Градината на Didak

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Градината на Didak

Мнение от didak »

По стечение на обстоятелатвата от около три месеца съм се гмурнал в това море "декоративна градина" и главата ми прелива от много въпроси и малко отговори, мечти и реалност.
Площта е около 20 на 20 метра и първоначално трябваше да бъде разчистена:

Изображение

Изображение

Сега изглежда така:
Изображение

За да не допускам съществени грашки по подретбата, реших да ползвам ето този проект за основа: http://www.comfort.bg/bg/%D0%B8%D0%BD%D ... /1814.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Направих си проект за моя мащаб. Естествено той често се изменя. Едногодишните цветя не съм ги маркирал:
Изображение

Наклонът е около 10 градуса, парцелът гледа на юг/югоизток.
Заради необходимостта от копане на септична яма придобих представа за почвата в дълбочина - глинесто-песъчлива с 40-50 см. обогатен горен слой:

Изображение

Така долу-горе трябва да изглежда градината в готов вид:

Изображение
Изображение

Както казах опитвам се да натрупам достатъчно познания в областта, но винаги въпросите за повече от отговорите.
Два от основните ми въпроси са:
1.Каква допълнителна подготовка на почвата трябва да направя. Смятам да добавя пясък (около 20-30% :?: ), и поне 10% компост (дано упея да достигна необходимото количество до есента). Какви торове и в какви количества следва да добавя?
2.Другата ми дилема е тревната настилка. Прочетох статия, в която се казваше, че детелината има сериозни предимства за тревна настика пред райграса - по-малко поливане, по-рядко косене, по голяма устойчивост на утъпкване: http://www.dvoribalkon.eu/articles/grasssubstitutes.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
До сега обаче не видях градина с детелина вместо райграс?
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Градината на Didak

Мнение от libra »

Добре дошъл!
Какви са тези "пръчки",които стърчат в момента?
Дръвчетата налични ли са или имаш намерение да ги садиш тепърва?
Аз лично ,бих предпочела по-отворени пространства-т.е да няма високи растения пред погледа ми ,които да скриват хубавата градинка от мястото за обичайно гледане .В случая предполагам ,че това е откъм къщата.Затова бих разположила високи туи и т.н по периферията.
За почвата-
имаш достатъчно дълбок пласт,която си е добра за садене ,без да стигаш до глината.Когато садиш нещо по-дъбоко ,можеш да слагаш оборски тор или нещо друго.
Това ,че мястото е изорано дълбоко есента ,ще подобри механичното състояние на почвата-от зимното замръзване тя ще стане сипкава,а не сбита.
Ако добавиш оборска тор /както обикновено се прави есента/,ще внесеш много семена от плевели,които може да те затруднят в последствие при оформяне на зелената площ.Когато градинарите правиха моята градина ,положиха пласт наносна почва .Трябва да се внимава да е наистина качествена и без камъни.
За детелината не мога да се изказвам-моята трева е райграс,а и не съм виждала специално насадена такава.Което не значи ,че хората не си садят или ,че е грешен избор.
Ако програмата ти е 3D,можеш да "въртиш"картинката за добиване на по-добра представа.
Аватар
desitata
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1004
Регистриран на: Сеп 15, '10, 22:41
Местоположение: София

Re: Градината на Didak

Мнение от desitata »

Ихааа,каква градина ще стане тук :stiskam: .Поздравления и добре дошъл в отбора на новоизлюпените градинари/аз съм такава/.От 4 години облагородявам място с такава почва.По мое мнение този механичен състав способства за образуване на кора в най-горния слой при засушаване и няма разбиване.Та ако добавиш още пясък пак ще е същото,по-скоро трябва да подобриш достъпа на въздух в нея.Аз го постигам с оборска тор /прегоряла/или торф,като по този начин почвата става рохкава,по-лесно се обработва а и корените на растенията дишат.
Относно проекта доколкото разбирам къщата и прилежащите й сгради са в този двор,т.е.ще живееш там и ще наблюдаваш градината.Онзи навес,който свързва къщата с друга постройка ще бъде идеалното място за почивка и съзерцаване на резултатите от твоя труд.Моят съвет е да си сложиш столче там,откъдето ще гледаш градината и да си представиш какво точно искаш да видиш оттам...Къде зад оградата е кочинката или кокошарника на комшията и би искал да скриеш това място от погледа или носа си/там постави по-високо дърво или храст със или без аромат ,сложи в краката му две-три по-нисички храстчета да му правят компания,допълни с дребосъчета по краищата,които искаш да изпъкнат и вече имаш група растения,които ще образуват цветно петно и ще ти радват окото и носа.
Желая ти успех! :daaa:
denitsavm

