Идея за малка градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Идея за малка градинка

Мнение от nikita10 »

Здравейте, имам нужда от малко помощ. Опитвам се да аранжирам малка градина. Мястото е слънчево с не много богата почва, леко ветровито. Засега съм засадила сенецио на първа линия , като бордюр/дано се получи/, зад него има лавандула, в ъгъла една юка и най-отзад имам идея да засадя два реда ехинацея /за сега има 3 стръка/. На празните места съм забила пръчки, чудя се дали да сложа само лавандула или други многогодишни цветя. Освен това искам да метна и тук таме камъни, най-различни - големи, малки , за алпинеум . Забравих да кажа има и едно дръвче, дюля. Дайте мнение и съвети. Изображение В ъгъла наесен ще сложа още една туя, защото една ми загина /така и не разбрах защо/. Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Идея за малка градинка

Мнение от libra »

Съвети:.
Засади растения ,които ще останат и през зимата.Т.е направи нещо като основа.

Определи ъгъла под който обичайно ще се гледа градинката и си я представи както цялостна картинка.Растенията е необходимо да се разположат по височина ,за да се виждат всички.
Опитай да си представиш колко големи ще бъдат ,за да не си пречат едно на друго.
В тази градинка няма да можеш да сложиш абсолютно всичко, което ти харесва.Така,че помисли дали много държиш на камъните.Ако-да,тогава би могла да я развиеш и вертикално като алпинеум.
Опитай да си нарисуваш някаква схемичка,дори и да не можеш да рисуваш.Това ще ти помогне да си представиш варианти на градината.
Дори и да не я направиш мечтаната градинка,няма страшно ,дори още по-добре .Защото непрекъснато ще си се занимаваш с нея , а точно това е да имаш хоби.
dal

Re: Идея за малка градинка

Мнение от dal »

Либра е права , а решението ти за лавандули и ехинацеи е много сполучливо
Изображение
туите ти ще порастнат и ще изядат доста място , аз имам такива и садени колкото твоите после си станаха доста големи растения след 2-3 години
наместо еднакви туи сложи различни иглолистни-няколко , и по в края , и да не ти препречват слънцето към градинката
ето ти различни иглолистни как стоят Изображение
Изображение
сега е голо и камъните ти се виждат , но тръгне ли всичко-пиши ги бегали , само ще пречат , а в момента от напичането на слънцето ти нагряват почвата и стъблата на туите и нямаш "кладенчета " около стъблата им -според мен тези камъни ги направи на лента най отпред извън борзюра и ако трябва ги циментирай пред пръстта за цветята демек от външната страна на тухличките , когато започнете да правите пътеките-да са като лепнати и да се виждат без да им расте трева из тях -вътре можеш няколко по-големи да разположиш ,че да слегнат и растенията да ги обиколят ;
е така си го представяй извън почвата каменната лента http://www.обяви-оферти.com/UserImages/ ... 177269.jpg
абстрахирай се от джуджетата в кьошетата :mrgreen:
направи си схема ,ама много е важно Изображение
заиграваш с камъни и отграничаване , ако харесваш сукуленти зелки има невероятни идеи за преграждане с такива каменни ниски дуварчета като ленти -тука даже имаше такива снимки из някоя от градините ни , но не помня на саша ли , на елиза ли , на денис ли -просто съм забравила при кого съм го виждала-много ефектно беше ; така ,ето го , навтора страниза е на Саша в мнението със снимки http://hobbykafe.com/forum/viewtopic.ph ... 7&start=15
напиши си какво харесваш и намери инфо из форума или питай кое колко голямо става и започни да редиш
като напишеш ще се подсещаш , ако го публикуваш като списък ще те допълним , ще си решиш какво и как -ще ти е от полза...
многогодишните и зимуващите без вадене цъфтящи ще ти спестят доста труд и с времето ще запълват и цъфтят красиво : такива са лилиуми , ехинацеи , рудбекии , хелениум /стават високи/ гайлардии има много компактни и красиви и нонстоп цъфтящи , малки хортензии , кампанули /има теми за всички тези цветя разрови и разгледай из форума/
за рози нямаш място и по добре не се изкушавай да шариш с тях
там където имаш места между многогодишните сложи пролетни луковици- на пет места по 7-8 луковици от 5 сорта лалета и на още пет подесетина нарциса ще ти променят пролетния облик тотално и ще те кефи само като минеш покрай него ;
дюлата за какво ти е там? ако можеш , премести я , те не са особенно красиви с кривите си чепати корони , загниващите дюлчета и смъкнатите клонаци -дюлите боледуват от покафеняване частично на короните и не са най красивото нещо , щоето можеш да курдисаш в две педи местенце
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Идея за малка градинка

