Вашите идеи за цветни градини

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Вашите идеи за цветни градини

Мнение от jina_ina »

Един много обичан от мен, от вас и от всииииички цветарски форуми човек, ме тикнА, ме бутнА, ме сръчкА да пусна тая тема. И ми каза: “...плесни снимката и пиши на темата име ПАМАГИТЕ, ПАЖАЛУЙСТААА..... скажите как да раздвижим тази проектоградинка...” Кой каза това? Познахте ли стила? Има и други жокери, но не искам да ви улеснявам много.

Та.... бих искала идеи за ей това местенце:

Изображение
Изображение

Не е двора на баба, нито на мама, нито моя. Но живея тук, тук ми е работата, тук ми дават хляба, не само на мен. А най-вече - всяка сутрин, като отварям прозореца си, ще се радвам на една хубава цветна градинка.
За ориентир - оградата е на изток. Всички тия овошки – маслини, череши и сливи - ще отидат на друго място – няма да ги унищожим! (любимата ми песен: “Две праскови посях и две череши...”)
Ще се радвам ако можете да ми помогнете, защото: “... ако в срок от 1 месец не направиш проект – ще те изгонят на о.Крит”! (това беше жокер, продължението си го запазвам за личния архив!)
Благодаря предварително! :tzvetentze:
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от zmei4o »

според мен ще е добре да насееш парички ;)

Изображение
и мускарита
Изображение

може и малко райграс да се хвърли по изсъхналото :)
бурените най добре се трепят с горелка :nod: гори се центъра ;)
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от Blue sky »

опитвам се да си нарисувам едан схемичка, но трябва да дадеш малко размери, приблизителни, и да кажеш - от коя страна е подходът към градината, и най-вече, от къде я виждаш ти, от твоя прозорец :nod:
He who plants a garden, plants happiness
dal

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от dal »

моето предложение :
край оградата -различни сортове орлови нокти /лоницери / и текома
край бордюра - лавандула лента отпред откъм асфалта и лента почвопокривни рози
останалото-райграс
ако ги мързи за райграса -може и друго покритие , разни там модерни насипни мулчове и т.н.

внимание да се обърне на подборката на цветовете на кампсиса/текомата / и орловите нокти -да не се прекали с шарено ; Бял жасмин също бива намежду тях....
розите според мен подбор на максимум пет -шест цвята и повтарящи се групи-примерно на буквата "W" пет корена бяло Кент , като това дабълю ще заеме към 3 метра , после на " М " лентата продължава с жълта почвопокривна- пак пет корена още три метра, после пак W от оранж 5 корена , после следва коралово или розави пет корена на около поредните три метра и накрая кармаза яко червено 5 корена-и станаха 15 метра. Цветовете на розите и лавандулата отпред ще застанат драматично и разбиващо , ако не е толкова смела мацката-да насади иберис или разни там стелещи се в бяло , ей така ; тази разцветка рози като палитра се връзва и с орловите нокти-от бяло през жълто към карминено червено и жасмина помежду тях на оградата :
ето така:
Изображение
ако не са доволни ме вземи при теб да ме накажат лично-растенията не са скъпи и не са капризни а са ефектни :mrgreen:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

жасмин такъв-като прецъфти лоницерите да има нещо там на оградата хем зелено хем ухаещо: полиантум
Изображение

текома /кампсис/ цъфти по дълго от лоницерите , пълзят го яко мравки и дано оградата няма гъдел... :D
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от jina_ina »

Благодаря ви Змейчо, Блу и Дал :tzvetentze: !
Много ми харесват идеите и съм сигурна, че след няколко месеца ще разцъфти това местенце и ще мога да ви се похваля!
:ufff: - за закъснението на отговора ми :oops:
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Аватар
zmei4o
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1771
Регистриран на: Дек 1, '09, 14:28
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от zmei4o »

ето малко обработена едната от твоите снимки :dovolen:
преди
Изображение
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от Blue sky »

Според мен тук трябва да има първо три групи вечнозелени, за скелет и целогодишен интерес. В двата края и една посредата, но не в центъра, а изтеглена по-близо до края, от страната, откъдето се наблюдава градинката най-често. Самата група - ниско, средно и високо, за предпочитане и с различни форми - колона, пирамида, кълбо. Също така, евонимуси - три броя, различни, розов, жълт, зелен и берберис червен. Разположението е червените на преден план, жълтото, зелено отзад, за да дава дълбочина. Ако искаме да добавим и малко лукс - червен или розов ацер палматум.

