Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Преди малко се регистрирах във форума и се представих.
http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 82#p515282" onclick="window.open(this.href);return false;

Понеже там едва ли се чете много, ще помоля за съвети и тук.
Това е северната част на двора, но е слънчево до 15-16 ч., всъщност целия двор е напечен,
http://media.snimka.bg/s1/3702/033647056-big.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
освен 1 малка ивица към съседа отдясно, където съм засадила рододендрон и той учудващо е още жив и цъфти. Там при бараката, до рододендрона мисля да засадя хортензия....
http://media.snimka.bg/s1/4423/035089873.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
рододендронът се крие под стълбата.

това е задния двор, който се чудя какво да направя
http://media.snimka.bg/s1/3906/034055228-big.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Това е същата северна част, с мрежеста ограда към съседите, където не живее вече никой и бурените летят през оградата:
http://media.snimka.bg/s1/4423/035089420-big.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Мястото е между Ловеч и Плевен, почвата "льос" каза геодезиста, глинеста е принципно, но ние насипвахме допълнително пръст, така че на едно 30-40 санта е хубава.
С какво да покрия оградата, не плътно и не бодливо, поправям се може и по-плътничко , а пред него нещо цъвтящо или и двете в едно, а най-вече издържащо на зимите там? клематисите нещо не ми се хванаха, не че ще се откажа да ги садя. Иска ми се цвят, това е, не ми харесва само тая трева да гледам.
И приемам всякакви предложения за този пусти двор отзад, че натам гледа верандта, там ядем, готвим и седим по цели дни. Както и нещо като алпинеум, нахвърляхме останалите камъни в градината, че тежаха брутално и ги засипахме пак с някаква глинеста пръст, май беше грешка :oops: ,
http://media.snimka.bg/s1/4423/035089885.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
кажете с какво да го залеся, ще ми се цвят, искам шареничко.
Частта към улицата съм я направила така- рози катерачи и туи. Толкова ми стигна капацитета, над ямата има луковици най-различни, щото там има не повече от 20 см. пръст и малко лавандула около розите.
http://media.snimka.bg/s1/3702/033647055-big.jpg?r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
mama_li

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от mama_li »

Добре дошла! Обещаващо начало и огромно поле за действие!
Пишман градинарите сме доста :lol: . Повечето се учим в движение. Чети, разглеждай градините на знаещите и можещите, и казвай какви са твоите желания. както вече са ти писали, ще получиш камара съвети. Както имаме тук приказка "много обичаме да ръсим акъл" :lol: :lol: :lol:
лалесъм

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от лалесъм »

Аз да споделя на пръв поглед какво мисля :dovolen:
- в тази градина няма нужда от допълнителни дървета ;)
- основната отправна гледна точка е ясна - подчертана с червен лак :D
- струва ми се твърде отдалечен бъдещия алпинеум от верандата ви - планувате ли място за сядане, полягане в близост до него, за да се виждат по-дребните растения в алпинеума :hmmm:


Изображение
Ето тук в ъгъла между двете пътеки бих си направила една неправилно очертана малка леха.

Изображение
В ъгъла между бараката, извинявам се, че така наричам тази чудна постройка :eeeh: , и оградата бих сложила храст - червенолистен може би, за да омекотя ъгъла :nod:

Изображение
Между пътеката и подпорната стеничка цялото да е основната ти леха, която е постоянно пред погледа ти. Да няма трева - само рози, или рози и пълнеж, или предимно тревисти.

- и така да оставиш нещата, както са си, няма да сбъркаш :daaa: , а ще спечелиш повече безгрижни часове :liubov2:

Успех :tzvetentze:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Така озаглавена темата ти малко ме озадачава....
Искаш да имаш средиземноморска градина ли?
В задния двор имаш много дървета,които ще нарастват и ще хвърлят сянка.
Какви са?
Къде точно се намира скалния кът?
Зидовете са прелест.Мислила ли си за заоблени лехи около него?
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
лалесъм

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от лалесъм »

Скалният кът е в дъното в ляво на снимката с краченцата, ако не се лъжа.
А дърветата са плодови - нараснали са колкото им трябва ;)
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от nadin »

Ей това ми се струва удачен вариант за твоя алпинеум.

