Градината на Тили в полите на Витоша

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от tili »

Здравейте! Да ви представя и аз някои кътчета от моята трудна градина. Защо трудна? Защото всичко е разчертано, определено, покрито с плочи и разни конструкции. Това стана с годините и сега нямам много възможност за разместване и наместване. Теренът е равен с високи подпочвени води, особено напролет. Почвата - ужасна, твърда глинеста, тежка, въпреки камионите благородна пръст, която сме насипвали през годините. Просто изчезва след време и симеоновската клисавица си излиза отгоре. Имам на разположение около 350 кв.м. Част от тях са заети с тревни петна, има и стари дървета, садени още от баща ми - два големи ореха, три череши, голяма ела, високи туи и други по-дребни. На всичкото отгоре и съседите ми от двете страни са пуснали едни огромни дървеса, които никога не се подрязват и са засадени близо до оградата. Но нали за това е Форумът - да ни дава кураж за борба с трудностите :)
Снимките са от тази година. Започвам с мартенския сняг.
Изображение

Цяла зима дондуркам разни разсади в къщата и тъкмо си мислех, че започвам да садя навън - ето ти изненада.
Все пак - пролетта дойде и есенното ми ровене в калта даде някакви плодове :ieeee:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Лаленца, нарциси, мускарита, бабешки хемерокалиси, рози - всичко тръгна.

Изображение

Показаха се и хостите под ореха в задния двор. Всъщност - присъствието ми в този форум се дължи на тях. Търсех инфо за растения на сянка и като влязох тук и се зачетох преди две години - още не съм и нямам намерение да излизам. Това място е безценно! Няма по-богат източник на информация за всичко, което ме интересува по темата в българския и не само Нет! Възхитително, заразително, вманячително и разорително :lol: Тези, които водят поръчки знаят :) Благодаря, момичета! :tzeluvka:

Изображение

Изображение
Възхитена съм от качеството на витрофлорските хойхери. Красиви и растат като луди. Също и от лилиумите на Дал. Нямам търпение да цъфнат! Както и от холандските рози :)

Изображение
Тая Рапсодийка няма и 15 см и цъфна с две цветчета! Другите са пълни с пъпки, но тук вървим с 20-тина дена по-късно от света :)

Изображение
И полските клематиси са отличници.

Изображение
Ето го първият - Йежи Попелушко. Дали пък не е решил да благослови градинката ми този полски светец и мъченик? Съседът Владо, който ми помага да влачим пънове и камънаци за псевдоалпинеумите вика: Ти като започна да копаеш от три години, не си се спряла!
Изображение

Изображение

Изображение
Дори тези ябълковоцветни мушки от злощастната полска поръчка потръгнаха. Къщичка :gush:

Изображение
И накрая - малко рози или по-скоро - идея за рози :)

Изображение
Томас.А.Бекет. Остинка

Изображение

A Shropshire Lad Също остинка. Ще става катерач май :)

Изображение
Чудно жълта флорибунда от Миролюбово. Три пъти местена за две години, но жива!

Изображение
Хоризонтиран селски трендафил

Изображение
Бенджамин Бритън вдясно и една чудна миролюбовска флорибунда с много сложен прасковено розов цвят.

Изображение
Наследен чаен хибрид в прекрасен кармин. Става огромна. Миналата година оставих един клон и го докара почти до 4м на височина. Със лилавия селски клематис са добра комбинация като цвят.

Изображение
И накрая - Голден селебрейшън, остинка. Пълна с пъпки.
Разбира се, имам и Дарби по заповед на Калико :tzvetentze: Настанен е на най-хубавото място. Цветелинките ми също ще цъфтят :slove:
Няма милиметър място, камъче, тревичка, храстче или цветче тук, които да не са минали през ръцете и сърцето ми.
Отдавна не ми бяха пърхали пеперуди в стомаха. Припомних си това болестно влюбване сега, когато сутрин инспектирам градината с кучката. Тя се пъха из тревичките, аз броя пъпките на розите. :liubov:
Благодаря на всички, които щедро споделят тук знания, опит, грешки и успехи!

