Градината, която "ме е намерила" (както рече един приятел)

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Krasiyana
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1065
Регистриран на: Юли 19, '12, 22:10
Местоположение: гр.София

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Krasiyana »

Прекрасно и романтично! :tzvetentze: Много ми хареса! :potekoha:
“За да летиш, не ти трябват крила, а простор, една голяма любов и малко мечти.”
Силвия Кристъл
http://www.album.bg/krasiyana/?page=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Angelina_S »

Благодаря ви!
И аз смятам, че постепенно обликът на цялото място се доразвива и с търпение планирам още промени. Естествено, окончателният вид на всичко в моето въображение е фантазен и... изпипан до последната педя.
Но само в моето въображение... :lol: Да, МГХ, определено гледам напред с оптимизъм.
Таня, това дотук е резултат от тригодишни усилия. Никак не е далече моментът, когато и ти ще си създала своето райско кътче. :daaa:

Либра, дърветата пред къщата са лъжекипариси някакви. Довлекли са ги предците на мъж ми някъде от Рила и са на около 70 години. Може и повече... :hmmm:

При все респектът ми към тяхното историческо присъствие, това че са насадени откъм изтока на къщата и не пускат дневната светлина през прозорците е нещо, срещу което негодувам от години. :svekurva:
Освен всичкото, сянката, която поддържат, е сред най-неблагодатните, известни ми до момента - напълно непроницаема за всякакви валежи. Короната е плътна и чадъровидна и при по-слаб валеж човек спокойно може да си остане на хамака.
При жега, обаче, не държат прохлада. Не са като широколистните корони, които изпаряват влага, а отдолу въздухът не помръдва и е... душно.
Почвата под тях е суха и разпрашена, а растения, които зимно време е добре да разчитат на защитата на снежната покривка, са застрашени от измръзване. Всъщност, много малко растения се справят при тая коренова система, а фигурата с димитровчетата е наблъскана с тераует и непрекъснато трябва да я поливам. И пак съхне за половин ден, дори и след 5 дни дъждове.
Виж, ириси и седуми ще се чувстват идеално там, вече съм изпробвала и... огромната пратка от Мария :liubov: вече е настанена там, прошнурована и пронумерована; наляво топлите цветове, надясно - студените. А по средата - бели и кремави. :angelche:

Боклук правят също целогодишно! Като духне по-силен вятър, обрулва всички изсъхнали клонки - едни перести, с големината на длан, които покриват всичко отдолу и трябва да се събират с греблото. И трудно се събират, защото се ронят.

Така, направих реклама на дървенцата. :hihihi: Опасявам се, че разруших романтичния им ореол, но всъщност, обикнала съм ги някак си, поради липса на разумна алтернатива. :twisted:
Аватар
Гео, граф
Наркоман
Мнения: 15885
Регистриран на: Юли 25, '10, 23:54
Местоположение: София-Подуенската градинка
Дал благодарност: 857 пъти
Получил благодарност: 1721 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Гео, граф »

Госпожа Гинче, ще чакам с нетърпение да завършиш оформлението на градината и да ни я покажеш в цялостна завършеност барабар с къщата. Удоволствие за очите е твоето творение :nod: :daaa: !

Обаче я аз за друго да те посръчкам :gydigydi: - на 21 ноемврий ще празнуваме рождеството форумно, та ако си опущила да забележаваш събитието, погледни ТУК и без да размишлюваш, рекни, че ша додиш :arrow: :angelche: !
Ако някой се влюби във вас, бъдете благодарни, защото никой не е длъжен да ви обича!

