моето място за бягство

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Angelina_S »

Данита, прекрасна градина! :liubov:
Ще се включа и аз с хрумвания за разчупване на формите, като остане време, но сега излизам навън, да поработя малко из моя пущинак. А довечера... ми предстои пипкавата работа по "инвентаризация" на семената от минали години и да им организирам тест за кълняемост. Поне да почна, че са много.

Роуз, идеята с Paint е супер, и аз имам да "начупвам" фигури. :daaa: :D
Ноел, а откъде си купи акумулаторните ножици? Аз търсих във Волфгартен (срещу зала "Универсиада"), но напразно. Трябват ми такива и за у нас (казусът е точно същият). ;)
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

Angelina,имаме добри опорни точки от момичетата.Сега ще чертаем стратегии. :ieeemyzh:
И мен ме заинтересуваха тези ножици.Това е такова облекчение !Имам няколко вида ,но нито една не е електрическа. Задачка за ММ. :mrgreen:
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

Акъл за пред ореха?
Като имам насадени в двата края рози (Зеферинка до портата и вдясно- Дижонката)какво да ги правя?Да местя? :angelche:
Ами аз-по Калико !Оназ орехова красота ми даде тласък Мислех,че 2 по оградата.... :ufff:
Di_Va
Кафе машина
Мнения: 4867
Регистриран на: Сеп 20, '10, 22:22
Дал благодарност: 306 пъти
Получил благодарност: 266 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Di_Va »

Момичета, акумулаторната ножица за трева е наистина много полезен инструмент, на мен Калико ми отвори очите за нея, моята е комбинирана с ножове за храсти на Гардена, http://www.gardena.com/bg/lawn-care/accu-grass-shears/" onclick="window.open(this.href);return false;
има подобни и на Бош, а също и на други фирми.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

Моята е също на Гардена :nod:
Работи три часа с едно зареждане.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

danita написа:Акъл за пред ореха?
Като имам насадени в двата края рози (Зеферинка до портата и вдясно- Дижонката)какво да ги правя?Да местя? :angelche:
Ами аз-по Калико !Оназ орехова красота ми даде тласък Мислех,че 2 по оградата.... :ufff:
Не,не ги мести.
Щом са в края са по периферията на корена на ореха.
А и западното слънце ще им е достатъчно за да цъфтят.
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 645
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 101 пъти
Получил благодарност: 83 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Angelina_S »

Мерси Ди_Ва и Ноелче! :gush:

Данита, прекрасно и вихрено цъфтежно е при теб! И още толкова място имаш...
А тия астрииии... направо ме пресичат през диафрагмата! Изображение Изображение Изображение


Сега няколко приказки за чупките по терена. Аз съм начинаещ в материята, но ето какъв опит имам и вече втори сезон го разигравам, за да прекроя правите линии.

За разчертаване на фигури в моравата прочетох и усвоих този метод: напълнена бутилка с пясък се връзва на корда и на едно колче. Кордата ти е радиус, а колчето - център. Можеш да навиваш кордата, за да скъсяваш радиуса и да местиш колчето, като така се правят каквито си избереш фигури - сегменти от кръг, елипсовидни, капки и пр.

Изображение

После режа тревата на чимове и ги редя на предварително подготвено място за затревяване.
Изображение

Ето една фигура, и вътре... каквото ми душа иска! :mrgreen:
Изображение

За да вземеш решение, можеш да си отговориш на някои от следните въпроси:
Откъде ще гледаш това, което е във фигурата (композицията трябва да се вижда от определени точки в двора)?
Накъде ще се обърнат цъфтежите (къде е изток или изобщо какво ти е изложението на терена)?
Височина на композицията във фигурата? Тя ще прикрива ли нещо (това може да е преднамерен ефект)? Ще хвърля ли сянка върху други растения?
Каква е функцията на новата фигура - да "хомогенизира" цялото или да го "раздроби" (тема, симетрии, връзки с други елементи от градината)?

Ето такава композиция би приковала вниманието върху себе си и... вероятно ще прекъсне всички връзки с остатъка от градината:

Изображение

Докато нещо такова пак ще ти даде овал и ще те извади от правите линии, но едновременно с това може да бъде "преход" между произволни други точки от терена, без да се натрапва:
Изображение

Аз много искам да си направя подобно море от лоницери, но на мен ми трябват ярки контрасти и цветове, защото мястото е много сенчесто и всичко от дистанция е само шума, а цъфтежите бледнеят и сивеят.

Това са само подсказки в идейния порядък. Ако се включат още хора, наистина ще ти е трудно да си събереш мислите в главата (позната болест!) :mrgreen:

А сега малко лампи...

Тази е градска лампа, но височината на пълзящите растения е не повече от 70-80 см. Ipomoea batatas и тунбергия:
Изображение

Това е чешма, но нищо не пречи просто светлината да идва отдолу и да огрява някоя композицийка. ;)
Изображение

Млъквам вече, :oops: дано се включат и хората с опит (не само с теории, като мен) и очакваме поредните вдъхновени решения...
Иначе на чужд гръб и сто 'идейки' са малко! :hihihi: :tzvetentze: :tzvetentze:
Аватар
danita
Кафе с мляко
Мнения: 265
Регистриран на: Дек 7, '14, 02:39

Re: моето място за бягство

Мнение от danita »

УАУУУУУУУУУУУУ!
Angelina!Разби ме с тоз научен подход !Идвам си аз от театър и небрежно си отварям темичката,да не би някои да ми каже ,че "може "да си насадя мечтаните рози под ореха и какво намирам? :o
Момичета,видяхте ли това?
Теория и практика за разчупване на прави линии!Положително изумена съм!Останах зяпнала в монитара!
За пръв път някои така нагледно и образно ми обяснява! :potekoha:
Трябва да се поуча от теб на разчитане и плануване!Възхитена съм! :tzvetoman:
Аз съм направо хаотична и си създавам планове само в главата,които после,разбира се променям няколко пъти!Място при мен колко искаш! :mrgreen: Още не съм показала останалата част!
Разглеждала съм приказно-сенчестата ти градина(чакам всеки момент да се появи някои елф) и на друго място и сам видяла с каква вещина си подбираш растенията Зелена пролет)Как може да кажеш,че при теб сивее?!Толкова нюанси и цветове,които от сянката изглеждат нереални!А рододендроните ти? :o
Аз уморих няколко,докато ми уври главата ,че няма да стане при мен.
Няма да спя тази нощ,ще премислям :idea1:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: моето място за бягство

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Данита,мила,и аз не спя вече доста нощи! Въздишам и мисля-
ех,какво ли е да имаш толкова много място и мерак!!? :angelche:
Прекрасно е при теб - просторно,цветно, по горски диво с тези поляни
от глухарчета(размечтах се там) и с много мисъл и перспектива в други кътчета!
Представих си те - с чаша кафе,боса по тревата,мокра от утринната роса,мислеща на глас-кое,къде!!
И.....ти завидях,от което се засрамих! :oops: :tzeluvka: :tzeluvka: Поздравления за теб и ТШ! :daaa: :daaa:
Аватар
Noel
Наркоман
Мнения: 10630
Регистриран на: Яну 7, '14, 19:29
Местоположение: София кв. Борово
Получил благодарност: 1 път

Re: моето място за бягство

Мнение от Noel »

Danita,на това попаднах и веднага се сетих за теб :D
виж го,може нещо да ти е полезно
Изображение

Изображение
Форумът е голям,спасение дебне отвсякъде.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”