Преустройство на двора

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
Анета
Кафевар/ка/
Мнения: 995
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 78 пъти

Преустройство на двора

Мнение от Анета »

Понеже в града имам съвсем малко дворче,реших да преустроя двора на село и да намеря място за много рози и други цветя.Първо започнахме от оградата/около 10м

Изображение
Насипахме почва за да повдигнем нивото,оградка от тухли/временно докато измислим нещо по-красиво/
Изображение
И вече имам насадени 7 катерещи /2 имах,5 купихме навръщане от морето от Миролюбово/,м/у тях ЧХ,които ще местя есента на друго място.
Изображение
А стъпалце ми го измайстори половинката, за да мога по-лесно да стигам до розичките.
Изображение
Изображение
А тук на мястото на тиквите и краставиците по дължина ще бъдат храстовите розички,които поръчах от Ангел.Трябваше да водя дълга борба със свекито ,докато ми го отстъпи.Убедих я ,че сама ще ги преместим със 1м по на дясно/но знае ли се :hihihi: /.В наше село доматите и чушките трябва да бъдат на най-видното място, за да завиждат съседките!Алеята е дълга към 10м.имам наколко клематиса,божури,бял крем,маргаритки и разни сезонни.Отделно имам за облагородяване едно място под едни орехи,под едни сливи...Ще кача снимки и се надявам да ми помагнете с идеи.Много работа ,но стъпка по стъпка и сголямо удоволствие!
Аватар
tzarina
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1560
Регистриран на: Май 18, '10, 13:32
Местоположение: София

Re: Преустройство на двора

Мнение от tzarina »

Анета, хайде да ти честит мерака към китките :hihihi:
Като чета колко идеи имаш, се радвам. Ама после да не ни се оплакваш от болки в кръста и краката :lol:
Ще видиш колко предложения и идеи ще ти дадат момичетата тук :daaa:
http://tzarina.snimka.bg/flowers/gradina-2011.570684.23098397" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.facebook.com/Chervenokosaveshticashastliva#!/Chervenokosaveshticashastliva" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Анета
Кафевар/ка/
Мнения: 995
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 78 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от Анета »

Супер! :tzvetoman:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от libra »

Малко ,по малко -ще стане!Успех!
Аватар
dolli
Баш кафе майстор
Мнения: 2007
Регистриран на: Апр 8, '10, 14:07

Re: Преустройство на двора

Мнение от dolli »

Трябваше да водя дълга борба със свекито ,докато ми го отстъпи.Убедих я ,че сама ще ги преместим със 1м по на дясно/но знае ли се /.В наше село доматите и чушките трябва да бъдат на най-видното място, за да завиждат съседките!
У наше село е същото - сади се само такова, дето става за ядене или в краен случай - за ракия :mrgreen:

Може да помислиш за нещо вечнозелено да сложиш между розите или зад тях. Така през зимата няма да ти е гола градината, а през лятото ще имаш хубав фон за цветовете на розите.
Аватар
Анета
Кафевар/ка/
Мнения: 995
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 78 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от Анета »

Имам наистина много идеи,желание, но и много чуденки.
dolli,благодаря за идеята!между увивните рози съм оставила по 1.20м разтояние.мислех да го запълня с ниски или пълзящи рози.Но дали няма да се получи много претрупано?дали ако засея нещо зеленко няма да стане по-хубаво?
А алеята която ще оформя от храстовидни рози искам да я отделя от зеленчуковата градина .Но се чудя скакво?
Дали с дървена оградка или зелена?Нещо като жив плет,но нисичък,за да ни ги засенчва.Моля давайте идеи! :hmmm:
libra
Наркоман
Мнения: 11635
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 73 пъти
Получил благодарност: 53 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от libra »

Ако е така ,както аз съм разбрала ситуацията-две ленти :домати и рози ,успоредно по дължина на пътеката-не виждам какъв голям ефект ще има отделянето.Ако е от растения ,те все пак ще заемат някаква ширина/на теб това ти е ограничено/.А и за да скриеш доматите ,трябва да е висока 2 м.Ако е ниска оградка между тях-няма да се вижда много -много.
И за коя гледна точка говорим-да не се виждат от улицата?Ако е така-самите рози ще поскрият доматите.

Според мен, зеленчуковата градина /по принцип,не само за твоя двор,за моя също/няма много да боде в очи ,ако е поредена ,оплевена,с някои по-спретнати колци.Има пръти ,различна дължина ,които са с пластмасова обвивка ,зелени и не развалят пейзажа.Естествно не са без пари,а и не се знае колко ще издържат.
Аватар
Анета
Кафевар/ка/
Мнения: 995
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 78 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от Анета »

libra,много правилно си разбрала ситуацията.Зеленчука няма как да се скрие нито мога да го преместя на друго място. Остава смяна на коловете.селото ни е балканско и можем да нарежем прави колове от гората.Това ще внесе малко ред.Аз затова съм поръчала храстовидни рози .Значи като станат по 1.50м.високи и горе-долу ще стане.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от ljuboznatelna »

Ако тъмнят на доматите обаче, ще ти се наложи да ги местиш пак :mrgreen: Защо вместо да дразниш свеки, не направиш градинката някъде зад зеленчука? Той изглежда добре поддържан, огради го с някакви ниски розички, направи един - два входа с арки към градината, а храстовидните рози ги сложи там, където няма да бодат очите на свекито ;) Не че съм против идеята ти, но се поставих на нейно място (защото ми е време), и си представих как ще дойде един зет да речем и ще ми разбута градината. Никогаш! :mrgreen: А добрите семейни отношения са по-важни от цветенцата :)
Аватар
Анета
Кафевар/ка/
Мнения: 995
Регистриран на: Авг 25, '11, 12:28
Местоположение: Пловдив
Дал благодарност: 126 пъти
Получил благодарност: 78 пъти

Re: Преустройство на двора

Мнение от Анета »

ljuboznatelna,не бях се замисляла,че храстите може да засенчат зеленчука.Имам ЧХ и ниски флорибунди ,които мога да засея между клематисите и лилиума.В двора има много свободни места за храстовидните,само че не са толкова видни.Ще си ги гледаме само ние,ама какво толкова.Мога да ги сложа и покрай оградата.Ще мисля. :hmmm:
Съгласна съм с теб,че добрите отношенията м/у хората са тай-важни. :dovolen:
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”