"Научи се да даваш, защото имаш, а не да взимаш, защото искаш."
Л.М.Бюджолд
libra
Наркоман
Мнения: 11642
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 90 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от libra »

Тъкмо големите дървета харесвам във вашите градини ,защото на мястото на моята имаше близо два декара магарешки бодили.Ама,явно,че безоблачно щастие няма.То,пък,и не иде да им видиш сметката.Явно,ще трябва да промениш мнението си за тях,т.е -да приемеш присъствието им без да се ядосваш.
Между другото,миналата зима всички такива кипариси една снежна буря ги е изскубала в градската градина на Вършец.Дънерите са захвърлени близо до града,може би повече от 20 бр.
Твоята градина е страхотна именно с многото дървета и храсти,които я правят закътана,зелена и прохладна. .Или поне така ми се струва от снимките ти.Сигурна съм,че всички планове ще успееш да ги реализираш. :stiskam:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от renimoss »

Ангелина, за планиране използам Realtime Landscaping Architect. Програмата идва с доста голяма библиотека с видове, но този, дето ми трябва обикновено се оказва че липсва и тогава използвам снимки, които обработвам в същата програма, ако е много важно да видя как ще изглеждат нещата, защото отнема време. Имай предвид, че програмата не дава съвсем вярна идея за пространството. Т.е. в програмата изглежда по-просторно, отколкото е в действителност и затова има известна опасност от претрупване. Обаче като първо приближение за идеите, местене и разместване е много удобна.
Аватар
Мария Николова
Наркоман II ранг
Мнения: 31676
Регистриран на: Ное 28, '09, 23:44
Местоположение: Нова Загора
Дал благодарност: 1018 пъти
Получил благодарност: 2336 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Мария Николова »

Богата с красиви кътчета за различни настроения, за различни моменти от деня, прекрасна градина!!! :sheart:
До сега смело и смахнато ;) да съм поокастрила кипариса, докато слънцето проникне през прозорците вътре в къщата. 8-)
Драго ми е, че си включила ирисите в концепцията си! :ssvirka: :ieeee:
Най-голямото добро, което можеш да направиш за някого, е не да му покажеш богатствата си,
а да му разкриеш неговите.
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Angelina_S »

Ехей, освен че съм далече от София в момента и не засядам особено пред форума, нарочно реших да оставя темата без отговор, за да се види, че последно в нея е писал не кой да е, а Мария Николова! :liubov: :ieeee: :gush:

Рени, мерси за подсказката със софтуера. :daaa:
Либра, естествено, че не искам да унищожа големите дървета, грехота е просто. Пък и градината веднага ще добие откровено наивен вид, ако точно те изчезнат, тъй като са единственият елемент на старина.

Гео,
Ти знаеш. Въпреки че пропускам тази среща, любовта е взаимна!
Благодаря ти за милата покана и дано следващия път да успея да дойда!
:tzvetentze: :tzvetentze: :tzvetentze:

Между другото, събрала съм семена от Gomphrena globosa 'Fireworks' и имам да раздам, така че, ако има още желаещи, освен juliboss, вдигнете ръка (да не посочвам)! :lol:
Аватар
renimoss
Баш кафе майстор
Мнения: 2050
Регистриран на: Май 27, '13, 17:26
Местоположение: София

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от renimoss »

Вдигам ръка и благодаря :tzvetentze:
Аватар
Angelina_S
Кана кафе
Мнения: 646
Регистриран на: Авг 16, '11, 10:07
Местоположение: София, кв. Княжево
Дал благодарност: 122 пъти
Получил благодарност: 86 пъти

Re: Градината, която "ме е намерила" (както рече един прияте

Мнение от Angelina_S »

След стогодишен сън... се появявам и аз.

Има снимки, които да пускам от сезона, но не за това съм тук... на този етап. Търся Rudbeckia 'Prairie Sun', ако някой има едно коренче - за делене или излишно семеначе, ще съм ви много благодарна!
Не можах да се вредя навреме в поръчките семена, т.е. поръчах я от Ball и мислейки, че тя е едно от "баналните" растения и едва ли ще липсва, късно се усетих да си ги погледна. :snif:

А днес си гледам рисунките, за да видя кое къде да разсаждам и... ще ми липсва една рудбекия.

Иначе целият бордюр авангардно :mrgreen: ще се състои от Ornamental pepper (декоративни чушлета) 'Purple Flash', латинки Alaska, невени Apricot Twist, червен щир и китайски босилек (на по-високата линия).

И разни други чудесии, измежду покълналите...

Изображение

Изображение

Една рудбекия, моля ви! Пари или насрещна трампа - на лични! :liubov: :tzvetentze: :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”