Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Докопах се до програма за проектиране...Наш сад...малко е първобитна, обаче върши работа...Това е първи опит...Басейна съм го сложила само, защото все още заблуждавам мъжа ми, че един ден ще имаме такъв, което няма да се случи...освен ако не мога да си позволя да си наема чистач на басейни :lol: , но и това няма да се случи, за това абстрахирайте се ...

Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7255
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 697 пъти
Получил благодарност: 1229 пъти

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от ljuboznatelna »

Много ти пораснали магнолиите :D
Като го гледах пак това опечено поле, много ми се прииска да му туря някое дърво за сянка, нещо бързорастящо или едроразмерно, защото грандифлората расте бавно. :dovolen:
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от stanislava »

Diyana написа:Докопах се до програма за проектиране...Наш сад...малко е първобитна, обаче върши работа...Това е първи опит...Басейна съм го сложила само, защото все още заблуждавам мъжа ми, че един ден ще имаме такъв, което няма да се случи...освен ако не мога да си позволя да си наема чистач на басейни :lol: , но и това няма да се случи, за това абстрахирайте се ...

Изображение

Diyana, не е добре това пресичане на терена точно през средата с настилка /без значение каква.., вкл. и плочопътека на тревна фуга/.., както и това централно разположено дърво /ако съм разбрала правилно е Magnolia grandiflora/. То пак може да е акцент, но много по добре би стояло ако е изместено по-встрани..и не толкова в средата на площта.., а по-към периферията../и зависи все пак какви други пространства би искала да имаш в градината/.
Това все пак е мое мнение, не искам да го натрапвам..
Позволих си да коментирам визуализацията, тъй като това съм учила и работя, и ще се радвам ако мога да ти бъда от полза.. /както и на всеки друг, който имам нужда от съвет/.
Помисли добре какво би искала да имаш в двора и опиши подробно.. Направи един план /поглед отгоре/ на границите на терена, както и съществуващите настилки и растителност /на реалните им места/.. Напиши размерите на границите, също така ширина и дължина на настилките, отстоянията на съществуващата растителност от границите на имота..
Това е добре да го имаш като информация, за да може всичко да се начертае в мащаб и тогава би получила много по-ясна представа и много по-лесно би нанесла 'петната' на отделните пространства, както и след това детайлното оформяне на всяко едно от тях, изчисляването на бройките на растенията, които би искала да засадиш и т.н.
Пак повтарям, че не натрапвам идеите си на никого.., давам предложение, което ако мислиш, че би ти било интересно и от полза, с радост бих помогнала.. :nod:
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от calico »

Охо, Станислава- имаме тук ландшафен дизайнер? Сега няма да се отървеш от искания за съвети. поне от мен :tzvetentze:

Диана е дала снимка на мястото, там няма нищо.
Изображение
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от stanislava »

calico написа:Охо, Станислава- имаме тук ландшафен дизайнер? Сега няма да се отървеш от искания за съвети. поне от мен :tzvetentze:

