Началото на моята градина

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
sandan
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Мар 21, '12, 15:37
Местоположение: Сандански

Началото на моята градина

Мнение от sandan »

Здравейте, ще пусна няколко снимки на строителната си площадка, която късна есен трябва да се превърне в новия ми дом а напролет ще поставя началото на моята градина. Малко избързвам с плановете,но есента и зимата трябва да пусна под земята система за напояване на зелената площ а в участъците с храсти и цветя капково напояване. Знам че ще прекроявам много пъти,но с ваша помощ се надявам да се получи добро място за отмора.

[img]http://storage4.album.bg/b07/скица_5b82f_29839366.jpg[/img]

Това е една бърза схема на мястото за да се ориентирате по-лесно. Направих я на фотошоп че не ми се разучаваха програми за проектиране.

[img]http://storage4.album.bg/8b0/изглед_отпред_46111_29839364.jpg[/img]

Това е входа на къщата където ще е централната пътека за влизане. Чакам само ВиК да си свършат работата и започвам да я изграждам.
тук куцам от към идеи :ufff:

[img]http://storage4.album.bg/849/СЕВЕРНА_СТРАНА_61f2a_29839363.jpg[/img]

Това е една алея вляво от къщата с широчина около 2 метра която ще е по- сенчеста и съм замислил като кът за хортензии наредени в колона по цялата дължина. Ако ги засадя близо до оградата ще остане свободно място до стената на къщата което мисля да засадя с някакви цветя. Харесаха ми едни снимки във форума с алеи мускари но не ми е изчистено като идея.

[img]http://storage4.album.bg/c73/ЛИЦЕ_586b0_29839362.jpg[/img]

Това е другата (срещуположната на входа) страна която гледа към градината. Тук е и верандата, която мисля да обитавам през по-голямата част от годината. Засега е планирано само езерце.

[img]http://storage4.album.bg/082/изток_c0108_29839365.jpg[/img]
Това се вижда от верандата. По периферията мисля да има храсти и дървета , в средата да е трева.

[img]http://storage4.album.bg/98a/ЗАПАД_fc762_29839361.jpg[/img]

Това е в ляво от верандата, тук по план ще има алея за паркиране.

[img]http://storage4.album.bg/860/южна_страна_f9855_29839368.jpg[/img]
Това е южната страна с планирана къщичка за градински инструменти и малък кокошарник които ще са готови до десетина дни. В близост до оградата мисля да засадя няколко плодни дръвчета.

Оградата откъм улицата е засадена с Лигустум (вечнозелен) за другите страни не успях защото удари жегата но напролет ще бъде направено.
Съпругата ми иска северната страна да и насадя дива лоза, за да порасне по- бързо, но се двоумя засега. Не знам дали ще издържи мрежата.

Извинявам се за начина на поставяне на снимките , но всякак опитвах да ги кача да са направо отворени,но не ми се получи.
http://www.canary-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.album.bg/sandan/albums/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Началото на моята градина

Мнение от milena02 »

Охо! Че ти си съвсем напред с проекта вече! А предвиждаш ли място за барбекю? За кафе? Или за плаж - шезлонги, басейнче, чадърче? Т.е. къде ще "живееш на двора"? Питам, защото от това "какво ще виждаш", когато правиш "еди какво си", зависи в много голяма степен планирането на цветните петна.
Аватар
sandan
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Мар 21, '12, 15:37
Местоположение: Сандански

Re: Началото на моята градина

Мнение от sandan »

milena02 написа:Охо! Че ти си съвсем напред с проекта вече! А предвиждаш ли място за барбекю? За кафе? Или за плаж - шезлонги, басейнче, чадърче? Т.е. къде ще "живееш на двора"?
На самата веранда има място за барбекю. Басейна ми е малко снобарско а и ми е скучно да седя без да правя нищо .
Място за кафе не съм избрал още. Имах идея за Дзен кътче, но не знам как ще се върже с останалата част.
Жена ми ме натиска за люлка (която и обещах прибързано след като преглътна покупката ми на дърводелска машина за да си изработвам пчелни кошери) но тези дни влязох в раздела за розите, който умишлено избягвах :dovolen: и сигурно ще я изненадам с люлка покрита с катерещи се рози :liubov:
http://www.canary-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.album.bg/sandan/albums/" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
magea1
Двойно кафе
Мнения: 170
Регистриран на: Сеп 18, '11, 23:57

