Остинки ограда

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
лалесъм

Остинки ограда

Мнение от лалесъм »

Зачела съм от миналата година. Четох-гледах-четох-гледах...и въздишах :dovolen: Не мога да се оправя с розите. А ММ категорично вече отказва да мъкне бали из баирите на мястото ни, така че преместването на вече посадени растения трудно ще го бъде занапред. Затова трябва да мисля три пъти и веднъж да посадя- надявам се с ваша помощ :tzvetentze:
Това трябва да се орози:
Изображение

Изложението е северо източно - сянка. Трябва да е един ред от рози с височина минимум 120м, крайните рози - може и 100м. Розите трябва да имат хубав храст, цъфтящ с цветове и долу, и горе, че горе ги гледам от лятната кухня, а долу - от хамака :). И трябва да са устойчиви на заболявания, че ние по редица причини не пръскаме. Много харесвам старинните рози, но избрах за тук да са остинки, защото видях как се развиват при мен и едните ,и другите от миналата пролет. Короната на принцеса Маргарита и Джеф Хамилтън вече укрепват от другата страна на поляната, така че те отпадат като избор. Опитах се да вържа нещо цветово и като форма на цвета и храста, но вариациите в снимките на една и съща остинка са толкова много, че най-добре да се доверя на око видяло и ръка отгледала :nod: Спретнах 2 варианта:

Изображение

Харесвам прегорялото жълто на St. Alban, но пък няма много впечатления от нея в нета. От прочетеното тук и Summer Song май е рисков.
Другият вариант:

Изображение

Но това са само картинки. Вие познавате растенията и сте на ти с розите за разлика от мен. Много разчитам на вашия съвет. :liubov: Може и нещо съвсем различно да е най-доброто решение.......
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Остинки ограда

Мнение от zeleno »

Да , на summer song не разчитай
Голдена расте мнооооого и при мен правеше цветове само на върха
лалесъм

Re: Остинки ограда

Мнение от лалесъм »

Да добавя, че

Princess Alexandra of Kent,
Winchester Cathedral,
Tess of the d'Ubervilles,
Jubilee Celebration

им се пазят дупки за напролет на други места в градината, така че и те отпадат като избор за тук.
dal

Re: Остинки ограда

Мнение от dal »

искам да питам нещо
това е ограда , т.е. мрежа
остинките какво се очаква да направят , да скрият мрежата? да скрият комшиите? да използват мрежата за подпора? третото няма как да стане , защото ще огъне яко ;
сега , ето ти списък с търпящите засенчване рози , като търпяща засенчване значи поне 2-3 часа слънце огрев
http://www.rosebook.ru/articles/stati-o-sortah/
обърни внимание на втория абзац , четвъртия и последнияа , където е списъкът най долу със сенкоустойчиви сортове

обърни внимание на мускусните хибриди , защото ми се струва че с тях може би ще се получи много по добре - примерно храстови с простоцветни рози цъфтящи 3-4 чесеца , като балерина , корнелия , динки , моцарт , равел , и т. н.
ето тук http://www.rosebook.ru/articles/stati-o ... snye-rozy/
ние имаме такава специална тема със сортовете и инфо за тях

за остинките : значи ти си разграфила двора и търсиш плънка за конкретни пет позиции , като определяш колко да цъфтят , колко слънце да имат , кои сортове да не се посочват защото имат други позиции и каква форма да имат сортовете които се посочат , ами ..няма как да стане -
сянка горе долу търпят L.D.Braithwaite , крокус , Winchester Cathedral , Мари розето , Constance Spry ,
но проблемът не е толкова в цветовите съчетания между остинките , а между разнородието в структурата на храстите , гледани в линия един до друг , т.е. трябва да станат по на 3-5 години да порастнат големи , че да можеш като ги настрижеш на по метър пролет , да дадат нагоре още метър летен прираст с цветове....

т.е. или избираш измежду всички сортове остин за там кои пет да са , или слагаш 5-8 муск хибрид храстови

от кои остинки аз лично не бих се лишила доброволно ? може би ще ме разбереш какво пиша по горе като видиш коментарите
William Shakespeare 2000 , но тя ти е ниска за там
Winchester Cathedral ,търпи сянка , но е капризна и трудно ще настигне другите по размер
William Morris-която е баш за там , но ти не си я заглеждала
Tradescant- която ще е ниска за там и има неравномерна структура и ще е грозна + има стремеж да мята листа защото боледува от чп
The Pilgrim-която е перфектна за целта , обаче ще мине двата метра още на трета година
The Ingenious Mr. Fairchild-която е с божурени цветове /на остин са 4-5 такива сорта/ и трябва да я прегледаш защото става !
Tess of the d'Urbervilles , която става на ръст и структура , търпи сянка , но е нахално червено и съцветията са малко капризни
The Generous Gardener , която изключвам че става над три метра , и не е особено цъфтелива
Teasing Georgia , която е много добро жълто и като форма и цъфти отвсякъде и търпи всичко , но не може да се мери с гр томас

и т.н. и т.н. ето ти ги тук всяко име отваря линк с инфо
в темата с остин розите има повечко отзиви за тях
http://www.rosebook.ru/roses/?type=intr&str=Austin

