Garden-to-be :)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
denitsavm

Re: Garden-to-be :)

Мнение от denitsavm »

Ми значи остави Сувенира там, той е с меки клони и ще можеш да го водиш по колоната :nod: Може би не е толкова обемен като големите остинки и ще е добре там. Чипендейл е с много едър цвят и с твърди клони и не е за там, защото става висока, освен ако не я сложиш в ъгъла да поскрие и улука :daaa: Лариса до чипендейл няма да стои добре защото е с много дребен цвят, мекички клони и светла, Шекспир би седял добре като цвят и форма на цвета, но е доста разчепатена и никакъв като форма на храста, но ако сложиш туфа ехинацеи или нещо многогодишно пред него няма да е проблем. Т.е. там правиш реда - Сувенир от едната страна на колоната и и насочваш клоните по колоната да се вият, следва точно пред колоната - Лариса - със сравнително гъвкави клони ще може да я оформиш като кълбо от цвят /на това място може и Бониката да сложиш, тя си е кълбо от цвят и може лесно да се контролира да остава по-ниска с рязане/, до нея Шекспир и до него, почти до улука - Чипендейл. Така Шекспира ще даде контраст и на двете си съседки и те ще се открояват повече като цвят и форма. Даже те съветвам той да е не на една линия с тях, а малко шахматно да ги сложиш като той е задна линия, а двете да са една идея по-напред :nod:

Другата редица - /ако ще махаш Шведката, го направи сега, а не като се е вкоренила, ако е от есента - сега е момента :nod: / Жълтата роза е за ъгъла, защото жълтото все пак е доста акцентен цвят, на мен не ми се вписва особено в реда, но ако ще е там - в ъгъла. Аз харесвам комбинацията на жълто с наситено розово, но си е силна и ако искаш да я омекотиш - между Александра и Фабулоса, трябва да сложиш или крокус, или Констанс Фин. А може и там да сложиш Astrid Gräfin, но съм виждала само малка такава и не зная колко ще стане на височина - но тя е много подходяща да подчертае жълтото и да направи преход към розовата гама. В такъв случай реда става - Абсолютли, Астрид, Констанс, Александра, Крокус, Шведката и накрая Дарбито.

И ни остават Бониката или Ларисата и дребосъците на Кордес. Ларисата е с подобни по форма цветове и подобни параметри със Червената шапчица на Кордес и ако си падаш по такава комбинация да ги сложиш някъде http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.44023" onclick="window.open(this.href);return false; Може би трябва да поразгледаш обстойно на Кордес розите и да избереш някакво съчетание между тях

Имам Cream veranda от миналата пролет и лятото не нарасна много, цъфтя си на 30 см. височина, доста цъфтя :D . Ако всички са такива, а като гледам няма намерение да расте много повече, то тогава те са за предна линия на цветен бордюр ...
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Dal, Сувенирът го поръчах спонтанно по картинка, признавам си. Не ми е само той катерач - на основните места, където искам, са пени лейн и ню даун. Ами лакомия - заразна е :mrgreen:
Много слънце ли му трябва на сувенира? Ако е така, ще има слънце. При новата информация, която ми давате, май наистина ще отиде при дарби, само че отляво си мисля да е, за да може да се качи на оградата при нужда, хем ако не цъфти много, да не се забелязва, нали дарби се води машина за цвят? :ieeee:
За жълто имам абсолютли фаб. - и не ми се ще да отивам към по-ярко жълто, поне в тази тук част. Иначе съм си записала греъм томас като вариант за жълто :) За крокуса инфото в хелпмифайнд и при рускините е разнопосочно и ме обърка, и шведската кралица съм объркала също - мислех си, че и тя, и алeксандра и абс. фаб са с еднаква структура - да, ама не. Изобщо е ясно, че ще се местят. Ама ако може по- малко да е местенето :hmmm:
Шекспир и графиня астрид не искам да ги слагам тук, харесва ми монохромността на палитрата в различни розово-бели-жълти-сьомгови нюанси, романтични са ми и така си го представям този край на двора.
Помпонела и боника съм им определила самостоятелни места в друг край на двора, на разстояние една от друга, и ще ги композирам с други видове - иглолистни и някакви дребноцъфтящи примерно.
Всъщност по-важен ми е пейзажа, защото разстоянията са сравнително големи и трябва да изглежда добре и от по-далеч, не само като се завреш в храста да го миришеш.
Лариса я взех от поръчката от Агел сега, заедно с останалите циркуси, с мисълта че и тя е нисичка като тях. Да, ама отново излиза не!
Благодаря ти за коментарите, и последно питане: дуварът, който е висок около 1,60 и гледа на север, неподходящ ли е за рози? Отпред пред тях е морава, тоест нищо не сенчи, но лятото дори сянката е поне на 60-80 см от стената. Като станат по метър високи ще се докопат до слънцето, но дали ще станат? А този дувар е към улицата, и много ми се иска да има роза върху него :hmmm:

Оооооох нов отговор, нека първо да го смеля.
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Дени, много благодаря за времето, което си ми отделила. Трябва да си подредя отново картинките (в главата и на екрана), че да осмисля всичко, което ми казваш.
Бониката дали пък не би могла да се съчетае с Шекспир? и двете са разхвърляни, ще стане една гора :D
Циркусите ще ги наредя на предна линия в лехата пред къщата, там има посадени куп неща, които може да останат, може и да се махнат, там имам място и за няколко по-големи рози, но не ми се искаше отсега да ги слагам и тях.

dal, сега видях, че си писала още за снимките - а как е Италия спрямо нашия климат, примерно северна Италия - открих един цветарски форум и ми се струва има доста инфо и картинки.

