Планиране на градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Планиране на градина

Мнение от maleas »

Новак съм във форума, новак съм и в градинарството :nod: но все пак ще се пробвам в нова тема...
Планирате ли вашите градини? Предварително ли избирате растенията за дадена група, или харесвате растение и после му търсите мястото? Правите ли сбириток от каквото имате и след това да презасаждате? Ако направите план придържате ли се към него или жаждата за "всичко и веднага" ви кара да допускате грешки в избора на растения и в избора на подходящо място? Успявате ли да контролирате лакомията и как?
Изчетох по-голямата част от темите в "Градини и дизайн" и реших - искам градина тип -градина, а не градина тип колекция. Дворът е малък, в него освен цветя, храсти и дървета трябва да има и кътове за сядане, за игра на децата, а в нашият случай и алеята към гаража. Всеки път когато отворя някой сайт от поръчките и сърцето ми се разтуптява и вика и това и това и товааааааа, а аз трябва да шизофренирам да излизам от кожата си и да си казвам - СТОП - контролирай се, избери само 1 или 3 , не прекалявай, помни какво обеща на ММ - цветно - ДА - шарено - НЕ :ufff:
Така с тези мисли в главата започвам да планирам, ще се опитам да се придържам към конкретен план, дори и това да означава празни места...
Ето първата схема на един новак:
Изображение
L1,2,3 - са легла - така да ги наречем, защото на практика те ще бъдат издигнати минимум 30 см над земята и запълнени с по-добра почва от глината, която я има в момента и се копае само с кирка.
А това са основните растения който избрах за тях
Изображение
В легло 1 са клематисите за перголата, божура и най-отпред ирисите, тук във форума четох, че те не обичат да са затиснати.../ може би и лилиумите трябва да са тук/
В легло 2 са клематисите за стойките и може би жълтият лилиум тъй като е много висок. И легло 3 е за розите, четох че корените им са хищни, а и се нуждаят от повече вода от другите цветя.
Известно съмнение изпитвам за клематиса - Примрозе стар, дали да не го заменя с някой по-светло розов?????? А и за белият лилиум дали тук му е мястото?
От цветята на картинката налични ги имам само лилиумите.
Какво мислите за разпределението и за избора? А за летни се колебая между старата ми любов - турският и бордюрен карамфил и латинки, или новата любов - хеметата....
Ще се радвам на всяко мнение :tzvetentze:
denitsavm

Re: Планиране на градина

Мнение от denitsavm »

Малеас, много смешно ми стана - ми точно така сме всички :D Планираме, разбира се :nod: , но после много бързо плановете се променят и сменят и планираме наново, после виждаме, че не е точно така и пак планираме и се сещаме, че сме пропуснали да намерим място на новоизлюпеното хит растение и пак планираме.... С тия изкушения, кой се придържа към планове ;) Има и няколко такива личности тук, но те са мнооооого кът ;) Всъщност накрая осъзнаваш, че колкото и да си планирал нещата не са точно такива, растенията не изглеждат точно по начина, по който си си ги представял, не се развиват според очакванията ... И пак наново - това е удоволствието от градината :daaa:


Твоят план ще има много критики, ти сама ще си откриеш грешки след време ... Ще ти посоча 2 основни: 1 - клематисите за перголата, единия е монтана и ще стане, но другия е лигав клематис втора група - това нещо не е за пергола, т.е. за покриване на каквото и да е се избират само първа група клематиси, другите са за пълнеж и сезонен интерес :nod: /между другото и на монтаните ще им трябват няколко години за да покрият перголата, ще мръзнат, ще прегарят докато са млади, после нямат проблеми, та ако държиш на по-бързи ефекти и да прави сянка глициния е по-добро решение :dovolen: / 2 - планирай основно височините и обемите, а не конкретните растения. Тук искам да кажа, че височини и обеми правят дръвчетата, храстите /в това число и розите/ и иглолистните. Тревистите многогодишни са пълнеж и цвят и те трябва да се третират като "днес едно, утре друго ;) / - все едно е какви ще са ирисите, не им е необходимо да се връзват с лилиумите по никакъв признак, защото времето им на цъфтеж не съвпада ... Та в миксбордюра от многогодишни просто си дай свободата на спонтанния избор и планирай дотолкова, доколкото да имаш структура от височини - т.е. по-високи растения в средата, по-ниски към краищата, като съблюдаваш и сезоните на цъфтеж така че да има все по нещо цъфнало - пропуснала си пролетните луковични, а пролетта е сезона, в който ще имаш най-много нужда от цвят, после цъфтят божури, после ириси, после рози, после лилиуми, после пак рози ... ми есента? - там ти трябва и нещо с есенен цъфтеж или интересен цвят на листата ... но мисля, че малко по малко ще стигнеш до тези изводи от собствен опит и ще започнеш да усещаш градината :daaa:

Ааа, и не оставяй празни места, само и само за да се придържаш към план, запълвай с пълнежни и бързоразрастващи се растения докато не намериш конкретното, като го засаждаш ще махнеш временните, грозно е да стои празно :angelche: Мъжете се "превъзпитават" и променят като видят красотата на градината, т.е. след втората година, когато градината започне да се оформя, мъжа ти ще мисли по друг начин, ти единствено трябва да го помолиш да и даде време :daaa:


Пс - тази тема е за раздел "нашите албуми" и по-късно днес ще я преместя там :nod: Разгледай градината на Дидак - той май единствен устоя на всички изкушения и се придържа стриктно към плановете от самото начало та до днес, когато градината му е над тригодишна вече и изглежда приказно
denitsavm

Re: Планиране на градина

Мнение от denitsavm »

И още нещо - не се притеснявай от шаренията, тя с многогодишни трудно се постига /освен от твърде много смесени рози, но даже и тогава не е точно шарения/. Шарения правят групите от едногодишни
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Планиране на градина

Мнение от maleas »

denitsavm написа: Твоят план ще има много критики, ти сама ще си откриеш грешки след време ... Ще ти посоча 2 основни: 1 - клематисите за перголата, единия е монтана и ще стане, но другия е лигав клематис втора група - това нещо не е за пергола, т.е. за покриване на каквото и да е се избират само първа група клематиси, другите са за пълнеж и сезонен интерес :nod: /между другото и на монтаните ще им трябват няколко години за да покрият перголата, ще мръзнат, ще прегарят докато са млади, после нямат проблеми, та ако държиш на по-бързи ефекти и да прави сянка глициния е по-добро решение :dovolen:
За това пиша тук, за грешките, как да ги избегна :ieeee: :ieeee: :ieeee:
Клематисите ги подбирах от сайта на Тaylors clematis, според мен имат най-удобен сайт за търсене по групи, ето как са ги дали : http://www.taylorsclematis.co.uk/clematis-armandii.html и http://www.taylorsclematis.co.uk/clematis-sunrise.html , но ако вашият опит сочи нещо друго ще се вслушам в съветите ви - питай патило.... Не държа на бърз ефект, като цяло и самата градина ще се развива бавно по редица причини - ММ пътува с месеци извън страната, а някои неща без него не мога, растенията ги пренасям нелегално през граница и ще става лека по лека, а и като започне леденият сезон два пъти на ден вися на ледената пързалка с детето.... държа на крайният резултат. Глициния ще има, но не в това кътче, не съм достигнала още до другата страна на алеята за колата :dovolen:

denitsavm написа: / 2 - планирай основно височините и обемите, а не конкретните растения. Тук искам да кажа, че височини и обеми правят дръвчетата, храстите /в това число и розите/ и иглолистните. ......и планирай дотолкова, доколкото да имаш структура от височини - т.е. по-високи растения в средата, по-ниски към краищата, като съблюдаваш и сезоните на цъфтеж така че да има все по нещо цъфнало - пропуснала си пролетните луковични, а пролетта е сезона, в който ще имаш най-много нужда от цвят, после цъфтят божури, после ириси, после рози, после лилиуми, после пак рози ... ми есента? - там ти трябва и нещо с есенен цъфтеж или интересен цвят на листата ...
Не си падам по рози и иглолистни, но ММ - да. Обещах му да има все пак рози и иглолистни и фотиния. Това бяха неговите 3 избора, примири се, че няма да има типична морава, но успях да го убедя, че при този климат да имаш хубава морава е невъзможно. Та в този кът избрахме първо розата и дебело му го подчертах, и след това спрямо нейните цветове направих другите избори. Не знам колко дълго през годината ще цъфти тази роза, но сега в двора имам една която цъфтя и декември месец. Поради това всички цветя от пролетта до зимата трябва да са подчинени на нея, на нейно бодливо величество.

