градинките на Мая

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

градинките на Мая

Мнение от maiakt »

Здравейте,
Казвам се Мая и съм кандидат градинарка и цветарка.Регистрирах се в този прекрасен форум с идеята един ден и аз да имам такива прекрасни градини като вашите.Отдавна Ви разглеждам и се вдъхновявам за бъдещата си градина.Със ММ имаме идея да си купим място и да постоим вила,най вероятно в някоя от вилните зони Панчарево или Герман,тъй като ни е близо до Младост и ще можем често да си ходим.В перспектива,когато младЕЖА ни завърши или вземе книжка, да се изнесем да живеем натам.За сега обаче все още не сме купили място,надявам се до края на годината да стане и това.
Сега докато чакам мечтаната градина,се заемам с градинката пред магазина.Вече споделях снимка,но и тук - Изображение
Май реших,че ще изглежда много добре нещо такова- Изображение
По-точно харесва ми идеята да направя няколко кръга,пълни с цветя, с растения като хортензии и хоста. И така,макар че много ми се иска 1 или повече от кръгчетата да са с цъфтящи цветя.Надявам се на конкретни предложения.
Освен това сега или напролет ми се иска да поразкрася и това място – Изображение
Намира се на локалното на Борис III . За там може би най добре е първо да се махне едно дърво,ще е в основите на постройката и след това да се облагороди. Мисля си за там да предвидя цветни храсти, но нямам идея какви.

А,и последно уточнение – градско чедо съм,в градина или двор влизам 1-2 пъти годишно ( при свекърва ми,ама мотика не съм пипала).Отворих тази тема с идеята,че ще има добри съфорумки,които да ми дадат наставления.Нямам си и напредстава какво да направя – да се прекопае ли, да се тори ли ( и с какво)… Абе въобще- пълен лаик съм… Надявам се да не съм досадила много :tzvetentze:
wenche

Re: градинките на Мая

Мнение от wenche »

Великият Хайтов го е казал гениално " Едно е да искаш, друго - да можеш, а трето и четвърто - да го направиш".
Чета последния ти абзац и се чудя, какво да те посъветвам. :hmmm:
Като начало, вземи, че се запознай с мотиката ;) , щото може да не ти хареса, а без това няма как да минеш. :ssweat: :ssweat: :ssweat:
Щом ни четеш отдавна, сигурно си схванала, че огромното удоволствие идва от правенето на градините , т.е. от въртенето на мотиката, което на доста им изглежда мазохистично, но това е положението. Снимането е на второ място.
Ако обаче все пак ти хареса, значи си от нашата порода.
Чакаме снимки на прекопания терен, за да получим творческо вдъхновение за съвети.
Успех ! :sflower: :sflower: :sflower: :sflower: :sflower:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: градинките на Мая

Мнение от renimoss »

Добре дошла!
Със сигурност ще ти помогнем със съвети, а и ти сама ще намериш вдъхновение, разглеждайки градините във форума. Значи ти си се насочила към нещо като геометричен стил тип партер, т.е. ниско като шарен килим, така ли? Помисли, дали ти се занимава с едногодишни, които дават огромно изобилие от цветове и цъфтят особено продължително, но трябва да засаждаш всяка година, т.е да правиш или купуваш разсад. Може да комбинираш с някакви многогдишни, които да ти дадат скелета и пълнеж от едногодишни на петна, също пролетни луковични за пролетен акцент. Може да направиш ниски бордюрчета отстрани на фигурите от подходящо вечнозелено или сребристо, варианти много.
Освен това помисли за дървото! Много е лесно да се отсече, но после е необратимо. Помисли, дали няма да ти се впише в концепцията и дали ти пречи чак толкова много. Може би ти дава сенчица, под която да поседнеш да се порадваш на цветята си и/или цъфти хубаво, има много причини да го пощадиш.
Сподели повече за засенчеността на терена, възможности за поливане, колко грижи си склонна да вложиш, така че да те посъветваме в избора на растения. :dovolen:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: градинките на Мая

Мнение от Noel »

Мая,как се развиват при теб нещата?
Опита ли "вкуса" на градинарския труд?
Сега започва един много благоприятен сезон за окопаване,садене на храсти и многогодишни...
Можеш спокойно да оформиш храстите,сега са "лениви" и няма да се налага да режеш ежеседмично нов прираст.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
maiakt
Виенско кафе
Мнения: 489
Регистриран на: Яну 21, '15, 16:50
Местоположение: гр.София

Re: градинките на Мая

Мнение от maiakt »

Здравей,
благодаря за вниманието.
Смятам утре или вдругиден да впрегна околните за копаенето.(Аз лично не мога в момента да се натоварвам физически,но пък помощници има :D ).
Да те питам- добре ли е да наторим и с какво?
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: градинките на Мая

Мнение от Noel »

maiakt написа:Здравей,
благодаря за вниманието.
Смятам утре или вдругиден да впрегна околните за копаенето.(Аз лично не мога в момента да се натоварвам физически,но пък помощници има :D ).
Да те питам- добре ли е да наторим и с какво?
Не,не тори сега.
Есен се вкарват органични(животински )торове,но в площи,които ще се отглеждат зеленчуци.
Пролетта започва интензивното торене ,но ти ще обработваш малки площи,затова може само в лехите с цветя да слагаш комбинирани торове.
Аз слагам винаги в дупката,преди да насадя растението.Бъди предпазлива и смесвай добре с почвата.Изкуствените торове,както и калифорнийския червей горят младите корени.
Успех в почивните дни и после да разкажеш :D
И не очаквай веднага песента на зелените ангели ;) важното е да изпитваш удоволствие от този труд.
Еуфорията се появява по-късно.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”