Re: Градината на Didak

Мнение от denitsavm »

Привет и от мен и успех с градинката :daaa: Добре си се постарал с плановете и картинките, но обърни внимание и на съвета на Деси и измени плана спрямо собствените дадености. Ако почвата е песъчлива не добавяй пясък, а торф и естествен тор - оборски и биохумус, като начало друго не ти трябва :nod: Това с детелината всички сме го чували, но досега не сме го виждали... Калико щеше да сее някаква, но какво стана не знам. Основен недостатък е, че като я окосиш не остава нищо, освен боцкащите дръжки, а после не израства за седмица като тревата. Бяхме обсъждали ниски варианти, но моята си беше достатъчно висока, полягва и се чупи като се ходи по нея. Най-добрия вариант за трева си остава тревата :nod: А там пък най-лесното за подръжка и с приличен вид е да си намериш местни треви /някой да ти събере семената, които остават от сеното, някой който гледа животни наоколо/ - Иса е с такава трева - по-малко грижи и по-добре приспособена към местните условия

Успех!
Аватар
nadin
Чист кофеин
Мнения: 7196
Регистриран на: Май 17, '11, 15:33
Местоположение: София
Дал благодарност: 20 пъти
Получил благодарност: 271 пъти
Обратна връзка:

Re: Градината на Didak

Мнение от nadin »

Първо добре дошъл.
Да си споделя и моя опит главно за тревата.
Мойто място е доста голямо и не малка част от него дълго време е била зеленчукова градина. Сега положението е следното местата където беше градина е засадена с трева от най - различни смески, защото има и слънце и доста дълбока сянка. Имам и дива трева такава която с години е расла на това си място. Имам и детелина . Та да ти кажа какво е положението. Дивата трева е най-издържлива най-бързо се възтановява като я прецакаш с нещо, но и расте най-бързо. На пролет от април до юли трябва да се коси почти на седмица или две в зависимост от дъждовете.
Смеските имат много красив вид много зелени и плътни, но искат повече грижи ( торене, поливане, трамбоване, подновяване периодично ). А сега за детелината, красива е прави килим, но не толкова плътен като смеските. Не се коси толкова често защото расте по бвано, но пък като порасне малко повече килима става по-рехав и след косене е доста грозно защото остават едни стърчащи пръчки в първите дни след косенето. Освен това листата и са много нежни не на тъпкане а на атмосферни условия, първа изгаря при слани и при студове също и при високи температури много лесно изгаря в смисъл наложи ми се през деня да я покрия с найлон за няколко часа при доста силно слънце. Като махнах найлона листата бяха изгорели. Подобно нещо може да се получи ако поливаш в много топли дни. Другото нещо дето трябва да имаш предвид е че цъфти и страшно привлича пчелите и ако ходиш бос или имаш малки деца трябва да се внимава. Мен са ме жилили веднъж когато без да искам настъпих една пчела.
Успех с новата градина :stiskam:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Градината на Didak

Мнение от stanislava »