Мнение от nikita10 »

Много благодаря за отговорите. Ще преместя дюлата, наистина там не й е мястото. Много ми хареса каменната оградка със саксийте за сукуленти на Саша , ще се опитам да я направя на мястото на каменната оградка. Мястото е малко под наклон и като се изля дъжда онзи ден туите бяха до половината покрити с кал. На камъчетата им търсих място и това ми хрумна, но си нямах идея,че им пречи. В момента двора е ужасен, работи се още по него, септичната яма не е готова пътеката също, има още място за градинки. Моята идея е да ги разделя на няколко, парцелчета, като това е първото до дворната врата /това местенце успях за сега да си го присвоя, защото там няма да пречи/, до него мисля да има още едно квадратче, иначе нагоре по оградата съм засадила рози и около тях искам да посадя почвопокривни. Изображение Много благодаря на libra за многогодишните цветя, сега ще ги видя всички и ще направя списък с някои, да кажете мнение, за второто квадратче.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Идея за малка градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Туите са на ниското и ще получават вода въпреки камъните, ама на мен ми изглеждат като кълбовидни :hmmm:
Това сенецио поне при мен става високо, а този тип лавандула е от по-ниската, според мен ще я скрие. Ще изглежда по-добре, ако ги насадиш на групи, а не в редица.
Лехата е широка, а оградата ти телена - това предполага, че ще я почистваш от много плевели (семената от полето си минават безпрепятствено), а ще ти е трудно след време да газиш през цветята.
Алпинеума къде смяташ да го правиш? Или само за камъни става дума? Ако са на равно, ще се скрият от зеленината.
denitsavm

Re: Идея за малка градинка

Мнение от denitsavm »

nikita10, моят съвет е да си направиш "план" на цялата градина :nod: , нищо, че все още е в строежи мястото, точно сега му е времето :nod: Като имаш първоначално това малко кътче си го зацветявай както ти сърце пожелае :dovolen: , тамън ще видиш и поведението на растенията си. Обаче като планираш, направи план на всичко - къде ще са пътеките, къде ще е скарата, къде кучето и детската площадка.... после тревата и после растенията. Това е важно най-вече заради дърветата и храстите, да имаш идея къде ще са, че те не могат да се местят, а точно те изграждат "гръбнака" /както казва Дал/ на градината :nod: Цветята лесно - те могат да се местят и пресаждат :dovolen:
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Идея за малка градинка

Мнение от nikita10 »

Туите са кълбовидни. На снимката тъкмо ги бях "подстригала", защото бяха прораснали безразборно. Сенециото четох по форумите, че достига височина до 50 см, а лавандулата до 80 см. Незнам тези колко ще пораснат. За страничната имица камъни съм решила да направя нещо като "подпорна стеничка" и отгоре на разстояние ще засадя сукуленти /по идея на Саша/. Сега си правя план на дворчето, отзад зад къщата ще има подпорна стена, където искам да засадя някои разстения. Като съм готова с чертежа, ще споделя за съвет.
Изображение
libra
Наркоман
Мнения: 11640
Регистриран на: Дек 13, '09, 08:51
Дал благодарност: 86 пъти
Получил благодарност: 62 пъти

Re: Идея за малка градинка

Мнение от libra »

Моля те ,не постъпвай така с кълбовидни туи-ми,това им е красотата -да стоят като барбарончета насред градинката!Или са се били "разрошили" неправомерно?
Аватар
nikita10
Кана кафе
Мнения: 683
Регистриран на: Юли 31, '11, 08:42
Местоположение: София

Re: Идея за малка градинка

Мнение от nikita10 »

Да, но нали трябва да се оформят на топчица и за да им се сгъсти коронката, трябва да се подстригват 2 пъти годишно.
Изображение
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7275
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 719 пъти
Получил благодарност: 1296 пъти

Re: Идея за малка градинка

Мнение от ljuboznatelna »

nikita10 написа: Сенециото четох по форумите, че достига височина до 50 см, а лавандулата до 80 см. Незнам тези колко ще пораснат.
Лавандулите са различни сортове и растат различно.Не мога да бъда сигурна за твоите специално, защото ги имам от тази година, но ми се струва, че са от по-ниските.Имам и друга лавандула (друг вид), която е миналогодишна , и тази беше 50см с цвета. Сега като го орежа (защото прецъфтя) , ще остане 30см. Сега съм си купила още 2, които са от високите и очаквам да стигнат поне 60-70см.
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”