просто...най цъфтящите не са най подходящите по форма и ръст за твоето място
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 21 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Остинки ограда

Мнение от nadin »

Не ти препоръчвам bengamin Britten. Наистина расте като на картинката прави клони нагоре не се огъват висок е, за една година мина един метър, цъфти само по върховете. Цветът не е като по снимките, стои малко плосък, наистина гъст, но сравнително по-дребен от повечето остинки, а цвета е точно дето Дал му вика гащено розово, най- обикновено малиново розово, може би една идея по червеникаво от обикновените български храстови рози дето цъфтят напролет навсякъде по градините. Аз го гледах една година и го махнах. Има богат избор от други рози които са с по-впечатляващи цветове от него.
Май още имам негова снимка в папката за раздаване на подписа долу ако не съм я затрила.
лалесъм

Re: Остинки ограда

Мнение от лалесъм »

Зелено, Дал, Надин - благодаря ви много, че откликнахте :tzeluvka:
Benjamin Britten го харесах уж точно заради неописуемия му цвят, а ето, че можело много добре да се опише...така че да го разлюбя бързо, бързо :dovolen:
Целта е да се позакрие оградата и да имаме приятна гледка, а не буреняците на съседите, които и без това ги няма. Не ми се ще обаче да се получи плътна зелена ограда, че знам ли какво може да изскочи иззад нея - в голям пущинак сме.
Дал, не съм разграфила мястото – де да беше така толкова необмислен труд бих спестила. :ufff: Харесва ми роза и й търся подходящото място. Например Tess of the d'Urbervilles - видях ето това

Изображение

и ще я посадя на подпорна стена, така че да пада свободно долу. Същото съм замислила и за The Ingenious Mr. Fairchild - аз божурени цветове не бих пропуснала ;) , и за Jubilee Celebration - че да ми е под носа :dovolen:
Във форума като чета - проблем за остинките е жаркото слънце. А при оградата е ажурна сянка, докато не се извисят съседските бурени, които ще бъдат косени докато не ми укрепнат розите. Затова си помислих,че е подходящо място за всякакъв вид остин рози и няма да им влияе на цъфтежа, защото не е плътна сянка. Обаче май повече ще цъфтят откъм запустялото съседско място :hmmm: И дали ще си самозасенчват силно долната част и ще оголват краката.....уф, то пък не може всичко да се предвиди :snif:
Гледах темата за ругозите. Самите рози не ме впечатляват, но ще поогледам пак, защото Балерината си ми харесва.
Доста от розите в списъка за сянка, Дал :tzvetentze: , съм ги предвидила за другите оградни телени участъци, но ще ги действам поетапно, че да не злоупотребявам с усилията на ММ, който не дупки, а траншеи за рози почна да копае :dovolen:
Аватар
zeleno
Наркоман
Мнения: 13673
Регистриран на: Ное 23, '10, 15:59
Дал благодарност: 123 пъти
Получил благодарност: 237 пъти

Re: Остинки ограда

Мнение от zeleno »

Изображение
Phyllis Bide
Малко извън темата , но вида и е много весел
Бях решила да си взема една от любопитство , но в момента е изчерпана при холандеца...
Взех си и Дрехата на Йосиф...но тя е за силно слънце/припек/
лалесъм

Re: Остинки ограда

Мнение от лалесъм »

William Morris e приказна :liubov2:
И защо не съм я заглеждала досега :ufff:
Защото гледам на Холандото височините - разбрах,че фотосите са му зле ама и на другото вяра да нямаш :evil:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Остинки ограда

Мнение от calico »

Лале, аз не бих се лишила от остинките там. Тъкмо като за тях, лека сенчица.

виж и Cottage Rose http://www.rosebook.ru/roses/english-ro ... tage-rose/

Scepter'd Isle http://www.rosebook.ru/roses/english-ro ... terd-isle/ - таз е много цъфтежна

а и Hyde Hall е типична роза за ограда, за граница, но става по-височка от метър

а иначе като цветово, на мен лично ми липсва нещо бяло там, а и белите рози по принцип търпят засенчване

и да питам Абрахам Дарби никъде ли не го предвиждаш?

и все пак колко часа на ден има пряко огряване?
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Остинки ограда

Мнение от dolli »

Лаленце, тези снимки в началото загатват за една много хубава градина, защо не покажеш повече снимки да й се порадваме :dovolen: Може и в темата за "Нашите градини" . Моля те :tzvetentze:

Иначе от остинките не пропускай Шекспир - тя не е така висока като другите рози, по-скоро е широка - нея може в края на лехата. Голден Селебрейшън е висока, но става за превиване и тогава няма да цъфти само по върховете. А за Съмър Сонг, не знам защо битува такова мнение. Елена Кирилова мисля, че беше показвала лятото снимки на нейния и е разкошен голям храст :daaa: Аз си го купувам за втори път и все не успявам да го захвана. Сега пак от Петрович и пак е половин клечка за зъби - захлупих го с буркан за да му дам максимален шанс за оцеляване. Джейм Галуей е много висока роза, расте право нагоре, но става за превиване. Може да се използва и като катерач, моята първи сезон направи прътове по 1,80 м. Цветовете й са малко дребни, от слънцето бързо избеляват.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”