Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Публикувай отговор
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Примамих ли ви, а?...Примамих виии :mrgreen: ! Хайде сега, щом сте тука значи разбирате, а щом разбирате /пък и да не разбирате/ давайте акъл... :hihihi:
Това е състоянието, в което беше дворът преди да започнем реконструкцията...Абсолютно прав терен е, няма наклон никакъв, намира се в едно село до Пловдив.
Няма високи подпочвени води, а почвата е хубава...Към момента мястото е "тава", няма гаражи, няма плодни дръвчета, няма нищо - близо 400 квадрата.
Започнах да "оборудвам" двора доста глупаво, ама женска му работа :angelche: ...първо започнах с растенията и чак след като се обособят кътове, лехи и т.н. ще се правят настилките...
Направихме плътна ограда от ляво и от дясно на снимките, а отзад е фундамент с мрежа нагоре и съм засадила доста гъсто различни видове лъжекипариси, за да станат като жив плет и да не виждам "любимия" ми комшия...До няколко дни ще кача и по-актуални снимки.

Изображение

Изображение
denitsavm

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от denitsavm »

Чудесно - много си бърза... Всички почваме така "женска му работа" :lol:

Избери си кое ще ти е основната гледна точка и оттам след като нямаш наклони, ще създаваш перспективи с обеми и височини, за да стане хубава пейзажна градина :nod: Това е работа на Люб и на Иса - те ги владеят :dovolen: А преди да се включат ето тук има точно такива статии - първите няколко страници - http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=2131" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Ооо, изчела съм ги тия работи...Благодаря ти, все пак...Ама аз малко предпазливо се регистрирам във форуми. Първо прочитам всичко, което ме интересува и чак тогава се регвам...Общо взето от тия снимки никой няма да добие реална представа за кво иде реч /да ме пита човек що ги турих тука/...Нищо де, тия дни ще се поправя... :D
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1324 пъти

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от ljuboznatelna »

Щом е пловдивско село, първо ще питам как поливате , защото това лято валя само два пъти. От това зависи какви растения ще има.
Нарисувай една схемичка и я снимай да ни я покажеш, мисля, че ще е по-ясно за всички(освен снимките).
Овошките остават ли?

Много оригинално заглавие :dovolen: Реших, че нещо се продава :D
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1324 пъти

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от ljuboznatelna »

Видях темата ти в представянето, по повод пътеките - не зная харесват ли ти пътеки с тревна фуга? Правят се най-лесно и са най-евтини. Винаги можеш да ги разместиш или направо премахнеш. Недостатъка им е, че не могат да са идеално чисти като бетонираните, кал няма, но и да ги метеш е трудно. Още един недостатък е, че се косят (това в един момент става много досадно) Достатъчно здрави са, за да препускате по тях, в крайна сметка танкове няма да минават :D
Изображение

Изображение

Повече примери - тук: http://www.leikapeika.org/plochoputeka-na-trevna-fuga" onclick="window.open(this.href);return false; , но щом си на 25, предполагам има (или ще има) крачета, които ще тъпчат наред, и най-подходяща се оказва тревата. В сайта видях и затревяване с един вид мащерка, имам я, не мисля, че ще издържи много газене.
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Люб, до колкото си спомням вие бяхте на поливане от сонда.../ако не бъркам нещо/ и ние сме така...Поливането не ми е проблем.
А тия снимки с плочопътеките, то направо са плочопътища :lol: , много ми харесаха...Мъжа ми се е запънал да си ги прави сам, ама като си спомня каква борба беше с ламината и накрая пак си викнахме майстор...не е много сръчен моя хубавец...Четох за плочопътеките-имало различни варианти, но така като се замисля май най-лесно ми се струва да засея райграса и после да изрязвам, да копая малко по-надълбоко, да сложа пясък и да поставя камъка...Ще имаме циментирани пътеки, по които ще има по-голямо натоварване, тези плочопътеки ще са второстепенни през моравата, за да се стигне до беседката.
Овошките ги изкоренихме, и в единия ъгъл насяхме нови млади дръвчета...май малко нагъсто ги сяхме, ама лакомия :angelche:
Колкото до схемата, поръчала съм да ми намерят проектантска програма и баща ми е намерил една руска НАШ САД...ще опитам там да направя план и да го пусна за яснота.
Току що се сдобих с харизани лавровишни-5 броя, а като се замисля те стават големички пък аз имам само едно място - северно и има слънце само до към 11 часа.
Бях го отредила на хостите, че много ги харесвам, но сега се чудя дали на лавровишните ще им е добре там?
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7287
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 737 пъти
Получил благодарност: 1324 пъти

