Градинките на" утринния покой"

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Градинките на" утринния покой"

Мнение от Tanet »

Харесах това име от един разказ на Джек Лондон, в който един осъден по гешка заради една буква в името - той бил А Чоу, но съдията пийнал от предната вечер и написал А Чо. Та той мислейки,че е осъден на 20г затвор си мечтаеше как ще се прибере при семейството си и ще си направи градинка с това име където да съзерцава цветята и пие чай.Пише "граднките" защото са две едната мъничка в града-за нея по-късно,другата на село. По онова време когато прочетох разказа, бях обсебена от идеята да поддържам родната къща на майка ми където мина детството ми и живееше любимата ми баба. Намира се в едно китно и уютно селце разположено на южен хълм близо до гр.Дряново. Казва се Славейково и наистина има много славеи.И до днес си ходя там, даже вчера се любувах на прекрасните цветенца,които са нацъфтели пред къщата и удивителния покой,който ми дава това място - нещо като моята енергийна точка. Но не за това място ще става дума тук. Градинката,която искам да създам се намира в селото на баща ми, на 5км от града. Удобно е заради близостта до града особено лятото. Там все още живеят баба ми на 93г и татко,който се грижи за нея. Майка си ходи два пъти в седмицата,но като тръгне малката на ясла след месец ще се позиционира и тя там. С мъжа ми си говорим, че след около десетина години ще дойде нашия ред да сеем зарзавати и е добре да си го направим уютно,но до тогава стопани са нашите. Имам някаква визия за двора като цяло,която естествено се разминава с тази на нашите,ноо всяко нещо с времето си. За сега съм си извоювала една територия за цветни изяви. Ето поглед отвън.
Изображение
Този дувар, плевнята чак до сухото отрязано дърво са все към къщата.
Изображение
Ей за тези дувари си мечтая как ще бодна пред тях по един огромен катерач дето цъфти по месец и е естествена бариера към натрапници и недоброжелатели ама по-вероятно е да не стане щото ще кажат,че ще го събори . Ябълката над портата е мил спомен от дядо ми и е прекрасна като разцъфти с бяло-розовите си цветове,а после и с вкусните си летни ябълки така че тя не се пипа. Ето поглед на влизане.
Изображение
Това е пътеката към къщата. В ляво е лента от флокс, малка градинка с рози-пред прозореца се "Очи за теб" и "Жаклин" от Дал :tzeluvka: . Край дувара съм сложила катерачи. Непосредствено след вратата има лоницера заради аромата на влизаве и излизене.
Изображение
Следва вкоренена от мен Симпатия, после някаква уж оранжева подарена от мама за осми март и нямаше как да не я посадя,а само там имах място. След нея са Елф, Полка-ако избилото не е от подложката. Следва Короната на Маргарита, клематис Серафиния, празно място за Пени лейн-чака в контейнер или А.Дарби -чудя се още и не съм поръчала. Следва клематис Пилу,после Римоза, Ди Ди Бриджуотър, Алба Мейланд-№11 от Димов и Уорм Уелкъм от първата поръчка от тук. До нея Заварена червена катерлива.Мястото е огрято от изгрев до към 16ч.В краката им съм сложила между Елф и Полка някакво фаири, следва Сии Фом ,след нея Палменгартен Франкфурт и накрая Аспирин.
Изображение
Изображение
Изображение

В дясно от портата е лентата с рози и малка тревна площ.
Изображение
Изображение
Цялата полянка е осеяна със синчец, кокичета и минзухари,посяти от татко като дете.
Също в дясно от пътеката съм сложила Юбилей селебрейшън, Куин Шведска и Ангела на завоя откъм тревата.
Изображение
Там има две круши,
Изображение
едната е подготвена за премахване,но към другата имам сантимент. Посадена е когато баба ми е влязла млада невеста и да я отрежа ми е като да прекъсна нишката на живота на баба,която още е жива. Иначе на нейно място виждам идеална композиция от ларикса и няколко други храстовидни с различна височина и цвят.Искам на полянката да оформя релакс зона за утринно и следобедно кафе,като идеята ми е да се чувстваме като в прегръдката на цветята. Чуденката ми е за пространството между плевнята и дувара.
Изображение
Изображение
От една страна го виждам с храсти с различна височина и сезонна окраска на листата-обожавам червено-оранжевите тонове. От друга/която като че ли по-ме привлича/ си представям ред остин рози на заден план и пред тях миксбордюр от треви и цветя,но това ще иска повече поддръжка и средства.Мястото е огрявано от изток от изгрев до към 13ч,после дувара ще засенчва постепенно цветята. Сега там има два лешника,с които вероятно ще се разделя, гигантска хоста,която ще намаля. В дясно от портата край дувара са сложени влачещите Пилигрим, Розариум Утерсен, Хандел и ни в клин ни в ръкав Салита - бях в 8-я месец като я получих и я пляснах там посред зима,тогава тя ми беше по-на заден план. За ъгъла между дувара и плевнята
Изображение
съм взела хортензия Грандифлора Паникулата-ставала 3м и ще освети и зацвети това неогрявано от слънцето кътче. За пред плевнята до стълбите мисля да сложа фортегрилата дето взех заради есенната и багра, имам и хортензия Ванила Фрейз. Мисля за арункус и филипендула-розова все сенколюбиви. Там има гигантска самонасяла се папрат,която ще запазя.Ето още няколко снимки от различни точки
През дувара от пътя
Изображение
Изображение

