Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

О, с удоволствие, благодаря, мога да мина следобяд, пусни ми на лични как да те намеря. :tzvetentze:
Снимките си ги виждам на компа прави, ама като ги качвам излизат обърнати....
И ако мога да попитам, понеже катерачите така и не се качиха по оградата, а сега измръзнаха, мисля да понасложа още. Тези, които имам са 5 на въпросната ограда към улицата, дълга хмм, де да я знам, ама 15 м. има - 2 компасиона и 3 breath of life. Тези последните май са ме напуснали, а пък компасионите са с едни ужасни стволове, които нямат огъване, сега така или иначе отрязани на 30 см. Та в този ред на мисли, мисля да си закупя айсберг, алоха, греам томас....слънце обилно, само ранна сутрин са на сянка.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Компасиона е най-недолюбваната ми роза :snif:
Както и да я режа,все прави двуметрови стебла яки като колове...
Сега ще се включат розените богове за препоръки :D
Интересно ми е как се развива breath of life при теб.
Оголваше ужасно при мен,първия сезон Калико я спаси,но сега я изхвърлих....
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Noel написа:Компасиона е най-недолюбваната ми роза :snif:
Както и да я режа,все прави двуметрови стебла яки като колове...
Сега ще се включат розените богове за препоръки :D
Интересно ми е как се развива breath of life при теб.
Оголваше ужасно при мен,първия сезон Калико я спаси,но сега я изхвърлих....
Точно такава е компасиона, ама нали аз зелена, зелена, помолих просто да ми продадат катерачи, които не искат много грижи, е, взех си белята, тоя компасион не мога да го изрежа, викам съседа на помощ. Breath of life се развиваше добре до тая зима, сега ще го видя пак другата седмица и ако няма никой ще ги изкоренявам. Обаче рехава работа, садени са всички 2013, като ЧХ стоят, клонаци, пръчки и на върха цвят, но поне по- се води по оградата. Ето снимка от миналото лято. Това е въпросната ограда. От дясно на ляво 1-во компасион, после breath of life и така до края.

Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от calico »

Здравей,
как съм пропуснала тази тема. Ами прекрасен двор, прекрасна ограда за рози :ieeee: :ieeee:
Компасиона е роза, подходяща за стена, не толкова за такава ограда- да се остави колкото си иска да расте нагоре. Моята сега е на 1 м орязана, на края на сезона е до 3-4 метра, не иска опора, щото е желязна.
според мен това е идеалната ограда за рамблери, или други гъвкави рози
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

calico написа:Здравей,
как съм пропуснала тази тема. Ами прекрасен двор, прекрасна ограда за рози :ieeee: :ieeee:
Компасиона е роза, подходяща за стена, не толкова за такава ограда- да се остави колкото си иска да расте нагоре. Моята сега е на 1 м орязана, на края на сезона е до 3-4 метра, не иска опора, щото е желязна.
според мен това е идеалната ограда за рамблери, или други гъвкави рози
Калико, да, тази ограда си плаче за катерачи, аз като гледам вашите рози и ми се плаче, какво ще кажеш за изброените от мен по-горе? Е кой да ми каже за компасиона, ама там е вече, изрязан сега горкия, поне ухаеше хубаво. Аз имам навътре в двора и 1 перениал блу, която цяло лято не помръдна, нито даде цвят, с едни джуджешки листа е, и една Остинка, бял рамблер, ама айде де, като не й помня името, и тя така, препарира се, и нищо, сега ги видях, че са тръгнали да растат, дано, дано!
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Днес се срещнах с Ноел, която беше така мила да ми отдели следобеда си и щедро да ме дари с най-различни китки, които са паркирани във временни саксии, добавена им е пръст и тор за всеки случай, трябва да издържат до другия петък.
Изображение

Изображение
Ноел, огромно благодаря! :tzvetentze:
За нейната градина, те са градини, де, около блока няма да ви разказвам, който ги е виждал знае каква работа, грижа и любов е това.
Моята градинка ще я видя другата седмица, но там съм изпратила ММ, който трябва да подготви карето за доматите, но за тази цел трябва да влезе каруца, а хората с каруцата ги е страх коня да не бъде ужилен от пчелите, които се въдят в оградата на съседите, но са от нашата страна. Та много сложно, уфф, и днес пчелите са ни напуснали, надявам се завинаги.