Здравей и добре дошъл!
Примера, който си използвал за основа на твоя проект за съжаление те е подвел, поне според мен.. Ще коментирам твоя проект.
Трасето на настилката ми изглежда много случайно и не стои добре на терена.. Както вече са ти писали - блокирал си погледа към двора с централно разположената група. Избягвай композициите от тип ''торта", още по-малко в центъра на композицията.. Долната група, там където забива настилката също виси, стои доста случайно разположена.. Малко ми е трудно да ти дам конкретни съвети, тъй като не ми става ясно каква растителност си предвидил в проекта, както и какви пространства искаш да обособиш в градината. Имаш ли налични растения или не1? Каква ще е настилката? Няма да е излишно да напишеш какви са сградите и има ли съществуваща настилка около тях и каква е, както и размери..
Може да направиш схема на съществуващото положение, за да ни е по-лесно да се ориентираме и да ти дадем по-адекватни съвети..
Относно зелените площи, вече са ти отговори момичетата по-горе, но все пак зависи какво ще е предназначението й.. Помисли за вариант мавританска поляна с височина на растенията около 15см или комбинация от трева /там, където ще се гази по-интензивно/и отделни петна със смес за мавританска поляна.. Предимствата на детелината не са толкова сериозни, колкото ги описват :dovolen:
Нямам нищо против да ти начертая примерен проект според твоите предпочитания, но трябва опишеш всичко по-подробно, за да е всичко ясно и точно..
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Градината на Didak

Мнение от calico »

не бъркайте бялата детелина с детелината.
имам и от двете. обикновената (червена май) детелина е висока и като се окоси стават клечки, това трае около 3-4 дни и после тя пак пораства и пуска листата. може и да не се коси но е висока и не е красива. От нея направих проба на едно място от 4-5 квадрата, но не ми харесва определено.

с бяла детелина пресях в ливадката на места където тревата беше поизгубена(това в задния двор, покрай басейнчето), доста големи петна. Стана чудно ниско килимче, и макар да го косим като минаваме с косачката наред с другата трева, никога се стърчат клечки и е просто идеално. Казват само, че зимата не била толкова зелена, ама не съм я гледала дали е така. Яд ме е само че пресявах в най-големите жеги и тръгна бавно и доста семена просъхнаха.
Сега напролет ще засявам една лента от бялата детелина за фон на розите от източната страна. Също така всички дупки в тревата ще пресея с бяла детелина. Тя не жълтее, обогатява почвата и е ниска. ако се коси редовно и цъфтежа ще е по-малък. Недостатък бил, че след време превземала и другата трева, ако е засята в смесени насаждения.
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Градината на Didak

Мнение от stanislava »

точно за бялата детелина говоря и аз. Съгласна съм, че е декоративна и както всички бобови растения обогатява почвата с азот /използва се за зелено торене/, но според мен няма чак толкова сериозни предимства пред другите тревни смески. Много зависи какъв ефект се търси. Предполагам знаете, но пак ще пиша, че зеленият килим от бяла детелина се постига много бавно. Пълно развитие се наблюдава през втората година, понякога и по-бавно. Зависи от конкретните условия. Изисква слънчево месторастене и редовно поливане, по-добре се развива на по-влажни места. Ниска е и е пълзаща. Вярно е, че не е ежедневно поливането както при другите тревни смески, но все пак не понася продължителни засушавания. Коси се, привлича пчели. Цъфти цяло лято. Според мен стои по-декоративно при по-малки тревни площи. Ако се сее в комбинация с житни треви, бързо ги задушава и се настанява на техните места.
Та всеки сам си преценява.. Ако се търси по-бърз ефект на гъста зелена площ, много по-подходящи са другите видове тревни смески, отколкото детелината.
Полагала съм чим от бяла детелина по желание на клиента /в района на София/, поради недостиг на достатъчно вода. Интензивно се поливаше с водоноска докато се захвана чима и след това много по-рядко. Резултата не беше никак добър.. Но пак казвам, всеки сам си преценява..
Изображение
Аватар
didak
Кана кафе
Мнения: 547
Регистриран на: Дек 28, '11, 09:50
Местоположение: Варна
Дал благодарност: 4 пъти
Получил благодарност: 3 пъти

Re: Градината на Didak

Мнение от didak »

Здравейте,

Много благодаря на всички за споделените мнения.