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от ljuboznatelna »

Този вид пътеки не изискват кой знае каква сръчност,и жена се справя. По-добре се получава с големи и дебели плочи. После тревата ги уплътнява и не мърдат. Единствената тънкост за широките е да не хлътва никъде терена, за да не се образуват локви после. Както си го намислила е супер, даже като походите малко върху тревата ще си наясно и къде има нужда от пътека.
Проектантска програма не ти трябва само за една схема, но ако ще си озеленяваш с нея, мога да ти препоръчам Realtime Landscaping , можеш да си правиш 3D , можеш и да наслагваш растения, плочници и т.н. върху снимка. Удобството е, че си даваш сметка за обемите на растението. Когато не с наясно кое как расте и колко голямо става, има опасност да наблъскаш повече растения на едно място, или пък да оставиш толкова разстояние,че после да остане дупка.

Нищо й няма на лавровишнята, тя понася и сянка.

Не зная дали правилно съм разбрала - искаш само вечнозелени растения? Добър пример е озеленяването пред Общината, там са почти само вечнозелени растения.

Не си сгрешила с това, че започваш с кътовете, пътеките се правят след това, тяхната цел е не да обслужваш, а да разглеждаш. Природата създава своите красиви кътчета без да мисли къде ще си прекарваме след това пътищата. Но ако край такова красиво кътче има път, можем да се насладим на това, което е сътворила. Ако направиш първо пътеките, след това се налага да се съобразяваш с тях за насаждането на N брой растения, а обратното е по-лесно :)

Щом си прочела статиите в темата за райската градина, значи си наясно, че първото важно нещо е зрителната точка. Когато ние със съпруга ми създавахме нашата градина се съобразявахме именно с такива неща, за които пише в темата, и си мислехме, че сме открили топлата вода :D
Хората са много различни и всеки има свое виждане за това как ще изглежда градината, за мен лично е важно АЗ откъде какво ще виждам, но познавам хора, за които е важно какво ще виждат другите от улицата. И това си е тяхна работа, разбира се :)
Например за нас беше важно като си стоим в хола, да виждаме езерото и някакъв приличен пейзаж през зимата(защото тогава най-дълго ще си стоим в хола), това определи мястото на езерото и иглолистния кът. Там имам най-много вечнозелени растения.Пътечките водят до детската къща и до чешмите.
На запад къщата е проектирана така, че не виждам нищо, освен от една спалня на втория етаж, затова и лично на мен новопридобития по-късно парцел от запад ми е малко излишен и ми е все едно дали ще има вечнозелени растения, но мъжа ми реши, че зимата ще си обикаля там с чаша вино и държи да вижда и зеленко :D
И за да имам повод да мина да си видя декоративните треволяци, реших, че там ще имам пътека към кучето и вход към зеленчуковата градина.
И тъй като новия водопад, така както са ми насадени растенията,вече нямам откъде да го видя, освен от входа на къщата или като ида специално пред него, по линията от входа към него нямам нито едно високо растение, което да ми пречи да го видя.
Давам примери общо взето с какви неща трябва да се съобразиш, защото 400 квадрата не бива да ги обхождаш с един поглед, освен ако не държиш на това. ;)
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Много обичам вечнозелените, но няма да имам само такива...Имам три листопадни магнолии-Нигра, Александрина и Стелата; Бербериси колкото щеш, вайгела пъстролистна, Вистерия оформена като дръвче, декоративна плачеща върба ...и сигурно ще имам още...доста се двоумя за Рустифина, ама ми казаха, че правела страшни издънки. От старите плодни дървета махнахме всички без ствола на крушата /в дъното/има красиви далове, на които ще окачам саксии с каскадни цъфтящи...Там като цяло ми се е обособила идеята да е беседката, по която също ще има цъфтящи, а отдолу под крушата ще има бъбрековиден кът с цъфтящи...може би катарантуси, мини рози, мини далии и други ниски , защото не обичам високи стебла...таааа цвят ще има дами :hihihi:
Ето това е изглед през късната пролет, когато изорахме за втори път:
Изображение
А това е по-късно лятото:
Изображение
Вижда се, че е едно голо поле...много зор беше да го изчистим, обаче сега вече мога да добия представа кое къде бих сложила.
Преди седмица засадих още един кът...Ходих до цветна есен и си взех лавровишня /не знаех, че ще се сдобия с още 5 :lol:/ , два бербериса, сребрист смърч-джудже и почвопокривни юниперуси. Къта се намира в дъното в ляво /до хималайския бор/, но още нямам снимки.
Има леха с 4 плодни дръвчета - в дясно в дъното...А понеже не ни стигнаха финансите да направим ограда и отзад съм насяла различни лъжекипариси, но най-вече със златиста окраска, че много ги обичам.
Не знам доколко се вижда, но в средата има малка вечнозелена Магнолия-моята страст :liubov2: , нея няма да а композирам с нищо...искам да изпъква.
По-вляво зад нея съм сложила Вистерията като дръвче...тя беше засадена на асма преди 4 години, но свекърва ми изрева на умряло, че и обхваща гроздето и аз си я взех в наща къща. Ствола и е станал доста дебел и мисля, че с подходящите подпори в началото ще успея да я оформя като дърво...бая рязане ще пада, ама то има ли градинар дето да не обича да реже :lol:
nevenar
Кафе с мляко
Мнения: 208
Регистриран на: Апр 15, '10, 00:05
Местоположение: пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от nevenar »