Изображение
Сега няма пречки пред конете, хората и каруците!
Дотук добре, злето е, че пак съм поръчала рози май не каквито ми трябват, Монстед Ууд я мислех за катерач, къде съм гледала не знам, Ноел, моя е грешката, сега къде да я слагам, като исках червена висока там до бараката. Алохата и Айсберга ги мятам на предната ограда, Монстеда изобщо не знам, другата е Греам Томас, тя поне е каквато ми трябва.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от Noel »

Където и да я сложиш,тя ще грее :daaa:
Мислила ли си за това каре пред верандата?
Дали няма да ти хареса един смесен бордюр там с три-четири по-ниски рози и лавандула.
Маргарити,салвия,равнец,вероники....аз ти изброявам растения с които работя,но можеш да разгледаш форумните градини и да ти хареса нещо друго.
Хвърли е дин поглед на р озите Драфт на Мейланд при Незабравка.
Те наистина са ниски,бордюрни и идеални за преден план.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от libra »

Много хубав двор ,уютен и с потенциал-т.е има къде да ровичкаш с кеф.Като цяло-не бързай да садиш ,обмисляй нещата,щото ние само садим и местим и край няма-все сме недоволни.Не знам от кога имате мястото,но го наблюдавай-за сянка,вярър/течение ,можеш и да си записваш тези неща ,зимата когато кроиш планове ,ще ти е от полза.
Засадете сега там доматите,вижте дали сянката от крушата ще им пречи,не бързай да я режеш-на едно дръвче му трябват -4-5 г.да започне да плододава.По принцип ,трябва да се сменя мястото на зеленчуците всяка година.
За розите по оградата-много хубави пана се получават ,трябва да има по една роза на "прозорец".Махни туите докато са малки,малко са ни вклин-ни в ръкав,не става тази композиция -прекъсва се бъдещия водопад от от розов цят.Като станат големи туите и розите ,само ще си пречат.Розите имат нужда от окопаване.За самите видове нищо не мога да кажа ,нямам ги .Всъщност май са били достатъчно големи за да ги прецениш.Оголване на краката евентуално може да се управлява със спъпаловидно рязане отпред.По принцип,редицата е добре да бъде от един вид-изправени твърди клони или меки,гъвкави.Айсбергът е хубава роза ,но е много буйна,пуска много клонаци и става малко тегаво да я режеш постоянно и да се бориш с нея.При нея има и еднократно цъфтящ вариант и е най-добре да се поръчва от чужбина.
На моите катерачим трябваха 3-4 години за да се покажат като такива.Така,че твоите са били малки за да се покрият оградата.
За съседните храсталаци бурени-кофти,че не се обработва мястото,но добре че няма никой който да си пъха носа непрекъснатто в твоя двор.Ако може да поизрежете бурените една лента откъм съседите,ще заизглежда по-подредено при вас.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Мерси, Либра, права си за бързането, но на мен едно ми стана ясно, каквото и да правиш, както и да го обмисляш, след време пак местиш, това е положението, градината е жив организъм, има си собствено мнение. Разбира се, добре е да се избягват фрапантни грешки :stiskam: , които аз вече съм допуснала и сега поправям.
Принципно знам, че зеленчуците е добре да се местят и ще ги местя, на мястото на чушките домати и обратното, там им е мястото :lol: . Хич няма да си разваля декоративната градина заради тях, ако не им е добре, изчезват и без това мястото е скрито, идеално за кът с перголка и люлка отдолу, тайно местенце за напускане на бита с книжка в ръка.
Крушата е там от поне 15 години и повече и си плододава отдавна, там е проблема, стара е, изгнила на места, и за мен трябва да се изкорени изцяло, но все пак постигнах частичен успех, ММ е изрязал част от клоните.
Сега за отпред, точно така са насадени 1 роза на пано, зад колоните са туи. Казваш да ги махна, докато са малки, ама те са 2 м. вече, дали да ги махам или просто да ги поорязвам по-хард? Разтоянието между колоните е повече от 2 метра и тези налични рози не могат да покрият оградата добре, въпреки че бяха на по 2 години и по 3 метра, клоните им са такива, високи и не гъсти. Едното пано пък е празно, защото зад него е капака на ямата, там има 20 см. пръст. Затова мисля да сгъстя пейзажа, като добавя още 2 - айсберг и алоха, ще ги насадя така, че да ориентирам растежа на клоните към това пано празното. Освен това не съм сигурна дали от старите всички са живи, ще разбера в петък, може и да изкореня някоя, тогава проблем няма, но ако все пак всичко е оцеляло, мислите ли, че идеята я бива?
Проблема със запустелия двор на съседите го реших така, засадих лоницера почти по цялата ограда. Да покрива бързо, да има аромат, да е зимоустойчива, чуденето ми е пред нея какво мога да бодна, почти на пълен пек е мястото.
kalkostova
Kафенце
Мнения: 34
Регистриран на: Мар 22, '15, 17:55
Местоположение: до Луковит, иначе София

Re: Средиземноморско кътче по поречието на р.Вит

Мнение от kalkostova »

Калико, видях, че си писала за Греам Томас, кажи ми, моля те, според теб дали ще е добре да я сложа при мивката на мрежестата ограда и от коя страна? Снимката я има на предишната страница, но ще я кача пак.
Изображение
Всъщност сега като гледам, ще е по-добре отдясно, че на лявата колона има камери и ще пречи. Но дали мрежата, която не е много стабилна, ще я понесе, предвижда се върху колоните да има дървени перголки. Щеше ми се да покрия мястото над мивката с нещо ефектно. Гр. Томаса е наличен, де, сега ще го засаждам.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”