Изображение

Сега още редите камъните. Слагайте още камъни по-едри и в долната част по-нагъсто. Там може да се сложат дребните растения и на тях много място не им трябва. Във височина остави повече място м/у камъните. Там може да се сложат дребни ацери, иглолистни, рододендрони и други интересни дребни храсти. Хем ще има перспектива и височина, хем ще поскрият оградата отзад.
Вие наредете камъните а ние ще подскажем за растенията м/у тях :D
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Благодаря за милото посрещане, обикновено новаците ги изяждат с парцалите :oops: . Ще се постаря да отговоря на всички, които са ми задали въпроси.
Лалесъм, хахах, в тази градина няма нужда от повече дървета, да!
То и тези са ми много, тайно отрязах една джанка в края, там при бетоновото нещо, мъж ми е все против, иска всичко живичко да живее, но аз тези раскапани джанки под краката ми реших да махна...и да освободя там слънце и простор за евент. зеленчукова градина. Зад зида във формата на триъгълник /около 30м2/ има място, буренясало, което сега смятам да превърна в място за домати, чушки и други благини за корема. До алпинеума не планувам нищо засега като беседки и пейки, но никога не е късно. По-скоро там минаваме ежедневно до бараката за инструменти и си го гледаме.
Noel, озаглавих си темата така, защото къщата е така проектирана, с едноскатни покриви, откъм улицата прилича на къща някъде из италианските села, с малки прозорци, жълтеникава, но най-вече покривът задава този стил, много ще й отиват 2 палми в ъглите, но не би...все пак северна БГ. Татрузя една бугенвилия от 3 години напред назад, а тази година ми умря олеандъра в двора, Горкия не издържа - мин. 23 С. по нова година. Дървета повече в моя двор няма да има и не смятам да ги оставям да нарастват, и тези са прекомерно в повече, всичките са наследени и са овошки, тип - ябълка, слива, круша, вишнап, дюла и джанката, която ме подпомага в огрева на къщата ;). Скалният кът е точно, където Лалесъм го е нацелила, в края на двора, ляво, под бетоновия кошмар, и той наследен от съседа отгоре.
Надин, нямам думи, разглеждайки форума преди време, точно тази снимка си харесах за алпинеум...Уцели в десятката, но..? какви са растенията?
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от nadin »

Ми кликни на снимката за да я увеличиш за да се виждат по-добре растенията.
Най-отгоре цъфтятщите храсти са средни по големина рододендрони има ги в поръчките на витрофлора. Ако ти изглежда малко натруфено може да се замени някой от тях с някой нисък ацер с богата корона и интересни листа. Ще придава колорит през цялата година. Ниските храсти в червено са джуджешки рододендрони - Scarlet Wonder, baden Baden, Aksel Olsen или някой друг. Ако са ти много ярки може да се сменят с някой друг от джуджевидните в по убитатат гама като Wee Bee например. В центъра се вижда един от джуджешките смърчове най-вероятно някой сорт на picea glauca. На мен лично по ми се връзва в алпинеум кръглите форми на иглолистние или някой клек pinos mugo mops или някоя от малките ели например abies balsamea picolo. Най-отпред са ниските туфести алпийски или по-обикновени. Красивата лилава туфа най-отпред е Penstemon fruticosus var. scouleri, защото точно него търсех, когато попаднах на тези снимки. Има флоксове, иглики, аубриети, скалните карамфилчета и разни папрати. Но ти може да си подбереш каквото ти харесва и е подходящо за твойто място.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Рододендроните са прекрасни,но имаш ли достатъчно влага за тях :hmmm:
Аз бих предложила по-непретенциозни растения,нещо което не ти създава грижи и се отглежда само.
Сантолина,лавандула,стахис,мащерка ,салвия....
Треви също има доста,които са красиви и без да полагаш кой знае какви грижи за тях...
Каня те в моята градина :tzvetentze: ела да разгледаш,има и доста растения от които мога да ти дам.
Подбирани са така,че да живеят с минимум вода и грижи.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Noel, благодаря за поканата, да знаеш, че ще се възползвам ;) . Аз не съм казала, че искам повече рододендрони, т.е. не че не ги искам, искам ги, но си давам сметка колко трудно се отглеждат, даже се чудя моя как оцелява, явно съм му налучкала мястото, той е под стрехата на съседите и цялата вода там се стича, на сянка е, пък и нали миналата година валя непрекъснато, вече 2 години е там, надявам се да се е адаптирал. Иначе си права, за нас са не особено претенциозни цветя и храсти.
Надин, водя си записки :), сериозно!
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”