Моята градина - vasileva

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Моята градина - vasileva

Мнение от vasileva »

Здравейте! Отдавна чета темите в този сайт - изчела съм повечето теми, възползвала съм се неведнъж от съветите ви, но почти не съм писала. Досега не раполагах с много място за градина /което не ми попречи да имам около стотина рози :) /, но вече имаме нов двор в който ще има повече място и затова се реших да помоля за съвети. Прилагам схема на двора, а утре ще пусна и снимки. От трите страни на двора /юг, изток и запад/ ще има високи плътни огради. Северната ограда е около метър от бетон, а нагоре ще има мрежа. По дължината на западната стена ще има път широк около три метра. Засега имам идея по източната ограда да направя лети от бетон саксии за рози. Искам в градината освен зеленина да има много цвят. Моля ви за идеи - всяко мнение ще ми е от полза. Ето и схема на двора Изображение
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от libra »

Здравей!
Албумите ти от този двор ли са?
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от vasileva »

Албумите са от предишния двор. Този още е празен - разчитам и на вашата помощ да го залесим :)
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от denitsavm »

Покрай пътя е хубаво да направиш цветен бордюр от този тип - нещо със задължително ниски растения до самия път, за да не дере преминаващите, и да е с пвтарящи се растения, за да изглежда подредено, а според мен такава лента трябва да е с подреден и непретрупан вид Изображение Като ако плановете позволяват, да оставите между пътя и оградата около 80 -100 см. зелена площ, та даже и само малка лента трева /20 см. за пролетни луковички и лятна зелена трева, или флокс ще е идеално/ . Път забит съвсем до оградата би бил малко клаустрофобичен... но ако не става ще се измисли друго :nod:

Сега кажи и колко е голям всъщност двора. И къде са розите /те с лента от лавандули или чемшири пред тях могат да са и на алеята/. Къде ви е и къщата, с целогодишно обитаване ли ще е? Разположението е хубаво и май нямаш момент на пълна сянка на повечето места :nod:


Другото е хубаво да поизмислиш с времето и на етапи. Ще имате веранда - къде, колко ще е голяма, отделен навес ли ще е? Лятна кухня ще има ли? - съответно пътечки как ще вървят и спрямо това - зацветяване. Басейн или детски кът ще правите ли? - пътеките до тези места е добре да са зацветени, но в самите кътчета почти нищо не може да се сади :dovolen: Ако си падаш по романтиката някоя и друга беседка с рози и романтична пътечка към нея :liubov2: , ей такива неща трябва да решиш. А ако си почитател на дадени растения до вманиячаване - напр. рози, или иглолистни... не е зле да го споменеш, свой хора сме, ще те разберем :mrgreen:
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от vasileva »

Благодаря за вниманието и отговора. Няма да мога да оставя между пътя и оградата голяма зелена площ, но около 20 -30 см. задължително ще има. Мисля си, че може и по средата на пътя също да има малко затревено. Пътят не трябва да е много далеч от оградата защото по него ще влизат колите и ще се паркират в задния двор. двора е 1100 кв. м. Като се махне площта на къщата, пътя и паркинга отзад остава около 600 кв. м.
Къщата е разположена така както е на схемата и ще бъде с целогодишно обитаване. В югоизточния ъгъл ще има къща за инструвенти 2.80/2-80 м. В западната част на къщата там където на схемата се вижда голямата врата ще има веранда около 3-4 м., а пред къщата в източната част планираме басейн. Иска ми се някъде да има и беседка. А дали съм почитател на дадени растения до вманиячаване - при толкова много рози май е ясно :) /мисля, че много от вас ще разберат страстта ми към розите/
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
denitsavm

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от denitsavm »

Ще трябва да дадеш малко снимки :nod: На верандата и около нея. Кажи също и в кой край ти е къщата.

В общи линии, аз ти предлагам да започнеш с алеята и около верандата и после, като е готов басейна или поне почти готов :angelche: /аз нямаше да имам търпение :angel2: / да видиш какво и в каква форма ти остава и да мислиш за по-нататъшно озеленяване.

