Как да превърна хаоса в градина ?

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

За пореден път имам нужда от вашия опит в оформянето на градини,мили ми съфорумки и съфорумци! :daaa:
С ваша помощ вече се радвам на скалния си кът.За него снимки ще пусна другаде(не знам точно къде).
Сега става дума за малката ми цветна градинка,силно казано градинка,която се намира на предната страна на къщата ни. Мястото е с южно изложение, но тъй като на отсрещната страна на улицата има висока жилищна сграда, слънцето достига до градинката от 13.00часа нататък.През целия ден обаче е светло и проветриво.Мястото е очертано от много нисък бордюр с камъчета и е правоъгълник с размери 650/280 см. по протежение на метална ограда откъм улицата.
Изображение
Изображение
Изображение
Напролет е красиво, но сега си е направо пущинак!Майка ми, когато гледаше скалния ми кът в задния двор изпусна неволна реплика"Ех, сега това да ти беше пред къщата, да му се радват хората, като минават!"Това ме накара да "погледна" истински.Установих, че в предната ми градинка само съм садила, без много ,много да се замислям, или пък неправилно съм го мислила.Та, в тези 18кв.метра има какво ли не, само не и замисъл.Откъм улицата има ред с хемерокалиси,които искам да запазя;между тях има 4 рози на по метър разстояние и два орлови нокътя,още млади,които вървят по оградата.В най левия горен ъгъл има цезалпиния,която искам да запазя там;в долните два ъгъла има два индийски люляка,искам и те да си останат там.Има бадемово дърво, което прави много рехава сянка и в ствола му от ляво има калмия, а от дясно-рододендрон; в дясно от родото има доста голяма хортензия,която беще център, но вече втора година прави много малки цветове и искам да я изкореня.В дясно от хортензията има саморасла каисийка,още не раждала, но мъжът ми няма да се съгласи да я махнем.И в дясно от нея, до ниската жълта метална преградка има две рози и два клематиса, а до тях и храстче вейгела.Най- вдясно е храста розмарин.От розмарина вдясно има празна пътечка около 80см.-там си изваждах стайните цветя.Това са нещата, които трябва да си останат.Евентуално мога да преместя една от розите откъм улицата, че е едно никакво червено и не цъфти почти никак.Около каисийката е мястото, където има около 20 лилиума;От хортензията вляво и напред са 60-70 броя гладиоли,които тази година цъфтяха съвсем на рядко.Има и още далии, божури,лиатриси,астилбета ,флоксове и какво ли още не.От луковичните не бих могла да се откажа от лилиумите.Другите на есен ще вадя и местя някъде( ?????).От най -вътрешната част на този правоъгълник има наслагани ниски хризантеми,там на есен смятах да сложа и лаленцата от СС.Виждате и камъни,донесла съм си нови и ми се иска някакси с тях да подредя това място.Помогнете ми да наредя този пъзел! Моля! :eeeh:
dal

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от dal »

аз искам да помогна , обаче не мога , при параметрите дето ги задаваш -кое да остане и т.н.
ако беше у дома , щех да изкъртя всичко и да започна наново , и половината да изхвърля или подаря -освен насрещния блок дървенцата си казват своето , което расте не цъфти
обаче това тук са еретични изречения и моля да не им обръщаш внимание , за сега :tzvetentze: след още две години местене и купуване и съсипване на цветя ако нещата не се оправят -отвори си темата и като си я прочетеш ще знаеш какво да направиш ....
това е

виж това Изображение
20 и кусур годишни рози , чепори , нагъсто , шипки , дивотия , ами и тагетиси из тях ,ами и дребни подивели зюмбюли , ами и нарциси и разпаднали конски лалета
и тук там нови рози, садени за сума си пари , удавени в шубрака -не можах да се справя , градината е на майка , есента ще се изтрепем сигурно .... :lol:
ще изкъртя всичко
ще насипя тор
ще вдигна бордюрите отзад и отпред и един ред тротоарни плочки ще извадя
сега етикирам , което има бял етикет е за боклука -половината , глории дей , драматичти триметрови плюшове и кадифета , вариегата ди болоня , фердинанд пичард , два блу мууна , и какво ли не още
което има етикет с единица -е за задната част
което е с двойка-за втория ред
с тройка-за най отпред