Re: Началото на моята градина

Мнение от magea1 »

Леле, още има мъже дето им е скучно да си седят на двора, на сенчица, с питие в ръка и да не правят нищо... И то млади ;) Ще те дам за пример на мъжа ми - кокошарник, кошери, езерца.. А той, моят само храни рибките и костенурчо в езерцето, което чистя, преподреждам камъни, садя растения, преправям водопади, гоня къртици... И то когато му е кеф. А иначе и седмично минава покрай растенията и им се кара ако не растат добре.. :-)
Това по хумористичната част... Виждам че си мераклия. Имаш цяла зима на разположение. Свали си Chief Architect 11. Тя е много потребителски настроена арх. програма, има и доста библиотеки. Разчертай си точните размери на двор, къща, изложения. Пусни търсачката в гугъл за 'Landscape design". Прегледай, има много материал. Без проект не е добре. А за да сложиш поливна ти трябва такъв. И да - люлка на любимата с няколко катерача! Това е най-хубавата идея!
Успех в начинанието! :tzvetoman:
Веднага ти казвам какво не бих направила: Да съсипеш юга с кокошарник и бараки! Ако можеш ги изтегли на равнището на паркинга. Имаш място. Около тях някакви дръвченца и храсти.
А зеленчуковата градинка?? А лозичките? Може на това място и пак оградени с разни храсти. Изтегли го това езеро към югоизточния ъгъл. Имаш място и за плачеща върба до него, ама не те съветвам. Ще хвърля листа във водата и ще замърсява езерото. Има декоративни плачещи. Пред верандата си остави открита площ. Да има простор. Езерото да не е локва а да събира поне 15-20 м3 вода. Иначе ще чистиш като луд. Например 12Х4м някакъв бъбрек. Може и рекичка. А като си майстор на дървото, можеш да си направиш беседка оградена с вода до езерото, с някакви мостчета. Ако нямаш, задължително си изкопай бунар или сондаж. Иначе забрави за езера, поливни системи и др. подобни. Освен ако не крадеш вода, разбира се. :mrgreen:
dal

Re: Началото на моята градина

Мнение от dal »

:mrgreen: довечера ще ти разгледам проектите на спокойствие , ама внимавай с тая люлка + рози да се не одере некое бутче щото ще ядеш дървото и това ще прекърши напъпилата в теб романтика в зародиш :mrgreen: :hihihi:
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Началото на моята градина

Мнение от kesten »

Сандан ами ти си напреднал наистина много и става страхотно.

И аз имам забележка относно кокошарника. Премисли още веднъж, нали ще го правиш тези дни. Това е най-хубавото място в градината юго-източният. Защо не го изтеглиш в долният край на север.

Когато правих проект на моята градина един немски ландшафтен архитект ми каза, че задължително трябва да избера място в градината от където аз да си гледам къщата и да и се радвам. Там трябва да има в зависимост от възможностите- беседка, перголи, барбекю,пейка, люлка .. Ако не преместиш кокошките и сложиш край тях барбекю ще имаш неприятни миризми и доста мухи в близост.
Аватар
milena02
Чист кофеин
Мнения: 5417
Регистриран на: Юни 13, '12, 16:35
Местоположение: София
Получил благодарност: 1 път

Re: Началото на моята градина

Мнение от milena02 »

kesten, точно това и аз казвам. Че първо трябва да се набележат местата, от които дадено нещо ще се "вижда". Например, люлката, обвита в рози, е повече "обект" - по-интересна е за този, който я гледа, отколкото за онзи, който се люшка на нея. За него е важно срещу люлката какво има. И, Емо, не разбрах в къщата целогодишно ли ще се живее или ще я ползвате само през лятото? Защото, ако и зимата ще сте там, трябва да се мисли и за това как да не остане само на кал и камъни двора през студените месеци.
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Началото на моята градина

Мнение от didak »

Здравей Сандан,
тук виждам някой като мен, който го е "ухапало кучето' на тема градина, затова мога спокойно да те нарека "виртуален колега". Предполагам и ти като мен срещаш неразбиращи погледи сред приятелите си, но пък важното е да си ти е кеф, а удоволствието от съзидаването е огромно. :nod: :nod:

