Garden-to-be :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Lois

Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Здравейте :sdovolen:
Чета ви от доста време, напоследък ужасно усилно :swhew: направо ми пуши главата!
Реших, че трябва да се запознаем официално, и ето ме тук, със снимки и чертежи и обяснения всякакви и с още повече питанки.
Преди пет-шест години със съпруга ми си купихме стара къща в близко до Сф селце. Почти стогодишна, с каменни основи и стени от плет, измазани с кал. С плевня, която едва се крепи. И с двор, към 1.3 дка. Всичко беше в окаян вид - лозници с лиани по 15м, никога неподкастряни и навъртяни като кадаиф, в двора чесън, корени хрян, земни ябълки и купища боклук от всякакъв характер. Започнахме бавна и славна реставрация на къщата. Покрай това вървеше и работата по градината - изхвърлихме боклука, първо септична яма, канализация, дренажи.... (имаме сериозни нива на подпочвени води). Дървета имаме доста наследени, бяха и те невиждали ножица, добре че поне орехите сами се гледат :srofl: След това тревичка, първи китки - любов :slove:
Обаче! Не живеем там, поне не още. Градинарстването през уикендите се оказва доста трудна задача :sevil: Таман посадиш някоя китка, и я плевелите я превземат, я охлювите я опасат! Вече престанах да броя загубените далии, лупини, хризантеми, босилеци....
Тази година реших, че трябва да подходя "по научному" :srofl: - тоест, да подбера растения, които да имат по-траен резултат, и да дадат на градината не толкова аматьорски изглед. И се започна едно безкрайно гмуркане в цветарските теми. Разбрах, че трудно ще се оправя без мъдри съвети от препатили преди мен, и ето ме тук. Качвам няколко снимки от двора, за да добиете представа за съществуващото положение. В неделя ще наснимам местата, които до момента не съм, и за които ми трябва помощ - искам да успея да се включа в есенните поръчки за рози и клематиси.
Много се надявам, че с ваша помощ ще станат нещата по-истински, ей!

Изображение
Целият двор е ограден с каменен дувар, като изложението на къщата е пълен юг. Това е изглед към къщата от оградата към улицата.

Изображение
леко от ляво и от малко по-далеч същото нещо

Изображение
малко по-надясно, в ъгъла е летен навес/ббк/кухня....

Изображение
Плевнята, която в момента играе ролята на склад, но подлежи на реставрация също (някой хубав ден.....)

Изображение
обратен поглед - от летния навес към улицата, където има малка пешеходна портичка. Чимширите са наследство :sdovolen:

Изображение
от къщата към дясната част на градината

Изображение
от стъпалата на къщата към улицата - поглед от високо на широко :)

Изображение
ииии.... малко заден двор :)
снимките са от пролетта, сега нещата не изглеждат точно така. Къде по-добре, къде не толкова :angelche:

Изображение
иииии една аматьорска картинка на ситуацията, в която обратно на всички правила юг е горе, а север - долу, но така съм свикнала да си го представям и не мога да го обърна в главата си :liubov2:
Ако не ви е омръзнало, тук имам още снимки, и малко китки също.
Сега отивам да си формулирам по-ясен списък с питанки, за да мога да питам адекватно, и се надявам да ме приемете в отбора :stiskam:
Аватар
greeneyed
Чист кофеин
Мнения: 9994
Регистриран на: Ное 30, '09, 15:11
Местоположение: 550 м н.в., в полите на Средна гора
Дал благодарност: 459 пъти
Получил благодарност: 871 пъти

Re: Garden-to-be :)

Мнение от greeneyed »

Приета си! :D Снимки, двор, къща, ограда - всичко е подредено, мноооого работа още те чака, спокойно, всички минаваме по този път! Добре дошла ! :sflower: От мен съвети за подредбата няма да получиш- всеки трябва да си усети мястото, каква атмосфера иска да постигне, да си извърви пътя с една дума. Но да си в отбора е друга работа- ще споделяме, ще си помагаме, нали сме тук да се откъснем от задълженията! :daaa:
Не искайте много- не можете да му платите цената... Ванга