Благодаря на всички, които се включвате в моите драми, ще простите на новака, а аз ще се реванширам с нещо друго :slove:
dal

Re: Garden-to-be :)

Мнение от dal »

и най северната Италия няма планинска преграда между нея и средиземно море - от 7 Б - 8 зона нагоре е - Алпите са в северната и граница , а Апенините са по ниски , и по дължина на " ботуша "
Същото е и в Хърватска , и в Албания за това в Дубровник гледаш палми на първа линия , а тук гледаш през прозореца януари , щото гърците са на първата линия :D
За съжаление / или пък за радост , ние сме преградени от Родопите и след това Стара Планина по дължина и планините довършват нещата с мекия климат окончателно . И само по течението на някои от реките ни има полъх от юг .
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Garden-to-be :)

Мнение от calico »

Лоис, слушай Дал, не мести нищо сега. И без това розите вече се разлистиха. Ти без местене няма да се разминеш така или иначе, не го приемай толкова трагично.
ЛАРИСА е едно избеляло бледо розово, от три метра вече си е бяла роза.
на Дарби му дай простор около него, да не го затиснеш с рози и да не можеш да му видиш красотата. Той е цар и трябва да е сам.

и все се каня да питам- на тая трева там срещу ъгъла който редиш, що не сложиш един розов храст солитер?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Така, събирам си тук цитатите от другата тема, за да ми е на едно място всичко :nod:
bell написа:Много прегледно си го направила, Луис! Дворът е прекрасен, а с розите ще стана още по-хубав в цвят. А, за Шекспир и Графиня Астрид, защо толкова се притесняваш, че не се вписват. За мен по-лошо е да слагаш рози, които имат еднакво звучене, като цвят и като форма една до друга, розова до розова или екрю до екрю. От далече изобщо не можеш да ги различиш и се губят като сортове, от личен опит. Аз харесвам контрастите и за мен така повече се акцентира при отделните видове. За мен слагай смело тъмните из пастелите и Крокуса го впиши и ще се получи чудно! :tzvetentze:
Ако, пък толкова харесваш да имаш само пастелен кът с екрюта и розови изачакай до есента и си допълни с видове. Посади сега някакви цветя за пълнеж, като компания на розите и готово. Ето ти контарсти при мен Изображение
pepina написа:Нямам много практически опит, но от четеното си представям някаква картина.
Доколкото разбрах, имаш или ще получаваш A. Darby, Alexandra of Kent, Abs. Fabulous, Queen of Sweden, Crocus, Chippendale, Constanse Finn, Larissa FC. и няколко Веранди.

Първо си ги подели по размери и форма на храста:
Дарби - висока за задна линия, примерно до стената, но пред нея шахматно, за да не й се вижда само върхът. Ако няма да редиш други катерачи около нея, може да й сложиш две храстовидни изправени по-височки от двете страни и да превиеш клоните на Дарби-то ветриловидно над тях. От тези, които си писала, за целта стават Сашка от Кент, Графиня Астрид (тя не обича много жарко слънце) и Сувенира (ако е от високата порода).

Втората група са ти храстите към метър и двайсет и малко нагоре. Тук са Чипъндейл, Констанс, Крокус, Лариса, Шекспир. Всичките могат да се наредят в една редица, без други рози пред тях, защото не се оголват и цъфтят и в ниското.Разстояния по около 80 см. до метър. Може да ги сложиш шахматно пред високите на разстояние метър и нещо поне.

Третата група са ти дребосъците - Абсолютито и верандите. Те са само за първа линия, може да ги сложиш някъде до пътека
dal написа:абсолютлито до 120 см , неравномерен храст , внимавай с резитбата че силно се разкривява ако го офъкаш на вътрешни пъпки
ама то на жълтото му е простено да е криво :lol:

Не разбрах какво е изложението на тази стена. Ако е чист север, няма смисъл да слагаш изобщо там рози поне на 3 м. от нея.
dal написа:аз се обърках , честно казано
вземи напиши телеграфно :
кои сортове имаш вече засадени
кои чакаш да дойдат
ако може снимай местата без картинки и им пиши по колко метра са дълги и къде искаш катерливите рози
и последен въпрос , абе Сувенира има и некатереща форма , твоята каква е?