Диана е дала снимка на мястото, там няма нищо.
Изображение
С радост ще консултирам всеки :nod:
На разположение съм винаги, така че не се притеснявайте да искате съвети..
Относно двора на Диана - видях снимката, както и че има много малко съществуваща растителност, но е важно да покаже цялата площ /заедно с къщата, а около нея предполагам, че има настилка/.. Важно е как ще се направи връзката с пространството, което е предвидила за градина.. Ще има ли усилена настилка и докъде ще води тя /примерно беседка, барбекю, мини оранжерия и т.н/ или настилката ще е само от плочопътека на тревна фуга..
Хубаво е да сподели и какви кътове би искала да има в градината..
Иска ми се даде размери, за да й начертая една схема в мащаб /която ще може да си разпечата в мащаб, нещо като опорен план/ и да опитва различни композиции върху плана.. Ако иска и аз мога да и дам няколко варианта.., като ще схемите тук, за да са от полза за всички..
Според мен така най-лесно ще реши как да разположи отделните елементи на цялата композиция..
:daaa:
Изображение
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Еее, супер...как те привлякохме без Станислава? :ieeemyzh:
Размери на мястото няма да мога скоро да дам...невъзможно ми е пътуването до там в момента, но при първа възможност ще направя уточнения.
И аз изобщо не исках Магнолията да е в средата...първоначално имахме постройка в ляво от нея и пространството някак се разчупваше и чак след като я махнахме обърнах внимание как отвратително съм я центрирала...По принцип ненавиждам симетрията в градината и всяко друго растение съм склонна да го преместя, за да създам Асиметрия, обаче Магнолията не...там съм я боднала и сега ще си му бера гайлето...не мога да поема риска с пресаждането, няма да мога да я прежаля :cry:
Калико,мила, ти не си разбрала целия замисъл...как ще няма нищо на снимката...? Не виждаш ли колко елегантно съм разположила маркуча, за да придам разчупеност на терена...а трикракото столче е акцент :lol: :lol: :lol: Шегувам се...Там наистина няма нищо...снимката е направена от спалнята...къщата е абсолютен квадрат, ама абсолютен...Никакви чупки...никакви еркери...нищо...мъка ми е да я гледам, но понеже там нищо не мога да направя се надявам поне градината да привлича вниманието и съответно да го ОТвлича от къщата...самата къща е обиколена от циментова пътека...и това е единствената съществуваща настилка...
Реално се получават два квадрата...единия е къщата, другия е двора, като размера на двора отзад е 26м. х 19м.
В дъното, до полу-одрязаната круша ще има беседка с барбекю /не квадратна, по-скоро шестоъгълна и барбекюто и чешмата ще са вътре/Зад барбекюто има един ред плодни дръвчета, които май съм напраскала много на гъсто, ама...От ляво до лявата ограда съм сяла листопадни магнолии, лавровишни, бербериси и т.н.
Точно алеите и рокария са ми най-трудни и ако можеш на един бял квадрат ми начертаеш примерна алея ще ми помогнеш безкрайно много /от време на време ставам нахална, ама сектирдосвайте ме, деее :mrgreen: /
Аватар
stanislava
Кафе с мляко
Мнения: 266
Регистриран на: Сеп 6, '11, 02:46
Местоположение: София

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от stanislava »

Изображение

Ето това сътворих набързо, по-късно ще пусна още няколко варианта, но моля Диана да потвърди, така ли са разположени лъжекипарисите в дъното на двора, крушата, овощните дръвчета, магнолията и глицинията.. Ситуирала съм барбекюто до крушата, както беше писала Диана, но все пак да каже това ли му е мястото или не съм я разбрала правилно.. Може също да направиш точен опис с вида и количеството на наличната растителост, която си предвидила за градината, защото и това е важно да се има предвид при изготвянето на идейния проект.. Може също да пишеш дали би искала да имаш увивна растителност по оградата, живи плетове /пак по периферията/..
Важно е да пишеш и накъде е насочен севера, спрямо двора..
:tzvetentze:
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7255
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 697 пъти
Получил благодарност: 1229 пъти

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от ljuboznatelna »

Много е красиво, и обмислено. На този тип проекти обаче намирам един недостатък (когато са изпълнени от фирма и са едно към едно с плана) - изглеждат малко изкуствено с точните си геометрични форми. Това казано по принцип, за почти всички такива.

Станислава, от опит знам, че какъвто списък да се направи, той се пазарува в рамките на години, дори много често растенията са подарени, защото някой имал излишни и предложил, и собствениците и идея си нямат с какво биха запълнили 5 квадрата да речем. И докато завършим един кът, което се проточва понякога година и две, вече ни е дошло друго наум и старото не ни харесва. Финансовия фактор е много важен.