това което мога да посъватвам от опит е да оставиш по малко градинки, които да са изнесени в края на двора заради косенето , казвам по малко защото съм страшно затруднена с потдържането на това което имам при мен страшното е че нашата къща е почти в полето на близко село до пловдив и непрекъснато се самозасаждат плевели за плътна ограда и дума не може да става тъй като като цена ще е доста солена , та реших да сложа храсти по цялата дължина като ограда чакай сега ще кача снимки да добиеш представа , но мисълта ми е че навсякъде около храстите трябва да се плеви окопава и наторява за да изглежда добре , дори храстите изискват доста внимание за да не се превърнат в джунгла
Изображение
с мъжът ми пробвахме много неща с много четене и ровене в нета мулчиране наелони с кръгли речни камъчета отгоре ефекта е мотика и много труд
Изображение
виж зад чешмата ми се вижда ужасната джунгла за коята говоря, а градинки в самата морава са направо кошмарът на мъжът ми :mrgreen:
Аватар
Diyana
Виенско кафе
Мнения: 350
Регистриран на: Ное 2, '11, 15:08
Местоположение: Пловдив

Re: Айде народе, КОЙТО РАЗБИРА - ТУК СЕ СПИРА

Мнение от Diyana »

Лелеее, това е огромно пространство... :o А това нещо приличащо на чадър тип цвете, какво е...страхотно е! Такова нещо ми трябва за Вистерията, или както някои я наричат Глициния...
Няма майтап, че плътна ограда коства страшно много финанси, на нас ни излезе над 80 лв. на линеен метър...можеш да добиеш представа колко платихме за 120 метра :ovtza: ние също сме последна къща и почти зад нас започва кър...на снимките се вижда, че на задната страна сме сложили едни бели платна...Не знам от къде ги намери мъжа...тука все още са на половина, но в последствие намерихме още и сме ги наредили на цялата мрежа.
Не добивам представа колко метра ви е цялата ограда, но си мисля, че ако си вземете източна туя и един храсторез, за 1 година ще имате страхотен жив плет.
В Баумакс есен и пролет пускат промоции - по 8 лв. източна туя близо метър и половина...Естествено всичко е свързано с финанси...В единия край виждам, че си насяла форзиция, което е идеално...расте сравнително бързо и цъфти красиво, пък и щом си от Пловдив знаеш, че на гребната има и Форзиции и Майски сняг и нищо не ти пречи да си начупиш резници и да ги насадиш на по 50-60 санта /за по-бърз ефект/.Ние простосмъртните можем само да си мечтаем за такова пространство...завиждам ти :angelche:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”