:oops: да пропуснала съм ги пролетните :ufff: :oops: благодаря :ufff: за тях имам идея, но виж за есента, май ще ми трябва подсказка - освен хризантеми :hmmm: астри :hmmm: може би далия :hmmm: и още ровене из форума :nod:

А за височините..... оказа се, че този божур е по-нисък от ирисите, ама толкова много ги искам и в същото време не искам те да се чувстват зле, затова реших легло 1 да го етажирам и така да постигна необходимият ефект божурите да са малко по-високо от ирисите :evil:
Божурите според мен са красиви и като храст след като прецъфтят и доколкото разбрах на някои от тях добре им влияе да не бъдат рязани след прецъфтяване.... или греша?
denitsavm написа: Пс - тази тема е за раздел "нашите албуми" и по-късно днес ще я преместя там :nod: Разгледай градината на Дидак - той май единствен устоя на всички изкушения и се придържа стриктно към плановете от самото начало та до днес, когато градината му е над тригодишна вече и изглежда приказно
Съжалявам за грешката :snif: Прегледах градината на Дидак, ще се опитам да взема пример от него :hihihi:
Поздрави до всички
denitsavm

Re: Планиране на градина

Мнение от denitsavm »

Не е грешка, аз просто обичам да подреждам :tzvetentze:

Ето виждаш ли, имаш си концепция за иглолистните и храстите, но предполагам, че с времето ще се промени :angelche: Моята поне се промени - аз също започнах с идеята за почти никакви храсти и иглолистни и само няколко рози, но по-късно. После се промениха нещата ... ще видим при теб как ще е :dovolen:

Моя грешка за клематиса, не обърнах внимание, че е монтана :nod:
maleas
Баш кафе майстор
Мнения: 2511
Регистриран на: Апр 30, '15, 18:56
Местоположение: Skopie
Дал благодарност: 33 пъти
Получил благодарност: 17 пъти

Re: Планиране на градина

Мнение от maleas »

denitsavm написа:Ето виждаш ли, имаш си концепция за иглолистните и храстите,
ОООООООООООООО да, имам си концепция за иглолистните :D Според моята концепция, вече си имаме три :lol: едно наследено и две полуосиновени на линията на оградата :hihihi: Комшията като си правил къщата установил, че двора му е с формата на трапец и решил че не е "естетически" и си преместил оградата. Добре де, но идваме ние, идва геодезист и започва да бие колчета и казва - оооооооооо тук има грешка. тогава пък ММ решава, че не е "естетически" нашият двор да не е с ограда по права линия, а да има зъб от мястото където свършва дворът на комшията и оградата ни продължава в реални граници. Спориха известно време и стигнаха до следното споразумение, комшията без съд си мести оградата, но ние не пипаме въпросните 3 дървета, трябваше те да премахнат и бетона но си питаха ушите, та нас ни чака едно голямо разбиване.
Изображение
Изображение
до самотното планирам магнолия и лилиуми, за други растения които понасят игличките в пръста все още незнам

Изображение

между самотното и другите две иглолистни ще бъде огнището за скара /барбекюто/ с чешма и плот и трапезна маса

Изображение

В иглолистният кът мога да приема една сребърна ела и може би 2-3 по-дребни иглолистни и много лилиуми :twisted:
Някакви идеи за помощ - кои други цветя търпят кисела почва :hmmm:
denitsavm

Re: Планиране на градина

Мнение от denitsavm »

Не може ли да не разбивате, а просто да направите повдигната леха там?
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”