Libra, пръчките са лозови и вече ги няма. Всъщност наследих 1 дка. лозе + вила, и реших да преобразувам лозето разположено пред вилата в декоративна градина.
Лозете беше идеално гледано и доста премислях преди да свърша този "грях".
В момента изглежда разорано, но всъщност така се получи след изкореняването на 160 корена лози с помощта на багер :dovolen:
Нямам никакви налични растения - имам доста работа преди да подготвя за засаждане, и междувременно се надявам да изчистя всички подробности по самия проект.
Имам възможност да добавя наносна почва, стига да знам в как точно - дали първо да я смеся с пясък, торф, торове (минерални?) и в какви пропорции. Знам, че по-точен отговор може да се даде след изследване на наличната почва, което не знам точно как да го направя :?:
В същото време не съм сигурен още в терминологията - какво точно е торф, компост, субстрат :?:
desitata, тoчно така - основната гледна точка ще бъде от навеса вляво от вилата. Най-лявата част от постройките не би трябвало да е в този вид след време ;)
denitsavm, по отношение на тревната настилка - на райграса не ми харесва това, че точно през лятото, когато най-често има хора в градината, той ще бъде мокър, защото трябва да се полива много често. Самото поливане също ме притеснява - освен че е икономически натоварващо, не е много природосъобразно да ползваш питейна вода в такива количества за тази цел. Имам възможност да събирам 1400л. дъждовна вода и смятам да я ползвам основно нея за поливане. Но е ясно, че тяще бъде най-малко точно когато е най-необходима :snif:
Какво разбираш под "трева"?
За да реша този казус ще оформя въпросът си така - кое отговаря на:
-сравнително малко поливане
-подходящо да се ходи бос
-по-малко косене
:?:
до тук бялата детелина изглежда най-подходяща, но благодаря на nadin, че ме подсети за пчелите - на 300 метра има пчелин. Това е и друга от причините да не искам често поливане :ufff: Този недостатък не се ли отнася и за Мавританката поляна?
stanislava, поне засега :nod: смятам пътеката влизаща в градината да е плоски камъни с тревна фуга. На практика най-близката сграда е на 400м. и едва се вижда. Съгласен съм с мнението ти за ценрално разположената група - ще помисля за вариант за изместване, верятно още по-вляво. Освен това там водещото растение може да стане Aronia arbutifolia. В края на пътеката /под Норвежкия клен/ мисля да сложа пейка гледаща нагоре.
Чудя се какво дърво да засея пред вилата - там където се вижда Дюля /която вече не е там/ за да прави сянка, но да не пречи на изгледа от терасата на втория етаж :?:
Изображение
Аватар
desitata
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1004
Регистриран на: Сеп 15, '10, 22:41
Местоположение: София

Re: Градината на Didak

Мнение от desitata »

Ей,така отблизо е още по-хубаво :nod: .Вилата е страхотна и за сградата освен една мазилка за цвят нищо не се налага да правиш.Зоната за почивка е готова,дървото между сградите/надявам се да го оставиш/ е идеална сянка за седянка.Това до него кладенец ли е...Навесът се нуждае от ремонт но само му изправи колоните и смени покрива и е готово място за барбекю или събиране при по-хладно или дъждовно време.Даже ако го оставиш отворен откъм къщата ще се слее с тази зона.По стените на навеса -клематиси и пълящи рози.....или други леки лиани.Не мисля че пред вилата ти трябва друго дърво-за да прави сянка трябва да е с широка корона и в същото време да е ниско.Не мисля че трябва да засенчваш нещо там тъй като прозорецът е доста високо и не е много голям/сложи си външна щора/.
За наносната почва е отлично решение -богата на почти всичко,което се сетиш.Торта ,когато е прегоряла е като пръст само че по-рохкава и въздушна и подобрява освен химичния състав и механичния строеж на почвата.Торфът е с от иглолистни дървета ситно смляна кора и дървесина,която подкиселява почвата и одобрява вида й но е с почти никаква хранителна стойност.За целата едно ремарке оборска тор ще ти свърши работа и нямаш нужда от минерална тор.Една по-дълбочка оран рано напролет за да размеси всичко това,фрезоване и си готов да садиш.
Абсолютно съм съгласна със Станислава-ако сложиш група ,така че да ти спира погледа закакво ти е градина зад групата-няма да я виждаш. :tzvetoman:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”