Diyana,сега като се замислих за размерите - беседката е много далеч от къщата, ако зависи от мен, не бих се разходила 20 метра, за да ида да седна там, особено ако ще нося кафе или ядене. Ако пък там се прекарва много време,гледката от там е добре да е най-хубавата, за да й се радваш. Мисля също, че всъщност беседката е мястото на барбекюто,и е нужно повече място за сядане и може би чешма, дори е по-добре да не е беседка, а навес. Не зная имате ли мазе и помощни постройки, може да помислиш за някаква къщичка за инструменти - маркучи, кофи, лопати, ботуши,торове и т.н., с времето се трупат все повече. Не споменаваш за деца, но може би е добре да предвидиш кътче, което през лятото ще е на сянка и ще е близо до погледа ти и краката ти, за да отреагираш бързо ;)
При нас косенето е работа на съпруга ми, и вече му е толкова досадно, че се радва на всяко засадено растение, което измества тревното килимче :mrgreen: Добре е да знаеш, че повече трева - повече грижи :mrgreen: С останалото е по-лесно.
Чешма някъде из двора със сигурност ще ти трябва.Ако има възможност да се прекара права и обратната вода, направете го след като си наясно къде ще копаеш дълбоки дупки, най-добре под някоя пътека да са, или да имаш някъде чертеж. Аз си имам и планче и памет уж, обаче това не ни е попречило да прекъснем веднъж маркуча за поливната и един кабел, а няколко пъти да сме на косъм, :hmmmmmm: За беседката ще ти трябва и електричество. Също и за лампи, ако решите да слагате.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Абе момичета...златни сте... :tzeluvka: Аз такива едни старовремски идей имах, а това е много разчупено, бре.
Станислава, тва "СТАНИСЛАВА"...много дълго, бе мила и едно такова все едно ти се караме :D , пък ти си толкова дружелюбна и много отворена да помагаш, та дали да не ти викаме нещо накратко...примерно Стаси или както там ти викат близките...хората тука са си близки :D
Та да се върна към проекта...много готин и всичко е така както си го направила, само Вистерията е в ляво от Магнолията, не от дясно, но е точно така по-вдъното...Иначе и плодните дръвчета са си там и Хималайския бор си е там, а колкото до посоките фронтално напред е изток,на ляво е север, на дясно е юг.
Почти цял ден двора е огрят от слънце.Обичам увивни, но може би те ще са Клематиси и ще са по беседката, а не по телената ограда, защото само да ми паднат парички и я затварям и нея с плътна ограда...не искам да виждам никой и никой да не ме вижда мен...малко в повече ми идва любопитството на комшиите...
Пък живи плетове не ми се ще да имам, много са ми правилни...искам да изкъртя всички прави ъгли...да не ги виждам...Преди време ми бяха казали, че китайците смятали, че през правия ъгъл изтича щастието на дома...и от тогава за правоъгълни форми да не чуя :lol:
Люб, беседката и на мен ми е далеко, обаче ми наложиха ВЕТО...това решение го взе мъжа и точка...едно решение за тоя двор трябвало да вземе самосиндикално, понеже всичко аз съм го решавала :lol: пък нека и той да си мисли, че има право на глас...И на сватбата го оставих да ме настъпе :mrgreen:
Аз неправилно се изразих като казах беседка...то както казваш ти ще е по-скоро навес и под него ще е чешмата с плот за рязане на салатки и барбекю /или първоначално скара/.Имаме постройка...пада се отдясно на снимката и се вижда леката сянка, която хвърля. Представлява три стаички, едната е за дърва, другата ще е за градинските инструменти, а третата е външна тоалетна. Колкото до тока...събираме пари и сигурно ранната пролет ще ни направят външната инсталация...Направиха ни оферта 850 лв. с материалите, което включва лампи по оградата през колона по една, лампи на беседката и отпред на стълбището на къщата, като един вид ще е разделено на два кръга...отпред и отзад и ключовете за лампите ще са...оф как се казваше...дето от две места могат да се включват и изключват...девиаторни или нещо такова.
Мивка имам отпред на къщата и ще ми прекарат тръби и до беседката, но и това ще стане напролет, защото сега правим втора септична яма, шпаклова се вътре къщата и СТИСКАЙТЕ ПАЛЦИ :stiskam: да си празнуваме Нова година в нашия дом...Мнооооооооого искам, ама много, чак ми се реве...Омръзна ми свекървещицата...искам си сама... :snif:
Дечица още нямаме, работим по въпроса, ама изглежда нещата не стават като в приказките...както и да е! Предвидила съм място /живот и здраве :stiskam: /...не е голямо, около 10 квадрата е, но е на завет - между оградата и къщата от южната страна и ми се пада точно под прозореца на кухнята, та да може БИГ мама да вижда всичко :hihihi:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”