Южната ограда и покрай нея се очертава да е най-сенчесто, предвид това и че е покрай улицата е добре да се засадят дръвчета и храсти, поне една група, а защото е и достатъчно далеч от къщата, те може да са и по-високи. Това - веднага след като е готова оградата, за да растат. А някъде в края на алеята, близо до къщата - хем да е близо, хем да не скрива гледката към двора, ще се вижда и като се преминава по алеята - една елхичка, някакво иглолистно, което да си украсявате за коледа :angel2:

Много харесвам на Либра розената ограда... всички я харесваме, разпределението е почти като твоето и може цялата източна ограда да ти е нещо подобно :dovolen:
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от vasileva »

Благодаря ви много за съветите. Снимки ще пусна най- вероятно довечера. Сега пускам схема на която се вижда къде е къщата и къде ще бъде басейна. Изображение
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от dal »

Здравей , Василева
това с обхода на двора с пътя за колите според мен просто ти съсипва парцела и бетонираш напълно излишно -заслон за три коли една след друга отделен с жива редица интересни растения може да ви се получи и още след входа за коли от долната част на снимката.
При мен парцела е 4 декара и имам асфалтови пътища из него заварени и ти казвам че избих и изрових асфалта заради пустите рози.
Какво значи да си скрия колите зад къщата , ебати колите , ако са отзад там сигурно ще са ти спалните , ами добре ли е който спи и другия за един вестник да изприпка и да го чуе цялата къща сутрин?
Терасата ти е нищожна по размери , няма да ти стигне за нищо
Беседката ти е абсолютно задължителна , и накрая знам че ще прерастне в покрито отгоре и заветно помещение , в което да можете да си почивате , да си сготвиш нещо набързо , лятото няма да се завреш вътре със скарите и котлоните -да се радвате на градината , кафе приятели вечеряне и т.н.
Пет домата да нарежеш , една ракия да сипеш- ще търчиш до вътре , и до кога?
На такива къщи 8 месеца в годината живеем навън практически и си направи удобства.Пак ще ги направиш , но ще е с къртене и при готово положение , от което ще ти пострада градината.
Това с басейна /аз имам /накрая се оказва голяма щуротия , и изследвания доказват , че 80 % от собствениците на басейни само 5 години след строежа никога не биха ги построили ако сега започваха , но вие си знаете ;
Моя го ползвам предимно аз , и плувам всеки ден по 1 км , ама като ме натиснаха грижи това лято -остана хептен без фенове.
Тази лента с пътя ще си направиш такива растения и композиции , че ще ти е хубаво от всеки прозорец да погледнеш , а и така ще обособиш кътове с различно огряване през деня , за всякаква растителност.
Ако бетонираш- ще метеш шума и ще сушиш сено на този асфалт- друго няма.
Кладенец? Чешми къде? Осветления? ток прокаран?
Аватар
vasileva
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1548
Регистриран на: Май 9, '11, 23:47
Местоположение: ВАРНА

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от vasileva »

Re: Моята градина - vasileva
Здравей , Дал и благодаря че се включи. Чета твоите мнения и в други теми и много ги ценя. Не разбрах много за колите какво предлагаш - пак да са в двора, но в началото ли? И мен ме притеснява пътя и затова искам да не е много бетонирам - чакам идеи. Терасата пред дневния летен кът /който е изцяло отворен/ предвиждаме да е около 4 на 3.50-4 м. За беседката също смятам, че е задължителна, но къде да е? Колкото до басейна вече имаме опит - седем години живеем в комплекс с басейн и не ни е омръзнал . Мисля че няма да си променим мнението по скоро въпросът е къде да го разположим - по близо до къщата или по далече? Кладенец няма вариант да има - в селото водата излиза ако въобще я има на 120 м. Чешми ще има мисля поне на две - три места. Ток има предвиден за осветление на двора по оградите и в самия двор, но още нямам ясна идея. :)
Всичко ще бъде наред накрая, ако не е наред, значи това не е краят!
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 020&type=3" onclick="window.open(this.href);return false;
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Моята градина - vasileva

Мнение от libra »

Този имат готов ли е или тепърва ще се строи?
Имате 4 метра денивилация на 1000 м,което не е малко.Това автоматично води до тераси .
Мисля като Дал,че можете да не хабите двора за пътека за коли ,басеинът ще заеме доста място.Гаражи на фронталната стена биха били решение,много хора избират именно такова.
Би ли сложила по-голям чертеж да видим точното положение на терасата.
Отворена тераса не е за предпочитане-става течение обикновено .Това се отнася и за басеина -ако е пред къщата ,трябва да се избягва странично изтегля към оградата ,защото там става "фуния" от течение.
Ако имотът е в Софииско,температурите не са най-подходящи за басейн-необходимо е подгряване от соларки.
Последно промяна от libra на Окт 9, '13, 11:35, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”