От плевнята към къщата и дворчето
Изображение
Изображение

От къщата към плевнята
Изображение
Изображение
От полянката към другата част от двора
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
И една красавица
Изображение
Мисля да смегча контурите на лентата с розите като ги направя по -овални и сложа камъни по края/само да ми се върже някой да товари камъни от реката,че искам да са обли/. Бива да има и други цветя тук там между розите. Ще има нови катерушки за катерачите и клематисите като стане готов циркуляра-основните елементи вече са сглобени :dovolen:

Давайте мисъл, идеи, критика-от кого ако не от вас и не на последно място, който има в излишък посадъчен метериал :liubov: .
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от Tanet »

Всичко това писах посред нощите три пъти и все се изтриваше щото ми е изтекла сесията, та извинете за грешките,но нямам сили да поправям :hihihi: . Малко ми е свенливо,че нямам какво да покажа по-естетично от градината,но все пак тя още не е оформена добре и е в развитие така да се каже. Абе с две думи престраших се да се наредя до цветарките и аз ;) . Като цъфнат розите ще има още. Някои снимки направих след почистване на натрупаните с годините боклуци и след като окосих със щилката -нея си купих заради онова другото село и хората се смаяха,че бях първото и единствено момиче косящо с такава моторна косачка-то нямаше и друга тогава в селото де :lol: . Лека нощ и да пишете :tzeluvka:
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от libra »

Tanet ,няма нужда да си във Версай за да си щастлива- градина ти дава най-ценното : свързва те с безгрижното ти детството и твоята фамилия.И детето ти може да расте свободно тук,обгрижвана от всички ,които я обичат.Сигурна съм ,че и вие със съпругът ще успеете на вложите нещо ваше в имота. :stiskam:
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от milena02 »

Tanet, приказка е! Огромен потенциал има това местенце, чудно ще стане! Очите ми останаха в дуварите. Да не вземеш да ги смениш с някакъв малоумен триметров зид по модата "мутренски барок"?! Няма да ги пипаш, използвай ги като фон, като рамка на градината. Аз имам подобна древна ограда от големи речни камъни. Есента ще засадя през 2 м. двайсетина корена от белия катерач Мадам Алфред Карие, едните клони ще прехвърлям през зида, а другите ще хоризонтирам по него така, че да се вижда на всяка цена камъка. А белия цвят като фон съм избрала, за да се увеличи оптически пространството и да се откроят по-добре ярките цветове вътре в градината. Споделям тази идея само като посока на мислене, ти може да й намериш някакво друго декоративно приложение на оградата. И защото ти е плосък терена, като при мен, мисли за редуване на вертикали с хоризонтали. Арки и перголи с прави лехи и пътеки; високи с ниски растения. Създава динамика. А за да "центрираш" градината, трябва да имаш едно идеално правилно геометрично петно - например кръгла тревна площ, квадратно цветно петно, правоъгълна площадка с маса за кафе, нещо такова.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от calico »

Тани, ти нямаш нужда от съвети. Така като гледам толкова хармонично си подбрала розите, и така добре си ги наредила според даденостите, че просто акъли не ти трябват, ти си го можеш. :tzvetoman: :tzvetoman:
прекрасно място, просторно. Розите ти, също като моите, са пръснати. Мисли още сега за капково, щото ще ти трябва
Онова място до плевнята, за което казваш че огрява от изгрев до около обяд, е просто съвършено за Остин рози, защото дори и сянка там е светло. :daaa: и разни многогодишни в краката им и между тях като лилиуми, лавандула, вероники- освен поливането почти никакви други грижи.

