Там , на Балкана !

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Mike
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1599
Регистриран на: Яну 12, '10, 19:01
Получил благодарност: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Mike »

Blue for you - ако имаш :hmmm:
Eyes for you - ми я закопаха багерите -ако имаш и от нея.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Mike написа:Blue for you - ако имаш :hmmm:
Eyes for you - ми я закопаха багерите -ако имаш и от нея.
Имаш ги :daaa: като се върна от балкана.
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Аз тук хич не съм си надниквала.То е като като да се върнеш у дома . Ама я направих една ... всичките ми снимки в папка 2017 г някъде изчезнаха от компа, после пък кабелът му се скапа и сега съм на стария таблет , ама "без спомени". Добре ,че съм споделяла снимки къде ли не и сега си ги събирам отвсякъде. :snif:
Обаче сега пък вниманието ми е заето от ... декупаж. Нали не мога да съм все в градината , пък и тя далече , та компенсирам.
Това е двестагодишна каремида от съборената къща на съседите под прозореца ни. Използвах три различни салфетки и сглобих зима в градината :lol: /Истинската още не е дошла./ Изображение
Имам си катеричка Изображение под шипковия храст
и птички Изображение със снежинки
Изображение, а цялата "Зима в градината" е такава Изображение
Кътам си още две салфетки с магаренца и патки , които всъщност се наричат гъски, "За зима в двора"
Но това другата седмица .
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2581
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 734 пъти
Получил благодарност: 704 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

Олеле, олеле, олелееее :o :o :o
Едва на 5та стр. съм и вече не мога да се стърпя да не пиша - ТОВА Е НАЙ-ХУБАВАТА КЪЩА, С НАЙ-ХУБАВИЯ ДВОР СЛЕД МОИТЕ :lol: :lol: :lol:
СТРАХОТНО Е!!!

Уникална атмосфера - точно така си представям аз нещата - максимално автентични, много естествени (то е същото де), не знам, нямам думи - :tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Е, не чак толкова... във форума има много красоти... но нашата е "носталгична" :daaa:
Благодаря ! :tzeluvka: :tzvetentze:
Пътят ти от Пловдив за онова село с К :lol: може да мине през Хаинбоаз и ... на пролет или на лято можем да се срещнем в две точки -моята и твоята.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2581
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 734 пъти
Получил благодарност: 704 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

МГХ написа:Има цветя ,от които не мога да се отърва.Например карамфилчета разни, Гулия ,от която не мога да почистя грядината.Никне дори в камъни ,пътеки и през сандъчетата...
Ще ти дойда на гости някой път да ми дадеш от тия самоцъфтящи :lol:
И от онова лилавото дето те разнищиха за него, а аз изобщо не разбрах как точно се казва - онзи японския бурен :ieeemyzh:
А тази роза като от индийски сериал :lol: :lol: дали не може да се завъди от резник?

Уууууникално ти е мястото, влюбена съъъъм :sheart: :sheart: :sheart:
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2581
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 734 пъти
Получил благодарност: 704 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

МГХ написа:Е, не чак толкова... във форума има много красоти... но нашата е "носталгична" :daaa:
Благодаря ! :tzeluvka: :tzvetentze:
Пътят ти от Пловдив за онова село с К :lol: може да мине през Хаинбоаз и ... на пролет или на лято можем да се срещнем в две точки -моята и твоята.
Их, не видях, че си писала - днес си изхабих интернета на телефона да ти чета темата - не мога да се откъсна!
Много точно определение - носталгична - това е най-любимото ми усещане! Тази стара къща, тези каменни дувари... Ех, само да можех да спохождам по-честичко своето местенце - щях да си направя малък личен рай...
:tzvetoman:
А срещата непременно трябва да я проведем, само да видим дали ще ме пуснат някой път пак сама или ако съм с всичките ММъже (3 бр.), да ги придумам да отклоним малко пътя... Те мразят да пътуват :styzhen:
Като му дойде времето ще си покаже. :liubov:
________________________________________________________________________
п.п. Поправям си мнението докато може (май след време тази опция изчезва), вместо да пиша ново, въпреки, че вече ми се прииска поне 10 пъти да цитирам и да коментирам, защото на вс. страница излиза нещо ново, което ме вълнува.
Онова с конската тор...
ИзображениеИзображениеИзображение