успех :tzvetentze:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:eeeh: Ех, Дал! Недей и ти така ,вярно, че съм трупала безидейно, но не може да не може да се въведе някаква хармониииия!Всъщност доста неща бих могла да пратя в задния двор-родото, по-на сенчесто;клематисите до къщата на пълен пек,Вейгелата може да отиде отзад при камъните.Гладиоли няма да има отпред.Цезалпинията е съвсем малка още -към 150см и не прави хич сянка;инд.люляци са около 70 сантиментрови.Пътечката най-вдясно ще я разкопая. :snif: :snif: И розите са още по 50-70см.И още нещо сигурно може да се прехвърли някъде.
Да предположим,че мястото е празно;само двете дървета ги има - как бихте процедирали с наличните мои зелении?Може би така поставено, ще ви е по-лесно да ми помогнете? Пък аз ще видя ,кое мога да прежаля. :hmmm: :hmmm:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Маги, аз мисля, че предна градинка, особено с такива правилни форми трябва да е доста по-формална. Т.е. доста по-геометрична и с повтарящи се растения. Напр. хемерокалисите да не са на редица, а на 2-3-4 групи. Не е лошо да я вържеш стилово с къщата /ако има нещо по-особено разбира се/. Самораслата кайсия или трябва да облагородите или да махнете - иначе плодовете и за нищо няма да стават. Може да добавиш още рози и да ги направиш на масив под формата на полукръг - права линия откъм оградата и назад полукръг да оформят, кръг или нещо геометрично. Да "очертаеш" формите с чемшир или други ниски и за предпочитане вечнозелени храсти и ивици трева. Идеята ми е, че като направиш такъв тип форми, те ти очертават и подреждат градината и след това, каквото и да сложиш вътре то играе роля на пълнеж, а не на първостепенно растение. Оттам нататък можеш да си мешаш и слагаш цветя както ти харесва. Идеята ми е, че малка градинка пред сграда не може да се направи в пейзажен стил и там формите се определят от сградата и нуждите

Изображение Изображение
и още изгледи на предни дворчета, с уточнението, че там нямат огради, но пък да покажа какво имам предвид под формалност и геометричност, където не всички растения са наредени като войници, но все има нещо, което определя някаква линия на формите, обикновено съобразени с линията на къщата и терена https://www.google.bg/search?num=10&hl= ... 17&bih=725" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mileni
Чист кофеин
Мнения: 5149
Регистриран на: Ное 30, '09, 14:43
Дал благодарност: 229 пъти
Получил благодарност: 82 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от mileni »

Магдалена ,Дал е много права за махането :daaa:
Аз имам едно пространство почти с твоите размери 6м на 1.20.по същия начин съм слагала ,какво ли не.Дори и дърво имам по средата ,почти ,като теб :dovolen: Наесен ще разчиствам,едната половина.
Според мен мястото е идеално за остинки,които искат светло ,но не да ги пърли слънцето,поне повечето не обичат това.
Ако имаш такива рози,може да направиш с тях такива полукръгове ,които е описала Дени.За лилиумите ,не зная ,как ти цъфтят,в смисъл ,като са под дървото,не е ли им сенчесто много там?Може да ги съчетаеш по цветове с розите.Или искаш да са си отделно ,само лилиумите?
Зюмбюлите ,не са като лалелата,може да стоят ,без да се вадят,не до безкрай разбира се :dovolen: .понасят и поливане .Моите търпят ,какво ли не.Това го пиша ,защото споменаваш и за тях,не знам ,дали ще ги махаш ,или искаш да останат.
Пусни хляба си по водата и ще го намеpиш не след много дни.
http://mileni.snimka.bg/flowers/lyato-2013.762771" onclick="window.open(this.href);return false;
https://picasaweb.google.com/101763371167451658448/201502" onclick="window.open(this.href);return false;
dal

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от dal »

