - трудно ми е да се ориентирам в нея , доста е пренаселена от сгради и разни други.
Видях и пунктира ти -доста тесничка лента около пътека за минаване е според мен.Може би ще ти се наложи да направиш радикални промени /с нещо да се разделиш в двора си/...като мен преди около три години - изринахме до основи една кошара и курник и на тяхно място сега щастливо цъфтят розите ми.
Нещата при теб ще се получат ....само не спирай да мечтаеш - собствените си мечти, само така ще запазиш Себе си! :daaa: ...Успех! :tzvetentze:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

Noel написа: Като се замисля по схема май само Дидак направи градина(и то каква :potekoha: )
))...Да, и аз я харесах!
Noel написа:Моля те,снимай реални снимки...да видим зрителен ъгъл,местата за посядане,пътеките...
Така ще е лесно за всички да ти препоръчат рози.
Сега там има доста зеленина, включително саксии с лимончета и чушки. Но добре, дано да се разбере нещо...
Noel написа:Добре дошъл :tzvetentze: и дано ти е приятно сред нас :D
Страхотен,позитивен ник :daaa:
:dovolen: Благодаря, приятно ми е...дори твърде приятно.
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

Lizi написа: Може би първо трябва да се орентираш какви видове рози има. Какво би харесал ти от тях? Имаме толкова теми - английски рози , катерачи ....
Разгледай и снимки на нашите рози - там също ще се орентираш .
Харесва ми по нещичко от достойнствата на всяка една роза. При някоя това е обилният и красив(но еднократен) цъфтеж. При друга красивият и траен( но с големи паузи между отделните вълни) цвят. При трета....
Lizi написа:Лошото е че в момента текат поръчките за рози , дори някой приключиха вече . От пролетните поръчки пък не ти препоръчвам да садиш.
О, аз вече поръчах една остинка - Боско от полската поръчка. За малкият участък на изток. Искам да го съчетая с "Цветелинка" и нещо вечнозелено конусовидно между тях (за идеята ми помогнаха наши хора... :dovolen: ...)
Защо, пролетните какви са?
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
ivanina
Кафе машина
Мнения: 4142
Регистриран на: Мар 29, '13, 11:36
Местоположение: Русе, България
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 6 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от ivanina »

Приятел :hmmm: ...виждам че си много назад с материала, няма как - ще се включа и аз с малко теоретическа помощ/макар че не съм от вашите- варненки/ 8-) ...да не кажеш че съм отличничка и не искам да подсказвам на по- слабите. :hmmmmmm:
...Та значи казваш - рози ! Добре!....хубаво е да знаеш обаче какви!? Те биват едроцветни /с големи цветове/-наречени чаен хибрид.С много красив и едър цвят - като за картичка , с недостатъка че не правят красив храст и по някое време през лятото като им опадат листите поради нападение от акари и листни въшки , остават само - едни голи и тънки крака/клечки/.
Другия вид рози е флорибунда . Представлява нещо като роза фонтан /храстче/ с по- дребни и многобройни цветове на една пръчка - много красиви и ефектни от далечно разстояние - пейзажни рози....за мен те са розите мечта и към тях се стремя.Биват с различна височина и трябва да се съобразяваш на всяка цена с това , според спецификата на двора си- да не закриват видимостта ти към неща които искаш да виждаш.
Аз понеже започнах с нашите чаени хибриди и които много харесвам като цъфнал цвят ,за да не им се виждат оголените крачка съм ги заобиколила с флорибунди ....и така се вписах в листата на цветните градини на които ти казваш че им липсва мярка. Напълно си прав ! На снимка може да изглежда голям хаос - но в реалност е приказка....всеки който я види/градинката ми/, изпада във възторг и радост от толкоз цъфнал цвят... :D ...в крайна сметка аз на живо живея в нея - а резултата , че ме прави щастлива ме кара да си я запазя такава! :daaa:
Истината е като водата - винаги намира път!...

Изображение
Аватар
prijatel62
Баш кафе майстор
Мнения: 2025
Регистриран на: Юли 5, '15, 19:19
Местоположение: гр.Варна, 95 м н. в., Черноморски климат

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от prijatel62 »

:dovolen: Добре, ivanina, малко светлина в тунела...
Ето няколко снимки от телефона на двата малки участъка между сградите, с които искам да започна. Извинете ме за многото шума в момента, включително лимончета и чушки в саксии...))

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Идва ми да зарежа всичко и.....да стана принц!
https://www.youtube.com/watch?v=IlxDmHP54x8
https://www.youtube.com/watch?time_continue=22&v=0_lGbdM6WdM
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31650
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 980 пъти
Получил благодарност: 2240 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Мария Николова »

Защо, пролетните какви са?
Хубави! :D Но докато пристигнат розите, настъпват големите жеги и...мор по засадените рози. :snif:
Пък даже и по Коледа засадените рози от есенните поръчки "се хващат" къде, къде по-добре! :daaa:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7216
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 27 пъти
Получил благодарност: 394 пъти
Обратна връзка:

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от nadin »

Колко слънце огрява между тези стени ?
Изглежда ми малко сенчесто и по-скоро усойно и непроветриво или бъркам?
Имай предвид няколко много много важни неща ако искаш да гледаш рози - искат си слънце, проветряване и дълбоки почви. Ако няма достатъчно слънце не цъфтят добре ( не я гледай калико тя е изключение :D) , ако не се проветряват добре много боледуват, а ако почвите ти са плитки с камъни или песъкливи не могат да направят хубави корени и стават хилави и пак боледуват.
Въобще розата си е целогодишна грижа нон стоп :nod:
Аз нямам много рози, но ако сега започвах щях много внимателно да си подбера един два корена хастови рози, които да цъфтят ефектно и да имат хубава визия дори и като не цъфтят, което не е често срещано при розите. И щях да ги ползвам като централен акцент около който да си подредя градината.
И още един съвет ако позволиш - понеже мястото ти не е много ако садиш рози не ги скупчвай всичките заедно по-добре ги редувай с нещо друго - вечнозелено, декоративни треви. Така ще изпъкват по-добре и няма да седят като парцал, когато не цъфтят, а ще се компенсират от растенията около тях. А през горещите лета винаги ще има период в който розите на нищо няма да приличат колкото и да се трудиш.
И за последно като гледам при теб остинките може би ще се чувстват добре с влагата от морето и евентуалното засенчване, така че взимай бързо един Дарби от някоя поръчка и си готов. :D Успех :stiskam:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Варненки, помооощ!

Мнение от Lizi »

prijatel62 написа:
Lizi написа:
Защо, пролетните какви са?
Аз лично имам лош опит с пролетните поръчки на рози . Стояли ся явно цяла зима из хладилници , бързо почерняват и умират. Поне при мен .
Аз бих заложила на сортове, вече докази във форума . Виж темата "Престъпление към човечеството" например.
Разгледай албумите на Дал - накъде без нейните рози и съвети :
http://dalya.snimka.bg/nature/yuni-2014.821763" onclick="window.open(this.href);return false;
http://dalya.snimka.bg/nature/rozi-2015.867998" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”