А това:
МГХ написа:"И аз си обичам това място заради чувството ,че там времето е поспряло и природата все още е истинска и непокътната.Не мога да имам подредена и добре гледана градина от крайградски тип ,но мога да имам късче неподправена природа с различни неочакваности.
- съвършено прекрасно казано! Така го чувствам и аз и ...изобщо не обичам "добре гледана градина от градски тип" - това е ... не знам, красиво, но скучно и няма преживяване в него, просто някакви естетически принципи се спазват и някаква мода... абе не харесвам! :swonder:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Благодаря от сърце .Радвам се ,че ти харесва.Пролетта ми напомни и ще ти пратя от тези не притенциозни и самоотглеждащи се напрапници. Впрочем към тях спада и нигелата.Пръскаш едно пакетче семена първата година и имаш хубава полянка, а на другата година в цялото ти място никнат очарователни , невзискателни и без поливане цветлета . Ей така изглежда Изображение снимката е от нета ,ама си е досущ същата. Че и билка при това /семето/Изображение
Подправката нигела, позната още като черен кимион или полска челебитка, са семената на едногодишно тревисто растение, което произхожда от южна Азия. Заради красивите си сини цветове нигелата се отглежда и като декоративно цвете.
Семената имат пикантен аромат, който напомня лук и леко гочив вкус на ядки с пиперлив оттенък. Използват се като подправка за всякакъв вид яхнии, за поръсване на хлябове и солени бисквити, за салати, а също и за сладкиши и ликьори. Добавят се и в подправкови смеси и като съставна част на къри. С наситения си черен цвят и елегантна триъгълна форма семенцата имат и декоративен ефект за украса на ястията. Нигелата отделя по-силен аромат, когато се добавя в началото на термичната обработка. За да се засили ароматът може семенцата да се запекат на тиган преди да се сложат в ястието.
Съхранява се на сухи места в добре затворен съд, за да запази по-дълго качествата си.
Ползи за здравето
Наричат нигелата „благословени семена” заради лечебните й свойства. Твърди се дори, че това е най-лековитата билка на всички времена, позната и почитана от най-дълбока древност. Семена на нигела са открити в гробницата на Тутанкамон, а цитат от Корана гласи: „Черните семана са лек за всяка болест освен за смъртта”. Съвременните изследвания доказват, че нигелата съдържа над 100 активни съставки, на които се дължи благоприятното й въздействие върху дихателната, кръвоносната, храносмилателната, отделителната и имунната системи.
Нигелата помага при респираторни заболявания, действа като антихистамин и намалява негативните симптоми на страдащите от алергии. Тя също е силен антиоксидант и помага за прочистване на организма от токсини. Черните семенца са богат източник на полиненаситени мастни киселини, които подпомагат обмяната на веществата, регулират холестерола, подобряват кръвообращението, стимулират функциите на черния дроб, подобряват имунинета. Имат съдоразширяващо и антисклеротично действие. Помагат срещу стомашно разстройство и проблеми с храносмилането. Прилагат се при кожни заболявания – акне, псориазис, екземи.

Това май в онази тема за лесните растения трябва да го сложа.
Аватар
Lalel4e
Баш кафе майстор
Мнения: 2581
Регистриран на: Окт 21, '17, 18:11
Местоположение: Русе/Пловдив/Костанденец/Руен/Брягово
Дал благодарност: 734 пъти
Получил благодарност: 704 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от Lalel4e »

МГХ написа:...Наричат нигелата „благословени семена” заради лечебните й свойства. Твърди се дори, че това е най-лековитата билка на всички времена, позната и почитана от най-дълбока древност. Семена на нигела са открити в гробницата на Тутанкамон, а цитат от Корана гласи: „Черните семана са лек за всяка болест освен за смъртта”. Съвременните изследвания доказват, че нигелата съдържа над 100 активни съставки, на които се дължи благоприятното й въздействие върху дихателната, кръвоносната, храносмилателната, отделителната и имунната системи.
Нигелата помага при респираторни заболявания, действа като антихистамин и намалява негативните симптоми на страдащите от алергии. Тя също е силен антиоксидант и помага за прочистване на организма от токсини. Черните семенца са богат източник на полиненаситени мастни киселини, които подпомагат обмяната на веществата, регулират холестерола, подобряват кръвообращението, стимулират функциите на черния дроб, подобряват имунинета. Имат съдоразширяващо и антисклеротично действие. Помагат срещу стомашно разстройство и проблеми с храносмилането. Прилагат се при кожни заболявания – акне, псориазис, екземи.
Това май в онази тема за лесните растения трябва да го сложа.
Брях!! ...освен смъртта... бррр. Трябва да се опита :mrgreen:
Аватар
МГХ
Наркоман
Мнения: 10104
Регистриран на: Окт 4, '12, 23:28
Местоположение: Русе
Дал благодарност: 366 пъти
Получил благодарност: 1020 пъти

Re: Там , на Балкана !

Мнение от МГХ »

Нигела сатива.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”