не искам да ми се сърдиш , аз така си пиша -директно
знам че ни е мил всеки стрък дзимбил , ама градината си иска някаква логика , повтаряемост и елементарно планиране , ако не искаме тюрлюгювеч , или пък същият сме го наследили , или сами създавали и ни е омръзнал ...
трябват ти повторяеми елементи за стройност и добър външен вид
дали ще са подобни камъни
дали петна с еднотипни растения / по цвят , по вид , по височина , /
дали чимширите очертани
дали плочопътеки
дали с иглолистни
дали градинските ни лампи-хармонията идва от стройното повтаряне на нещо си
ако изкараш всичко , определиш петна с хамерокалиси и лилиуми в средата им ,
ако очертаеш с нещо петната , локализираш рози по размер или по вид , или по друг белег , наместих храстите според нуждата им от огряване и оправиш в търпими граници дърветата-нещата ще ти се получат ...успех :tzvetentze:
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Е как ще се сърдя на когото и да било ! Та аз точно това очаквам, в диалога ,в критиката, в предложенията , да се появи моята градинка.Постигнах и някакво развитие по въпроса с разчистването- половинката ми се съгласи да преместим кайсията и да отрежем бадема.Така , че дървета няма да има.Родото ще отиде отзад,Кога мога да преместя двата клематиса и розите на друго място? Задължително ли е ,след като определя петната, в които ще има насаждения, останалата част да затревя? Опасявам се, че няма да мога да я поддържам в идеален вид(както в снимките от Деница). :hmmm:
Много ми се иска да вложа красивите ми камъни някъде тук.Обичам камъни!
А вас ви очаквам. :nod:
Аватар
Lizi
Чист кофеин
Мнения: 6608
Регистриран на: Ное 29, '09, 17:02
Получил благодарност: 51 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Lizi »

Магдалена написа::Кога мога да преместя двата клематиса и розите на друго място? Задължително ли е ,след като определя петната, в които ще има насаждения, останалата част да затревя? Опасявам се, че няма да мога да я поддържам в идеален вид(както в снимките от Деница). :hmmm:
А вас ви очаквам. :nod:
Рози и клематиси се местят наесен . Сега няма да се хванат.
И ако имаш и друга трева може и да насееш малко и тук.Но ако мислиш това да е всичкото ти място с трева ,просто забрави.Все съм се чудила на мои съседи с тези малогабаритни градинки метър на метър райграс. Къде му излиза сметката да купуваш косачка за толкова малко трева? И имаш ли достатъчно вода? Наясно ли си райграса колко вода гълта ?
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Ако петната с растения са ти по-обемни, ще остане малка площ за трева, не изисква кой знае колко поддръжка :nod: , реално можеш да замениш тревата или с чакълена настилка /ако ти скимне после да я махаш ще е неприятно/ или с мулч, който пък също изисква поддръжка, но е красив. Ако искаш да използваш камъните, ще е необходимо да създадеш скален кът, /което не ти препоръчвам/ или да очертаеш лехите с камъни нещо като това Изображение Камъните са малко капризни от гледна точка на това, че все трябва да се вържат с къщата и/или оградата, иначе не седят стилно, а според мен предна градинка трябва да е семпла и стилна.

Ако създадеш скален кът с дребни иглолистни, треви и разни почвопокривни, ще е лесно за поддръжка, но пък е по-претенциозно от гледна точка на допълващи растения - т.е. ако решиш да имаш арка с рози или нещо такова около вратата е по-трудно да се върже стилово със скален кът, същото важи и за висящи кошници и други шарении. Вечнозелената градинка, каквато е скалния кът изисква акцентът да пада върху архитектурата. При по-цветната градина е обратното, а с много умения би могло да се постигне и някакъв баланс.

Ако можеш застани от отсрещната страна на улицата и снимай оттам... Разходи се и по тротоара отпред и си представи какво би те грабнало ако е чужда градина :nod: Вземи в предвид това, което Дал ти казва за повтаряемостта на елементите, каквито и да са :nod: Дай си сметка, че на такава площ можеш да имаш само един или максимум два акцента. Прецени дали предпочиташ акцента - това, което би грабнало погледа, да е върху къщата и градината да е просто подчертаващ елемент, или ако фасадата е просто нищо особено акцента да е градината и останалото да е на заден план - в този случай ще ти трябва по-пищна градина :nod:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

скалният кът на заден план, но надали ще седи добре зад оградата Изображение
шарения, с акцент цветята и свързващ елемент оградката и свързаните с нея пергола и решетка на прозореца ИзображениеИзображение
акцент - входът и зелена градинка като втори план Изображение

разгледай тук http://www.bhg.com/gardening/landscapin ... ts/#page=1" onclick="window.open(this.href);return false;

при теб оградата изисква високи растения до нея Изображение

повтарящи се растения Изображение Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”