моите цветя
denitsavm

Re: Garden-to-be :)

Мнение от denitsavm »

Много ми хареса дворът и къщичката... прекрасна атмосфера :ieeee: :daaa:
Deleted User 1445

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Deleted User 1445 »

Добре дошла! :tzvetentze: Хич даже не е аматьорска градината, толкова дух и красота :liubov2: А каменните зидове са прекрасни! :daaa:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Garden-to-be :)

Мнение от libra »

Ми,то всичко е готово! Харесва ми ! Ако продължиш да ръчкаш ще си докараш още работа , финасови загуби и допълнителен световъртеж.
Ама,каквото и да ти казваме,няма да можем да те спрем,за това чакаме въпросите!Много ни бива по акълите!
mimaflora
Баш кафе майстор
Мнения: 2125
Регистриран на: Дек 9, '09, 19:53
Дал благодарност: 147 пъти
Получил благодарност: 12 пъти

Re: Garden-to-be :)

Мнение от mimaflora »

Lois,добре дошла!Много красиво и просторно е при теб! :tzvetentze:
http://www.delia.bg - Творческо ателие за ръкоделия
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Garden-to-be :)

Мнение от calico »

Ах, колко хубаво :ieeee:
Можеш нищо да не пипаш, прекрасно е,

обаче ще изпуснеш поръчките за рози :angelche:
не за друго, ами да имат време да растат за когато решиш да живееш по-често там
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
elena kirilova

Re: Garden-to-be :)

Мнение от elena kirilova »

здравей и добре дошла :dovolen:
тук ще ти е добре с нас :dovolen:
ще се учим взаимно :daaa:
двора ти е мноооого голям
има толкова място за рози :lol: :lol: :lol:
много работа сте свършили
да го докараш до този вид ...представям си какъв труд е паднал
така на празен двор е много по лесно да си направиш схемите и да си го редиш ,малко по малко
съвет... :lol:
побързай с избора на рози
вече приключихме с две-три поръчки
имаш още време да се включиш в холандската поръчка от нашия любим доставчик
и щом ти е южно изложението виж в темата за ''рози за пек и жега'' :dovolen:
и веднага в ..холандската поръчка да не изтървеш тази година
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Garden-to-be :)

Мнение от zeleno »

Прекрасно място
Голям потенциал / звуча точно като брокер :lol: /
И веднага да те питам - и четирите ореха ли ви трябват ? /под единия и асма има /
Аз бих оставила само този в ъгъла м/у къщата и плевнята
Стар орех докарва до диаметър на короната 15 метра - смятай , че под тези 15 метра нищо друго освен маса и столчета неможеш да сложиш...
Ако са и саморасли с неустановен костелив сорт....
Пауловнията също става огромна...
dal

Re: Garden-to-be :)

Мнение от dal »

градината и къщето са чудни :daaa: и огради и двор !
просто е срамота ти да искаш акъл при този резултат , тъй като повечето тук не можем се похвали с подобни успехи в реновирането на нещо заварено , да не говорим как се е съхранил българския дух . Реновирането е много по трудно от ново на гола поляна. Прекрасно е станало :liubov2:
Намери на Саша градината и разгледай снимките , мисля си че там ще намериш истински сподвижник и нейния стил е най близо до това , което си постигнала
http://sashkapetkova.snimka.bg/ ето тук ! Саша е прекрасна като човек , ще ти даде сигурно добри съвети за едно друго.

Останалите кокошки тук сме хлевоусти , обаче бодем в разни други стилове-неговански ампир/ черноморски барок /късен софийски сецесион с фестони / пловдивско пейзажно рококо / старопланински сливов дзен и т.н. :mrgreen:
Ще те подучим да набодеш рози и да развалиш двора , че да има кво да стрижеш и да му търчиш с пръскачката и поливачката :angelche:
Добре си дошла всякак :tzvetentze:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”