Късчета любов

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Късчета любов

Мнение от Димана »

Привет от Розовата долина! Това е,напълно аматьорски създадения от мен, план на нашата градина. Има и снимки. Дано ви стане ясно кое какво е, и къде е. :nod:
:sheart: Озаглавих така темата ми, защото тази градина я създаваме с мъжа ми от 3-4 години късче по късче и във всяко сме вложили много любов.
Това е планът:
Изображение
Новите градинки са където има размер 1,30 и бордюр. В северната част дори още не е сложен, но е предвиден.

Тази градинка, заедно с тревата, се намира под сянката на асма. Сянката е до лигуструма и прасковата.
Изображение

Другата част на новата градинка е на пълно слънце от сутрин до вечер.
Изображение
Под бутилките има заложени резници от рози- местна порода. :D Те могат да бъдат и преместени. В края до бордюра съм насадила бял, кичест, нисък карамфил.
Изображение
Тук ще се доизгради каменен зид на още около метър височина. Над зида ще има нещо мрежено, или дървено, на което да се хващат моите любими влечащи. На преден план е роза катерачка от Флоров-"Самба". Садена е през пролетта на 2012.
До басейна, вляво се вижда ниска, дървена оградка. Там е друга градинка, в която има хемерокалиси, бамбук и храст бял люляк.

Това е продължението на южната част на градината. Виждат се трите хибискуса, зад единия циментов стълб се вижда магнолията. Съседската стена ми е била винаги трън в очите. Като се разлисти асмата я поскрива, ама дотогава :ufff:
Изображение

Най- наложащото ни действие напролет, т.е. след около месец ще бъде да направим арки и да ги зарозим. Ей тук искам да го направя:
Изображение
Това е поглед от улицата към двора, а това:
Изображение
...от двора към улицата.
На тази арка има лоницера. От нея към пътната врата искам да сложа увивни рози, за да стане като тунел. Мястото е под асма. Сянката няма да е дълбока, а рехава, защото ще насочим пръчките при рязането да са към двора. Но ще има сянка.
Моля, обърнете внимание на последната снимка, сивата стена вдясно. Там ще бъде налепен камък донякъде, защото имам намерение да накарам любимия да ми изгради в долния край на стената място, в което да сложа почва и да стане градинка. Той, все още не знае ;). Арките могат и да завършват в тази градинка. Бордюрът там ограничава ширина 40 см, височина 40 см и дължина 3,30 м. Големината и ще позволи ли в нея да садя рози? Ако всичко стане по план, какви сортове рози да избера за това място?
Чакам съветите ви за избора на цветя за новите градинки и за розите за тунела.
Аватар
lenuza73
Кафе машина
Мнения: 3700
Регистриран на: Окт 3, '10, 18:27
Дал благодарност: 14 пъти
Получил благодарност: 18 пъти

Re: Късчета любов

Мнение от lenuza73 »

Миленка ,аз искам да ви поздравя със съпругът ти...до тук сте свършили чудесна работа ,а щом веднъж се започне няма спиране... :nod: :nod: Малко ,по малко ще му се види краят някой ден....а тези плочки ,защо не им намалиш малко обема и ще ти се отвори още местенце за разни други глезотийки :hmmm: Според мен остави само един ,два реда около басейна ,а от свободното местенце можеш да си създадеш още едно цветно-храстовидно кътче .. това е само мое мнение :D :hmmm: иначе за какво ги ползваш тия плочи? :hmmm: Или е място за беседка... Помисли си ,колко неща можеш да сбереш на това плочково пространство :hihihi: не че агитирам :stiskam: :hihihi: .. :ieeee: ... Остава да почакаме пролетта,за да видим тази чудесна градинка ,облечена в красива цветна премяна... :tzvetentze: :tzvetentze:

П.с от семенцата които ти пратих ,можеш да нахвъряш ,от акалифата покрай оградата зад басейна..тя стърчи достатъчно високо ,ако я поливаш по честичко .. :angelche: иначе можеш да нахвърляш и хости тук таме,около басейна и още куп други храсталачки... :hmmmmmm: аз правя нещо подобно в момента като теб :hmmm: и се блъскам с мозък ,кое къде да местя и преподреждам,след като пристигнат и няколкото поръчки които направих... :liubov2:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Късчета любов

Мнение от calico »

Диманче, много простор много нещо. Имаш невероятната възможност да се вихриш в различни посоки, направо ти завиждам :ieeemyzh:

къде са ти луковичните- лалета, лилиуми?

