Как да превърна хаоса в градина ?

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от calico »

как не съм я видяла тая тема, ми то за ръсене на акъл, и аз да пропусна? :angel2: :angel2: :angel2:

Магдалена, Дени е права- мястото ти е с геометрични форми и е малко за да рзвиеш из него пейзажен стил или градина тип котидж- дето всичко е наблъскано, ама все пак има някаква хармония

на толкова място да сложиш само цъфтящи неща както и да ги редиш ще е все неподреден хаос. това е щото ти липсва зеленото за фон. Според мен за да стане хубава предна градинка отчаяно се нуждаеш или от чимшири като бордюри, или от тревна лента някак си.

проблема с чимшира е че като е толкова голям колкото ти трябва, е доста скъп, а иначе расте бавно.

на мен не ми е много ясно от снимката кое какво е и колко е голямо, но какво бих направила аз- щях да се опитам да скупча всички храсти около това бадемово дърво, ако е възможно, и щях да сложа околовръст там за фон зелено килимче, може и кръг но по-добре нещо малко в неправилна форма, като по края там някъде може да се нареди малко скално кътче. За такива малки зелени площи ти препоръчвам не житни треви, а бяла детелина- стои чудесно зелено и почти не се коси, най-много 2-3 пъти на сезон.

после вече може да раздвижиш из мястото нещо като зелени виещи се пътечки и около тях да скупчиш от другите цветя- на туфички
за толкова малко място бих избягвала ярките цветове- жълто и червено
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:dovolen: Благодаря,Калико!А ти къде спА до сега, та не се произнесе!? :hihihi: :hihihi: Времето минава, идва ред на пререждане на щуротията ми, а аз нямам нищо в главата си! :ovtza: Първо ще си пооправя оградката-искам да я облепим с камъни. :hmmm: Ще местя многогодишните в задния двор;ще махна кайсията и навярно бадема; ще сложа няколко туи за зеленина.И другаде четох за зеленкото на детелината,ще помисля!Някак си и камъните ще разположа, а ако не ми хареса - пак ще пререждам.Мисля да заложа на пролетните луковични, после на няколко рози и летните лилиуми;на есен - ниски хризантеми.Опасявам се, че пак ще сътворя хаос, но поне да е по-малък.Така ще си редя няколко сезона явно, докато реша какво искам .Ами това е ! :glupav: :glupav:
Ако има и други като Калико, моля, сега е моментът да дадете акъл , та дано хване място!! :hihihi: :hihihi:
И нещо се сетих да попитам- защо малка площ не търпи червени и жълти цветове; те я смаляват още повече оптически или ..... :hmmm:
dal

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от dal »

Магдалена написа::dovolen: :hihihi: :hihihi:
И нещо се сетих да попитам- защо малка площ не търпи червени и жълти цветове; те я смаляват още повече оптически или ..... :hmmm:
щото тука калико и още няколко звезди не могат да съчетават червеното и жълтото с нищо , уж
иначе в градините им двата цвята присъстват обилно , разбира се
други пък нещат розово и само такова купуват
трети като мен дуднат срещу шареното , пък току им се образува нейде из пейзажа
изобщо не им обръщай внимание на тия горните , сядай чертай и пиши и ще го нагласиш :tzvetentze:
denitsavm

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от denitsavm »

Ярко жълтите и червени цветове привличат погледа неудържимо и се превръщат във фокусни точки. Ако си сигурна, че на някое място искаш такава точка - точно такъв цвят трябва, но иначе не е много удачно. Подходящи са за рамкиране също - 2 храста ярки червени рози рамкират нещото, което е по средата идеално. Жълтите рози не са особено ярки и не са проблемен цвят обикновено. Принципно можеш да омекотиш ефекта на червено с достатъчно розови цветове наоколо, а ефекта на жълтото с кремави и бели... но това пък изисква по-голямо пространство и пейзажен стил. Също ако направиш всичко само в червено... тогава пък ще е доста ярко и ще привлича погледи от началото на улицата ... От друга страна бледи тонове, подчертават акцент върху сградата..Всичко зависи от целите, които искаш да постигнеш.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от calico »

Маги, бадема е оня ствол на дърво който се вижда до пейката нали?

и ще го местиш или махаш???? :evil: :evil: това голямо дърво??? :svekurva: :svekurva:

аааа, отказвам се повече да давам мнение, не съм съгласна и това си е. Че то тъкмо имаш една хубава фокусна точка, и във височина имаш обем за тая градинка.. иначе кво ще стане- един килим някак си нашарен и без клонка отгоре :x
а бадемите имат толкова ефирна и красива корона :cry: :cry:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:eeeh:Е, Калико, недей рИва ! Аз се бях изплашила, че бадемът влияе зле на рододендронът, който е до неговия ствол и изсъхна наполовина това лято. Но явно съхненето си е било от жегите.Та -бадемът няма да го режа,макар че тази година хвърли всичките си цветове .Така че - изказвай си се спокойно по темите и извън тях! :tzeluvka: :tzeluvka: :tzvetentze:
Аватар
tsvetina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1600
Регистриран на: Мар 16, '12, 15:29
Дал благодарност: 12 пъти
Получил благодарност: 21 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от tsvetina »

Хубаво е, че няма да отсечеш бадема - цъфти красиво, не прави плътна сянка... Чела съм някъде, че всички сортове бадеми са самостерилни /дано се изразявам правилно/и за да имат плодове, се засажда още един сорт, който цъфти едновременно с другия.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от ljuboznatelna »

Според мен на градинката ти на първо място й липсва вода и тор. Описваш големи растения, които ако са поливани и торени, на втората година се забелязват и на лоша снимка, а тук не се виждат. И другите щяха да имат по-добър вид и градинката нямаше да те дразни.
Лагерстремията долу в дясно е много близко до пътеката, а тя се разклонява и ще ти пречи.

Ако имаш пръст, направи си скален кът,толкова много го искаш! :dovolen: Аз лично бих го направила зад бадема(имам предвид първата снимка), като най-високата част му е залепена за оградата. Там можеш да насадиш цветята и пролетните лукувични. До входната врата, в подножието му - една група гладиоли.
Вайгелата според мен си е добре там, тя става висока и много се разклонява, когато цъфти клоните й висят.
Аватар
Магдалена
Кафе машина
Мнения: 3421
Регистриран на: Юни 26, '10, 15:57
Местоположение: Благоевград
Дал благодарност: 18 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от Магдалена »

:nod: Много вярно си преценила,Любознателна! На градинката ми й липсва най-вече тор.Вода има достатъчно, но като е бедна почвата, какво и как да расте!
Слагах на 2 пъти по малко амониева селитра около гладиолите, но ефект не се забеляза(естествено).Сега съм се снабдила с няколко чувала оборска тор и когато прецъфтят далиите ,ще извадя грудки, луковици, което позволява, и ще смеся почвата с тази тор, ще прекопая,дано малко подобря състава й. И камъни ще има, не зная как, не зная дали някой ще го одобри, но ще има! :daaa:
Лагерстремията и сега вече ми пречи, но не бих ли могла да я подрежа като мъъъничко дръвче! :?:
Благодаря ти за изразеното мнение! :tzeluvka: :tzeluvka: :sflower: :sflower:
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Как да превърна хаоса в градина ?

Мнение от calico »

Магдалена, зарови наесен доколкото можеш бавнодействащи торове, фосфорни и калиеви.
било хубаво на 3-4 години да се прави така
то без анализ на почвата ще е на сляпо, ама пък като не е толкова много сигурно е полезно
аз слагам по една шепичка на квадратен метър горе долу. и закопани гранулите
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”