Идеи за градинка

Началото, перспективи, развитие, до къде стигнахме, с какво можем да се похвалим
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Идеи за градинка

Мнение от estrella74 »

Аз казах приблизително 2 х 2, това е приблизително дължината при шахтата, след шахтата е малко повече. Да, малка е градинката, но тъй като е до вратата, а и се вижда от терасата, ми се иска все пак да е хубава (като седна да пия кафе да не ми бърка в очите. :dovolen:) Лалетата са засадени на групи, така че между тях има малко разстояние, предполагам, че ще може да се вмъкне някое и друго растение.
Калико, аз също мислих за мулч, в крайна сметка може и така да стане ... ще видим, все още чакам идеи :dovolen:
Дени, цялата стена е сграда, но през деня има слънце, само ивицата под стряхата е сенчеста. (Що се отнася до хризантемките ще ги наместя, те са лесни :dovolen: )
Доли, розите са ниски - 40 см., ако бяха високи храсти нямаше какво да се замислям - щяха да запълнят почти цялото място (не купих големи рози, защото мъжа ми беше категоричен, че не иска целия двор да е с рози, а аз така го заблудих със "само три ниски" :lol: )
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Идеи за градинка

Мнение от ljuboznatelna »

Аз виждам само последната снимка - схемата, другите не. Така, както е начертано, ми се струва, че градината ит ще е през повечето време в сянка.
Според мен е добре на стената на сградата да засадиш някакви храсти, за да служат като фон на цветята отпред. Или да пуснеш бръшлян, за да не ти заема място.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Идеи за градинка

Мнение от estrella74 »

Да, би могло да има един ред храсти, но трябва да са по-компактни, какви храсти би ми препоръчала? Не искам да са големи, за да не запушат гледката към вътрешността на двора.
Има достатъчно слънце, защото лятото слънцето се качва високо и грее до следобяд, през пролетта и есента е по-сенчесто, когато слънцето е ниско.
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
isa
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1865
Регистриран на: Ное 29, '09, 12:03

Re: Идеи за градинка

Мнение от isa »

И аз мисля че ще е добре да има храсти пред стената. Сложи например 2 храста спирея японика, със зелени и с жълти листа Изображение
Изображение
и в ъгъла нещо по-височко-например Berberis thunbergii
Изображение
И двата вида са сухоустойчиви, слънцелюбиви и търпят, даже изискват подрязване когато понарастнат. Това ще стане след минимум 3-4 години.
Аватар
calico
Наркоман I ранг
Мнения: 24721
Регистриран на: Дек 2, '09, 15:41

Re: Идеи за градинка

Мнение от calico »

То и аз й казах на Естрела че трябва фон с храсти на тая стена, ама тя си държеше на здравеца :lol: :lol: :lol:
Ести, добре че кандиса, иначе тая дупка от здравеца там направо бодеше в очите. :lol:
........................
-Вы кто?
-Добрая фея
-А почему с топором?
-Настроение что-то не очень...
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Идеи за градинка

Мнение от estrella74 »

:lol: Не държа на здравеца, аз даже не обичам много здравец, но заварихме огромно количество и като чистихме двора го преместихме там временно. Храстите ще ги засадим малко по-напред, не точно в дупката, за да ги вижда слънце; нали ви казах, че там нищо няма да вирее, защото е сухо и сенчесто. Дупката може да се запълни с камъни или чакъл, или нищо (те храстите ще я закрият).
Кажете как мислите, че ще е добре да са разположени розите - като бордюр отпред, като бордюр до оградата или като групичка в ъгъла ... или по друг начин? :hmmm:
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Идеи за градинка

Мнение от estrella74 »

Ето това са мини розите, като между тях искам да засадя ниски сини цветя (много ми харесва тази комбинация):
Изображение
Изображение
Изображение
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Идеи за градинка

Мнение от ljuboznatelna »

На онова с щриховката ли му казваш дупка? Че е сенчесто, ясно, но защо пък сухо? Нали не разчиташ единствено на дъжд? Цветята си искат в жегите ежедневно поливане така или иначе. Розите ги броя храсти, те обичат по-радко, но обилно. Там, на сухото, влагата се просмуква капилярно. Точно на храсти ще им е по-добре, защото имат дълбоки корени. Само дето не се сещам кое ще вирее на сянка. Наблюденията ми са, че японски чашкодрян и махония ес справят, те са и вечнозелени, но махонията става и широчка, чашкодряна също, но може да се постригва.Обаче имай предвид, че на сянка се развиват по-бавно, ще трябва да купуваш по-голямо растение, за да се види от цветята.
махония
Изображение

чашкодрян
Изображение

Мястото ти е горе-долу квадратно, затова задължително трябва да спазваш етажността, за да виждаш всички цветя, а и те да виждат слънце.

Докато пишех, видях, че публикува розата. Невероятна е! Това нещо за да се отличава, не го смесвай с много цветове, с ярките - по-оскъдно.
Аватар
ljuboznatelna
Чист кофеин
Мнения: 7207
Регистриран на: Яну 26, '10, 12:13
Местоположение: Пловдив 7а зона
Дал благодарност: 609 пъти
Получил благодарност: 1106 пъти

Re: Идеи за градинка

Мнение от ljuboznatelna »

В темата за миксбордерите http://forum.hobbykafe.com/viewtopic.php?f=35&t=598" onclick="window.open(this.href);return false; има много идеи. Наканих се да пускам тук едни снимки за цветови комбинации, които са кътове от една и съща градина, от тук: https://picasaweb.google.com/Avalja.spb/PFaITD#" onclick="window.open(this.href);return false; . На снимката са приказни. Като се загледах - между цветята има доста празно пространство, което си е гола земя. Мен лично ме дразни. Ако си нямаш тревна площ и друга зеленина, старай се да не се получи това и градинката да изглежда плешива.
Аватар
estrella74
Кафеджия/Кафеджийка
Мнения: 1406
Регистриран на: Юли 14, '10, 23:00
Местоположение: София

Re: Идеи за градинка

Мнение от estrella74 »

Любознателна, точно това са и моите притеснения - да не останат празни места и в същото време розите да не се загубят от другите цветя и да стане кич накрая.
В крайна сметка както и да подредя градинката съм сигурна, че пак ще има разместване, иска ми се само розите да не ги разбутвам постоянно, така че ще помисля добре къде да ги сложа.
Благодаря на всички за съветите, през уикенда ще преработя схемата с включени храсти и ще я пусна да я видите.
П.П. Розите са три, макар че изглеждат еднакви: Baby Romantica, Flower Power и Sweet dream, нарочно ги избрах да са в една цветова гама (тя ми е любимата).
Това, което прави живота интересен, е възможността да осъществиш мечтата си.
[img]http://media.snimka.bg/s1/1862/029967772.jpg?r=0[/img]
Публикувай отговор

Обратно към “Нашите албуми”