п.п. а, да- и къде са ти доматите? :angelche:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Късчета любов

Мнение от ljuboznatelna »

Знам, че всеки има някакви дългосрочни планове, които нямам как да знаем, но първото, което ми направи впечатление е, че липсва връзка от основната поляна към басейна:
Изображение

Също и връзката къща - градина е много затворена:
Изображение

Ако беше моят двор, щях да впрегна мъжката част да поразбият малко от бордюрите ;)
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Късчета любов

Мнение от Димана »

Изображение
Люб, до брезовия дънер малко се вижда входът към градината откъм къщата. Там ще минава продължението на жельтичкия бордюр, а този дето се вижда ще бъде разбит.
Входът за басейна е от другата страна.
Изображение
На каменния зид, между циментовите стълбове, това лято опънахме маскировъчна мрежа и по нея имаше грамофончета. Целта е да се обособят две отделни части- градина с трева и цветя и околобасейнно пространство, а влечащите ни пазеха от комшийски погледи. ;)
Ели, плочките ще бъдат преформени и подменени с жельтички, да са в тон с бордюрите. На тях през лятото изнасяме маса със столове. И люлка има. Ще пусна семенцата от акалифата между каменния зид и плочките, ама откъм басейна.
Ей тук опитах да сложа надписи на луковичните.
Изображение
Лалетата садих на групи от по 10 луковици различни цветове с къдрави листенца. От СС ги поръчвах, дано излязат това, което е на снимките на пакетите. :stiskam:
Лилиумите са пак от СС, а зюмбюлите са от най-обикновените- сини и много дъхави.
Фигурата, оградена с камъни е от "каменния" ни период- първата пролет. Сега ще я махнем оттам и ще я преместим.
За храстите разбрах, че има възможност да слагам. Казвайте какви да са. Треви също харесвам.
Тук ще добиете по- добра представа за градината от това лято.
http://damyana.snimka.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
Калико, виждат се и доматите. :nod:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Късчета любов

Мнение от calico »

да, видях.
ама този кръг с камъни точно срещу входа в градината някак не ми стои добре, като тапа е. от една страна е много малък спрямо околното пространство и на мен лично ми стои като кръпка там, от друга страна е доста голям спрямо входа в градината и визуално го запушва.
не си ли мислила да го преместиш, махнеш, или някак преобразуваш?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Димана
Кафе машина
Мнения: 3082
Регистриран на: Яну 29, '11, 16:59

Re: Късчета любов

Мнение от Димана »

Ще я премахнем фигурата.
Какво ще ме посъветваш за розЕния тунел?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Късчета любов

Мнение от ljuboznatelna »

Аз пак малко ще отклоня от цветята, дано вече не съм ти станала досадна :) А такова нещинко ще има ли?
Изображение

Разгледах албумите ти, мястото е много зеленко и романтично!
Пишеш, че ви трябва уединение на басейна и това е целта на каменната стена. Съседите обикновено имат добър поглед от втория етаж, тогава два метра стена не спасява положението. Не зная и какво точно имаш предвид, но тази стена много отделя басейна от къщата. Особено ако се направи и тунел от рози, имаме къща и два самостоятелни двора, вместо всичко да е свързано в къща + двор.

За тунела - когато минаваш отдолу цвят не се вижда така, както ако си на поне 3м разстояние. Това ще рече, че трябва да отидеш някъде на поляната да му се порадваш странично, иначе ти остава възможността да го виждаш отчасти само като влизаш в двора. Като пример - тук се виждат три рози (по една червена от двете страни освен розовата), при това не са засенчени и това е първия цъфтеж. http://lh6.ggpht.com/_bLRnegrIfc8/TAGHz ... 017170.JPG" onclick="window.open(this.href);return false; Всъщност са 6 рози: https://lh3.googleusercontent.com/-B8Ov ... 119140.JPG" onclick="window.open(this.href);return false; Отдолу е тъмница. Септември арката е това - само шума, единични цветове (само едната е еднократна), в случая не се и виждат. Сигурно има и по-цъфтящи катерачи, но никой не е показал лятна снимка като пролетната.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Късчета любов

Мнение от didak »

Ако идеята ти е да я разкандардисаш за арката с тези снимки, то ефекта е обратен :nod:
denitsavm

Re: Късчета любов

Мнение от denitsavm »

На мен лигуструма не ми се връзва. Градинката ми харесва :nod: , има време за доизкусуряване :daaa: Смятам, че е хубаво щом има пространство да се отдели басейна от погледите. То ясно, че ще се вижда от вторите етажи на съседите, но пък тогава те ще са клюкари като зяпат, а ако оставиш отворено ще те обявят за ексхибиционист :D , това в кръга на майтапа :dovolen:

Ще преместя тази тем в "Нашите Албуми" , мисля, че там и е мястото
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”