Бубето в дъното на снимката :)
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от calico »

етооо :ieeemyzh: знаех си аз че има скрити бисери тук :ieeemyzh:
отлично, Тили, браво...двора ти вече е подреден и има завършен вид, макар че още много работи сигурно ще правиш.
а като нараснат и розите, ще стане и още по-пищно
Дарби е точно като за твоя климат, ще видиш как ще те радва.
и хостите ти са много хубави, абе всичко е вече градина :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от tili »

Очертава се нещо като градина, Калико :) Гледам да оправям кът след кът. Преди няколко дни ставам сутринта, пия кафето, обличам бойните одежди и в един момент се усещам, че вече нямам нито една саксийка за садене! Ами сега? То саденето при мен си е жива умора, че правя почвена смес от перлит, пръст, тор, копая дупки в клисавицата и засаждам. Ще си купя колкото мога от оня компост от хан Богоров да покрия и да позакрия тръбите на капковото, което направихме тази пролет.
Step by step, ще се оправи и моето местенце :)
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от Noel »

Искам детайли от градината,Тили :tzeluvka:
Всяко стръкче да снимаш с преразказ.Това си е учебна програма за сенчести градини.
Плочника е съвършен-казвала съм го :D
Но ме изуми тънката линия между оградата и пътеката за автомобил :o
Новаторство е това,май другаде не съм го виждала :nod:
Имаш градина-прекрасна е.Качвай снимки тук и я сравнявай.Само след месец ще си изненадана от развитието.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от tili »

Noel написа:Искам детайли от градината,Тили :tzeluvka:
Всяко стръкче да снимаш с преразказ.Това си е учебна програма за сенчести градини.
Плочника е съвършен-казвала съм го :D
Но ме изуми тънката линия между оградата и пътеката за автомобил :o
Новаторство е това,май другаде не съм го виждала :nod:
Имаш градина-прекрасна е.Качвай снимки тук и я сравнявай.Само след месец ще си изненадана от развитието.
Нали това казвам, Ноел. Трудно е, защото е заковано. Нямаш пространство за вариации и свобода, Автопътеката е обградена от растения - отдясно юниперус сабини ( защото е до къщата и не бива много да се полива много). От там пренесохме и се хванаха едни големи евонимуси в сенчестия алпинеум. Трябва и да се кастрят, за да не драскат колата. Особено е трудно през зимата :) Отляво е същото, затова съм завързала розите към оградата. Ще снимам, разбира се :)
Аватар
dancheto
Кафе машина
Мнения: 4882
Регистриран на: Фев 24, '11, 08:48
Местоположение: хасково
Дал благодарност: 10 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от dancheto »

Прекрасна градина! Поздравления за постигнатото до сега, а занапред ще става още по-хубаво! :daaa:
Независим дистрибутор на АкваСорс
http://superhrani.myaquasource.net
http://superhrani.myaquasource.net/opportunity
Аватар
daneda
Баш кафе майстор
Мнения: 2211
Регистриран на: Мар 14, '12, 11:23
Местоположение: София
Дал благодарност: 1343 пъти
Получил благодарност: 522 пъти

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от daneda »

Наистина хубава градинка! Поздравления за постигнатото!!! И кажи на съседа, че няма и да се спреш да копаеш - то това е болестно състояние на всички от този форум! :tzvetentze:
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от tili »

:) Благодаря, daneda! Доста нови неща насадих, сега ще чакам резултат и ще споделям тук. Само като копая нищо не ме боли, хе хе :)
Аватар
веселка
Кана кафе
Мнения: 573
Регистриран на: Фев 13, '12, 11:55
Местоположение: гр. Варна

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от веселка »

Красива градинка,Тили! :dovolen: Ще става още по хубава, щом като нямаш болежки :lol: , успех ти желая!
Аватар
tili
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1812
Регистриран на: Юни 25, '14, 16:09
Местоположение: София

Re: Градината на Тили в полите на Витоша

Мнение от tili »

Благодаря, Веселка! Болежките са като се тръшна на дивана вечер :)
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”