На Бел тези на снимката мисла че са александра кентска и муунстед
На моята снимка е шекспир , за протокола

Куин шведска е нагоре изправена и чашките нагоре , ще гравитира около 150 см
Крокус е храстовидна , прекрасна роза , ще стане до метър на метър и петдесет широко след години
шекспир върви настрани , вярно е
дарби минава и 2 метра
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

И сега, намерих снимка от по-рано, ето ситуацията в дребен и по-едър мащаб без рози :)
Изображение
като тук съм зачистила някои елементи, защото не мога да го снимам цялото без отпред да се виждат розите на пътеката:
от ляво на дясно: от дървото до вътр. ъгъл е около 3м, но там има и една розова дървовидна ружа, още е малка. От вътрешния ъгъл до външния е може би 1,60, после от там към ъгъла с чмимшира е окло 2, и накрая самата леха пред чимшира до края е може би 4м и малко.
Изображение

и ето наличното и пристигащото за настаняване: Тези, които са поставени в лехата, са засадени есента, а тези долу тепърва идват. Сувенирът май е некатерещият се. Не е нужно всичкото това да се набута тук, може би искам две рози между сега сложените дарби (той си остава там твърдо) и александра, и една от ляво на дарби. Ако ще се мести шведската кралица - трябва да й предвидя място, но смятам да я преместя наесен, не сега.
Хиляди ви благодарности отново и ще се отплащам не знам как, в торти?
Изображение
bell

Re: Garden-to-be :)

Мнение от bell »

За мен не пипай нищо от вече засадените. Куин шведска ти е в най-крайната част на лехата изобщо не трябва да я местиш! Това, че има изправен растеж не означава нищо, още повече е последна. Винаги може да сложиш нещо ниско до нея. Изображение ето ти я при мен, на нива, новите цъфтят в ниското, старите на високо с малко лавандула или друга ниска туфа и си готова. Ще завършиш рамката на розите. Чип енд дейл, Крокус, а имам спомен, че и Шекспир чакаш. Нареди ги Остин розите там и Чип енд дейл и той ще се впише. Другите, като гледам големият двор им търси друго място. Както и да композираш Остин розите и аз подкрепям мнението, че те си отиват всякак.
Един вариант сложи Крокус в дясно на Дарби ще изпъкне на фона на тухлите и ще даде контраст. После сложи Чип енд дейл, Шекспир и Ал. Кент. В ляво остава празно, ако не бързаш взимай есента още една Остин роза или друга храстова с гюл и си готова. Ако пък искаш да приключиш с наличните сложи Сувенира.
Помпонелата, Бониката и Ларисата не ми се вписват тук, но това не значи че не става. Изобщо не се задълбочавай толкова. Мен Дал бързо ме оперира от идеята за местене и приключих. Каквото такова, местих само очевидни глупости - чаени хибриди до телена ограда, която е идеално място за катерачи. Другото не е болка и трагедия, ама никак. :tzvetentze:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

Bell, благодаря ти за отговора и за съветите.
И аз съм намислила да не пипам нищо от засадените сега. Ще ги оставя това лято, да видя какво ще стане изобщо с тях (нещо като препарирани ми стоят, пуснаха пъпчици и толкоз, не мърдат, най-развита ми се вижда абсолютли фаб.)
Плюс че верандите са тук вече, и в събота трябва да се садят :) и ларисата, която поръчах с мисълта че е като тях, абе има ли друга лариса, с която да я сбъркам?
За сувенира, стана ясно, че не е катерливия, но в хелпмифайнд го дават до 180см! което си е бая ръст, та ще видим.
Бониката и помпонелата ще са настрани, мисля си дали да не сложа и графиня астрид до някоя от тях, сега съм се захванала в издирване на снимки на храсти от руските градини, ама то много материал, много нещо - няма изчитане. До среднощ вися в тоя форум, съня си загубих ей! :srofl:
Lois

Re: Garden-to-be :)

Мнение от Lois »

съботно-неделна пролетна градина с първата цъфнала джанка :)
Изображение

не е сакура, ама й съперничи, и е пълна с пчели по цял ден!
Изображение

на всичко отгоре, като пътувах насам, видях на цариградско "полицейския" щъркел, че беше пристигнал, и с чиста съвест си вързахме мартениците
Изображение

реших да снимам и къщата, преди да са се разлистили лозите и дърветата, че после край с тоя изглед
тази пролет посрещаме измазани, и с нов парапет на стълбите :liubov2:
Изображение

до западната стена нещата са доста добре
Изображение

даже розмаринът беше цъфнал, аз такова нещо не съм виждала през март!!??
Изображение

Изображение

сибирският лук е като пресен магданоз, в компанията на иглика и нарциси
Изображение

фритиларията, за която тук разбрах че така се казва, разцъфтяла напълно, макар и само с три цветчета
Изображение

накрая не издържахме на напъна, и си монтирахме мобилната сянка и открихме сезона на теферича, въпреки че следобяд времето започна да се променя :)
Изображение

Изображение

и съвсем накрая героините на къщата :srofl:
все дебне нещо - ако не са гнездящите синигери, поне мухи, нощни пеперуди...
Изображение
не че някой я гони, но просто не я свърта на едно място
Изображение
майка й - достолепен портрет с нарциси :mrgreen:
Изображение
и кака им Ангелинка
Изображение

хайде една последна джанка, която сутринта беше на топчета, а следобяд вече беше разцъфтяла :shock:
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”