Основен цветен скелет - храсти с цъфтеж по различно време, разхвърляни разномерно. Там не съм съвсем сигурна какъв е климата и какво точно цъфти, както и кога, но ето малко идеи по нашему, по реда на цъфтеж - форзиция, керия, спирея, вайгела, ценотус, лагестромия. Като цветове - жълто, оранжево, бяло, червено, синьо, розово, това обхваща целия сезон, ценотуса и лагерстромията стават големи, съответно се слагат по средата между вечно зелените групи, лагерстромията отпред, ценотуса отзад.
Добавяме за височина и аромат орлови нокти, Дал е показала страхотни сортове, това по оградата, може да се сложи и арка с клематиси.
Сега идва реда на розите, предлагам само флорибунди, те са големи, с големи съцветия и отдалеч седят като цветно петно, чайни хибриди няма кой да ходи да съзерцава, през прозореца, не се и забелязват. Пък и едва ли има кой да се занимава с подрязването им поне три пъти годишно. Цветове - по избор, но пак, по-ярките на преден план. Тъй като пространството е вече доста запълнено, мисля че 5-7 броя ще са напълно достатъчни, разхвърляни между останалите растения.
Ако е останало някакво място между растенията, сега вече има три подхода -
- запълване с многогодишни, които да подчертаят цветово розите, но това изисква внимателно планиране, засаждане на много на брой корени, както и доста големи грижи по поддържането им - и по-точно по отношение на поливане. така че, аз лично бих се въздържала от тях, ако не - предлагам предимно маргарити, хемерокалиси и кампанули - формата на цветовете на тези цветя, идеално подчертават и допълват розите.
- запълване с декоративни треви - идеално допълват цветните петна, разрастват се, и запълват всякакви дупки, ето примерни треви
Изображение Изображение Изображение
- запълване с цветен мулч

трите довършващи елемента, ще дадат и три различни облика на градината - грубо да ги наречем романтично-селски дизайн, средиземноморски дух, стилизирано японски.

Като цяло предлаганите растения са все високи и сравнително с по-големи размери, за да изпъкват отдалеч, но това създава проблем с прехода към ръба на градината и тротоара. Затова при засаждането това трябва да се има предвид и растенията да се подредят във височина, като най-отпред се сложат най-ниските сортове размери, и дори на най-предна линия, тук-там да се разпръснат от пълзящите вечнозелени - юниперуси например, или котонеастри - хем ще завършат вида на цялата група, хем и най-отпред също ще има нещо цветно и когато не е активния сезон.
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от Blue sky »

започвам с вечнозелените

Thuja occidentalis
група туи - немога да намеря точно каквато ми трябва снимка, но ето тук се виждат различни видове и размери
Изображение

има висока като колона, пирамидална и до тях кръгла, въпреки че на тази снимка, пропорциите не са хубави, кълбото трябва да е по-високо, а средната пирамида се слива с голямата, която не е точно колона, но това е друга тема :nod:

Euonymus alata - вечно зелен, през есента става яркорозово или червен, според сорта

Изображение Изображение

други евонимуси, с жълта окраска и обикновен зелен
Изображение Изображение

acer palmatum клен

Изображение

berberis atropurpurea

Изображение
He who plants a garden, plants happiness
Аватар
Blue sky
Чист кофеин
Мнения: 5707
Регистриран на: Ное 23, '09, 15:35

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от Blue sky »

цветните храсти

форзиция, цъфти първа, рано напролет forsitia

Изображение

kerria - керията цъфти на практика през целия сезон, най-обилно през пролетта

Изображение

spirea - спиреите са различни видове, основно в бяло, тук им казват майски сняг, заради факта че са напълно покрити бял цвят през май и юни
Изображение Изображение

veigela вейгелата цъфти през лятото, обикновено в розово, има и други цветове

Изображение

Ceanothus - ценотусите са различни видове - храсти, дървета, пълзящи, с различни размери, но всички цъфтят в синьо, и то в средата на лятото, в най-големите жеги

Изображение

lagerstroemia - това са дръвчета или храсти, цъфтят в розово, бяло, червено, лилаво, през лятото, много добра фокусна точка

Изображение Изображение
Аватар
jina_ina
Кафе с мляко
Мнения: 250
Регистриран на: Яну 6, '10, 23:34
Местоположение: Солун, Гърция

Re: Вашите идеи за цветни градини

Мнение от jina_ina »

Мили приятели, не знам дали мога да опиша състянието, в което се намирам сега! :ieeee:
Не знам дали да говоря за цветя :tzvetoman: или чувства :liubov: !
Вярвайте ми, бъдете сигурни, че помогнахте с идеите си не само за градинката ми....
“Благодаря” и “Оценявам високо....”, както и емотиконите ... са изтъркани клишета в случая.
Но.... започвам да работя по идеите ви с хъс, защото времето не спира и трябва да успея! :gush:
Когато ти стане толкова трудно и си мислиш, че не можеш да продължиш - не ти остава нищо друго, освен да продължиш!
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”