аз ви виждам как сте пренесени там почти цялото лято щом е толкова близо до града :daaa:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от nadin »

Много ми хареса и двора и заглавието на темата. Ето още една душа дето като мен се е разпънала между идеята за карсива градина и селски двор с всичките му предимства и недостатъци. А заглавието ми е много близко тъй като това е любимото ми време рано сутрин като излезна да си пия чая на двора преди да са се излюпили всички останали. Слънцето изгрява, птиците пеят, росата още не се е вдигнала от тревата и цари едно страхотно спокойствие. Иначе за градината не се кахъри тя само ще си се получи. Най-важното е като я погледнеш да ти доставя удоволствие. Ако нещо не те кефи го местиш и толкоз. Рано или късно всяко цвете ще си намери мястото, аз съм на този принцип. Не се страхувам да места и по пет пъти едно цвете докато ми пасне на визията.
elena kirilova

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от elena kirilova »

Танет,аз напълно споделям мнението на Милена за дувара :daaa:
да не си посмяла да го разрушиш :svekurva:
аз като видя такова нещо и ми става едно топло на душицата,някак мило и много надълбоко ме жегва
това си е типично българско нещо останало от близките ни и аз на твое място бих реставрирала каквото е необходимо ,но бих запазила този дух :daaa:
много пространство имаш
започни от някъде където ''са ти преотстъпили ''място за изява и по малко ,по малко, да не се набива на очи ;) изграждай двора и градината както е в мечтите ти
нали знаеш -по добре да садиш ,отколкото да строиш :daaa:
и като гледам там едно мъниче как бодро се разхожда ,без да е принудено да го водят в парка за да гледа зеленина и да тича ,си мисля ,че в този дом има живот ,има история и има бъдеще
какво по хубаво детето ти да тича на воля и да не се чуди какво е кон и какво е кокошка,като градските чеда
моя съвет е да не бързаш
внимателно обмисляй всяко нещо къде да бъде ,защото не е добре след това да местиш и да пререждаш,знаеш го :dovolen:
Надин ,не се обиждай ,но аз толкова неща съм местила и повярвай -уморих доста от тях ,сега не споделям това мнение
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от zeleno »

И една снимка на малкото цветенце моля , в по-близък план... :liubov:
Прекрасно :!:
Аватар
Tanet
Кафе машина
Мнения: 4787
Регистриран на: Яну 13, '10, 11:52
Местоположение: Севлиево 5-а зона
Дал благодарност: 2 пъти
Получил благодарност: 1 път

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от Tanet »

Може да не съм се изразила добре,че писах през нощта и както казах три пъти без да искам изтривах всичко :oops: . Та, изобщо не съм си и помисляла да развалям дуварит,напротив ще сменяме капаците и част от циглите и ще ги подмажем,че са се разместили и е започнало за тече по тухлите. Дядо ми беше шивач-по стълбите на плевнята е ателието му с още запазени мерките на хората и печата на шивашко ателие "Париж". Беше човек с усет към естетиката. Каквото мога да съхраня създадено от него ще го запазя. Шивашката му машина "Сингер" е счупена,но плота с лятите крака отдолу може да се използва за някаква градинска мебел. Портата ще сменим , Ники обеща да направи нова с покривче и да е по-висока,че сега аз 1,73см все си удрям главата в плочата отгоре :D . Сега е отделил две намерени в плевнята колела от волска каруца и ще прави пейка от тях. Ама аз май по-харесвам градински столове като тези на Калико от кованото желязо,но до тях още не сме стигнали. "Бързай бавно" са казали по-мъдрите. :liubov2: Има геран и почнах да агитирам за поливна система, ще ги убедя,но ще е бавно, като им чета разни ваши мнения и опит. Възрастните трудно си променят стереотипа,като да станат в 5,30 да поливат пипера и домата :lol: .
"Истинските неща в живота, не са нещата"
[img]http://smileys.on-my-web.com/repository ... gonfly.gif[/img]

градинките на "утринния покой"
dal

Re: Градинките на" утринния покой"

Мнение от dal »

споделям мнението на всички писали по горе
мястото има дух и излъчване и наистина носи подписа на поколенията , което е хубаво да се съхрани
каквото си садила се развива прекрасно и колкото повече присъстваш там , толкова по хубаво и накипрено ще става - според мен мястото има могъщ потенциал при запазване на даденостите му , както си е с плевните дърветата дуварите и всичко.
пожелавам ти успех и знам че ще го направиш във времето и ще ти носи радост.... :liubov:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”