По същество -добре, че си попълнил "местоположение" в профила си, че с този наклон на покрива, малко ме притесни за през зимата.
А как си с наклона на терена? Струва ми се, че има минимален - запази го.
Дано да си сложил отвори за извеждане на водата в бетонните основи на оградата, че при дъжд езерото ще завладее целия терен.
Входа, заради западното изложение трябва да го засенчиш възможно най-много. Въпрос на вкус е дали ще предпочетеш редица от Туи, следващи пътеката, декоративни/овощни дървета или допълнителна конструкция.
Езерото бих до доближил към края на градината, където е мястото на по-високите дървета, които да хвърлят сянка върху него.
Т.е. мястото на люлката, езерото и дървото център на композицията ги виждам на мястото на кокошарника. Така съседните къщи ще се скрият от погледа ти гледано от към къщата, и ще останат зад гъба ти, когато си отморяваш в градината с лице към къщата...
Аватар
kesten
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1218
Регистриран на: Дек 2, '11, 10:10

Re: Началото на моята градина

Мнение от kesten »

Сандан, мисля че с колегите съфорумци сме на едно мнение. Ето визуализирам го. Местим кокошкарника в най-отдалеченият край, инструментите зад къщата от север. Хем ще са удобни и за инструменти за къщата хем не се натрапват. Предолагам че ще правиш лека барачка за която няма да искаш строителни разрешения и за това я залепих на оградата.
Изображение
Аватар
sandan
Дълго кафе
Мнения: 144
Регистриран на: Мар 21, '12, 15:37
Местоположение: Сандански

Re: Началото на моята градина

Мнение от sandan »

Благодаря на всички за коментарите :dovolen:
Започвам да отговарям наред:

magea1 Кокошарника ще бъде за не-повече от 5-6 декоративни кокошки които да пускам по градината. Отдолу всичко ще е бетонирано и със сифон за миене. Наистина мога да го изтегля на северната страна,но пак в долния край.
Имам опит с езерата и ще бъде наистина по-голямо . Югоизточния край на парцела е около 50 метра от къщата и ми е малко далеч за да го гледам. Но ще го преместя все пак с 5 метра от проектираното. :daaa:
Самото езерце искам да се доближава до естествен вариант,без много кичозни елементи.
В едно богаташко имение поддържам едно езерце с 50 метрова рекичка към него (аз отговарям само за рибките) и гледам че дори скъпо платените специалисти не могат да решат проблема с обрастването и по цялата дължина с грозни низши водорасли, затова я изключих като вариант.
Лозички и зеленчуци няма да има затова не ги мисля.
Купчината пръст пред верандата е сондаж а отделно селото има като опция поливна вода, прекарана е до самата къща- нея ще ползвам за капково.

dal предвидил съм и резервен вариант, ако розите не цъфтят дълго време или някое бодилче прекъсне положителните емоции, розата ще бъде заменена от клематиси :shandshake:

kesten, идеята за това разположение е с цел аз да седя на верандата и оттам да си гледам градината. Това е причината да изместя барачката и кокошарника до южната ограда. Затова не съм мислил за беседки и перголи. В Сандански от началото на юни до средата на септември е абсурд да седнеш през деня в градината а вечер ще ми е по-удобна верандата. Все пак нищо не е окончателно ;)

milena02, целогодишно ще обитавам къщата и наистина трябва да има нещо повече от камъни и кал.

didak, малко е да се каже че срещам неразбиращи погледи :snif:
Преди година се сдобих с апартамент в центъра на града но още щом прекрачих прага разбрах че не е моят дом. Споделяйки това с близките си и намерението ми да се преместя в село , срещнах притеснение относно психическото ми здраве :D
В малките градове борбата е да живееш в центъра, което ти дава статут на по- специален.
Отне ми месец да убедя съпругата си да ме подкрепи и есента купих парцела, а от преди месец сме в строеж. Това е и причината всичко да е малко прибързано и недообмислено.
Имота има естествен малък наклон и при дъжд не задържа вода, но все пак има направен някакъв дренаж в най-ниската си част.
Южната част от парцела не ми се видя привлекателна, защото ще виждам къщата и улицата(поне докато не се скрие от живия плет)а идеята ми беше да седя на верандата и да гледам към сипеите на Мелник, но ще преосмисля плана си.

Има само една подробност която съм изпуснал в снимките. До мястото за паркиране догодина вероятно ще изградя една постройка около 60 квадрата свързана с почти основното ми занимание развъждане на канарчета.
http://www.canary-bg.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.album.bg/sandan/albums/" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”